علم و تکنولوژیکسب و کار ایرانی

ساخت جواهرات رزینی شغلی پردرامد

ایده های جالب برای ساخت جواهرات رزینی

این جواهرات رزینی بسیار زیبا و دلربا هستند و مخاطبان زیادی را جذب خود می کنند. طوری هستند که اگر شخصی آنها را ببیند امکان ندارد برای خریدشان اقدام نکند. بیشتر اشخاص با دیدن آنها دوست دارند روش ساختشان را یاد بگیرند. ساخت این نوع زیور آلات به گونه ای می باشد که هر نوع ایده ناب و فکر جذابی می تواند یک اثر زیبا خلق کند. شما می توانید هر نوع زیور آلاتی مانند ، گردنبند، و… را با رزین برای خود بسازید.

رزین که برای ساخت این جواهرات بکاربرده می شود صمغ یک نوع درخت است. این صمغ به طور طبیعی از برخی درختان مانند، درخت کاج گرفته می شود که بسیار نرم و حالت پذیر و چسبنده است. این رنگ اپوکسی بعد از گذشت مدتی سفت می شود، نوع مصنوعی آن نیز در صنایع مختلف بکار می رود که ارزانتر و مقاوم تر می باشد. رزین مصنوعی در دسترس تر است و کار کردن با آن بسیار راحت تر می باشد. انواع مختلفی از رزین مصنوعی وجود دارد، نوع پر کاربردش در ساخت جواهرات، رزین اپوکسی نام دارد. این جوهر رنگ را می توانید از رنگ فروشی ها و فروشگاه هایی که لوازم و مواد شیمیایی عرضه می کنند خریداری کنید.

آموزش رزین اپوکسی |اینستاگرام |حلال رزین اپوکسی چیست

معرفی چند ایده طراحی و ساخت جواهرات رزینی

اینک به چند ایده برای ساخت جواهرات رزینی می پردازیم.

 • ایده ی قاب چوبی که شکل مورد نظر از رزین را درون آن بسازید که بسیار زیبا است و هنر شما را دست ساز تر جلوه میدهد.
 • می توانید حبابی از رزین درست کنید و گل سرخ و یا انواع گل ها را در داخلش قرار دهید و به عنوان مدال گردنبند استفاده کنید.
 • می توانید گوشواره هایی به شکل های هندسی بسازید و شاخ و برگ زیبایی درون آنها قرار دهید.
 • می توانید پلاک فانتری از چوب در داخل گردبند رزین به شکل اشک استفاده کنید.
 • دستبند زیبای مدل حلقه از رزین درست کنید و دسته ای موی قهوه ای زیبا در وسطش قرار دهید.
 • پلاک برای گردنبند به شکل قلب بی رنگ و شفاف از رزین درست کنید و در میانش گل های ریز صورتی قرار دهید جلوه و زیبایی بسیاری خواهد داشت
 • گل قاصدک زیبایی در وسط حباب از رزین نمای بسیار زیبایی خواهد داشت.
 • گوشواره های میخی از رزین مات رنگی و تکه هایی از چوب که حالت قرینه دارند.
 • می توانید با رینگ انگشتر قدیمی مسی و قرار دادن گل های بسیار ریز درون کار خود انگشتر زیبایی بسازید.
 • همراه با چوب و رزین و زر برای خود انگشتری بسازید که نمای زیبایی از دریا را خواهد داشت.

زیور آلات ساخته شده با رزین اپوکسی

جواهرات رزینی اپوکسی امروزه طرفداران بسیار زیادی دارند. شما می توانید برای ساخت این زیور آلات از رزین اپوکسی، رزین پلی استر، رزین UV استفاده کنید. رزین اپوکسی انواع مختلفی دارد که فقط رزین اپوکسی پلی امین برای ساخت زیور آلات مناسب می باشد. هنگام خرید رزین اپوکسی از کاربردی بودن آن برای ساخت زیور آلات مطمئن شوید و بعد خریداری کنید.

رزین اپوکسی باید به نسبت درست با هاردنر مخلوط شود تا نتیجه کار درست باشد. قبل از شروع به کار باید دستورالعمل یادداشت شده بر روی بسته بندی هاردنر و رزین اپوکسی را مطالعه کنید. معمولا دستور نوشته شده بر رویشان به صورت مساوی از هر کدام و یا یک به یک می باشد. رزین اپوکسی ماده ای شفاف زیبا و بی رنگ می باشد که می تواند با پودر رنگی ترکیب شود تا رنگ جدید به خود بگیرد. رزین اپوکسی به دلیل حالت کریستالی و شفاف بودن و مستحکم بودن می تواند گزینه بسیار مناسبی برای ساخت زیور آلات باشد. رزین پلی استر به دلیل اینکه به سرعت خشک می شود برای مواقعی که سرعت پخت و خشک شدن اهمیت دارد بکار برده می شود.

محصولاتی که برای ساخت جواهرات رزینی اپوکسی از آنها استفاده می شود:

 • قالب سیلیکونی
 • پیمانه برای ترکیب مواد
 • تفنگ های گرمایی برای سرعت بخشیدن به خشک شدن مواد
 • خلال دندان برای جابه جا کردن عناصر مختلف داخل رزین اپوکسی
 • سنباده دستی و با برقی برای سنباده کشی بر روی محصول نهایی
 • دستکش مخصوص برای کار با مواد اپوکسی
 • ماسک مخصوص برای جلوگیری از استشمام مواد اپوکسی
 • عینک مخصوص برای جلوگیری از آسیب های احتمالی ناشی از مواد شیمیایی

اضافه کردن پیگمنت و یا عناصر دیگر به رزین اپوکسی

برای اینکه رزین اپوکسی به یک زیورآلات زیبا تبدیل شود نیاز به مواد مختلفی می باشد. پیگمنت و یا رنگدانه یکی از مواد مهم برای ساخت جواهرات رزینی اپوکسی است. علاوه بر این پیگمنت می توان از گل، سنگ های ریز، صدف، ذرات ریز براق، مروارید و … استفاده کرد. اضافه کردن این مواد می تواند زیبایی و جذابیت جواهرات رزینی را چند برابر بیشتر کند. هرچند اضافه کردن هریک از این مواد راه کار و ترفند های خود را دارد و باید نکات زیادی در بکارگیری هر کدام رعایت شود.

اگر تازه می خواهید شروع به ساخت این زیورآلات کنید و تازه کار هستید می توانید از ذرات ریز براق در کارتان استفاده کنید. عناصر سنگین مانند سنگ های ریز و مواد کریستالی خیلی سریع در مواد رزین اپوکسی ته نشین می شوند باید راهکار های خاصی بکار برد تا در وسط لایه باشند. گل های خشک از عناصر دیگری هستند که در رزین اپوکسی برای زیور آلات استفاده می شوند.

در هنگام استفاده از گل های خشک در رزین اپوکسی باید بسیار دقت کنید. چون گل های خشک بسیار حساس هستند و باید مراقب باشید نشکنند و یا خراب نشوند تا شکل شمایل زیورآلات شما زیبا باشد. شما باید بدانید که چه زمانی مناسب است تا این عناصر را در رزین اپوکسی قرار دهید.

مراحل ساخت زیور آلات رزین اپوکسی

برای ساخت جواهرات رزینی باید ابتدا موارد مورد نیاز را تهیه کنید. یک یا چند عدد قالب سیلیکونی برای شکل مورد نظر داشته باشید. این قالب ها به شما کمک میکند تا بدانید چقد به هاردنر و مواد اپوکسی احتیاج دارید تا با هم ترکیب کنید. هاردنر و اپوکسی را به مقدار نیاز با هم ترکیب کرده می توانید به داخل ترکیب رنگ هم اضافه کنید. رزین تهیه شده را داخل قالب سیلیکونی بریزید تا خشک شود و ممکن است ۲۴ ساعت خشک شدنش طول بکشد.

پس از گذشت مدت زمانی و خشک شدن رزین می توانید آن را از قالب جدا کنید و ممکن است دورش کمی تیز باشد. تیزی های دور جواهرات رزینی را می توانید با استفاده از سمباده صاف کنید تا از بین بروند. در آخر می توانید محصول را صیقلی کنید تا زیباییش نمایان شود.

عمر جواهرات رزینی

عمر این زیورآلات بسیار زیاد می باشد ولی باید نکاتی راجهت نگه داریشان رعایت کنید. نباید زیور آلات رزینی را در معرض دمای زیاد قرار دهید. امروزه تنوع جواهرات رزینی و زیورآلات بسیار زیاد شده است. این زیورآلات با متد های مختلف و متنوعی ساخته می شوند که جواهرات رزینی هم جزو آنها می باشد.

چرا ساخت محصولات رزینی؟

به منظور ساخت محصولات رزینی، شما می‌توانید با هزینه‌ای بسیار کم – نسبت به سایر کسب و کارهای ساخت زیور آلات – مواد اولیه و ابزارهای لازم برای راه‌اندازی این کسب و کار را خریداری نمایید. فقط کافی است وسایلی مانند: قالب پلاستیکی مخصوص (سلیکونی)، ماسک، سشوار، دستکش، خلال دندان (برای ایجاد طرح‌های خاص)، چوب بستنی (جهت هم زدن مایه رزین)، ظرفی برای آماده‌سازی رزین، محلول رزین و مواد شیمیایی اولیه را تهیه نمایید. شایان ذکر است که این موارد به منظور راه اندازی کسب و کار ساخت محصولات رزینی در خانه می‌باشد و اگر قصد تولید محصولات رزینی، در اندازه های بزرگ و تعداد بالا را داشته باشید، باید کارگاهی مناسب جهت راه‌اندازی این کسب و کار فراهم نمایید.

نحوه فروش محصولات رزینی

شاید برایتان سؤال پیش بیاید که چگونه محصولات رزینی خود را بفروشیم؟ باید بگوییم که شما این امکان را دارید که محصولات خود را از طریق ایجاد آنلاین شاپ در اینستاگرام یا از راه فروش حضوری به فروشگاه‌های اکسسوری، به دست مشتریان برسانید. در این راستا، استفاده از تکنیک‌های بازاریابی (آنلاین و آفلاین) قطعاً می‌تواند، منجر به افزایش فروش و سود بیشتر کسب و کارتان شود.

شایان ذکر است، موضوعی که کسب و کار ساخت محصولات رزینی را جذاب و پر طرفدار می‌نماید، «تنوع بالا برای شخصی سازی سفارش‌ها و محصولات» می‌باشد؛ به طوری که هر مشتری می‌تواند محصولاتی کاملاً سفارشی از شما درخواست نماید. نا گفته پیداست که این میزان تنوع بالا، باعث جذابیتِ تبلیغات و افزایش فروش اکسسوری و سایر محصولات رزینی می‌گردد.

دکمه بازگشت به بالا