بهترین آب معدنی برای دستگاه اسپرسو

شاید فکر کنید چیزی که در تهیه قهوه اهمیت دارد، کیفیت پودر قهوه است در حالی که ما پودر قهوه را با آب دم می کنیم، در نتیجه آب نیز بخش مهمی از این فرایند است و ممکن است اهمیت آن به چشم نیاید. در واقع از تماس آب با پودر قهوه، دم کشیدن انجام می شود. پس باید به کیفیت آب هم به اندازه مرغوبیت پودر قهوه، قهوه ساز و … توجه شود. در ادامه قصد داریم به نکاتی درباره آب در فرایند تهیه قهوه بپردازیم.

تاثیر جغرافیا بر طعم قهوه

شک نکنید که محیط و جغرافیا بر طعم قهوه تاثیر می گذارد. قطعا طعم قهوه ترک در دانمارک و آمریکا متفاوت خواهد بود اگر فرض کنیم که ما قادر باشیم همه فاکتورهای تهیه قهوه ترک در این دو کشور را یکسان نگه داریم و تنها تفاوت در آب این مناطق باشد که در تهیه قهوه به کار رفته است متوجه خواهیم شد که آب هر منطقه می تواند روی طعم قهوه  ما اثر داشته باشد.

کدام آب مناسب تهیه قهوه است؟

بیشترین مطالبی که در اینترنت در مورد قهوه می خوانیم، به شیوه دم کردن، نوع پودر قهوه، کیفیت آن و مسائلی در این باره می پردازد و کمتر دیده ایم که کسی در مورد اهمیت آب حرف بزند در حالی که به طور متوسط نزدیک به 80 درصد قهوه ای که ما مینوشیم از آب تشکیل شده است!! در نگاه اول به دو لیوان آب از دو منطقه مختلف، هر دوی آن ها شبیه به هم به نظر می رسند، در صورتی که این مایع به ظاهر یکسان، از نمک و مواد معدنی و ناخالصی های زیادی تشکیل شده است و همین مواد تشکیل دهنده و جامد می باشد که موجب تفاوت آب این دو منطقه می شود.

شناخت آب مناسب قهوه

در ابتدا میخوایم به زبان ساده این موضوع را برای شما بررسی کنیم تا براحتی متوجه بشیم آب مناسب قهوه چیه؟ به طور کلی آب درون خودش یکی سری مواد محلول جامد دارد که هر چی این مواد بیشتر باشند، یعنی فضای بین مولکولی آب برای اینکه بتواند عطر و طعم قهوه را آزاد کند، کمتر می شود. چرا این اتفاق می افتد؟ چون مواد جامد محلول در آب اجازه استخراج مواد جامد محلول در قهوه را نمی دهند و در نتیجه عصاره ای که از قهوه گرفته می شود، کمتر از حد واقعی و استاندارد آن می باشد.

نکته ای که اینجا باید بهش دقت شود این است که این مواد جامد از یک حدی هم نباید پایین تر باشد، زیرا با اینکار قهوه بیش از اندازه عصاره گیری خواهد شد و طعمی تلخ و زننده پیدا خواهد کرد. در اصطلاحات علمی به این مواد جامد محلول در آب در اصطلاح تی دی اس TDS گفته می شود که این تی دی اس باید برای یک عصاره گیری مناسب از قهوه، عددی بین 50 تا 150داشته باشد. عدد تی دی اس پشت تمام بطری های معدنی و آشامیدنی که شما خریداری می کنید ثبت شده است و شما به راحتی می توانید قبل از خرید آن را چک کنید.

شاید خیلی از شما حوصله نداشته باشید که در مورد تی دی اس TDS آبی که استفاده می کنید تحقیق کنید و بگید بین آب های رایج کدام گزینه مناسب است برای تهیه قهوه؟

آب جوشیده : یادتان باشد آب جوشیده شده تنها مقداری از مواد جامد موجود در خود را از بین می برد ولی بعضی از مواد جامد که به “بی کاتیون ها” معروف هستند نه تنها با جوشیدن از بین نمی روند، بلکه با تبخیر شدن آب درصد آنها زیاد می شود. پس آب جوشیده به هیچ وجه گزینه مناسبی نیست.

آب مقطر : یادتونه در بالا بهتون گفتم که مواد جامد آب، از یک حدی نباید کمتر باشد. چون باعث می شود عصاره گیری بیش از اندازه اتفاق بیافتد و قهوه تلخ شود؟ دقیقا آب مقطر به خاطر روش خاص تهیه ای که دارد، نزدیک به 95 درصد خالص می شود و همین موضوع باعث میشه که درصد مواد جامد موجود در آن کمتر از حد استاندارد باشد، پس آب مقطرم مناسب نیست!

آب معدنی : آب معدنی و آب های آشامیدنی شرکتی هم میتوانند برای درست کردن قهوه مناسب باشند و هم نمی توانند، دقیقا به همان عدد TDS روی بسته بندی وابسته است که عددش بین 50 تا 150 باشد و یا خیر. در بین برندهای موجود در بازار آب دسانی که برای شرکت کوکاکولا می باشد و آب آکوافینا که برای برند می باشد جز بهترین گزینه ها می باشد، زیرا مواد حل شده در آنها عدد 110 می باشد. (خودم چک کردم ???? )

آب تصفیه : کسانی که داخل منزل خود دستگاه تصفیه آب دارند باید بدانند که یکی از بهترین گزینه ها برای تهیه قهوه شما همین آب می باشد، ولی باز هم به شرط اینکه TDS آن به درستی تنظیم شده باشد. بیشتر دستگاه های تصفیه، تی دی اسشان روی عدد 80 تنظیم می شود و برای درست کردن قهوه مناسب می باشند و یک آب قهوه خوب به شما می دهند.

مقدارکلسیم و منیزیم موجود در آب مناسب تهیه قهوه

شاید فکر کنید آب معدنی بهترین آبی است که می توانید بنوشید که طعم جالبی دارد؛ اما صرفا معدنی بودن یک لیوان آب به معنی مناسب بودن آن برای تهیه قهوه نیست. محققان بر روی مواد معدنی آب پژوهش های زیادی انجام داده اند و معلوم شده است که منیزیم و کلسیم بیشترین تاثیر را بر طعم آب می گذارند. یافته دیگر محققین این است که مقدار کل مواد معدنی موجود در آب تا یک حد مشخصی اهمیت کمتری نسبت به دو فاکتور کل سختی آب و قلیایی بودن آب بر طعم قهوه دارند.

منظور از مقدار کل سختی آب ترکیبی از میزان منیزیم و کلسیم موجود در آب است و قلیایی بودن آب به میزان خورندگی آن اشاره می کند. پژوهشگران دریافته اند که تناسب دو به یک این دو فاکتور در آب مناسب برای تهیه قهوه مناسب است. در گذشته باور بر این بود که میزان کل مواد محلول در آب، بر روی طعم قهوه تاثیر دارد و باید این مورد را اندازه گیری کرد. این مقدار تقریبا شامل مواد زیادی است که در آب موجود است اما برای این که بهترین قهوه دنیا را داشته باشید، توجه به دو مورد کل سختی و قلیایی بودن کفایت می کند.

با این حساب، آب شیر یا آب شرب شهری بهترین گزینه برای تهیه قهوه نیست. این آب قطعا سالم و تمیز است اما میزان کلسیم و بی کربنات آن بالا است. این مواد طعم خالص قهوه را از بین می برند. برای این که قهوه طعم واقعی خود را نشان دهد، به حد مشخصی ازمنیزیم نیاز داریم، میزان بی کربنات هم نباید بیشتر از 75 ppm باشد. بی کربنات یا جوش شیرین  در آب مقدار قلیایی بود آب را مشخص می کنند.

آب معدنی: با توجه به تحقیقات انجام شده، آبی که برای درست کردن قهوه مناسب باشد، به صورت مستقیم در طبیعت وجود ندارد و خودمان باید درستش کنیم! شاید با خود فکر کنید آب بطری هایی که در سوپرمارکت ها به فروش می رسند، برای دم کردن خوب باشد اما اصلا چنین نیست. میزان کل مواد محلول در آب باید حدود 50 تا 150 که در آب معدنی به این صورت نمی باشد در نتیجه آب معدنی به کارتان نمی آید.

خودتان آب مناسب برای درست کردن قهوه را درست کنید. متاسفانه برای این که آب مناسب برای دم کردن قهوه را به دست آورید، باید خودتان دست به کار شوید. در ابتدا ممکن است کمی عجیب و حتی سخت به نظر برسد اما پس از این که چند بار این کار را انجام دهید، به آن کاملا عادت خواهید کرد. برای این کار باید تهیه کنید. میزان کل مواد جامد محلول در این آب خالص بین 5 تا 8 است. پیدا کردن این نوع آب در برخی مناطق سخت تر است و برای تهیه آن باید به فروشگاه های تخصصی مراجعه کنید.

طرز تهیه اب مناسب تهیه قهوه

علاوه بر آب خالص، به نمک (منیزیم) و جوش شیرین (بی کربنات) نیاز دارید. می توانید کلرید کلسیم هم به آن اضافه کنید اما آن چنان واجب نیست. کلسیم موجب می شود طعمی خالص تر و طبیعی تر داشته باشید. همچنین، از میزان اسیدی بودن آب کم می شود. همچنین برای این کار به TDS-meter نیز نیاز دارید. این دستگاه بسیار کوچک به شما کمک می کند میزان مواد محلول درون آب را اندازه بگیرید. آب را نجوشانید. جوشاندن آب موجب از بین رفتن اکسیژن درون آب می شود و در نتیجه از کیفیت آب برای تهیه قهوه می کاهد. قبل از این که آب جوش بیاید باید زیر آن را خاموش کنید!

پس برای به دست آوردن آب مناسب دم کردن قهوه، ابتدا باید به این توجه کنید که از آب شیر استفاده نکنید. موادی که پیش تر به آن ها اشاره کردیم، قیمت زیادی ندارند و با میزان کمی از آن ها می توانید چندین بطری آب مناسب تهیه قهوه، درست کنید. از مواد خوراکی برای درست کردن آب استفاده کنید. مقداری آب اسمز بردارید و مواد لازم را کم کم به آن اضافه کنید. در نهایت با دستگاه برای سنجش آن استفاده کنید. آب مناسب باید مقادیر زیر را در خود داشته باشد:

  • بی کربنات (جوش شیرین): 33ppm
  • کلسیم کلرید: 22 ppm
  • منیزیم (نمک اپسوم): 17 ppm

یا نمک حمام در واقع همان سولفات منیزم است و شکلی شبیه نمک دارد و در ترکیبات کاملا متفاوت با نمک خوراکی و تلخ مزه است

دکمه بازگشت به بالا