اقتصادیکسب و کار ایرانی

اخذ ویزای کاری کانادا با دانستن شرایط مهاجرت کاری به کانادا!

در سال 2024، میانگین درآمد در کانادا بین 54600 تا 105000 دلار پیش‌بینی می‌شود که تحت تأثیر عواملی مانند نوع شغل، تجربه و مهارت‌های کارکنان قرار دارد. کانادا جزو 20 کشوری است که بالاترین حقوق را برای نیروهای کارش در نظر گرفته است. پرستاری، توسعه‌دهنده وب، مهندسی برق، رانندگی کامیون، جوشکاری، مهندسی نرم‌افزار، آشپزی و نمایندگی فروش از جمله فرصت‌های شغلی امیدوارکننده برای متقاضیانی است که می‌خواهند از طریق مهاجرت کاری به کانادا بروند. دو روشی که برای مهاجرت کاری به کانادا وجود دارد، در ادامه توضیح داده شده‌اند:

بررسی روش‌ها و شرایط ویزای کاری کانادا

در ادامه دو روشی که برای مهاجرت به کانادا از طریق کار وجود دارند به‌همراه شرایط مهاجرت کاری به کانادا ، شرح داده می‌شود:

روش اول: دریافت ورک پرمیت (اقامت کاری موقت):

افراد در ابتدا باید یک پیشنهاد شغلی یا یک قرارداد کاری از یک کارفرمای کانادایی برای دریافت مجوز کاری، اخذ کنند. بنابراین از طریق سایت‌هایی مثل jobbank و Indeed برای پیداکردن کار اقدام کنید. برای مجوز کاری باید 515 دلار کانادا بپردازید. برنامه‌هایی که در این روش برای مهاجرت کاری به کانادا وجود دارند، عبارت‌اند از:

برنامه نیروی کار خارجی موقت

کارفرمایان کانادایی با برنامه نیروی کار خارجی موقت، می‌توانند به‌طور موقت یک نیروی کار را از خارج از کانادا استخدام کنند تا کمبود نیروی کار این کشور را پر کنند. کارفرما باید LMIA را دریافت کند تا نیروی کار خارجی را بتواند استخدام کند و ثابت شود که شهروند یا مقیم دائم کانادا نمی‌تواند این موقعیت شغلی را پر کند. برای اینکه با این روش به‌صورت کاری به کانادا مهاجرت کنید، باید ثابت کنید که می‌توانید هزینه‌های اقامت‌تان را تامین کنید و ثابت کنید که یک وابستگی (حضور همسر یا خانواده) در کشور مبدا دارید.

ویزای IMP کانادا

کارفرمایان از طریق برنامه جابجایی بین‌المللی، بدون نیاز به IMP، می‌توانند نیروی کار خارجی استخدام کنند. اگر کد معافیت LMIA، مجوز کاری، حداقل آیلتس 6 و نامه جاب آفر از کارفرمای کانادایی داشته باشید، می‌توانید از این روش مهاجرت کنید.

ویزای ICT کانادا

با ویزای ICT کانادا می‌توانید یک شعبه از بیزینس خود را در کانادا راه‌اندازی کنید و کارمندان خود را نیز به این کشور منتقل کنید. حتی با وجود سن بالا، تحصیلات کمتر از لیسانس و داشتن مهارت در زبان انگلیسی، می‌توانید از این طریق اقدام کنید. کافی است که حداقل یکسال شرکت شما به‌صورت فعال مشغول به کار بوده و کارمندانی که قرار است به شعبه دیگر شرکت منتقل کنید، حداقل یک سال در شرکت، مدیر بوده یا در یک حرفه خاص مهارت داشته‌اند.

ویزای کار پس از تحصیل

افرادی که در مقطع بالاتر از دیپلم در کانادا فارغ‌التحصیل شده‌اند، می‌توانند ویزای کار پس از تحصیل دریافت کنند و در کانادا بمانند. شما 180 روز پس از فارغ‌التحصیلی فرصت دارید تا برای ویزای کار اقدام کنید. کافی است که حداقل 8 ماه در یک کالج، دانشگاه یا موسسه فنی‌وحرفه‌ای تحصیل کرده باشید و بعد از فارغ‌لتحصیلی مدرک و یا گواهی دریافت کرده باشید.

روش دوم: سیستم اکسپرس انتری (اقامت کاری دائم)

سیستم اکسپرس انتری طبق امیتازبندی CRS کار می‌کند و سه برنامه را مدیریت می‌کند. نیروهای کار از طریق یکی از برنامه‎‌های این سیستم، می‌توانند اقامت دائم کانادا را کسب کنند. در نظر داشته باشید که باید حداقل 67 از 100 امتیاز (محاسبه آنلاین امتیاز) برای ورود به استخر اکسپرس انتری کسب کنید. هزینه تمامی برنامه‌های این سیستم، ۱,۳۶۵ دلار کانادا است. برنامه‌های سیستم اکسپرس انتری در ادامه، عبارت‌اند از:

برنامه اسکیل ورکر کانادا

این برنامه برای نیروهای کاری هستند که تجربه کاری برای کمک به بازار کار کانادا هستند. شرایط مهاجرت با این برنامه، داشتن حداقل یکسال سابقه کار باحقوق در 10 سال اخیر و مدرک زبان در سطح  CLB7 است.

برنامه اسکیل ترید کانادا

این برنامه مخصوص کسانی است که در مشاغل فنی، تخصص، مهارت و سابقه دارند. کافی است که حداقل دوسال سابقه کار در مشاغل فنی (آشپز، مکانیک، اپراتور جرثقیل، نجار، کابینت‌ساز، گچ‌کار، کشاورز و غیره) در 5 سال گذشته و مدرک زبان در سطح CLB 5 در مهارت‌های صحبت کردن و شنید، CLB4  در مهارت‌های خواندن و نوشتن، داشته باشید.

برنامه تجربه کار کانادایی

این برنامه مخصوص کسانی است که در کشور کانادا سابقه کاری دارند. شرایط مهاجرت با این برنامه، عبارت است از:

  • داشتن حداقل یکسال تجربه کار در کانادا در 3 سال قبل از درخواست از طریق این برنامه
  • داشتن سابقه کار در مشاغل موجود در دسته‌بندی‌های TEER0،TEER1،TEER2 وTEER3
  • داشتن مدرک زبان در سطح CLB5 برای کسانی که مشاغل دسته‌های TEER2 وTEER3 را انتخاب می‌کنند.
  • داشتن مدرک زبان در سطح CLB7 برای کسانی که مشاغل دسته‌های TEER0 وTEER1 را انتخاب می‌کنند.

برنامه‌های استانی کانادا

این برنامه مخصوص کسانی است که می‌خواهند در یکی از استان‌های کانادا کار و زندگی کنند. افراد با توجه به نیاز هر استان، می‌توانند از طریق تحصیلی، سرمایه‌گذاری و یا برای جبران کمبود نیروی کار، برای برنامه نامزد استانی درخواست دهند. بنابراین شرایط مهاجرت برای هر استان در کانادا متفاوت است.

برنامه اسکیل ورکر کبک

این برنامه مخصوص کسانی است که زبان فرانسوی بلدند و می‌خواهند در کبک ساکن شوند.  کافی است که به زبان فرانسوی مسلط باشید و حداقل 6 ماه سابقه کاری داشته باشید تا بتوانید از طریق این برنامه، به کانادا از طریق کار مهاجرت کنید.

برنامه مهاجرتی آتلانتیک

این برنامه مخصوص کسانی است که می‌خواهند در یکی از استان‌های حوزه آتلانتیک کانادا کار و زندگی کنند. بنابراین باید حداقل یکسال سابقه کاری در 5 سال گذشته و مدرک یا گواهی تحصیلی با حداقل طول دوران تحصیل دو سال، داشته باشند.

ویزای کار کانادا برای ایرانیان چیست؟

مجوز کار باز، یکی دیگر از مجوزهایی است که می‌توانید به‌عنوان یک نیروی کار در کانادا مشغول به کار شوید. با مجوز کار باز، می‌توانید برای هر تعداد کارفرما و در محل‌های مختلف کار کنید. این راه مهاجرت کاری به کانادا برای ایرانیان بهترین انتخاب است. زیرا با هر ویزای موقتی (ویزای تحصیلی، توریستی) که در کانادا هستند، می‌توانید ویزای خود را به اپن ورک پرمیت تبدیل کنید. طبق آمار اداره مهاجرت کانادا (IRCC)، قانون تبدیل ویزای موقت به مجوز کار باز تا 28 فوریه 2025 مهلت دارد.

اقامت کانادا از طریق کار، دائمی یا موقت خواهد بود؟

اگر با برنامه‌های سیستم اکسپرس انتری، اقامت کاری بگیرید، دائمی خواهد بود، اما با دریافت جاب آفر، اقامت موقت کاری را اخذ می‌کنید.

مدت زمان صدور ویزای کار کانادا و اعتبار آن چقدر است؟

معمولا 1 الی 9 ماه زمان می‌برد تا درخواست برای ویزای کار توسط اداره مهاجرت کانادا بررسی شود. از زمانی که ویزای کار کانادا را دریافت می‌کنید، به‌مدت 6 ماه می‌توانید به کانادا بروید. مجوزهای کار در کانادا معمولا بین 1 تا 2 سال اعتبار دارند.

مهاجرت کاری به کانادا،؛گامی بلند برای آینده‌ای روشن!

با مطالعه این مقاله، مسیر مهاجرت کاری به کانادا را هموارتر کنید. در این مقاله، به‌طور کامل با شرایط لازم برای اخذ ویزای کار و مشاغل مورد نیاز در کانادا آشنا خواهید شد. اما به خاطر داشته باشید که کمک گرفتن از یک مشاور مهاجرتی، ریسک خطا و رد شدن درخواست شما برای اخذ ویزای کاری کانادا را به‌طور قابل‌توجهی کاهش می‌دهد. منبع این مقاله، پارسی کانادا (parsicanada.com) است.

دکمه بازگشت به بالا