عمومیکسب و کار ایرانی

آب مناسب برای دستگاه اسپرسو

برای داشتن رایحه خوش قهوه نباید میزان سختی آب بالا باشد به عنوان مثال استفاده از آب مقطر باعث می شود طعم قهوه کاملا استخراج نشود و رایحه کمی داشته باشد. یکی از اجزای اصلی تشکیل دهنده قهوه آب است و املاح موجود در آن می تواند تاثیر بسزایی در طعم نهایی قهوه داشته باشد .علاوه بر اینکه آب سخت می تواند در طعم واقعی قهوه تاثیر بگذارد می تواند باعث رسوب املاح در دستگاه قهوه ساز شود. اما این سوال پیش می آید که بهترین آب برای درست کردن قهوه کدام است ؟ آب مقطر , آب معدنی , آب چشمه و یا حتی آب خروجی از دستگاه تصفیه آب خانگی با فرآیند اسمز معکوس.

Suitable water for espresso machine

طبق نظر کارشناسان در آمریکا بهترین آب برای تهیه اسپرسو آبی است که PH آن نزدیک ۷ باشد. به طور کلی آبی برای قهوه مناسب است که حاوی مقدار کمی یون های فلزی باشد که باعث جذب طعم در دانه های قهوه می شود. علاوه براین به عنوان مثال وجود یون منیزیم در آب می تواند باعث استخراج طعم قهوه و بهبود طعم آن شود. در حالی که وجود سطح بالای بی کربنات می تواند تاثیر بدی در طعم قهوه داشته باشد. که به همین دلیل نیز گاها پیش می آید برای درست کردن یک فنجان قهوه خوش طعم و عالی نیاز به خرید آنلاین آب پیدامی کنیم

برای اینکه قهوه طعم خوشی داشته باشد بهتر است از آب سرد و تازه که به مقدار کافی دارای اکسیژن است استفاده شود.

به طور خلاصه آب مناسب برای درست کردن قهوه باید دارای ویژگی های زیر باشد :

 • آب مورد استفاده برای قهوه باید تمیز و تازه و بدون بو باشد.
 • رنگ آب باید شفاف باشد و میزان کلر موجود در آن باید صفر میلی گرم در لیتر باشد.
 • میزان PH آب باید حدود ۷ باشد.
 • میزان سدیم موجود در آب باید حدود ۱۰ میلی گرم در لیتر باشد.
 • سختی کلسیمی آب باید از ۱ تا ۵ گرین باشد.
 • قلیائیت آب باید حدود ۴۰ میلی گرم در لیتر باشد.
 • میزان بالای منیزیم می تواند تاثیر خوبی در طعم قهوه داشته باشد.
 • کلسیم و منیزیم می تواند در بهبود و تعادل طعم قهوه موثر باشد.
 • سدیم موجود در آب تاثیر زیادی در طعم قهوه ندارد.
 • وجود کلر در آب می تواند تاثیر بدی در طعم اسپرسو داشته باشد.
 • لازم بذکر است که ترکیب املاح سختی آب می تواند در طعم قهوه تاثیرگذار باشد. به عنوان مثال اگر TDS  آب از نمک طعام باشد می تواند طعم بدی به قهوه بدهد. بنابراین بهتر است TDS آب شامل درصد قابل توجهی از کاتیون ها باشد به دلیل اینکه طعم بهتری به قهوه می دهد. طبق نظر کارشناسان اگر آب دارای مقدار کمی سختی باشد قهوه طعم بهتری خواهد داشت. البته باید در نظر داشت که سختی آب می تواند باعث رسوب در تجهیزات قهوه ساز شود و عمر مفید آن را کاهش دهد. بنابراین باید بین طعم خوش قهوه و افزایش عمر دستگاه قهوه ساز تعادل برقرار شود.

دلیل طعم و بوی کلر آب تصفیه شده و روش از بین بردن آن

هر چند کلر در آب آشامیدنی به عنوان یک آلاینده به شمار نمی‌آید و در تصفیه فاضلاب شهری یک ماده مناسب ضد عفونی کننده نیز است، اما وقتی به لوله‌های خانه ما می‌رسد دیگر کارایی ندارد و باید از آب آشامیدنی حذف گردد.

کلر علاوه بر بو و مزه تلخ باعث شوره زدن لباس، خشک شدن و چروک شدن پوست و ریزش مو نیز می‌گردد. اگر احساس می‌کنید که آب تصفیه شده شما بوی کلر می‌دهد و یا طعم تلخ کلر از آب آشامیدنی تصفیه شده شما حذف نشده است، باید بدانید که فیلتر مرحله دوم و سوم کربن اکتیو و کربن بلاک که وظیفه حذف کلر از آب آشامیدنی را دارند، درست کار نمی‌کنند و باید تعویض گردند.

فیلتر مراحل اول دوم و سوم مراحل پیش تصفیه Pre-Filter نامیده می‌شوند که با تعویض به موقع آنها عمر مفید فیلترهای بالایی اصلی هم بیشتر شده، ضمن این که هزینه تعویض فیلتر کمتری نیز پرداخت خواهید کرد. توجه نمایید که اگر خودتان به تعویض فیلترهای مرحله دوم و سوم می‌پردازید، قبل از روشن کردن دستگاه آب ورودی را باز کرده و بگذارید آب از فیلتر مرحله دوم و سوم عبور کند

و ورودی مرحله چهارم را قطع کنید تا آب کربنی حاصل از فیلتر کربن اکتیو وارد فیلتر مرحله چهارم ممبران نشود؛ چرا که در این صورت طعم تلخ و بوی کلر هر دو در آب باقی خواهند ماند. پیشنهاد می‌کنیم خودتان به تعویض فیلتر دستگاه تصفیه خود نپردازید و بگذارید یک تکنسین فنی این کار را طبق اصول و قواعد خاص خود برای شما عزیزان انجام دهد.

دلیل شباهت طعم و بوی آب تصفیه شده به آب لوله کشی معمولی تصفیه نشده

اکثر مردم جهان از دستگاه تصفیه آب تایوانی استاندارد که از سیستم تصفیه آب اسمز معکوس بهره می‌برد، برای تصفیه‌ی آب آشامیدنی استفاده می‌کنند. این دقیقا به این دلیل است که طعم و بوی آب تصفیه شده دستگاه آب تصفیه کن ro شبیه به آب معمولی است، با این تفاوت که املاح مضر آن کاملا حذف شده و املاح مفید آن نیز در آب باقی مانده است. حتی با می‌توانید آب آشامیدنی تصفیه شده خود را یونیزه قلیایی نیز نموده و از خود استفاده نمایید. آب قلیایی فواید نوشیدن آب تصفیه شده را بسیار بیشتر می‌نماید.

اما اگر احساس می‌کنید آب خروجی تصفیه شده دستگاه آب شیرین کن شما با آب معمولی فرقی ندارد، در کتری رسوب می‌بندد و طعم آن همانند آب لوله کشی شهری است، دلیل اصلی آن استفاده از فیلتر تصفیه آب بی‌کیفیت و نامرغوب و یا به موقع عوض نکردن فیلتر دستگاه آب تصفیه کن است.

برای جلوگیری از این موضوع پیشنهاد می‌شود فیلترهای آب تصفیه کن خود را آن تایم و سر وقت تعویض کنید، از بهترین فیلتر دستگاه تصفیه آب و بهترین مارک آب تصفیه کن خانگی استفاده نمایید و سرویس دستگاه خود را فراموش نکنید. آب آشامیدنی کاملا با سلامتی شما رابطه مستقیم دارد پس به دستگاه تصفیه خود توجه نمایید.

تمامی موارد گفته شده در تهیه یک قهوه خوش عطر و طعم کاربرد دارند و رعایت کردن آن ها باعث درست کردن یک قهوه عالی می شود.

دکمه بازگشت به بالا