بهترین کود برای نهال تازه کاشته شده

 رشد نهال در سال های ابتدای منوط به تغذیه مناسب و تقویت آن می باشد.البته رشد نهال در سال های بعد به موضوع بسیار مهم هرس نیز بستگی زیادی خواهد داشت البته هرس کاری صحیح منظور ما می باشد.که در مقاله به آن اشاره نموده ایم.در اینجا یک سوال پر تکرار مطرح است که آیا نهال نیاز به کود دارد؟بسیاری از کشاورزان به تصور آنکه نهال نیاز به تغذیه ندارد اقدام به مصرف کود نمی کنند که در نتیجه در سال های ابتدای شاهد رشد خوب نهال نخواهیم بود.حال سوال این است که چه کودی برای رشد نهال استفاده کنیم؟ آیا کودهای دامی و یا مرغی برای رشد نهال مناسب است؟و در چه زمان اقدام به کود دهی داشته باشیم.در اینجا یک برنامه غذایی به صورت کلی را بیان خواهیک کرد.

علت خشک شدن و یا عدم رشد نهال:

چرا نهال ما رشد نمی کند؟و یا چرا نهال کاشته شده خشک شده است؟یکی از مهمترین موارد عدم تغذیه مناسب است.اکثر کشاورزان ما اولین کودی که برای نهال های خود استفاده میکنند کودهای دامی است که در بیشتر موارد کود شرایط استاندارد یعنی پوسیدگی به روش فراوری شده و نیز گند زدایی را ندارد و همین خود باعث بروز مشکلاتی از جمله بیماری قارچی و ….خواهد شد.بیشتر کارشناسان برای نهال یک ساله کود دامی یا مرغی را توصیه نمیکنند و از طرفی نیز کودهای دامی مناسب هستند اما برای تغذیه کافی نمی باشند.البته در بروز عدم رشد و خشکی نهال موارد دیگری نیز وجود دارد که با توجه به آنها و رعایت برخی نکات باعث کاهش آنها  خشکی و عدم رشد خواهیم شد.برخی از موارد که باعث عدم رشد مناسب و یا حتی منجر به خشک شدن نهال می شود را بیان خواهیم کرد.

  • استفاده از کودهای دامی نپوسیده و فراوری نشده که دارای قارچ و بیماری هستند.
  • عدم مدیریت صحیح در زمان بندی آبیاری نهال ها زیرا نهال به تنش های خشکی و کم آبی بسیار حساس هستند.
  • عدم تغذیه مناسب و تقویت نهال در برابر بیماری ها و آفات(افات و بیماریهای ابتدا درختان ضعیف را مورد حمله قرار می دهند)
  • عدم توجه به اصلاح خاک و شرایط کاشت.
  • استفاده از نهال های آلوده و قارچی

یکی از اقدامات موثر در رشد سریع نهال این است که معمولا در سال های سوم و چهارم اقدام به هرس و فرم دهی می کنند که در رشد آن بسیار بسیار کمک کننده است.حتما مقاله را مطالعه نمایید.هرس مناسب باعث افزایش باردهی ۲۰ الی ۳۰ درصدی نهال ها در سال بعد خواهد شد.

کود مناسب برای رشد نهال یک ساله؟

آیا نهالستان یک ساله نیز نیاز به کود دارد؟و در چه زمان باید از آن استفاده کرد؟در پاسخ به سوال اول اینکه قطعا نهال نیاز به تقویت و تامین مواد غذایی دارد.همانند یک کودک که نیاز به مراقبت و نگهداری بیشتری دارد.برای رشد نهال لازم است که ریشه آن را به خوبی تقویت کنیم در واقع افزایش ریشه زایی و حجیم شدن آن را ملاک قرار دهیم.زیرا افزایش ریشه یعنی افزایش جذب بیشتر مواد غذایی و آب و در نتیجه رشد و افزایش عملکرد را شاهد خواهیم بود.عنصر فسفر و اسید هیومیک در افزایش ریشه زایی بسیار موثر خواهند بود.

بهترین کود برای رشد سریع نهال گردو |رشد نهال در سال اول |زمان کود دهی نهال تازه کاشته شده

اگر بخواهیم که یک کود مناسب و یک برنامه غذایی به صورت کلی و مشترک برای رشد همه نهال بیان کنیم می توان به موارد زیر اشاره نمود.حتما توجه داشته باشید که فرم عناصر و کودهای شما به فرم سولفات باشد و بهتر است که  البته کودهای کلاته قدرت جذب بهتری دارند اما کودهای کلاته معمولا دارای قیمت های بالای هستند.

  • اولین مرحله کود دهی استفاده از ۲ عنصر نیتروژن و فسفر که در کودهای تحت عنوان کود اوره فسفات و اسید فسفریک و یا اوره می توان آنها را تامین نمود.بهترین گزینه کود اوره فسفات است.بسیاری از کشاورزان بیش از حد اقدام به مصرف کود اوره می نمایند.درست است که کود اوره خوب است اما افزایش آن در خاک باعث ایجاد اختلال در تغذیه گیاه خواهد شد.میزان اوره فسفات بین ۲۰ الی ۲۵ کیلو توصیه می شود.
  • دومین مرحله کود دهی استفاده از ریز مغذی ها مانند عناصر میکرو مانند آهن،روی،منگنز،بور،روی…. می باشد.حتما توجه داشته باشید که به دلیل نوع خاک های ما معمولا دارای آهک بالا و شوری هستند همیشه جذب عناصر ریز مغذی با مشکل مواجه است و با وجود مصرف آن عناصر باز هم کمبود عناصر ریز مغذی را شاهد هستیم.توصیه می شود که پس از مصرف شرایط خاک را برای جذب مهیا نمایید که می توان از و یا هیومیک کمک گرفت تا احتمال جذب افزایش یابد.میزان مصرف برای هر هکتار ۱۰ لیتر و یا ۲۰ کیلو توصیه می شود.
  • سومین مرحله کود دهی استفاده از دو عنصر پتاسیم و گوگرد است که تحت عنوان کودهای سولو پتاس(سولفات پتاسیم) و جداگانه تحت عنوان گوگرد مایع آلی و یا پتاسیم مصرف نماییم.
  • چهارمین مرحله کود دهی در استفاده از و یا پودری است که مایع برای هر هکتار ۱۵ لیتر و پودری برای هر هکتار۱۰ کیلو توصیه می شود.

توجه داشته باشید که این میزان مصرف به صورت کلی است و حتما در هنگام خرید از میزان مصرف دقیق مورد نیاز بر اساس درصد عناصر آن اطلاع حاصل نمایید.

 

 

دکمه بازگشت به بالا