عمومیکسب و کار ایرانی

بهترین آموزشگاه برق ساختمان در تهران

برای انجام صفر تا صد برق ساختمان باید چندین مرحله را به طور صحیح و با دقت تمام پشت سر گذاشت تا نتیجه حاصل شود. در این قسمت از مقاله به مرحله ابتدایی و مقدماتی برق ساختمان خواهیم پرداخت. شما می توانید با شرکت در دوره های آموزشی برق ساختمان مجتمع فنی تهران پایتخت صفر تا صد عملیات برق کشی ساختمان را زیر نظر اساتید مجرب فرا بگیرید.

آموزش برق |آموزشگاه برق ایران قزوین |آموزشگاه های برق ساختمان در تهران

در مرحله بعدی باید طبق نقشه کشیده شده، طرح را اجا کرد و روی کار آورد، شیار زدن مسیر لوله ها توسط شابلون و دستگاه شیار زن، نصب و جایگذاری قوطی کلید ها روی دیوار و تراز کردن دقیق آن ها،  نصب جعبه فیوز و تراز کردن آن که از قبل در نقشه مشخص شده است، نصب جعبه آنتن و تلفن و ماهواره و تراز کردن آن و مواردی دیگر باید اجرا شوند.

روشنایی اضطراری در برق ساختمان

آموزش برق ساختمان گاهی اوقات ممکنه در هر ساختمانی مشکلاتی پیش آید و روشنایی اصلی ساختمان دچار اختلال شود که در این صورت برق ساختمان قطع می شود، اما برای مواردی این چنینی مهندسان ساختمان راه حلی به عنوان روشنایی اضطراری برای هر ساختمان طرح کرده اند تا در شرایط عدم روشنایی ساختمان در تاریکی مطلق نباشد و مقدار مشخصی روشنایی اضطراری یا (Emergency Lighting) وجود داشته باشد.در قطع شدن روشنایی اصلی، عوامل مختلفی وجود دارد که در ادامه به چند مورد می پردازیم.

بروز اختلال در شبکه تاسیسات الکتریکی داخل ساختمان و اختلال در شبکه توزیع برق در زمان وقوع حوادثی مانند: زلزله، سیل، آتش سوزی و … امکان دارد که برق اصلی ساختمان قطع شود و اگر روشنایی اضطراری در ساختمان به کار نرفته باشد، موجب صدما به افراد در تاریکی می شود.

در شرایط اضطراری، که افراد دچار استرس می شوند، روشنایی اضطراری به گونه ای طراحی می شود که بلافاصله پس از خاموشی ساختمان افراد بتوانند در مدت زمان مشخص و کوتاه ترین زمان با کمترین آسیب دیدگی از مسیر مشخص شده از محل خارج شوند. سیستم روشنایی اضطراری باید به گونه ای در محیط ها طراحی و تدوین شود که بلافاصله پس از وقوع اختلال در شبکه روشناییاصلی ساختمان در زمان کوتاهی به کار بیفتد.

روشنایی ایمنی و روشنایی جایگزین

آموزش برق ساختمان:طراحی روشنایی ایمنی باید به گونه ای باشد که در آن جان افراد از صدمات و آسیب های احتمالی دور شود تا در زمان خاموشی مانع اتفاقاتی مثل: سقوط از راه پله ها و یا برخورد با اجسام خطرناک شود. روشنایی ایمنی خود به دو گونه باید تامین شود:

  • تامین روشنایی لازم و کافی محیط هایی که برای فرار می باشند
  • راه های فرار یا از راه پله های اصلی ساختمان ها می باشد و یا پله های اضطراریای که بیرون از ساختمان و مجتمع ها تعبیه می شود اما مورد دوم کمتر دیده می شود و هر ساختمانی را شامل نمی شود.

طبق استاندارد این راه ها در شرایط اضطراری باید به اندازه ای روشنایی داشته باشد که افراد بتوانند بدون خطر و آسیب از آنجا عبور کنند، روشنایی برای کلید های اعلام حریق نیز باید در دسترس باشد.

تامین روشنایی لازم و کافی محیط هایی که خطرناک می باشند

آموزش برق ساختمان:محیط های خطرناک مثل موتور خانه ساختمان، آسانسور، محل هایی که نزدیک به گاز و مخازن مایعات داغ می باشند نیز باید از روشنایی مشخصی برخوردار باشند تا افراد با تشخیص موانع بتوانند از آن عبور کنند و از آن محل خارج شوند.

در مورد روشنایی جایگزین زمانی که حوادث رخ می دهند و موجب قطع برق می شوند، امکان اینکه راه های فرار مسدود شده باشند و یا اینکه حضور افراد در آن محل خطری نداشته باشد، با روشنایی جایگزین می شود که مدت زمان معین و کوتاهی در آن محیط حضور داشت.

محل هایی که از روشنایی ایمنی بیشتر استفاده می شود، اداره ها، کارخانه ها و… می باشند تا کارمندان در زمان قطع برق بتوانند به کار و فعالیت خود ادامه دهند

و در کارخانه روشنایی جایگزین مانع از توقف خط تولید می شود و این یکی از مزایای این روش به شمار می رود.

مدت زمانی که از قطع شبکه اصلی روشنایی تا راه اندازی روشنایی اضطراری طول می کشد را تاخیر در راه اندازی می گویند. چراغی که دارای منبع انرژی می باشد و این منبع انرژی می تواند باتری باشد و یا از منبع مرکزی تغذیه شود، که به این چراغ، چراغ ایمنی گفته می شود.

در چه مکان هایی باید از روشنایی اضطراری حتما استفاده کرد؟

آموزش برق ساختمان:در سالن هایی همچون سینما و تاتر که گنجایش بیش از 200 نفر را دارا هستند و محیط هایی که دارای صندلی های ردیفی شکل باریک هستند.

در سالن های ورزشی و استادیوم ها ، آموزشگاه ها و مدارس و دانشگاه ها راه پله و راه رو های مراکز آموزشی و بیمارستان ها فروشگاه ها ، پارک ها و فضاهایی که باز هستند و محل تفریح می باشند.

سیستم های برق در ساختمان ها

این مقاله سیستمهای توزیع برق در ساختمانها را در سطح بسیار ابتدایی پوشش می دهد. ما در مورد اصول کلی نحوه انتقال برق از خطوط برق به یک ورودی راحت در یک اتاق بحث خواهیم کرد. اجزای سیستم بسته به اندازه ساختمان متفاوت است بنابراین ما به سیستم های ساختمانهای کوچک و بزرگ خواهیم پرداخت.

تاسیسات الکتریکی با ولتاژ بسیار بالا نیرو را از نیروگاه به بهترین نحو منتقل می کنند. در ایالات متحده ، شرکت های برق به ساختمان های متوسط یا بزرگ با ولتاژ 13.800 ولت (13.8 کیلوولت) برق می رسانند. برای ساختمانهای کوچک تجاری یا مشتریان مسکونی ، شرکتهای برق ولتاژ را با ترانسفورماتور روی تیر برق یا سوار بر زمین کاهش می دهند. از آنجا برق از طریق یک میتر و سپس به داخل ساختمان منتقل می شود.

توزیع برق در ساختمانهای کوچک

ساختمانهای کوچک تجاری یا مسکونی دارای سیستم توزیع برق بسیار ساده ای هستند. این شرکت دارای ترانسفورماتور خواهد بود که روی یک بالشتک در خارج از ساختمان قرار می گیرد یا به یک قطب ابزار متصل می شود. ترانسفورماتور ولتاژ را از 13.8 کیلو ولت پایین به 120/240 یا 120/208 ولت کاهش می دهد و سپس برق را به یک میتر منتقل می کند ، که متعلق به این شرکت است و سابقه مصرف برق را نگه می دارد.

نمودار توزیع برق در ساختمانهای کوچک

پس از خروج از کنتور ، نیرو به داخل ساختمان منتقل می شود که در آن زمان تمام سیم کشی ها ، پانل ها و دستگاه ها متعلق به صاحب ساختمان هستند. سیم ها برق را از کنتور به یک صفحه پانل منتقل می کنند ، که به طور کلی در زیرزمین یا گاراژ یک خانه قرار دارد. در ساختمانهای کوچک تجاری ، تابلو ممکن است در یک کمد لوازم خانگی واقع شود. برد پانل دارای یک قطع کننده سرویس اصلی و یک سری قطع کننده مدار است که جریان برق را به مدارهای مختلف ساختمان کنترل می کند. هر مدار انشعاب به دستگاهی سرویس می دهد (بعضی از لوازم خانگی به بارهای زیادی احتیاج دارند) .

توزیع برق در ساختمانهای بزرگ

بار الکتریکی ساختمانهای بزرگ بسیار بیشتر از ساختمانهای کوچک است. بنابراین ، تجهیزات الکتریکی باید بزرگتر و مقاوم تر باشند. صاحبان ساختمانهای بزرگ همچنین برق را با ولتاژ بالا (در ایالات متحده 13/8 کیلوولت) خریداری خواهند کرد زیرا با نرخ کمتری ارائه می شود. در این حالت ، مالک ترانسفورماتور پایین آورنده خود را تهیه و تنظیم می کند که ولتاژ را به میزان قابل استفاده تری (در ایالات متحده 480/277 ولت) کاهش می دهد. این ترانس می تواند روی یک پد خارج از ساختمان یا در یک اتاق ترانس در داخل ساختمان نصب شود.

سپس برق به تابلو برق منتقل می شود. نقش تابلو برق توزیع برق به طور ایمن و کارآمد در کمد های برقی مختلف در سراسر ساختمان است. این تجهیزات دارای ویژگی های ایمنی بیشماری از جمله قطع کننده های مدار است که اجازه می دهد تا در پایین دست جریان برق قطع شود – این ممکن است به دلیل نقص یا مشکلی رخ دهد ، اما همچنین می تواند به طور عمدی انجام شود تا به تکنسین ها اجازه دهد در شاخه های خاص سیستم قدرت کار کنند.

لازم به ذکر است که ساختمانهای بسیار بزرگ یا ساختمانهای دارای سیستم الکتریکی پیچیده ممکن است دارای ترانسفورماتورهای متعددی باشند که ممکن است چندین قطعه تابلو برق را تغذیه کنند. ما با اشتراک مفاهیم اساسی این مقاله را ساده نگه می داریم.

 

دکمه بازگشت به بالا