عمومی

گلایه‌های تئاتر خصوصی از وضعیت فعلی هنرهای نمایشی/ تئاتر می‌تواند ابزار گفت‌وگوی جامعه باشد

در گفت و گو با داود نامور آمده است:

مدیر تئاتر نوفل لوشاتو گفت: با وجود همه بحران هایی که امروز در تئاتر ما می گذرد، از تعطیلی تئاتر تا تردید هنرمندان، هنوز بسیاری از مشکلات را می توان با هنر دیالوگ حل کرد و به آینده امیدوار است. از تئاتر تئاتر کشور و افزایش تماشاگر..

به گزارش خبرنگار تئاتر خبرگزاری آنا، در شرایط بحرانی جامعه و در عرصه هنر، بخش خصوصی همواره با مشکلات بیشتری نسبت به بخش دولتی که تحت حمایت دولت است، مواجه هستند. در دوران کرونا که تئاتر هیچ مخاطبی نداشت، این اتفاق برای تئاتر افتاد و اکنون با توجه به اتفاقات اخیر و اینکه بیشتر سالن‌های خصوصی در مرکز شهر قرار دارند، وضعیت بدتر شده است، بنابراین به جز یک چند خصوصی تئاترهایی مانند «رمان لوچاتو» و «شهرزاد»، سالن های خصوصی دولتی نیز به منظور بهبود شرایط اجراهای خود را تعطیل کرده اند.

یکی از تئاترهایی که با وجود مشکلات فراوان سعی در حفظ نور تئاتر داشت، تئاتر نوفل لوشاتوبه به مدیریت داود نامور است که چند سال پیش تئاتر خود را تغییر داد و آن را به مجموعه ای با ساختمان های فراوان تبدیل کرد.

** مجموعه فیلم های حرفه ای

نامور درباره موقعیت جغرافیایی مجموعه نوفل لوشاتو می گوید: مجتمع ما در خیابان نوفل لوشاتو، چهارراه رازی واقع شده است که ساخت آن را از سال 1397 شروع کردیم و در سال 2019 به آنجا نقل مکان کردیم، قبل از آن جایی برای اجاره داشتیم اما در در نهایت به دلیل ویروس کرونا زیر بار اجاره مجتمع افتادیم و مجبور شدیم تعطیل کنیم. ظرفیت نمایشگاه جدید ما بیش از 70 نفر و دارای بیش از 98 خط اپتیکال می باشد. این مجموعه دارای سالن و پلاتوی بزرگ و باکیفیت با ظرفیت حدود 50 نفر است و برای اجراهای کوچک و تمرین مناسب است.

تجهیزات گرمایشی و سرمایشی و سرویس های بهداشتی مختلف و همچنین شرایط پشت این مجموعه برای کارهای حرفه ای مناسب است که تقریباً از تمام سالن های خصوصی تهران شرایط بهتری دارد.

** فراز و نشیب درام بازیگری

این مدیر تئاتر با اشاره به فراز و نشیب اجراها در ایام کرونا و پس از آن خاطرنشان کرد: ما در ایام کرونا کم و بیش تا کنون بارها در این مدت به اجراها رفته ایم زیرا سالن ما پشت تئاتر شهر قرار دارد. و مرکز شهر دو بار بسته و باز شده است. برخی از گروه ها در این مدت اجرای خود را لغو می کنند، ما به آنها احترام می گذاریم و حتی پول آنها را بدون ضرر پس می دهیم، بنابراین اگر می خواهند در شرایط بهتری اجرا کنند یا کلا کنسل کنند.

** 2 نمایش در حال انجام است

در حال حاضر دو گروه تئاتر با عنوان نمایش «اتاق کوکی» به کارگردانی مهران مکاری و امین سنجربیگی و نمایش «اوج طوفان» مسعود صالحی روی صحنه می روند. ما تقریباً هفتاد سی یا چهل نفر این وسط داریم. هفته

نامور با تاکید بر اینکه با همه این اتفاقات و مشکلات همچنان می توانیم نور تاتر را حفظ کنیم، گفت: درست است که همه کارمان را خوب انجام می دهیم اما نمی توانیم کار کنیم چون این کار ماست شاید حالا. آنها معتقدند در شرایط فعلی بهتر است کار تئاتر را رها کنم، اما چون خرج خیلی ها را می دهم و هزینه های دیگری هم برای مجموعه دارم، نمی توانم این کار را انجام دهم و نمی خواهم کارم را تعطیل کنم.

ما به همه کسانی که در این مدت کار نمی کنند احترام می گذاریم و برای هرکسی که کار را رها می کند ارزش قائل هستیم، اما من نمی توانم کار را تعطیل کنم، دوست دارم از طریق این کار صحبت کنم، صحبت کنم. هنر تئاتر حرف زدن است، من می خواهم همه به تئاتر بیایند و صحبت کنند.

** تحریک هنرمندان برای تعطیلی نمایش ها کار درستی نیست

تا همین اواخر می گفتند سوپرمارکت همیشه باز است اما به هر حال تئاتر تعطیل است، حالا من به عنوان یک کارگر تئاتر چطور باید کارم را تعطیل کنم؟ چنین درخواستی از من بی احترامی است! اما باز هم معتقدم که هرکس نظر شخصی خود را دارد و به آن احترام می گذارم. اما اینکه عده ای در سالن های دیگر جمع شوند و عده ای را تشویق به کار نکردن کنند و از گروه های تئاتر فعلی و آینده ما بخواهند اجراهایشان را در تالار نوفل یا جاهای دیگر تعطیل کنند، درست نیست.

نامور با گلایه از اینکه ممکن است یک سال تئاتر تعطیل شود، گفت: ده سال است که گروه تئاتر را مدیریت کرده ام، مدیران زیادی آمدند و رفتند، برای تئاتر چه می کنند؟ بیش از 50 روز است که از سوی مرکز هنرهای نمایشی بدون هیچ خبری از ناسا مورد انتقاد قرار گرفته ام، مدیر هنری چه گفت؟

در همان زمان که سالن ما را بستند و شهرزاد چراغ تئاتر را نگه داشت، کسی از ما خبری نداشت، اما آنقدر هم نبود که انتظار داشته باشیم کسی با ما صحبت کند. نمی دانم کجا هستیم و باید چه کنیم؟

** ما می خواهیم با هم صحبت و همدلی کنیم.

کارگردان تئاتر نوفل لوشاتو معتقد است جامعه امروز ما به دوستی، دلسوزی و کار نیاز دارد.

گفت: ما همیشه در تلاشیم، اما چه کسی از ما محافظت می کند؟ به نظر بسیاری از این مدیران، ما تاجر هستیم، در عین حال که هنرمند هم هستیم، درس می خوانیم، پول خرج می کنیم. این برای وضعیت تئاتر کشور که مدیر مسئولی وجود ندارد اصلا خوب نیست. در حال حاضر آقای کاظم نظری بیش از 2 ماه است که از هیچ تئاتری خبری ندارد، فقط از تئاتر دولتی که کمتر به تماشای اجراهای خاص خود می روند. اگر تئاتر نباشد مدیر کل هم نیست!

وی در پایان با وجود همه این گلایه ها و بحران ها ابراز امیدواری کرد که در آینده شرایط بهتر شود و معتقد است باید دید مثبتی به مخاطب بدهیم چرا که می توانیم در تئاتر بحث کنیم پس بیایید بحث درستی داشته باشیم. . .

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا