علم و تکنولوژی

۵ راهکار خانگی برای رفع سرفه

بر اساس گزارش های واضح، سرفه مزمن گاهی اوقات می تواند باعث تهوع، افسردگی و در موارد شدیدتر، شکستگی استخوان شود. این نوع سرفه به سرفه هایی گفته می شود که در بزرگسالان بیش از هشت هفته و در کودکان بیش از چهار هفته طول بکشد. این عارضه می تواند همراه با علائم دیگر رخ دهد. علائم شامل آبریزش یا آبریزش بینی، احساس مخاط در پشت گلو، گلودرد مکرر، گرفتگی صدا، خس خس سینه و مشکل در تنفس، سوزش سر دل یا طعم ترش در دهان و در موارد نادر سرفه خونی است.

اگر چندین هفته است که سرفه یا خونریزی می کنید و اگر این سرفه ها شما را از خوابیدن باز می دارد یا زندگی اجتماعی و کاری شما را مختل می کند، باید به پزشک مراجعه کنید.

سرفه های گاه به گاه طبیعی است و به پاکسازی مواد و زباله ها از ریه ها و جلوگیری از عفونت کمک می کند، اما سرفه ای که هفته ها ادامه دارد می تواند نتیجه مشکلات زمینه ای باشد، از جمله:

ترشحات پشت حلق: از علل ایجاد این ترشحات می توان به آلرژی، رینیت غیر آلرژیک فصلی، التهاب حلق و حنجره و سینوزیت اشاره کرد. این ترشحات گیرنده های حلق را تحریک کرده و سرفه تولید می شود. به این سرفه ها عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی نیز می گویند.

_ آسم: سرفه های مرتبط با آسم با تغییرات فصلی رخ می دهد و اغلب پس از عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی، قرار گرفتن در معرض هوای سرد یا قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی بدتر می شود.

بیماری ریفلاکس معده به مری: در این بیماری اسید معده منجر به سرفه مزمن می شود.

_ عفونت: سرفه می تواند پس از علائم سرماخوردگی، آنفولانزا، ذات الریه و سایر بیماری های دستگاه تنفسی فوقانی ایجاد شود.

_ داروی فشار خون: این داروها در برخی افراد باعث سرفه مزمن می شوند.

_ برونشیت مزمن: این التهاب منجر به احتقان، تنگی نفس، خس خس سینه و سرفه برای مدت طولانی می شود. اکثر افراد مبتلا به بیماری مزمن انسدادی ریه سیگاری فعلی یا سابق هستند.

سیگاری های فعلی یا سابق در معرض خطر سرفه مزمن هستند. قرار گرفتن در معرض دود دست دوم و افرادی که سیگار می کشند نیز دچار سرفه و آسیب ریه می شوند.

آنتی هیستامین ها و ضد احتقان ها، داروهای ضد آسم، آنتی بیوتیک ها، آنتی اسیدها و سرکوب کننده های سرفه از جمله داروهایی هستند که ممکن است برای کاهش سرفه مزمن تجویز شوند.

5 درمان خانگی برای سرفه شایع ترین علل سرفه را بشناسید

راه حل هایی برای مراقبت در منزل

به گفته وزارت آموزش و پرورش و ارتقای سلامت، در بسیاری از موارد، تمرینات خانگی می تواند به کاهش سرفه مزمن کمک کند.

اجتناب از واکنش های آلرژیک: اگر سرفه مزمن دارید، سعی کنید از محرک هایی که سرفه را بدتر می کنند، مانند عطرها یا پاک کننده های شیمیایی اجتناب کنید.

_ ترک سیگار: شایع ترین علت برونشیت مزمن سیگار کشیدن است که ریه ها را تحریک می کند و سرفه را تشدید می کند.

کاهش رفلاکس: خوردن غذای کمتر و بالا نگه داشتن سر در هنگام خواب می تواند از سرماخوردگی و سرفه جلوگیری کند.

– آب سرد ننوشید: از مصرف آب سرد مخصوصاً بعد از خواب اجتناب شود و در هنگام سرفه از مصرف غذاهای سرخ کردنی و ترکیبات اسیدی مانند ترشیجات پرهیز شود.

– استفاده از بخور: استفاده از بخور برای مرطوب کردن هوا و کاهش مشکلات تنفسی توصیه می شود. علاوه بر این، در صورت آلودگی هوا، شستن بینی و شستشو با آب ساده پس از بازگشت به منزل توصیه می شود.

دکمه بازگشت به بالا