انواع دیوارکوب و چراغ دیواری لوکس

تفاوت میان دیوارکوب و چراغ دیواری

معمولا اصطلاحات چراغ دیواری و دیوارکوب مدرن به جای یکدیگر به کار می‌روند و هر دو نیز به معنای نصب چراغی بر روی دیوار هستند اما اگر بخواهیم تفاوتی بین آنها قائل شویم، می‌توانیم به تفاوت در ظاهر و نوع ساختشان اشاره کنیم.در دیوارکوب، چراغ یا لامپ با شیشه پوشانده شده اما در ساخت چراغ دیواری، از متریال گوناگونی استفاده می‌شود.

آباژور |آباژور ایستاده |آباژور رومیزی

واقعیت این است، تقسیم‌بندی‌های این چنینی در میان  و چراغ‌ها، به ندرت دیده می‌شود و معمولا منابع روشنایی که کاربری یکسانی دارند را از یک گروه می‌دانند.به همین دلیل تولیدکنندگان و طراحان  لوستر روژانو ، چراغ دیواری و دیوارکوب را از یک دسته یا گروه دانسته و تفاوتی میان آنها قائل نمی‌شوند.

اهمیت نصب چراغ دیواری در دکوراسیون

زمانی که از چراغ دیواری صحبت می‌شود، بسیاری از افراد در ذهن خود، تنها یک شیشه تزئینی بر روی دیوار را تصور می‌کنند که روشنایی ملایمی دارد.

اما در واقعیت، این چراغ‌ها علاوه‌بر جنبه زیبایی، کاربردهای متعددی دارند که به نورپردازی بهتر کمک می‌کنند. برای نمونه؛ استفاده به عنوان چراغ خواب یا مطالعه، تعادل در نورپردازی، تامین روشنایی راهرو یا فضایی کوچک و…

چراغ دیواری حال و هوایی دلپذیر به فضا می‌بخشد به همین دلیل ایده‌ی خوبی، هم برای فضاهای داخلی و هم فضاهای خارجی است.

نصب چراغ دیواری در فضاهایی چون؛ ایوان، حیاط یا راهروها از سوی طراحان داخلی توصیه می‌شود چرا که وجود این چراغ‌ها در فضای باز، علاوه‌بر جلوه بخشیدن و زیباتر شدن فضا، نور مورد نیاز بعد از غروب آفتاب را نیز تامین می‌کنند.

چه از چراغ‌های دیواری برای برجسته‌تر کردن منطقه یا اثر هنری استفاده کنید، چه آن را برای روشنایی بیشتر و تعادل در نورپردازی، بدون شک نصب چراغ دیواری مدرن یا کلاسیک، روشنایی موثری به وجود خواهد آورد.

انواع چراغ دیواری یا دیوارکوب

 

چراغ دیواری انواع متعددی دارد که هر کدام از آنها در مکان به خصوص و مناسبی، کارایی و زیبایی خود را تماما به نمایش می‌گذارند. این منابع روشنایی که در طراحی، اندازه و سبک‌های مختلفی وجود دارند شامل موارد زیر می‌شوند:

  • چراغ دیواری دو طرفه
  • چراغ دیواری شمعی
  • چراغ دیواری تصویری
  • چراغ دیواری فانوسی
  • چراغ دیواری قابل تنظیم (بازودار)
  • آباژور دیواری (Wallchieres)

هر کدام از این مدل‌ها، با متریال متعدد و تزئیناتی مختص به خود ساخته می‌شوند. و همین تنوع، سبب شده چراغ دیواری مدل‌های گوناگونی را از گذشته تا به امروز از آن خود کند.

فلز، شیشه، سرامیک، کریستال، پلاستیک و پارچه، رایج‌ترین متریال یا مواد اولیه‌ای هستند که در تولید انواع چراغ‌های دیواری کارایی دارند. برای انتخاب یک چراغ دیواری مناسب بهتر است تعادلی میان جنس آن با سایر اجزای دکوراسیون برقرار شود تا تمامی قسمت‌ها به یک اندازه جلب توجه کنند.

محل مناسب برای نصب چراغ دیواری

چراغ‌های دیواری نه تنها یک راه حل مفید برای تامین روشنایی هستند بلکه نصب آنها به هر فضایی عمق می‌دهد. در واقع این چراغ‌ها یک منبع روشنایی چند منظوره به حساب می‌آید که از خانه‌ی مسکونی تا محیط اداری مدرن کارایی دارند.

در سالن‌های کوچک و بزرگ، حمام، اتاق خواب، اتاق کار و در کافه و رستوران‌ها می‌توان خلاقانه از چراغ‌های دیواری بهره برد و طبقه بندی نور را به زیبایی مشاهده کرد.

در ادامه برخی مکان‌هایی که استفاده از چراغ دیواری در آنها رایج‌تر بوده را نام می‌بریم.

سالن پذیرایی یا اتاقهای بزرگ

در یک سالن وسیع، چراغ‌های دیواری به عنوان نور ثانویه به خوبی عمل می‌کنند. ممکن است اتاق پذیرایی یا سالن کنفرانس شما دارای یک  یا سقفی باشد اما با این حال فضایی که مد نظر شماست به اندازه‌ای که می‌خواهید قابل توجه و رویت نیست، با افزودن یک یا چند چراغ دیواری در این فضاها، بدون شک از نتیجه کار شگفت زده خواهید شد.

ورودی‌های تاریک را با یک جفت چراغ دیواری می‌توانید به خوبی روشن کنید. افزودن این چراغ‌ها در ورودی‌ها می‌توانند حس خوشایندی را برای شما یا مهمانانتان به وجود آورند و به عنوان یک شیء تزئینی، جذابیت فضا را بیشتر کنند.

آینه حمام را می‌توان یکی از پر کاربردترین اشیاء در حمام دانست بنابراین نورپردازی این بخش حائز اهمیت است. نورپردازی از سه جهت راست، چپ و بالا قادر است تا روشنایی کافی برای این فضا محیا کند.

نصب چراغ‌های دیواری در فاصله‌های یکسان باعث عمق بیشتر و ایجاد تقارن در سالن و راهرو می‌شود. برای داشتن فضایی متقارن، دانستن آنکه این چراغ‌ها را در چه فاصله‌ای از یکدیگر نصب کنیم اهمیت دارد.

اگر چراغ‌ها با فاصله کمی از یکدیگر نصب شوند، نور زیادی ایجاد شده که آزاردهنده خواهد بود و بالعکس، با نصب این چراغ‌ها در فاصله‌های زیاد از هم، نقاطی تاریک در فضا به وجود خواهد آمد.

اتاق خواب فضای دیگری است که برای نصب یک دیوارکوب کاملا مناسب خواهد بود. بهترین مکان برای نصب آنها بالای میز کنار تخت است. چراغ‌های دیواری بازودار یا قابل تنظیم یک ایده کارآمد برای اتاق خواب یا اتاق کار می‌باشد.

 

چراغ دیواری یک منبع روشنایی کمکی در فضاست که جنبه تزئینی و زیبایی نیز دارند. اگر چه پاسخ دقیقی برای لزوم نصب آنها وجود ندارد و سلیقه شخصی در انتخاب آنها حرف اول را می‌زند اما بسیاری از طراحان داخلی از چراغ‌های دیواری در چیدمان خود استفاده می‌کنند تا جذابیت فضا را افزایش دهند. به مثال‌های زیر توجه کنید:

نصب این چراغ‌ها در کنار یک ، روشنایی بیشتر و جلوه متفاوت‌تری ایجاد می‌کند. به این صورت که تابش نور مستقیم از بالا یا لوستر، سایه‌های ناخوشایندی را در بخش‌هایی از دکوراسیون به وجود می‌آورد که به دنبال نصب چراغ دیواری این سایه‌ها حذف و تمامی بخش‌های محیط به روشنایی قابل مشاهده خواهند بود.

چراغ‌های دیواری با هدایت نور به برجسته کردن اثر معماری یا هنری کمک بسیاری می‌کنند. اگر بخشی از فضا نیاز به نور بیشتر دارد چراغ دیواری یک راه حل کاربردی می‌تواند باشد.

چراغ دیواری دو طرفه با انتشار نور به سقف و زمین روشنایی ایده‌الی را ایجاد می‌کند که این برای راهروها، ورودی‌ها، اتاق غذاخوری و حتی ایوان و حیاط نیز مناسب خواهد بود.

ارتفاع و فاصله مناسب برای چراغهای دیواری

زمانی که حرف از چراغ‌های دیواری باشد، نصب در فاصله‌های مساوی و ارتفاع مناسب اهمیت زیادی پیدا می‌کند. این نکته به اندازه اتاق، دیوارها و به میزان تاثیرگذاری که می‌خواهید این چراغ‌ها داشته باشند، بستگی دارد.

به طور کلی اندازه استاندار برای نصب چراغ‌های دیواری در فاصله ۱۶۰ تا ۱۸۰ سانتی‌متری از سطح زمین است. این ارتفاع تقریبا در سطح چشم قرار گرفته و روشنایی مطلوبی را ایجاد می‌کند.

اما بهتر است با توجه به اندازه و فضای سالن، محل قرارگیری مناسب چراغ دیواری را تعیین کنید. به طور مثال اگر تصمیم دارید دیوارکوب را در اتاق نشیمن قرار دهید می‌توانید کمی پایین‌تر از فاصله‌های توصیه شده آنها را نصب کنید.

عموم چراغ‌های دیواری، نور را به سمت بالا یا سقف هدایت می‌کنند در نتیجه استفاده از آنها می‌تواند توجه‌ها را به زیبایی سقف کاذب یا معماری خاص آن معطوف کند. بنابراین اگر چنین هدفی در دکوراسیون داخلی دارید، بهتر از چراغ‌های دیواری کمک بگیرید.

همانطور که گفته شد، از این مدل‌ها به عنوان چراغ خواب یا چراغ مطالعه نیز استفاده می‌شود به این صورت که پس از مشخص شدن جایگاه نهایی تخت یا میز کار می‌توان آنها را در کنار این لوازم، بر روی دیوار نصب کرد.

برای دریافت نور مناسب، بهتر است چراغ‌های دیواری در حالت نشسته، در راستای چشمان شما قرار داشته باشند. بهترین فاصله برای نصب چراغ خواب دیواری، ۷۵ تا ۹۰ سانتی‌متری بالای میز کنار تخت است.

معمولا چراغ‌های دیواری به صورت دو تایی یا بیشتر نصب می‌شوند به همین جهت رعایت فاصله استاندار میان آنها مهم است. بهترین فاصله برای نصب چراغ‌های دیواری حدودا ۱.۸ تا ۲.۵ متر است. رعایت این فاصله روشنایی مناسبی را جهت رفت و آمد و سایر کارها به وجود می‌آورد.

جدیدترین مدلهای چراغ دیواری (کلکسیون 2021)

در مجموعه پارس نوران شرق شاهد جدیدترین مدلهای لوستر و چراغ دیواری باشید. مدل‌هایی خاص و لوکس از بهترین برندهای  به شما امکان می‌دهد تا دکوراسیونی جذاب و منحصربه‌فرد داشته باشید. و اما برخی از مدل‌های چراغ دیواری برند پارس نوران شرق

منبع : overstock.com

دکمه بازگشت به بالا