علم و تکنولوژی

۷ دمنوش برای تقویت ایمنی بدن

ب‌نیوزاب‌ینونیوز:

علیرضا یارقلی ، محقق و پزشک پزشکی ایرانی ، از دمنوش های گیاهی برای تقویت سیستم ایمنی بدن استفاده و توصیه می کند و می گوید: در روزهای شیوع قلب و عروق ، برای جلوگیری از بیماری باید مصرف آب افزایش یابد. برای مصرف

وی افزود: گیاهانی مانند آویشن ، دارچین ، سیاه دانه ، زردچوبه ، مرزنجوش ، گل گاوزبان ، زعفران ، عدس ، لیمو ، گل کلم و گل به همراه سبزیجاتی مانند چغندر ، کدو ، کلم ، کدو سبز ، کرفس ، هویج ، هویج ، زردچوبه ، نعناع ، لوبیا سبز و عدس. هسته انگور ، برگ زردآلو ، آناناس ، سیب و روغن در تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار مفید و موثر هستند.

یارقلی در ادامه به توصیه و تهیه 7 قاشق چای خوری موثر برای تقویت سیستم ایمنی بدن پرداخت.

1) چای آویشن و شیرین بیان با عناب
حاوی آنتی اکسیدان و آنتی اکسیدان به همراه مواد مغذی است. این داروی خوبی برای بیماری هایی مانند سرماخوردگی و سل ، عفونت های ریوی ، برونشیت و سرماخوردگی است. این چای با مخلوط کردن نصف فنجان آب با 5 قاشق چای خوری ژله و 1 قاشق چای خوری برگ آویشن با ترکیب ریشه برگ شیرین بیان تهیه می شود. گفتنی است عناب موجود در این نوشیدنی منبع خوبی برای ویتامین C است که در افزایش قدرت بدنی مفید است و دارای خواص ضد باکتری است.

2) دمنوش بابون
با علائم گرم و خشک به صورت جوشانده این گیاه سه گرم با آب جوش سه بار در روز در تقویت سیستم ایمنی بدن موثر است ، توجه به این نکته ضروری است ، افراد مبتلا به آسم نباید این چای را بنوشند.

۳) .ا
با خلق و خوی گرم و خشک ، یک قاشق غذاخوری برگ جوشانده این گیاه در 50 سی سی آب جوش برای تقویت سیستم ایمنی بدن ایده آل است ، اما مصرف آن برای افراد مبتلا به بیماری کبد توصیه نمی شود.

4) دمونوش مرزنجوش
این چای همچنین گرم و خشک است ، یک قاشق چای خوری برگ چای با 250 سی سی آب جوش در روز بهترین است ، اما این چای برای زنان باردار توصیه نمی شود.

5) دمنوش مریم گلی
این چای ، مانند سایر چای های توصیه شده ، به طور طبیعی گرم و خشک است و به صورت یک قاشق چای خوری با آب جوش تهیه می شود و می تواند حداکثر سه بار در روز مصرف شود ، البته این چای برای افراد تشنجی توصیه نمی شود.

6) رنگدانه سیاه
مصرف رنگدانه سیاه و سفید گرم و خشک با عسل در تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار مفید و مثر است ، بنابراین ، در دمای گرم تا 1.5 گرم خیسانده در سرکه و سپس خشک شده و با خلق و خوی کمی سردتر از این میزان برای خانمها توصیه نمی شود.

7) زوفا
به طور طبیعی گرم و خشک ، بو دادن در یک قاشق چای خوری با آب جوش به مدت 15 دقیقه تا سه بار در روز در تقویت سیستم ایمنی بدن موثر است.

سرانجام ، دکتر یارقلی بر لزوم در نظر گرفتن این واقعیت تأکید کرد که برای استفاده از گیاهان دارویی هم در پیشگیری و هم در روند درمان ، مشورت با یک درمانگر سنتی ضروری است ، مگر اینکه دسترسی به پزشک امکان پذیر نباشد. در این حالت ، فقط برای جلوگیری از مطالعه دقیق موارد منع مصرف و عوارض جانبی با کوچکترین دوز گیاهان مفید ، زیرا هر یک از این گیاهان در صورت استفاده بیش از حد ، عوارض جانبی خواهند داشت.

دکمه بازگشت به بالا