علم و تکنولوژی

۳.۸ میلیون دوز واکسن دپو شده در گمرک ترخیص شد

بر اساس اعلام گمرک، وزارت بهداشت 26 فروردین ماه با ترخیص واکسن انبار شده در فرودگاه امام، 3.8 میلیون دلار واکسن استرازنکا را از گمرک جمع آوری و برای نمایندگان خود ارسال کرد. این وزارتخانه

به گفته سلیمانی، مدیرکل گمرک فرودگاه امام خمینی علیه تکنونامه امروز بیست و ششم فروردین ماه طی اطلاعیه ای بین وزارت فواید عامه و گمرک و امور مالیاتی، حمل باقیمانده واکسن های وارداتی در انبار امام ترخیص و به نمایندگی از وزارت بهداشت به کمیسیون تحویل شد.

وی در خصوص تعداد و نوع واکسن های برداشت شده تصریح کرد: در مجموع 3 میلیون و 818 هزار و 400 واکسن برداشت شده که در گمرکات و پاسگاه های چهار مرحله ای از 20 تا 27 فروردین ماه از 2 میلیون و 800 هزار دلار تا 4 هزار و 300 دلار در حال جمع آوری است. از بلغارستان 700000 دوز در دو مرحله از ژاپن و 288 هزار دوز از کره.

وی گفت: ترخیص و ارسال فوری کالاها به ویژه واکسن های وارداتی در دستور کار گمرک قرار گرفت و تا زمان ابلاغ به گمرک، جمع آوری را متوقف نکرده است.

ماجرا از این قرار است که دیروز (پنجشنبه 25 فروردین) استعلام از گمرک فرودگاه امام خمینی (ره) با این توضیح به تکنونامه آمده است. این واکسن سه بسته همچنان در گمرک معلق است و از 20 فروردین – البته امروز (جمعه) واکسن دیگری اضافه می شود – در حالی که وزارت بهداشت درخواستی برای ترخیص و تحویل نداده است. این حادثه در فاصله زمانی آغاز فرآیند واردات واکسن در اواسط بهمن ماه 1395 تا پایان اسفندماه سال گذشته رخ داد که طبق برنامه ریزی انجام شده، محصولات کرونا از جمله واکسن بدون عبور از گمرک به طور کامل ترخیص و بلافاصله ترخیص شد. .

اما پس از انتشار خبری مبنی بر نامشخص بودن تحویل واکسن در گمرک، اینالو – مدیرکل دارو و مواد تحت پوشش سازمان غذا و دارو – وی گفت: حمل و نقل این واکسن های کرونا مشکلی ندارد و باید مراحل اداری را طی کنند، گاهی اوقات حمل و نقل عمومی تا یک هفته طول می کشد تا کارهای اداری خود را تکمیل و ترخیص کنند، سه محموله واکسن کرونا امروز (پنجشنبه) وارد شد. .

اطلاعیه وزارت بهداشت جای سوال دارد زیرا قبل از ورود کالا در 29 فروردین، علاوه بر محموله از لهستان، منبع ناشناخته واکسن وارداتی توسط گمرک با بالاترین ترخیص کالا از گمرک ارائه شده است. در کمتر از 15 دقیقه از پرواز خارج می شود و در گمرک نیست. این در حالی است که برخلاف اعلام وزارت بهداشت، همه این محموله ها روز پنجشنبه وارد نشده و حداقل یک هفته زودتر به تدریج وارد ایران شده و در انبارهای گمرک نگهداری می شود. به گفته مدیر کل فرودگاه امام، این اولین بار است که واکسن کرونا به دلیل عدم ترخیص کالا (به استثنای حمل و نقل به لهستان) به انبار ارسال می شود. اما به نظر می رسد روند اداری و رسمی که از شب گذشته تا امروز مطرح شده بود نیز حل شده است.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا