تقویت هوش ریاضی کودک

هوش ریاضی یکی از انواع هوش‌های چندگانه است که به توانایی فرد در حل مسائل ریاضی، استفاده از منطق و تفکر تحلیلی اشاره دارد. این نوع هوش معمولاً در سنین کودکی شکل می‌گیرد و با تمرین و آموزش قابل بهبود است. مقاله حاضر به بررسی هوش ریاضی در کودکان متمرکز است و به بررسی عوامل مؤثر بر توسعه این نوع هوش در سنین پایه‌ای می‌پردازد.

آموزش |اپل |برنامه نویسی

۱) بازی برای تقویت هوش ریاضی کودکان

بازی‌کردن یکی از لذت‌بخش‌ترین لحظات در دوران کودکی و حتی بزرگسالی هر فردی هست؛ زمانی که فرد در آن احساس امنیت و لذت را همزمان با هم تجربه می‌کند و از هر گونه اضطراب و ناآرامی به دور است. ولی بیشتر اوقات ما از تاثیر‌گذاری این فعالیت مهم غافل هستیم. تحقیقات دانشمندان اثبات کرده است که هنگام بازی کردن با بیسیم اسباب بازی با برد بالا بهترین زمان برای آموزش و یادگیری هر فرد، به ویژه کودکان هست.

در این زمینه بازی‌های زیادی با هدف پرورش هوش ریاضی کودکان ابداع شده و در دسترس عموم قرار گرفته است. از جمله‌ی آن ها می‌توان به سودوکو، دومینو، فلش کارت‌ها و انواع بازی‌ها و معما‌های فکری اشاره کرد. ناگفته نماند که با توجه به پیشرفت تکنولوژی، اپلیکیشن‌ها و بازی‌های کامپیوتری زیادی نیز در بازار موجود است که به طبع مورد علاقه‌ی کودکان امروزی نیز هست.

روبیک

از اثبات‌ها و استدلال‌های هندسی گرفته تا آموزش کسر و انجام عملیات بر روی آنها، آموزش جدول ضرب یا محاسبه‌ی فاکتوریل اعداد، همه و همه بخشی از راه‌های استفاده از روبیک جهت افزایش هوش ریاضی کودکان است.

لگو

استفاده از لگو و کار با آن می‌تواند باعث ایجاد خلاقیت در فرزند شما و افزایش مهارت و هوش ریاضی کودکان در بعد فضایی و هندسی گردد.

پازل

کار با پازل‌های تابلو ایست پلیس اسباب بازی افزون بر اینکه تجسم و هوش فضایی و سه بعدی کودک را پرورش می‌دهد، عاملی برای آشنایی بصری با موجودات، اشیاء و مفاهیم متفاوت و حتی افزایش هوش ریاضی کودکان نیز هست.

افزایش هوش ریاضی چیست و چه اهمیتی دارد؟

هوش ریاضی(منطقی) یکی از توانایی‌های هشت‌گانه‌ی ما انسان‌ها در محاسبات هست؛ و البته یکی از راه‌های  سنتی و متداول برای سنجش IQ نیز در نظر گرفته می‌شود. همه‌ی ما به طور خدادادی تا حدودی از این توانمندی برخورداریم. حال با کمی افزایش هوش ریاضی کودکان می‎‌توانیم در پردازش مفاهیم منطقی، استدلالی و انتزاعی از این توانایی به خوبی بهره ببریم و به تقویت هوش عدی در بپردازیم. مهارت‌هایی که هر کدام در آینده ضامن موفقیت در بخشی از زندگی و آینده کودکان‎‌مان است؛ از جمله:

  • مهارت حل مسئله
  • مهارت در حوزه های مالی و اقتصادی
  • مهارت در کسب و درک سایر علوم مانند کامپیوتر، مکانیک، عمران، زیست‌شناسی، پزشکی
  • و …

از سمتی دیگر همیشه شاهد دافعه و فضای سنگین و کسالت‌بار کلاس‌های آموزش در حوزه‌ی ریاضیات ، در تمام رده‌های سنی، بوده و هستیم. پیچیدگی خود مفاهیم ریاضی از یک سو و دشواری انتقال و آموزش این اصول از سوی دیگر کار را برای فعالیت در حوزه هوش ریاضی کودکان سخت می‌کند.

افزایش هوش ریاضی کودکان را از کی و کجا شروع کنیم؟

اولین و بهترین فرصت برای افزایش هوش ریاضی کودکان‌مان، خانه و خانواده هست؛ خانه و خانوداه اولین، امن‌ترین و آرامش‌بخش‌ترین مکان برای یادگیری و رشد هر کودکی است. جایی که می‌توان حتی از دوران نوزادی شروع به آموزش کنیم و آینده‌ای درخشان را برای فرزندان‌مان رقم بزنیم.

آنچه مسلم است، نمی‌توان از این مسئله نیز به سادگی گذشت که ریاضیات پایه و اساس جهان هستند و در هر لحظه، هر شرایط و تک تک موقعیت‎‌های زندگی می‌توان به فراگیری و افزایش هوش ریاضی کودکان پرداخت.

افزایش هوش ریاضی کودکان در همه جا

شما در هر کجا و در هر زمانی می‌توانید به تقویت هوش ریاضی کودکان کمک کنید و در جهت افزایش مهارت‌های عددی آن‌ها عمل کنید. این جملات اصلا عجیب و دور از ذهن نیستند، چرا که به هر طرف که نگاه کنیم ریاضیات ما را احاطه کرده‌اند و ما در دنیایی از اعداد، ارقام و عملیات‌های ریاضی زندگی می‌کنیم.

افزایش هوش ریاضی کودکان در خانه

به عنوان مثال زمانی که در آشپزخانه هستید از کودک خود در درباره تعداد خوراکی‌ها، ظروف و … بپرسید. مثلا از او بخواهید با تعداد میوه‌ها عمل جمع و تفریق را انجام دهد یا با استفاده از حبوبات اشکال اعداد را رسم کند. یا می‌توانید درباره تعداد چراغ‌های روشن یا خاموش خانه از او بپرسید..

حتی می‌توان زمان مرتب کردن کمد لباس‌های کودک، از او درخواست کنید تعداد پیراهن یا شلوار‌هایش را بشمارد. این مثال‌ها شاید ساده به نظر بیایند اما یکی از موثرترین روش‌ها برای افزایش هوش ریاضی کودکان هستند. همچنین میتوان درخانه دوره های برنامه نویسی را مشاهده و یادگرفت که این امر در تقویت هوش ریاضی کودک کمک میکند

افزایش هوش ریاضی کودکان در خیابان

در خیابان می‌توانید از فرزندتان بخواهید پلاک خانه‌ها و وسایل نقلیه یا تعداد درختان و مغازه ها را جمع و تفریق کنید. البته برای اعدادی با تعداد ارقام بالا، می‌توانید از او بخواهید این عملیات را به صورت یک در میان یا دو در میان انجام دهد. با انجام تمامی این کار‌ها می‌توان به افزایش هوش ریاضی کودکان کمک کرد.

افزایش هوش ریاضی کودکان هنگام خرید

در هنگام خرید می‌توانید درباره تعداد کالا های موجود در قفسه ها از کودک خود بپرسید یا از او بخواهید هر کالایی که وارد سبد خرید شما می‌شود را بشمرد؛ با این کار نه تنها به تقویت هوش ریاضی کودکان کمک کرده‌اید، بلکه از نا آرامی‌ای که گاهی اوقات آنها در فروشگاه دارند، جلوگیری می‌کنید.

افزایش هوش ریاضی کودکان زمان تفریح

زمان‌هایی که به همراه خانواده به تفریح و گردش می‌روید هم می‌توان پرورش هوش ریاضی کودک از یاد نبرد. به عنوان مثال از فرزند خود درخواست کنید تا تعداد گل‌ها، پروانه ها و یا هر چیز قابل شمارشی را که در اطرافش می‌بیند، بشمارد. حتی می‌توانید قبل و بعد از اینکه خوراکی‌های اردو خود را نوش جان کردید از او بخواهید تفاوت رنگ های اسباب بازی جلیقه پلیس را محاسبه کند.

سخن پایانی

کلام آخر اینکه، امروزه جهانیان باور دارند که دنیا بر ریاضیات استوار شده‌است و منشاء و اساس هر چیز را می‌توان در دنیای ریاضی جست‌ و جو کرد. از طرفی هم نظم و منطق موجود در این مبحث بنیادی، کلیدی راه گشا برای حل بسیاری از مسائل و مشکلات روزمره است؛

پس می‌توان گفت به هر ا‌ندازه که در زمینه‌ی افزایش هوش ریاضی کودکان برای فرزندان‌مان سرمایه گذاری کنیم، در آینده شاهد رشد و شکوفایی آنها خواهیم بود.
هر چند که بهتر است ناگفته نماند، هر آنچه درباره ریاضیات و افزایش هوش ریاضی کودکان گفتیم، تقریبا محدود به فعالیت‌های نیم کره‌ی چپ مغز آنها می شود و هرگز نباید پرورش دو نیم کره مغز کودکان، که مانند دو بال برای یک پرنده است، را به طور همزمان از یاد برد. در این راستا پیشنهاد می‌کنم مقاله‌ی  را مطالعه کنید.

دکمه بازگشت به بالا