عمومی

گفتگوی تلفنی وزیران خارجه ایران و مجارستان

به گزارش تکنونامه، وزیر امور خارجه کشورمان در این گفتگوی تلفنی با اشاره به نتایج سفر همتای مجارستانی به تهران در سال گذشته و توافقات صورت گرفته بین دو کشور، توسعه روابط با مجارستان. اولویت های جمهوری اسلامی ایران

آقای امیر عبداللهیان افزود: خوشبختانه روند همکاری های اقتصادی و تجاری دو کشور روز به روز در حال رشد است که برگزاری کمیته مشترک اقتصادی دو کشور در آینده نزدیک می تواند بستر مناسبی برای ارتقای روابط دوجانبه ایجاد کند.

وزیر بهداشت با اشاره به پیشرفت‌ها و دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در حوزه علم و فناوری از جمله بومی‌سازی دانش و فناوری انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای با کاربردهای صلح‌آمیز فراوان در حوزه‌های برق، پزشکی، کشاورزی و صنعت. روابط خارجی کشورمان اشاره کرد که وی بر آمادگی کشورمان برای گسترش همکاری ها و تبادل تجربیات در زمینه علم، علم و فناوری بین دو کشور تاکید کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی در بخشی از این گفت‌وگو افزود: در نظر داریم از طرف صلح‌آمیز هسته‌ای حفاظت و توسعه دهیم، در عین حال در روند مذاکره برای رفع تحریم‌ها، ذهن می‌تواند به آن دست یابد. ما در مورد یک توافق خوب و باثبات جدی هستیم و از طریق اتحادیه اروپا صحبت می کنیم و امیدواریم طرف آمریکایی به طور موثر و سریع عمل کند و همه طرف ها را برای بازگشت به توافق تسهیل کند.

آقای امیر عبداللهیان در خصوص بحران اوکراین ضمن تاکید بر موضع جمهوری اسلامی در رد جنگ و تحریم، ایران مایل است بر راه حل های سیاسی برای بحران، زندگی در اوکراین و در این زمینه تمرکز کند. تلاش‌ها و گفت‌وگوهای مسکو و کی‌یف همچنان در حال افزایش و پیشرفت سیاسی برای تسریع حل این بحران و همچنین کمک به تضمین امنیت انرژی و امنیت غذایی است، ما در این زمینه با مقامات روسیه و اوکراین گفتگو کرده‌ایم.

پیتر سیارتو وزیر امور خارجه مجارستان در این گفت وگوی تلفنی بر ضرورت بهبود روابط دو کشور بین تهران و بوداپست تاکید کرد که دولت مجارستان همواره از اقدامات مناسب حمایت می کند. در مجامع و در راستای افزایش روابط دوستانه که پایه و اساس آن است، به ویژه در زمینه اقتصادی، آمادگی تشکیل کمیته مشترک اقتصادی را داریم و استقبال از بازدید مقامات دو کشور به توسعه روابط ادامه می‌دهند.

آقای پیتر کیارتو افزود: ما آمادگی داریم روابط را در زمینه های مختلف گسترش دهیم و توافقات کمیته مشترک اقتصادی را اجرا کنیم.

وزیر امور خارجه مجارستان همچنین از تلاش‌های ایران برای ایجاد ثبات در منطقه و جهان قدردانی کرد و خاطرنشان کرد: می‌خواهیم صلح در اوکراین و ثبات در شرق داشته باشیم، از جمله نقش ایران در ایجاد ثبات در منطقه. . برگزاری اجلاس آستانه در تهران سپاسگزاریم.

وی همچنین تاکید کرد: به عنوان کشور همسایه اوکراین و با توجه به خطری که ممکن است از این بحران و درگیری در این کشور همچنان موج های پناهندگی و مهاجرت را به همراه داشته باشد، غیرقانونی خواستار پایان جنگ در این کشور هستیم. به همان سرعتی که ممکن است.

وزیر امور خارجه مجارستان نیز با قدردانی از توجه ایران به موضوع امنیت انرژی، با تاکید بر اهمیت موضوع انرژی برای اروپا و جهان، خاطرنشان کرد: ورود قوی ایران به بازار جهانی انرژی در راستای منافع همه کشورها است. و ملل از جهان.

وزیر امور خارجه مجارستان در این گفت وگوی تلفنی ضمن دعوت از همتای ایرانی خود برای سفر به این کشور تاکید کرد: در چارچوب سیاست خارجی دولت مجارستان، قول می دهیم همکاری های دوجانبه را با جمهوری اسلامی توسعه دهیم. ایران؛ و ادامه این دیدار موجب تشویق و گسترش روابط دو کشور در عرصه های مختلف خواهد شد.

311311

دکمه بازگشت به بالا