عمومیکسب و کار ایرانی

برای شومیز چند متر پارچه لازم است

شومیز یکی از انواع لباس های زنانه می باشد که مدل ها و طرح های مختلفی دارد. امروزه فعالیت در زمینه بسیار رونق یافته است. برای این که بدانیم برای دوخت هر شومیز چقدر پارچه نیاز است، نخست باید مدل آن تعیین شود. از جمله عوامل تاثیر گذار بر میزان پارچه به کار رفته در دوخت شومیز می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • مدل لباس
 • نوع پارچه
 • عرض پارچه
 • و …

میزان پارچه مورد نیاز را می توانید از خیاط خود بپرسید. همچنین با مطالعه این متن به طور نسبی به این مهارت دست خواهید یافت.

چطور بفهمیم چقدر پارچه برای دوخت شومیز احتیاج داریم؟

یکی از سوالاتی که افراد در هنگام دوخت هر لباسی مانند دامن، بلوز، شومیز و… دارند این است که لباس آن ها به چه میزان پارچه برای دوخت نیاز دارد. گاها می توان گفت خرید شومیز زنانه به صورت آماده بصرفه تر است. اما اگر میخواهید شومیز بدوزید، برای این کار می توانید از الگوهای آماده استفاده کنید. معمولاً این الگوها در مجله های لباس قرار داده شده اند و در کنار آن ها میزان پارچه مصرفی نوشته شده است. همچنین با توجه به یکسری نکات می توانید میزان پارچه مورد نیاز خود برای دوخت شومیز را پیدا کنید.

با یک متر پارچه چی بدوزم |با یک متر پارچه چی بدوزم نی نی سایت |برای سارافون چند متر پارچه لازم است نی نی سایت

یکی از نکات این است که شومیز شما چقدر قد دارد و یا آستین بلند است یا آستین کوتاه؟ اگر شومیز شما استین بلند ساده باشد، تقریباً 160 سانتی متر پارچه نیاز دارد و اگر آستین کوتاه باشد 140 سانتی متر. دقت کنید مدل های آستینی که متناسب با مد جدید می باشند و دارای پف و چین هستند به پارچه بیشتری برای دوخت نیاز دارند. پس اگر می خواهید با خیال راحت برای دوخت شومیز خود پارچه خریداری کنید حداقل به دو متر پارچه نیاز دارید. همچنین می توانید شومیز خود را از فروشگاه های دارای فروش شومیز ارزان هستند خریداری کنید.

چه عواملی در مقدار خرید پارچه تاثیر دارد؟

هنگام خرید پارچه باید به نکات مختلفی توجه داشت. یکی از نکات بسیار مهم جنس پارچه می باشد.

 • بهتر است که پیش از دوختن پارچه خود یک بار آن را آب کشی نموده تا ببینید که آیا پارچه شما در اثر شست وشو کوتاه می شود یا نه.
 • مسئله بعدی طرح روی پارچه می باشد. اگر پارچه دارای طرح خاصی است و در دوخت باید به حالت خاص قرار گیرد، احتمالاً به پارچه بیشتری نیاز دارید.
 • مسئله بعدی اندازه و ابعاد لباس است. هرچه لباس بلندتر باشد و یا دارای آستین بلند و ابعاد بزرگ تری باشد، به پارچه بیشتری نیاز پیدا می کند.
 • مورد بعدی طرح لباس است. اگر در لباس از طرح های خاص مانند آستین های پفی، کراوات، کمربند و … استفاده شود برای دوختن لباس به پارچه ای بیشتر نیاز به نیاز هست.

ممکن است در نگاه اول خرید پارچه برای دوخت لباسی مانند شومیز آسان باشد، اما هنگامی که به جزئیات آن دقت می کنیم می بینیم که این خرید کمی دشوار است. برای همین منظور درصورتی که وقت خواب کافی برای خرید پارچه شومیز ندارید می توانید آن را به طور آماده از فروشگاه هایی مانند پوشاک خریداری کنید. این فروشگاه دارای و فروش ارزان شومیز می باشد.

روش محاسبه پارچه مورد نیاز برای دوخت شومیز

میزان دقیق پارچه مورد نیاز برای دوخت شومیز پس از اندازه گیری و الگوبرداری تعیین می شود، اما به طور نسبی می توان میزان آن را تعیین کرد. درصورتی که شومیز شما آستین بلند بوده و قد متعادل داشته باشد و در دوخت آن از طرح های زیاد استفاده نشده باشد، دو متر پارچه برای آن کافی است. به طورکلی میزان پارچه مورد نیاز خود را می توانید از خیاط و یا حتی از فروشنده پارچه فروشی بپرسید.

خب برای اینکه متوجه بشید که برای دوخت هر شومیز به چه میزان پارچه نیاز دارید، ابتدا باید مدل مدنظرتون رو مشخص کنید.

در ادامه چند تا مورد دیگه رو بیان می کنم که در مقدار پارچه مصرفی شومیز تاثیر دارند:

 • مدل شومیز (هر چی شومیز ساده تر باشه، متراژ پارچه کمتری مصرف میکنه)
 • نوع پارچه
 • عرض پارچه

حتی می تونید پیش از خرید هم از خیاط تون بپرسید که چقدر پارچه نیاز هست تا یه شومیز ساده یا یه شومیز مجلسی رو برای شما آماده کنه.

حالا در ادامه بیشتر در این مورد با همدیگه صحبت می کنیم، با مطالعه این مقاله اطلاعات تون در این زمینه بیشتر میشه و راحتتر می تونید اقدام به دوخت شومیز کنید.

برای دوخت شومیز چقدر پارچه نیاز دارم؟

در صورتی که خودتون قصد دوخت شومیز زنانه دارید و می خواهید بدونید که به چه میزان پارچه نیاز دارید؛ بهتره برای این کار از الگوهای آماده دوخت شومیز استفاده کنین. با جستجو کردن در اینترنت می تونید وب سایت های آموزشی دوخت شومیز که الگو آماده دارند رو به راحتی پیدا کنید که در کنار الگوها میزان پارچه رو هم مشخص کردن.

یه راه دیگه هم خرید مجله های تخصصی مد و لباس هست که قشنگ بصورت تصویری دوخت شومیز رو آموزش دادند و الگو با مقدار پارچه ای که لازمه رو هم کنار تصاویر نوشتند. در کنار همه این موارد، توجه کردن به یکسری نکات که در ادامه بیان می کنم به شما در پیدا کردن متراژ پارچه شومیز کمک می کنه.

نکات مهم برای اندازه گیری مقدار پارچه شومیز

اولین مساله توجه به قد شومیز است. می خواهید شومیز تان بلند باشد یا کوتاه؟ خب هر چی قد شومیز بلندتر باشه، مسلمه که پارچه بیشتری نیاز دارید.

دومین نکته: شومیزتون آستین بلند هست یا کوتاه؟ اگه می خواهید شومیز آستین بلند برای خودتون بدوزید، تقریبا به یک متر و 60 سانتی متر پارچه نیاز هست و حالا اگه شومیز آستین کوتاه دوست دارین به مقدار کمتری پارچه مثلا حدود یک متر و 40 سانتی متر لازم دارید.

سومین مساله توجه به مدل آستین هست. آستین های پفی و چین دار باز هم پارچه بیشتری برای دوخت می برند. اگه می خواهید با خیال راحت اقدام به دوخت شومیز کنید، حداقل 2 متر پارچه رو نیاز دارید و بخرید. و اگر هست پس حتما مقدار پارچه بیشتری تهیه کنید.

عوامل موثر که در مقدار خرید پارچه برای دوخت شومیز

یک نکته مهم توجه به جنس پارچه هست. حتما قبل از دوخت پارچه یک بار آن را بشویید تا مطمئن بشید که پارچه آبرفت نداره. اگر هم کوتاه شد باز باید برید مقداری پارچه تهیه کنید. مورد بعدی اینکه پارچه های طرح دار هم قیمت بیشتری دارند و هم اینکه این مدل های خاص در زمان دوختن باید بصورت خاصی قرار بگیرند و به همین دلیل احتمال اینکه پارچه بیشتری ببرند، زیاد است.

همانطور که توضیح دادیم بلندی یا کوتاهی قد شومیز و آستین آن، در میزان پارچه مصرفی موثر است.اگه شومیز های طرح دار و مجلسی دوست دارید مثلا مدل کراواتی، آستین پفی یا دارای کمربند؛ این رو بدونید که باید پارچه بیشتری رو بخرید. مراحل دوخت شومیز مثل خرید پارچه، پیدا کردن طرح دلخواه و متریال لازم سخت و زمان بر است.

میزان پارچه مورد استفاده برای دوخت این لباس به قد و مدل آن بستگی دارد اما به طور تقشومیز، یکی از انواع لباس‌های زنانه است که مدل‌ها و طرح‌های مختلفی دارد. در حال حاضر، فروش شومیز دخترانه به طرز چشمگیری رونق یافته است. برای تعیین میزان پارچه مورد نیاز برای دوخت هر شومیز، نخست باید مدل موردنظر تعیین شود. عواملی که بر میزان پارچه استفاده شده در دوخت شومیز تأثیر می‌گذارند، عبارتند از:

 1. مدل لباس
  2. نوع پارچه
  3. عرض پارچه
  4. و غیره.

برای مشخص کردن میزان پارچه مورد نیاز، می‌توانید از خیاط خود بپرسید. همچنین با مطالعه این متن، به طور نسبی مهارت‌های موردنیاز را کسب خواهید کرد. همچنین اگر به هر دلیلی نمیخواهید یک شومیز مجلسی بدوزید میتوانید با مشاهده محصولات هر کدام ان ها را که پسندیدید به راحتی خرید کنید و در سریعترین زمان ممکن شومیز دخترانه خریداری شده را تحویل بگیرید.

چگونه می‌توانیم میزان پارچه برای دوخت شومیز را تعیین کنیم؟

یکی از سوالاتی که افراد در هنگام دوخت هر لباسی مانند دامن، بلوز، شومیز و غیره دارند، مربوط به میزان پارچه موردنیاز است. برای این کار، می‌توانید از الگوهای آماده استفاده کنید. این الگوها معمولاً در مجلات لباس منتشر می‌شوند و همراه با آن‌ها میزان پارچه مصرفی نیز ذکر می‌شود. همچنین، با توجه به تعدادی نکته، می‌توانید میزان پارچه موردنیاز برای دوخت شومیز خود را پیدا کنید.

یکی از این نکات، طول شومیز شما است، آیا دارای آستین بلند است یا کوتاه؟ اگر شومیز شما آستین بلند ساده باشد، تقریباً ۱۶۰ سانتیمتر پارچه نیاز دارد و اگر آستین کوتاه باشد، ۱۴۰ سانتیمتر. لازم به ذکر است که مدل‌های آستینی که با مد جدید همخوانی دارند و دارای پف و چین هستند، به مقدار بیشتری پارچه برای دوخت نیاز دارند. بنابراین، اگر می‌خواهید برای دوخت شومیز خود به آسایش خاطر اقدام کنید، به حداقل دو متر پارچه نیاز دارید. همچنین، می‌توانید شومیز خود را از فروشگاه‌هایی که دارای مجموعه‌ای از شومیزهای ارزان قیمت هستند، خریداری کنید.

عوامل تاثیرگذار در مقدار خرید پارچه:

هنگام خرید پارچه، باید به نکات مختلفی توجه کرد که در مقدار مورد نیاز پارچه تأثیرگذار هستند. یکی از نکات بسیار مهم، جنس پارچه است. بسته به نوع و جنس پارچه، ممکن است نیاز به مقدار بیشتر یا کمتری پارچه داشته باشید. همچنین، پیش از دوختن پارچه، می توانید آن را آب کشی کنید تا ببینید آیا پارچه در اثر شستشو کوچکتر می شود یا نه. این موضوع می تواند تأثیری در مقدار پارچه لازم داشته باشد.

طرح روی پارچه نیز می تواند تأثیرگذار باشد. اگر پارچه دارای طرح خاصی است و برای دوختن آن نیاز به قرارگیری خاصی دارید، احتمالاً به مقدار بیشتری پارچه نیاز خواهید داشت. همچنین، اندازه و ابعاد لباس نیز بر مقدار پارچه تأثیر می گذارد. لباس‌های بلندتر، با آستین بلندتر یا ابعاد بزرگتر، به مقدار بیشتری پارچه نیاز دارند.

در صورت استفاده از طرح‌های خاص مانند آستین‌های پفی، کراوات، کمربند و غیره، نیز برای دوختن لباس به مقدار بیشتری پارچه نیاز خواهید داشت. از این رو، خرید پارچه برای دوخت شومیز، اگرچه در نگاه اول ساده به نظر می رسد، اما در واقعیت با جزئیات دقیق آن، کمی مشکل است. در صورتی که وقت کافی برای خرید پارچه ندارید، می توانید به جای آن، شومیز آماده را از فروشگاه‌هایی مانند پوشاک کارل خریداری کنید. این فروشگاه دارای فروش عمده شومیز و نیز شومیز‌های ارزان قیمت است.

روش محاسبه مقدار پارچه لازم برای دوخت شومیز:

مقدار دقیق پارچه لازم برای دوخت شومیز، پس از اندازه‌گیری و الگوبرداری، تعیین می شود. اما می توان به طور تقریبی مقدار آن را تعیین کرد. اگر شومیز شما آستین بلند دارد، قد متعادلی دارد و از طرح‌های زیادیاستفاده نشده است، حدود 2 متر پارچه برای آن کافی است. البته، میزان دقیق پارچه مورد نیاز را می توانید از خیاط یا فروشنده پارچه مشاوره بگیرید.

جمع بندی

به طور کلی، شومیز یکی از لباس‌های محبوب بانوان است که می توان آن را در مجالس و مهمانی‌ها، و همچنین زیر مانتو استفاده کرد. این لباس در مدل‌های مجلسی و اسپرت موجود است. شما می توانید آن را از فروشگاه‌هایی مانند پوشاک کارل خریداری کنید یا با تهیه پارچه، شومیز مورد نظر خود را خودتان دوزید. مقدار پارچه مورد استفاده برای دوخت این لباس، به قد و مدل آن بستگی دارد، اما به طور تقریبی حداقل ۲ متر پارچه برای دوخت آن کافی است.

دکمه بازگشت به بالا