علم و تکنولوژی

۱۰ درمان خانگی برای تقویت و داشتن مژه‌های بلندتر

ممکن است به دنبال بهترین راه برای داشتن مژه های بلندتر و بلندتر بوده باشید. و در نهایت هیچ چیز مفیدی پیدا نمی کنید، اما این مقاله روشی طبیعی برای درمان مژه های شما و بلند و پرپشت کردن آن ها ارائه می دهد.

1. درمان خانگی تقویت و بلند کردن مژه ها با استفاده از روغن کرچک

اسید ریسینولئیک ماده اصلی روغن کرچک است و حاوی حدود 90 درصد است. نشان داده شده است که این اسید پتانسیل کمک به توقف ریزش مو را دارد. بنابراین، ممکن است گزینه ای برای حفظ ضخامت مژه های شما باشد. با این حال، موارد بالینی نشان می دهد که ویسکوزیته در روغن کرچک ممکن است باعث کدر شدن و خشکی شدید مو شود. بنابراین، قبل از استفاده از این دارو، با یک متخصص پوست مشورت کنید.

شما به 1 قاشق چایخوری روغن کرچک و چند تکه پنبه نیاز دارید. قبل از استفاده از روغن کرچک، مژه های خود را کاملا با روغن تمیز کرده و با یک پاک کننده ملایم خشک کنید. یک تکه پنبه را به روغن پاپایا آغشته کنید و روی مژه ها بمالید. از اشک ریختن خودداری کنید. این روغن را شب ها بمالید تا پوست و مژه هایتان آرام شود و صبح روز بعد بشویید.

. روغن نارگیل

روغن نارگیل به دلیل اثر نافذ آن برای مراقبت از مو استفاده می شود که به جلوگیری از ریزش مو کمک می کند. در نتیجه ممکن است برای درمان مژه های نازک و آسیب دیده و کمک به بازسازی آنها استفاده شود. با این حال، هنگام استفاده از روغن نارگیل باید احتیاط کرد. ممکن است مژه های شما را چرب کند و مژه ها را شکننده کند.

شما به 1 قاشق چایخوری روغن نارگیل و یک سواب پنبه نیاز دارید. قبل از استفاده از روغن، مژه های خود را با آب و صابون ملایم قبل از خشک شدن تمیز کنید. یک تکه پنبه را به روغن نارگیل آغشته کنید و آن را به بالا و پایین بمالید. از مالیدن پماد به چشم خودداری کنید و بگذارید یک شب روی پوست بماند سپس صبح روز بعد آن را بشویید.

3. درمان خانگی تقویت و بلندی مژه با استفاده از ویتامین E.

ویتامین E یک آنتی اکسیدان قوی است که ریزش مو را افزایش می دهد و بنابراین ممکن است به بلندتر شدن مژه ها کمک کند.

ویتامین E را می توان به مژه های خود زد. اگرچه مصرف آن به عنوان مکمل خوراکی بی خطر است، اما قبل از مصرف با پزشک خود در مورد مقدار مناسب آن صحبت کنید.

4. چای سبز

چای سبز منبعی غنی از پلی فنول ها به نام اپی گالوکاتچین-3-گالات (EGCG) است که می تواند به رشد مو کمک کند. بنابراین، ممکن است به رشد مژه های شما کمک کند.

شما به 1 قاشق چایخوری برگ چای سبز (یا 1 چای کیسه ای) و 1 فنجان آب داغ نیاز دارید. این دو قسمت را با هم مخلوط کنید و بگذارید 5 تا 10 دقیقه بماند. مایع را صاف کرده و گرم بنوشید. همچنین می توانید چای را خنک کرده و با استفاده از یک سواب پنبه ای آن را به صورت موضعی روی مژه های بالا و پایین بمالید. دو بار در روز چای بنوشید و روزی یک بار از آن استفاده کنید.

10 درمان خانگی برای تقویت و داشتن مژه های بلند

5. درمان خانگی تقویت و بلندی مژه ها با کمک ماساژ

ماساژ باعث بهبود گردش خون می شود. ماساژ منظم پوست سر، با یا بدون روغن، می تواند طول و ضخامت مو را بهبود بخشد. ماساژ ملایم پلک به شما کمک می کند تا همین نتیجه را بگیرید.

6. روغن لیمو

یک مطالعه نشان داد که روغن لیمو می تواند به درمان سریعتر مژه ها و رشد مو کمک کند، اما این مطالعه روی خرگوش ها انجام شد. مطالعات بیشتری برای اثبات اثر مشابه بر روی انسان مورد نیاز است.

شما به 1-2 پوست لیمو، روغن نارگیل یا زیتون و سواب پنبه نیاز دارید. سیب زمینی ها را پوست گرفته و آب آن را بگیرید و چند قاشق غذاخوری روغن زیتون یا روغن نارگیل به آن اضافه کنید. ایمپلنت را با قاشق فشار دهید تا روغن آن خارج شود. مخلوط را یک شبه بگذارید. یک توپ پنبه ای را به مخلوط آغشته کنید و آن را روی مژه های بالا و پایین بمالید و از تماس چشمی خودداری کنید. بگذارید چند ساعت بماند و بشویید. می توانید این کار را یک یا دو بار در روز انجام دهید یا از این مخلوط در شب استفاده کنید و بگذارید تا صبح روز بعد بماند.

7. درمان خانگی تقویت و بلندی مژه با استفاده از وازلین (ژله روغنی).

وازلین (ژله روغنی) می تواند پلک های شما را مرطوب کرده و از آسیب بیشتر به مژه ها جلوگیری کند. با این حال، هیچ مطالعه ای در مورد توانایی وازلین برای کمک به رشد مژه ها انجام نشده است.

یک لایه نازک وازلین (اختیاری) را روی پنبه بمالید و روی پلک های بالا و پایین بمالید. مطمئن شوید که از وارد شدن آن به چشم خود جلوگیری کنید. بگذارید یک شب بماند و صبح روز بعد بشویید.

8. کره شیا

کره شی سرشار از ویتامین C، آنتی اکسیدان و خواص ضد التهابی است. ویتامین C از آسیب رادیکال های آزاد جلوگیری می کند و کلاژن را تقویت می کند. بنابراین، کره شیا ممکن است به شما کمک کند تا ضخامت مژه های خود را حفظ کرده و رشد آنها را افزایش دهید.

مقدار کمی پنیر دلمه بردارید و بین انگشتان خود بمالید تا حل شود. آن را روی مژه های بالا و پایین بمالید. بگذارید یک شب استراحت کند.

روغن زیتون

روغن زیتون حاوی یک ترکیب فنلی به نام اولئوروپئین است. در یک مطالعه روی موش، اولئوروپئین رشد مو را افزایش داد. بنابراین، ممکن است به بلندتر شدن مژه ها کمک کند.

شما به 3-4 قطره روغن زیتون و 1-2 سواب پنبه نیاز دارید. چند قطره روغن زیتون را روی یک تکه پنبه بریزید و روی مژه های بالا و پایین بمالید. بگذارید 5 تا 10 دقیقه بماند سپس با آب گرم بشویید.

10 درمان خانگی برای تقویت و داشتن مژه های بلند

10. مکمل های بیوتین

کمبود بیوتین می تواند باعث ریزش مو در پوست سر، ابروها و مژه ها شود. مصرف مکمل های بیوتین ممکن است به بهبود این وضعیت کمک کند. برای دوز صحیح مکمل های بیوتین با پزشک خود مشورت کنید. ترکیبی از این درمان ها ممکن است به ترمیم مژه های نازک شما کمک کند. با این حال، برای جلوگیری از آسیب بیشتر و نازک شدن مژه های خود، باید برخی تغییرات در سبک زندگی را نیز در نظر بگیرید.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دکمه بازگشت به بالا