علم و تکنولوژی

گرداب طلایی در اعماق کهکشان/عکس

این کهکشان که “NGC 4303” نامیده می شود و اغلب “مسیه 61” نامیده می شود، یک کهکشان مارپیچی است که در فاصله 50 میلیون سال نوری از زمین در “گروه Virgo” قرار دارد. NGC 4303 یکی از بزرگ‌ترین کهکشان‌های خوشه سنبله است که شامل مجموعه‌ای قابل توجه از کهکشان‌های مجاور است.

رصدخانه جنوبی اروپا توضیح داد: این گروه شامل تعداد زیادی ستاره است که در حال تولد هستند و اخترشناسان از آنها به عنوان آزمایشگاهی برای درک بهتر پدیده شگفت انگیز تشکیل ستاره استفاده می کنند.

“NGC 4393” نمونه ای از یک کهکشان ستارگانی است که در آن تعداد زیادی ستاره تشکیل شده است. رصدخانه جنوبی اروپا در بیانیه ای اعلام کرد با مطالعه این نوع کهکشان، اخترشناسان می توانند بهتر درک کنند که ستاره ها چگونه در سراسر جهان پخش می شوند.

این بیانیه ادامه می دهد: ستارگان از فروپاشی ابرهای حاوی گاز سرد تشکیل می شوند. تابش قوی ستاره تازه متولد شده گاز اطراف را گرم و یونیزه می کند.

این تصویر که در شیلی با استفاده از تلسکوپ بسیار بزرگ گرفته شده است، ابر چرخشی از پلاسمای یونیزه شده زیبا را نشان می دهد که ساختاری شبیه به “گرداب طلایی” را تشکیل می دهد. طبق بیانیه رصدخانه جنوبی اروپا، ابرهای متحرک مانند خرده نان عمل می کنند که مسیر طی شده توسط ستاره در حال طلوع را نشان می دهد.

برای به دست آوردن این تصویر، ستاره شناسان از کاوشگر طیف سنجی چند واحدی (MUSE) استفاده کردند که روی تلسکوپ بزرگی برای رصد NGC 4303 در طول موج های مختلف نصب شده است. آنها با ترکیب مشاهدات خود یک گرداب طلایی زیبا پر از ابرهای گازی آبی، سبز و قرمز را کشف کردند که به ترتیب نشان دهنده ابرهای یونیزه شده از اکسیژن، هیدروژن و گوگرد است.

این مشاهدات جدید به عنوان بخشی از پروژه PHANGS انجام شد که به دنبال شناسایی کهکشان های نزدیک در تمام طول موج های الکترومغناطیسی است.

46

دکمه بازگشت به بالا