علم و تکنولوژی

۵ راهکار موثر برای کوچک کردن شکم پس از ۵۰ سالگی

به گزارش شفاف، در ادامه این مطلب به معرفی 5 روش موثر برای کاهش وزن بعد از 50 سالگی می پردازیم که به ترتیب عبارتند از:

1. دریافت پروتئین کافی

با افزایش سن، بدن دستخوش تغییرات زیادی می شود که یکی از مهمترین آنها کاهش عضلانی است. از دست دادن عضلات می تواند با افزایش چربی شکم همراه باشد زیرا در این شرایط بدن به تدریج چربی بیشتری را در بافت شکم ذخیره می کند. برای مقابله با این وضعیت، لازم است مقدار کافی پروتئین در رژیم غذایی گنجانده شود. پروتئین علاوه بر حفظ و ساخت بافت عضلانی، در تحریک متابولیسم و ​​تسهیل کاهش وزن نیز نقش دارد. در میانسالی به بعد، نیاز روزانه بدن به پروتئین بین 1 تا 1.2 گرم به ازای هر کیلوگرم وزن است.

2. مصرف غلات تصفیه شده را کاهش دهید

یکی از راه های کاهش چربی شکم، محدود کردن مصرف غلات تصفیه شده است. انواع نان سفید و غذاهای آماده از غلات تصفیه شده تهیه می شود که پس از مصرف به سرعت تبدیل به قند شده و منجر به افزایش قند خون خواهد شد. افزایش قند خون منجر به تجمع چربی های شکمی می شود که برای سلامت بدن مضر است. بنابراین استفاده از نان کامل و آرد و کاهش وعده های غذایی آماده برای حفظ تناسب اندام و دریافت ریزمغذی های لازم ضروری است.

3. فیبر غذایی بیشتری دریافت کنید

فیبر نوعی کربوهیدرات است که بدن قادر به هضم آن نیست و تقریباً بدون تغییر از بدن دفع می شود. خوردن فیبر در کنترل اشتها و جلوگیری از یبوست نقش دارد و از طرفی به حفظ حس سیری کمک می کند که از پرخوری و تنقلات جلوگیری می کند. از آنجایی که با افزایش سن سوخت و ساز بدن کاهش می یابد و احتمال افزایش وزن افزایش می یابد، بهتر است از منابع حاوی فیبر بیشتر مانند میوه ها و سبزیجات استفاده کنید.

4. چربی های سالم را در برنامه غذایی روزانه خود بگنجانید

مصرف منابع سالم چربی می تواند به کاهش وزن کمک کند و بر تامین منابع انرژی تاثیر بگذارد. این چربی ها سرشار از گردو و روغن زیتون هستند و به دلیل داشتن سایر ریزمغذی ها در تحریک متابولیسم و ​​از دست دادن آب موثر هستند. اسیدهای چرب ضروری موجود در این منابع برای سلامت سلول ها و جلوگیری از التهاب بدن نیز مفید خواهد بود.

5. آب زیاد بنوشید

نوشیدن آب فراوان نه تنها برای هیدراته نگه داشتن بدن ضروری است، بلکه در دفع مواد زائد و جلوگیری از یبوست نیز نقش دارد. نوشیدن آب زیاد به خصوص برای افراد میانسال و افرادی که می خواهند چربی شکم خود را از بین ببرند بسیار مهم است. بر اساس مطالعات، کسانی که بعد از 50 سالگی روزانه 8 لیوان آب می نوشند، در کاهش چربی شکم موفق تر هستند.

منبع: سلامت

دکمه بازگشت به بالا