آشنایی با برند سی ان تی دی (CNTD)

میکروسوئیچ برای تشخیص یا احساس وجود یک شی به طور خودکار یا برای نظارت و نشان دادن اینکه آیا از محدودیت های حرکتی آن جسم فراتر رفته است یا خیر استفاده می شود. استفاده اولیه از میکروسوئیچ ها، همانطور که از نام آنها بر می آید، برای تعریف حد یا نقطه پایانی بود که یک شی می‌توانست قبل از توقف در آن حرکت کند. در این مرحله بود که سوئیچ برای کنترل محدودیت سفر درگیر شد. در این مقاله قصد داریم به معرفی میکروسوئیچ و انواع میکروسوئیچ صنعتی بپردازیم و شما را با این قطعه آشنا کنیم. پس با ما همراه باشید.

آشنایی با میکروسوئیچ

یکی از اجزای بسیار مهم در صنعت است که در انتقال اطلاعات و کنترل سیستم ها استفاده می شود. این دستگاه ها از تکنولوژی سوئیچینگ الکترونیکی استفاده می کنند تا امکان کنترل جریان برق را فراهم کنند. میکروسوئیچ ها در صنایع مختلفی مانند خودروسازی، الکترونیک، تلفن همراه و سیستم های انرژی استفاده می شوند.

یکی از کاربردهای مهم میکروسوئیچ ها در صنعت خودروسازی است. این دستگاه ها در سیستم های رانندگی و نورپردازی خودرو ها استفاده می شوند. برای مثال، میکروسوئیچ ها در سیستم های ترمز خودرو مورد استفاده قرار می گیرند تا امکان کنترل فشار ترمز را فراهم کنند. همچنین، در سیستم های نورپردازی خودرو ها نیز میکروسوئیچ ها به منظور کنترل روشنایی لامپ ها استفاده می شوند.

در صنعت الکترونیک نیز میکروسوئیچ ها استفاده وسیعی دارند. این دستگاه ها در مدارهای الکترونیکی مورد استفاده قرار می گیرند تا امکان کنترل جریان برق و ارتباط بین اجزا را فراهم کنند. به عنوان مثال، میکروسوئیچ ها در سیستم های صوتی، تلفن همراه و دستگاه های الکترونیکی خانگی استفاده می شوند.

سیستم های انرژی نیز از میکروسوئیچ ها بهره می برند. این دستگاه ها در سیستم های برقی مورد استفاده قرار می گیرند تا امکان کنترل جریان برق را فراهم کنند. به عنوان مثال، میکروسوئیچ ها در سیستم های توزیع برق و سیستم های نیروگاه ها استفاده می شوند.

میکروسوئیچ چگونه عمل می کند ؟

در بیشتر موارد، یک سوئیچ محدود زمانی شروع به کار می کند که یک ماشین متحرک یا یک جزء متحرک ماشین با یک محرک یا اهرم عاملی که سوئیچ را فعال می کند تماس پیدا کند. سپس کلید محدود مدار الکتریکی را که ماشین و قطعات متحرک آن را کنترل می کند، تنظیم می کند. این سوئیچ ها می توانند به عنوان دستگاه های آزمایشی برای مدارهای کنترل استارتر مغناطیسی مورد استفاده قرار گیرند و به آنها اجازه می دهد تا عملکردهای یک موتور الکتریکی را شروع کنند، متوقف کنند، کند یا شتاب دهند.

سوئیچ های محدود را می توان به عنوان ابزار کنترلی برای عملیات استاندارد یا به عنوان دستگاه های اضطراری برای جلوگیری از خرابی ماشین آلات در ماشین آلات نصب کرد. اکثر سوئیچ ها یا از مدل های تماس نگهدارنده یا تماس لحظه ای هستند.

معرفی انواع میکروسوئیچ صنعتی

انواع از نظر عملکرد و کاربرد، مشابه سایر میکروسوئیچ ها عمل می کنند. فقط ممکن است برخی از قطعات این دستگاه جهت استفاده های صنعتی دارای طول عمر بیشتری به نسبت سایر مدل های خود باشند.
انواع میکروسوئیچ های صنعتی وجود دارد مثل : فشاری، غلطکی، سوزنی. از میکروسوییچ های صنعتی در کارخانه ها و صنایع مختلفی برای کنترل حد، شمارش قطعات، نوار نقاله و استفاده می کنند.

ساختار داخلی میکروسوئیچ معمولا دارای یک کنتاکت و یک محرک میباشد. میکروسوییچ ها، به انواع مختلفی از جمله اهرمی، فشاری و غلطکی تقسیم میشوند.
میکرو سوییچ ها از یک کنتاکت باز (NO) و یک کنتاکت بسته (NC) تشکیل شده اند.  همچنین با توجه به نوع پلاتین به کار رفته در آن ها، ظرفیت عبور جریان از 10 تا 15 آمپر را دارند.

میکروسوئیچ صنعتی از نظر کارکرد و عملکرد، مشابه سایر میکرو سوئیچ ها عمل می کند. همچنین ممکن است برخی قطعات این دستگاه برای استفاده های صنعتی دارای طول عمر بیشتری به نسبت سایر مدل های خود باشند.

میکروسوئیچ اهرمی

این مدل میکروسوئیچ ها توسط اهرم عمل می کنند و حول یک محور میچرخند. بنابراین با حرکت اهرم به سمت چپ، راست، بالا یا پایین میکرو سوییچ عمل میکند. میکروسوئیچ های اهرمی دارای انواع مختلفی هستند که در ادامه توضیح خواهیم داد.

اهرم غلطک دار

در این مدل میکروسوئیچ قسمتی که به هدف برخورد و شروع به کار میکند دارای غلطک است. این غلطک نیروی مورد نیاز  برای فعال شدن اهرم را کاهش میدهد.

اهرم غلطک دار قابل تنظیم

این مدل مشابه مدل اهرم غلطک دار میباشد. تنها تفاوت آن این است که طول اهرم از چند میلی متر تا چند سانتی متر قابل تنظیم میباشد. از جمله مدل های این میکروسوئیچ میتوان به برند اشاره کرد.

میکروسوئیچ فشاری

در این مدل با فشردن یا کشیدن پیستون سوئیچ عمل خواهد کرد. این مدل دارای دو مدل فشاری ساده و فشاری قرقره ای میباشد. میکروسوئیچ

میکروسوئیچ فشاری ساده

این مدل دارای یک پیستون گرد میباشد که با اعمال نیروی عمودی توسط هدف فعال می شود.

میکروسوئیچ فشاری قرقره ای

گاهی اوقات جهت اعمال نیرو عمودی نیست. در این مواقع میتوان از مدل فشاری قرقره ای استفاده کرد. قرقره متصل روی پیستون بخشی از نیروی غیر عمود را به نیروی عمود تبدیل کرده و سوئیچ عمل میکند. از جمله این مدل ها میباشد.

نتیجه گیری

همانطور که فهمیدیم، انواع میکروسوئیچ صنعتی از جمله قطعات مورد نیاز در صنعت هستند. این قطعات یکی از انواع سوئیچ های قطع و وصل کننده مدارهای الکتریکی هستند که کاربردهای زیادی در صنعت و مخصوصا در تابلوهای کنترلی دارند. این تجهیزات می توانند در سیستم های کنترلی و مدارهای فرمان نقش بسیار مهمی ایفا کنند.

انواع میکروسوئیچ های صنعتی دارای یک محرک میباشند که با فشردن آن، اهرمی را بلند می کند تا کنتاکت ها را به موقعیت مورد نیاز منتقل کند. میکروسوئیچ صنعتی از نظر عملکرد، مشابه سایر میکروسوییچ ها عمل می کند. ممکن است برخی قطعات این دستگاه برای استفاده های صنعتی دارای طول عمر بیشتری به نسبت سایر مدل های خود باشند.

شما عزیزان میتوانید انواع میکروسوئیچ های صنعتی را از تهیه کنید زیرا کیفیت محصولات این فروشگاه بسیار بالا است و در عین حال قیمت میکروسوئیچ صنعتی مقروبه گزارش گروه بازار خبرگزاری علم و فناوری آنا،شرکت سی ان تی دی (Cntd) در کشور چین در سال 2000 میلادی تاسیس  گردید و به عنوان موسس لیمیت سوئیچ های مورد استفاده در اتوماسیون صنعتی معرفی شد و در حال حاضر اکنون یک شرکت نمونه در صنعت ایران است. Cntd به عنوان یک تولید کننده پیشرو لیمیت سوئیچ اتوماسیون صنعتی و شریک بسیاری از 500 شرکت برتر جهان، با راه حل های لیمیت سوئیچ و سنسور حرفه ای به مشتریان خدمات ارائه می دهد. از مهم ترین و پرکاربرد ترین برند سی ان تی دی تجهیزات برقی صنعتی در ایران میکروسوئیچ یا لیمیت سوئیچ می باشد. لیمیت سوئیچ ها مانند یک کلید برق عمل می کنند و وظیفه ی قطع و وصل کردن برق را برعهده دارند. میکروسوییچ و لیمیت سوییچ برند سی ان تی دی از جمله برندهای میکروسوئیچ و لیمیت سوئیچ می باشند که دارای مدل های مختلفی بوده که هر یک از مدل ها کاربرد های گوناگونی در زمینه های مختلف دارند.

میکروسییچ cntd کاربردهای زیاد و متنوعی در صنعت برق دارد. ما در طی روز از قطعاتی استفاده می کنیم که میکروسوییچ در آن­ها به کار گرفته شده است. میکروسوییچ ها همان لیمیت سوییچ در ابعاد کوچک تر اند که با کمترین فشار عمل می کنند. میکروسوییچ cntd گونه ای از کلید است که با کوچک ترین تحریک شروع به فعالیت می کند. در ادامه با انواع و مدل های هر گروه از cntd آشنا خواهیم شد.

میکروسوییچ cntd گروه CM :

 • میکروسوییچ زبانه کوتاه بدون قرقره CM-1702
 • میکروسوییچ زبانه کوتاه قرقره دار CM-1704
 • میکروسوییچ زبانه بلند بدون قرقره CM-1701
 • میکروسوییچ زبانه بلند سوزنی CM-1705
 • میکروسوییچ زبانه کوتاه قرقره دار تاشو CM-1743

شما می توانید در سایت آژند برق درکوتاه ترین زمان، هر کدام ازمیکروسوییچ cntd گروه CM را خریداری کنید.

میکروسوییچ cntd گروه CZ-7 :

 • لیمیت سوییچ فشاری قرقره دار کاور دار طرح امرن CZ-7311
 • میکروسوییچ کاور دار طرح امرن نیم فنر با سری پلاستیکی CZ-7166
 • میکروسوئیچ کاور دار طرح امرن زبانه بلند بدون قرقره CZ-7120
 • میکروسوئیچ کاور دار طرح امرن زبانه کوتاه بدون قرقره CZ-7140
 • میکروسوئیچ کاور دار طرح امرن زبانه کوتاه قرقره دار CZ-7141
 • میکروسوئیچ کاور دار طرح امرن زبانه کوتاه قرقره دار تاشو CZ-7144

خرید میکروسوییچ cntd گروه CZ-7 دارای عایق مقاومتی بالا می باشد و همچنین در برابر نویزها و فرکانس­های رادیویی مقام است. به این محصول لیمیت سوییچ نیز گفته می شود که در سایت آژند برق می توانید این محصول فوق العاده را سفارش دهید.

میکروسوییچ خشابی cntd گروهCZ-93 :

 • میکروسوئیچ CNTD خشابی مدل CZ-93CPMM01
 • میکروسوییچ CNTD خشابی مدل CZ-93BPM02
 • میکروسوییچ CNTD مدل CZ-93BPM03
 • میکروسوییچ CNTD مدل CZ93-K1
 • میکروسوییچ CNTD مدل CZ93K2
 • میکروسوییچ CNTD مدل CZ93-k3

سایت آژند برق این امکان را فراهم کرده تا میکروسوییچ خشابیcntd گروه CZ-93 را از طریق این سایت خریداری کنید.

لیمیت سوییچ cntd گروه CLS :

 • لیمیت سوییچ آنتنی با سر پلاستیک بدنه باکالیت CLS-171
 • لیمیت سوییچ آنتنی تمام فنر بدنه باکالیت CLS-181
 • لیمیت سوییچ آنتنی نیم فنر بدنه باکالیت CLS-161
 • لیمیت سوییچ دو طرفه ساده بدنه باکالیت CLS-121
 • لیمیت سوییچ دو طرفه قابل تنظیم با قرقره بزرگ بدنه باکالیت CLS-191
 • لیمیت سوییچ دو طرفه قابل تنظیم بدنه باکالیت CLS-13

لیمیت سوییچ cntd گروه CLS در سایت آژند برق قابل دسترسی می باشد و خرید آسانی را تجربه خواهید کرد.

لیمیت سوییچ cntd گروه CZE :

 • لیمیت سوییچ آنتنی تمام فنر CZE-00-LM
 • لیمیت سوییچ آنتنی نیمه فنر CZE-00LPM
 • لیمیت سوییچ آنتنی نیمه فنر با سر فلزی CZE-00LSM
 • لیمیت سوییچ دو طرفه با قرقره پلاستیکی CZE-00-EM
 • لیمیت سوییچ دو طرفه با قرقره پلاستیکی CZE-00-EM/50
 • لیمیت سوییچ دو طرفه با قرقره پلاستیکی CZE-00IM

بهترین سایتی که بتوانید لیمیت سوییچ cntd گروه CZE را تهیه کنید، سایت آژند برق است.

میکروسوییچ cntd گروه CMV :

 • میکروسوییچ اهرمی ساده CMV101D
 • میکروسوییچ اهرمی بلند قرقره دار CMV103D
 • میکروسوییچ اهرمی ساده کوتاه CMV102D
 • میکروسوییچ اهرمی کوتاه قرقره دار CMV104D

پر کاربرد ترین میکروسوییچ cntd گروه CMV را به راحتی و در کمترین زمان ممکن از سایت آژند برق خریداری نمایید.

کاربرد میکروسوئیچ چه می باشد؟

میکروسوئیچ ‌ها دستگاه ‌های بسیار متداولی هستند که در صنایع مختلف از آن ها استفاده می شود. لازم به ذکر است که میکروسوئیچ ها کاربرد بسیار فراوانی دارند که در زیر به برخی از رایج ترین و مهم ترین کاربردهای آن اشاره می کنیم:

 • از انواع میکروسوئیچ ها در دستگاه ‌های مصرف ‌کننده، تجهیزات صنعتی و … استفاده می شود.
 • یکی از رایج‌ ترین و پرکاربردترین استفاده های میکروسوئیچ، بهره گیری از این تجهیز در قفل درب است.
 • نکته بسیار مهمی که باید بدانید، این است که از میکروسوئیچ در باز و بسته کردن درب تجهیزات آشپزخانه به ویژه در اجاق‌ های مایکروویو، از آن استفاده می شود.
 • میکروسوییچ ها در دستگاه‌ های تراز کردن نیز استفاده های فراوانی دارند
 • در آسانسور از این تجهیزات مهم و ویژه به عنوان سوئیچ ایمنی در درب استفاده می‌ شود.
 • از میکروسوئیچ ها هم چنین برای تشخیص این که آیا کاغذ در دستگاه چاپگر متراکم شده است یا خیر و هم چنین برای اهداف بی‌ شمار دیگری مورد استفاده قرار می گیرد.

ویژگی های یک میکروسوئیچ مناسب:

یک میکروسوئیچ خوب و کاربردی ویژگی های بسیار خاصی دارد. در واقع میکروسوئیچی مناسب است که بتواند از طول عمر بالایی برخوردار باشد و هم چنین کارایی مناسبی داشته باشد. از جمله نکاتی که درباره طول عمر میکروسوئیچ ها می توان بیان کرد، به صوت زیر می باشد:

 • عمر مفید هر میکرو سوییچ در نوع کم کارکرد 1 میلیون بار و در مدل های میکروسوئیچ صنعتی پر کاربرد به بیش از 10 میلیون بار چرخه کارکرد می رسد.
 • میکروسوئیچ ها کلیدهای بسیار حساسی هستند که با کوچک ترین فشار عمل می کنند.
 • هم چنین در طیف وسیعی از وسایل مانند لوازم الکترونیکی، عملگرها و …. استفاده می شوند.
 • عمر مفید بالای این قطعات و دیر خراب شدن میکروسوئیچ ها باعث پیشرفت زیاد استفاده از آن ها در صنعت الکترونیک شده است و به سرعت حتی در لوازم خانگی مورد استفاده قرار گرفته اند

خرید و کاربرد های میکروسوییچ cntd :

همانطور که گفته شد میکروسوییچ ها کاربرد های زیادی در صنعت برق دارند. امروزه در صنعت رباتیک، بالابر، آسانسور، اتومبیل سازی و… کاربرد فراوانی دارند. میکروسوییچ هایی هستند که می توانند، لامپ ها، سیم پیچ ها و موتور های کوچک را مستقیم قطع و وصل کند. در واقع با توجه به کاربرد و نوع استفاده ای که از میکروسوییچ cntd می شود، برخی از آن­ها یک طرفه و برخی دو طرفه هستند. برخی قرقره و فنر دارند و برخی آنتن. برخی دیگر از میکروسوییچ cntd چراغ، میله، اهرم دارند. فرق میکروسوییچ با کلید های قطع و وصل عادی چیست؟ فرقشان در آن است که شاسی میکروسوییچ فنری است. یعنی وقتی که روی آن فشار وارد می کنید، جریان برق را قطع یا وصل می کند و لحظه ای که شاسی را رها کنید، به وضعیت اولیه خود بر می گردد.

به دلیل میکروسوییچ هایی که هر کدام کاربرد متفاوت خود را در صنعت برق دارند، قیمت های متفاوتی نیز دارند. مهمترین مزیت میکروسوییچ cntd قیمت مناسب و همچنین کاربرد های وسیع آن­ها در صنعت برق است. شما میشرکت سی ان تی دی (Cntd) در کشور چین در سال 2000 میلادی تاسیس  گردید و به عنوان موسس لیمیت سوئیچ های مورد استفاده در اتوماسیون صنعتی معرفی شد و در حال حاضر اکنون یک شرکت نمونه در صنعت ایران است. Cntd به عنوان یک تولید کننده پیشرو لیمیت سوئیچ اتوماسیون صنعتی و شریک بسیاری از 500 شرکت برتر جهان، با راه حل های لیمیت سوئیچ و سنسور حرفه ای به مشتریان خدمات ارائه می دهد. از مهم ترین و پرکاربرد ترین برند سی ان تی دی تجهیزات برقی صنعتی در ایران میکروسوئیچ یا لیمیت سوئیچ می باشد. لیمیت سوئیچ ها مانند یک کلید برق عمل می کنند و وظیفه ی قطع و وصل کردن برق را برعهده دارند. میکروسوییچ و لیمیت سوییچ برند سی ان تی دی از جمله برندهای میکروسوئیچ و لیمیت سوئیچ می باشند که دارای مدل های مختلفی بوده که هر یک از مدل ها کاربرد های گوناگونی در زمینه های مختلف دارند.

یکی از انواع تجهیزات بسیار مهمی که در صنایع مختلف کاربرد دارد و می تواند بسیار مفید واقع شود، ها هستند. این تجهیزات از جمله قطعات بسیار مهمی به حساب می آیند  که در تابلو های کنترل مخصوصا مدار فرمان مورد استفاده قرار می گیرد و می تواند به راه اندازی آن کمک شایانی نماید. می توان اذعان داشت که میکروسوئیچ ها در حقیقت کلیدهایی هستند که با حرکت و یا فشار و ضربه تحریک شده و قطع و وصل جریان مدار الکتریکی را بر عهده خواهند داشت. از جمله کاربردهای میکروسوئیچ ها را می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کنترل ایمنی آسانسورها
 • شمارش قطعات عبوری
 • دستگاه های سکه ای و ماشین های برش
 • بالابر ها
 • کنترل نوار نقاله در کارخانه ها و …

یکی از انواع میکروسوئیچ هایی که در بازار وجود دارد، میکروسوئیچ CNTD است. در این مقاله از وب سایت  قصد داریم تا به بررسی میکروسوئیچ CNTD بپردازیم و اطلاعات ارزشمندی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

لیمیت سوئیچ CNTD

لیمیت سوئیچ CNTD به عنوان میکروسوییچ تابلویی و ریز شناخته می شود که  کاربرد های مختلفی را به خود اختصاص می دهد . به طور معمول  از میکرو سوئیچ ها جهت مشخص کردن وضعیت قرارگیری نقطه ی متحرک و تنظیم و کنترل بر رویه جابه جایی آن استفاده می شود. کمپانی های مختلفی به طراحی و ساخت این میکروسوئیچ اقدام  می نمایند . کمپانی رنی یکی از بهترین تولید کننده های این محصول است.

میکرو سوییچ ۱۷۰۳ در دسته میکروسوئیچ ارزان قیمت و کاربردی با عمری بسیار بالا قرار دارد که می توان از آن در چرخه وسایل و تجهیزات صنعتی بین ۱ میلیون تا ۱۰ میلیون برای وسایل پرکاربرد استفاده کرد. میکروسوئیچ ها کاربرد وسیعی در صنعت برق دارند، به عنوان مثال :

در بالابر ، آسانسور ، نوار نقاله ، ماشین‌های برش ، شمارش قطعات عبوری و … لیمیت سوئیچ ها بر حسب عملکرد به دو نوع اهرمی و پیستونی تقسیم می گردند.

می توان اذعان داشت که میکروسوئیچ ها در حقیقت یک کلید قطع و وصل ساده بسیار می‏ باشند و برای قطع و وصل نمودن جریان برق در مدارهای الکترونیکی به کار گرفته می شوند. این تجهیزات از جمله وسایل بسیار مهمی به شمار می آیند که در صنعت برق از آن استفاده های بسیاری می شود و جزء شناخته شده ترین وسایل و تجهیزات برقی و صنعتی می باشند. در کل میکروسوئیچ ها با کلیدهای قطع و وصل ساده تفاوت های بسیاری دارند و نباید آن ها را با یک دیگر یکسان در نظر گرفت.

شایان به ذکر می باشد که تفاوت اصلی میکروسوئیچ با کلید های قطع و وصل عادی در این می باشد که شاسی میکروسوئیچ ها به صورت فنری می‏ باشد در صورتی که این موضوع در کلیدهای قطع و وصل عادی وجود ندارد. یعنی تا زمانی که روی آن فشار اعمال می ‏شود، جریان برق را قطع یا وصل نگه می ‏دارد و در لحظه رها شدن شاسی آنگاه وضعیت به حالت اولیه خود باز خواهد گشت.

نکته بسیار مهمی که باید بدانید، این است که میکروسوئیچ‏ ها معمولاً دارای سه عدد پایه می‏ باشند که در زیر به آن ها اشاره می شود:

 • یکی از پایه‏ های میکروسوئیچ معمولاً با COM مشخص می ‏شود که پایه ورودی آن می‏ باشد.
 • یکی از پایه ‏های آن با علامت (NC (normally close است
 • پایه دیگر با علامت  (NO  (normally open مشخص شده است.

در حالت عادی و پیش از فشردن شاسی میکروسوئیچ، پایه COM به پایه NC متصل، و از پایه NO جدا می ‏شود. با فشردن شاسی میکروسوئیچ، پایه COM از پایه NC جدا شده و به پایه NO متصل خواهد شد.

کاربرد میکروسوئیچ چه می باشد؟

میکروسوئیچ ‌ها دستگاه ‌های بسیار متداولی هستند که در صنایع مختلف از آن ها استفاده می شود. لازم به ذکر است که میکروسوئیچ ها کاربرد بسیار فراوانی دارند که در زیر به برخی از رایج ترین و مهم ترین کاربردهای آن اشاره می کنیم:

 • از انواع میکروسوئیچ ها در دستگاه ‌های مصرف ‌کننده، تجهیزات صنعتی و … استفاده می شود.
 • یکی از رایج‌ ترین و پرکاربردترین استفاده های میکروسوئیچ، بهره گیری از این تجهیز در قفل درب است.
 • نکته بسیار مهمی که باید بدانید، این است که از میکروسوئیچ در باز و بسته کردن درب تجهیزات آشپزخانه به ویژه در اجاق‌ های مایکروویو، از آن استفاده می شود.
 • میکروسوییچ ها در دستگاه‌ های تراز کردن نیز استفاده های فراوانی دارند
 • در آسانسور از این تجهیزات مهم و ویژه به عنوان سوئیچ ایمنی در درب استفاده می‌ شود.
 • از میکروسوئیچ ها هم چنین برای تشخیص این که آیا کاغذ در دستگاه چاپگر متراکم شده است یا خیر و هم چنین برای اهداف بی‌ شمار دیگری مورد استفاده قرار می گیرد.
 • باید اشاره شود که میکروسوئیچ‌ها می ‌توانند به گونه‌ ای طراحی شوند که بسیار حساس باشند (حساس به لمس و … باشند). از چنین طرح ‌هایی می ‌توان در تجهیزات بسیار دقیق استفاده کرد. مانند نمونه‌ ای که جریان هوا یا سایر گازها را از طریق یک سیستم اندازه ‌گیری می‌ کند، می توان از میکروسوئیچ های بسیار مخصوص بهره برد.
 • باید بدانید که از انواع میکروسوئیچ ها می توان برای تشخیص دما و فشار بهره برد.
 • این دستگاه ‌ها به صورت گسترده در صنعت  اغلب در مدارهای کنترل استفاده می ‌شوند.
 • از میکروسوئیچ ها به عنوان وسیله مستقیم خاموش و روشن کردن تجهیزات نیز استفاده می ‌شود. و …

بنابراین همان گونه که بارها اشاره کرده ایم، از میکروسوئیچ ها استفاده های بسیار گوناگونی می شود که می تواند مفید واقع گردد. یکی از نکاتی که باید بدانید این است که برند میکروسوئیچ نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است. هرچه برند میکروسوئیچ ها بهتر باشد و توسط شرکت های معتبر ساخته شده باشد، از طول عمر و کیفیت بالاتری نیز برخوردار خواهند بود.

میکروسوئیچ  یکی از انواع میکروسوئیچ هاست که توسط شرکت CNTD طراحی و ساخته شده و امروزه در بازار ایران وجود دارد. خوشبختانه مجموعه بزرگ آژند برق بزرگترین وارد کننده محصولات کمپانی CNTD در زمینه تامین تمامی محصولاتی از جمله انواع میکروسوییچ و … می باشد. بنابراین اگر به دنبال این برند معروف و شناخته شده هستید، بهتر است که به وب سایت نمایندگی CNTD رجوع نمایید.

ویژگی های یک میکروسوئیچ مناسب:

یک میکروسوئیچ خوب و کاربردی ویژگی های بسیار خاصی دارد. در واقع میکروسوئیچی مناسب است که بتواند از طول عمر بالایی برخوردار باشد و هم چنین کارایی مناسبی داشته باشد. از جمله نکاتی که درباره طول عمر میکروسوئیچ ها می توان بیان کرد، به صوت زیر می باشد:

 • عمر مفید هر میکرو سوییچ در نوع کم کارکرد 1 میلیون بار و در مدل های میکروسوئیچ صنعتی پر کاربرد به بیش از 10 میلیون بار چرخه کارکرد می رسد.
 • میکروسوئیچ ها کلیدهای بسیار حساسی هستند که با کوچک ترین فشار عمل می کنند.
 • هم چنین در طیف وسیعی از وسایل مانند لوازم الکترونیکی، عملگرها و …. استفاده می شوند.
 • عمر مفید بالای این قطعات و دیر خراب شدن میکروسوئیچ ها باعث پیشرفت زیاد استفاده از آن ها در صنعت الکترونیک شده است و به سرعت حتی در لوازم خانگی مورد استفاده قرار گرفته اند.

در قسمت های قبل درباره تفاوت میکروسوئیچ با کلیدهای معمولی اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم. حال باید اشاره کنیم که یکی از فرق های اصلی میکروسوئیچ با دیگر کلیدها کوچک بودن و هم چنین امکان جابجایی در دستگاه های متحرک به دلیل قرارگیری دکمه بر روی خود میکروسوئیچ می باشد. همین موضوع سبب می گردد که بتوانید آن را در انواع دستگاه ها نصب کنید و از آن ها بهره ببرید.

یکی دیگر از فرق های میکرو سوییچ ها با دیگر کلیدهای قطع و وصل دیگر، واکنش سریع آن ها می باشد که به محض احساس فشار عملیات قطع یا وصل برق را انجام می دهد. در تمام حالت ها و برای انجام تمام پروژه ها می توان از میکروسوییچ استفاده کرد و از وجود آن ها بهره برد.

حال نکته بسیار مهمی که باید بدانید، این است که یک میکروسوئیچ مناسب و خوب، نسبت به تغییرات واکنشی بسیار سریع دارد. در واقع واکنش سریع را می توان یکی از ویژگی های بسیار مهم میکروسوئیچ ها در نظر گرفت. یکی از تفاوت های بسیار مهمی که میکروسوئیچ ها با دیگر کلیدها دارند، تفاوت میزان جابه جایی کوچک محرک که باعث تغییر وضعیت میکرو سوئیچ می شود.

حال لازم به ذکر است که به نسبت میزان جابه جایی، کنتاکت های الکتریکی میکروسوییچ که سرعت زیادی دارد بسیار مناسب است که البته این نیز یکی دیگر از ویژگی های بسیار مهم میکروسوئیچ ها به حساب می آیند. بنابراین برای خرید ترمینال ریلی صنعتی و انواع دیگر آن ها به این تفاوت های کوچک دقت نمایید.

خوشبختانه میکروسوئیچ های cntd تمامی ویژگی های یک میکروسوئیچ خوب را دارا می باشد و شما می توانید با بهره گیری از این میکروسوئیچ ها تمامی وسایل و تجهیزات صنعتی خود را به کار بیاندازید بدون آن که نگرانی یا دغدغه ای درباره خراب شدن و از کار افتادن میکروسوئیچ خود داشته باشید. میکروسوئیچ های cntd انواع و اقسام مختلفی دارند که هر کدام از آن ها کارایی خاص و منحصر به فرد خود را دارا می باشد، به همین دلیل بسیاری از افرادی که در حوزه برق صنعتی فعالیت دارند، به استفاده از این میکروسوئیچ ها توصیه می کنند.

دلایل محبوبیت میکروسوئیچ cntd:

همان گونه که اشاره کرده ایم، میکروسوئیچ cntd در میان همه مهندسان برق از طرفداران بیشماری برخوردار می باشد. در واقع می توان اذعان داشت که قیمت میکروسوئیچ cntd و هم چنین طول عمر بسیار بالای آن، از دلایل اصلی محبوبیت این محصول می باشد. طبق بر طبق تجربه و کارکردهای فراوان میکروسوئیچ  cntd به این نتیجه رسیده ایم که این میکروسوئیچ ها عمر بالای 1 تا 100 میلیون بار عمل کردن را دارد. حتی برای برعکس شدن شرایط کار یک پروژه ، به عنوان مثال برای روشن کردن یک دستگاه و خاموش کردن سایر دستگاه ها می توان از میکروسوئیچ برند cntd بهره برد.

از جمله برندهای برند های محبوبی که در میکرو سوئیچ ها موجود می باشد، می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • cntd
 • اشنایدر
 • تله مکانیک
 • KIEPE
 • شیمرسال و …

قیمت میکرو سوییچ ها

همانطور که می دانید میکرو سوییچ ها در دو مدل مختلف صنعتی و خانگی طراحی و تولید و به بازار ارائه می شوند. از نظر کارکرد تفاوتی میان آن ها وجود ندارد اما میکروسوییچ های صنعتی نسبت به میکروسوییچ های خانگی عمر مفید بیشتری دارند و برای ساخت آن ها اغلب استاندارد های فنی بیشتری باید رعایت شود. از ویژگی های مشخص میکرو سوئیچ این است که یک حرکت تقریبا کوچک در دکمه محرک، یک حرکت نسبتا بزرگ در اتصال های الکتریکی ایجاد می کند که این امر با سرعت بالا (بدون در نظر گرفتن سرعت تحریک) رخ می دهد. میکروسوئیچ ازجمله قطعاتی است که در تابلوهای کنترل به ویژه مدار فرمان کاربرد دارد.

پیتر مک‌گل در سال ۱۹۳۲ نخستین میکروسوئیچ توسط را در فریپورت، ایلینویز ابداع کرد. در آن زمان مک‌گل یکی از کارمندان شرکت باتری‌ سازی برگس بود. او در سال ۱۹۳۷ یک شرکت با عنوان میکروسوئیچ بنیان نهاد. از آن زمان تا کنون نام تجاری میکروسوییچ برای اشاره به این نوع از سوئیچ‌ها رایج شده‌است و شرکت‌های زیاد دیگری هم به تولید آن می‌پردازند

کاربرد میکروسوییچ‌ها بسیار گسترده و مختلف است، از کاربردهای رایج میکروسوییچ‌ها می‌توان به اینترلاک درهای دستگاه مایکروویو، کلیدهای تشخیص طبقه و ایمنی در آسانسورها، دستگاه‌های سکه‌ای، یا تشخیص جمع‌شدگی کاغذ در دستگاه‌های کپی اشاره کرد. هرچند میکروسوییچ‌هایی وجود دارند که می‌توانند موتورهای کوچک، لامپ‌ها و سیم‌پیچ‌ها را مستقیم قطع و وصل کنند اما معمولاً جریان نامی میکروسوییچ‌ها در حد مدارهای فرمان است.

کاربرد میکروسوئیچ در ماشین ظرفشویی چیست؟

میکروسوئیچ ماشین ظرفشویی یک کلید بسیار حساس است که با فشار کم فعال می شود. این فشار کم باعث بسته شدن کامل درب ماشین ظرفشویی می شود و باعث می شود دستگاه با حرکت دادن کنتاکت های الکتریکی شروع به کار کند.
وظیفه میکروسوئیچ این است که دستگاه تا زمانی که درب ماشین ظرفشویی کاملاً بسته نشود شروع به کار نمی کند. بنابراین ، مرحله مدار پس از عبور از کلید تایمر و قبل از کار با سایر اجزای الکتریکی مدار ، از میکروسوئیچ عبور می کند.
سوکت میکروسوئیچ معمولاً در پشت درب ماشین ظرفشویی و در مجاورت لاستیک اطراف درب قرار دارد.
وقتی این کلید ایمنی فعال می شود ، فاز به سایر اجزای الکتریکی رسیده و ماشین ظرفشویی شروع به کار می کند. در واقع:
•    این قطعه عملکردی امنیتی دارد.
•    یعنی در هنگام باز بودن درب از روشن شدن دستگاه جلوگیری می‌کند.
•    این قطعه شامل زبانه است که در روی درب دستگاه قرار دارد و قسمت مکانیزم که در پشت پنل جلویی قرار می‌گیرد.
•    مکانیزم از یک سیم‌ پیچ قفل‌ کننده و یک قفل مغناطیسی تشکیل شده است.
•    نحوه کار این قطعه به این صورت است که با انتخاب برنامه شستشو و زدن دکمه استارت، فرمان فعال شدن میکروسوئیچ درب از سوی برد اصلی دستگاه صادر خواهد شد.
•    این قطعه نیز با دریافت فرمان و اجرای آن مانع از باز شدن درب در حین کار کردن می‌شود.
•    پس از پایان شستشو نیز برد اصلی فرمان غیر فعال شدن را به میکروسوئیچ درب می‌دهد و سپس درب ماشین ظرفشویی آزاد می‌شود.
•    به همین جهت ظرفشویی پس از پایان شستشو برای مدت چند ثانیه بوق کوتاهی را پخش می‌کند و شما پس از پایان آن قادر به بازکردن درب دستگاه خواهید بود.
CNTD |آژند برق اصفهان |خرید میکرو سوییچ

علائم خراب بودن میکروسوئیچ ماشین ظرفشویی

خرابی میکروسوئیچ درب ماشین ظرفشویی مانند هر نقص و مشکلی دارای علائم و نشانه هایی است که به کاربر کمک می کند آن را متوجه شود. توجه به این علائم و نشانه ها باعث می شود شما در اسرع وقت جایگزین میکروسوئیچ شوید و با ترمیم به موقع آن از بروز سایر مشکلات جلوگیری کنید.
قفل شدن درب ماشین ظرفشویی پس از پایان برنامه شستشو
برای تعمیر باز نشدن درب ماشین ظرفشویی پس از پایان برنامه شستشو مطابق زیر عمل کنید:
•    همانطور که توضیح دادیم ، میکروسوئیچ در ماشین ظرفشویی را تا پایان برنامه شستشو قفل می کند.
•    بنابراین نمی توانید در هنگام کار درب دستگاه را باز کرده و به آن ظرف اضافه کنید.
•    گاهی اوقات درب ماشین ظرفشویی پس از برنامه شستشو به دلیل سوء عملکرد میکروسوئیچ باز نمی شود.
•    این یکی از علائم و نشانه هایی است که به شما هشدار می دهد زمان آن است که میکروسوئیچ درب  جایگزین شود.
•    قبل از تعمیر میکروسوئیچ ، باید درب دستگاه باز شود تا بتوانید ظرف های موجود در آن را تخلیه کرده و سپس این قسمت را تعمیر کنید.
•    برای باز کردن درب ماشین ظرفشویی در مواقع اضطراری ، معمولاً یک اهرم خلاص کننده دستی در دستگاه نصب می شود.
•    محل قرارگیری این اهرم بسته به مدل دستگاه می تواند در زیر قفل درب یا کنار فیلتر تخلیه باشد.
•    به دفترچه راهنمای دستگاه خود مراجعه کنید تا با محل اهرم رها سازی آشنا شوید.
•    پس از باز شدن درب دستگاه و تخلیه محتویات آن ، باید لولا را از نظر شل بودن ، زبانه را از نظر شکستگی و مکانیسم میکروسوئیچ را برای درب به دلیل عدم اتصال بررسی کنید.

سخن پایانی

میکروسوئیچ CNTD ، نمونه ای  کلید می باشد عمل قطع و وصل صورت می گیرد. با این تفاوت که به دلیل وجود فنر تعبیه شده داخل آن، زمانی که فشار روی آن داده می ‌شود. عمل قطع و وصل انجام می‌دهد و زمانی که رها می‌شود عکس العمل قبل اتفاق می‌افتد.از لیمت سوئیچ ها در تابلوها کنترل و مدار فرمان استفاده می ‌شود.

منبع : بابا ادیسون

دکمه بازگشت به بالا