تلویزیون سونی صدا دارد ولی تصویر ندارد

چرا تلویزیون تصویر ندارد ؟

تلویزیون صدا دارد اما تصویر ندارد

اگر با دلایل چنین اشکالاتی آشنا باشید، می‌توانید اقدام صحیح را برای رفع خرابی تلویزیون خود انجام دهید.

به‌همین دلیل، کارشناسان ما تصمیم گرفتند تا در یک مقاله‌ی جامع، شما را با دلایل بروز این مشکل که تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد آشنا کنند.

با مطالعه ادامه مقاله می‌توانید سریع‌تر علت خرابی تلویزیون خود را پیدا کرده و نسبت به تعمیر آن تصمیم بگیرید و هم در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید.

زمانی که بحث به عیب یابی یک مشکل در تلویزیون می‌سد فاکتور های زیادی برای پیدا کردن علت اصلی به وجود آمدن آن دخیل است مثلا :

مهم ترین فاکتور برند تلویزیون است، در کنار برند نوع تلویزیون، مدل تلویزیون، عوامل تاثیر گذار بیرونی مثل بررسی کردن مواردی که در ادامه برای شما آورده ایم و خرابی و عیب یابی قطعات داخلی.

سعی میکنیم موارد تاثیر گذار بر علت قطع شدن تصویر تلویزیون را به ترتیب و همچنین هزینه تعمیر این مشکل را برای شما شرح دهیم.

تلویزیون ال جی صدا دارد ولی تصویر ندارد

در تلویزیون هایی که تولید می‌کند، مشکل سیاه شدن تصویر تلویزیون و علت نداشتن تصویر در تلویزیون ال جی در صورت کلی با برند های دیگر تفاوتی ندارد، اما نکته ی مهمی که این بین وجود دارد نوع ساختار داخلی تلویزیون های برند ال جی است.

تلویزیون ال جی صدا دارد ولی تصویر ندارد

این نوع ساختار باعث می‌شود قبل از بروز مشکل قطع شدن تصویر تلویزیون ال جی مشکلات دیگری نمایان شود همچون :

۱- قطع و وصل شدن تصویر در حین تماشای برنامه های تلویزیونی در حالی که صدا دارد.

۲- هنگام روشن کردن تلویزیون فقط لوگوی ال جی را نمایش می‌دهد و تصویر قطع می‌شود.

تلویزیون سامسونگ صدا دارد ولی تصویر ندارد

رفتن تصویر تلویزیون سامسونگ مشکلی است که به مرور به وجود می‌آید. یعنی قبل از این مشکل به دلیل تنوع در نوع و مدل تلویزیون های تولیدی سامسونگ مشکلات دیگری نمایان می‌شود.

تلویزیون سامسونگ صدا دارد ولی تصویر ندارد

به‌طور مثال، در تلویزیون‌های سامسونگ به‌دلیل اینکه از دو سری بک لایت در طراحی آن استفاده شده است، قبل از اینکه صفحه تلویزیون سیاه شود، ابتدا قسمت بالایی یا پایینی صفحه تیره می‌شود.

دلیل آن این است که فقط یک سری از بک لایت‌ها خراب شده و سری دوم به کار خود ادامه می‌دهند. در چنین حالتی اگر نسبت به تعمیر تلویزیون اقدام نکنید این احتمال وجود دارد که به مین برد و برد پاور آسیب برسد.

تلویزیون سونی صدا دارد ولی تصویر ندارد

تلویزیون های سونی از کیفیت بالاتری نسبت به برندهای دیگر برخوردار است ولی مشکل نداشتن تصویر تلویزیون در برندهای سونی هم ممکن است به وجود بیاید.

به این صورت که در تلویزیون های سونی ابتدا برای لحظه‌ای لوگوی سونی نمایش داده شده و سپس تصویر و صدای تلویزیون قطع می‌شود و در ادامه چراغ پاور شروع به چشمک زدن می‌کند.

در چنین حالتی، با شمارش تعداد چشمک‌های چراغ پاور و درصورتی که 6 بار چشمک زد، متوجه خواهید شد که بک لایت تلویزیون خراب است.

تلویزیون سونی صدا دارد ولی تصویر ندارد

بررسی علت قطع شدن تصویر تلویزیون در دیگر برند ها

به دلیل تشابه ساختار داخلی تلویزیون های امروزی و تفاوت جزئی در نحوه اتصال قطعات به هم می‌توان گفت تقریبا همه برند های تلویزیون زمانی که با این مشکل مواجه می‌شوند علت و هزینه تعمیر تقریبا مشابهی دارند که از جمله برند های دیگر می‌توان به مهم ترین آنها اشاره کرد :

دلایلی که باعث شده تلویزیون صدا داشته باشد ولی تصویر نداشته باشد

زمانی که تلویزیون صدا دارد اما تصویر ندارد نشان دهنده‌ی این است که مین برد یا همان برد اصلی به‌درستی کار می‌کند و مشکل در خرابی پنل و بک لایت یا نور پس‌زمینه است.

درصورتی که خرابی از بک لایت باشد، درعین‌حالی که می‌توانید کانال تلویزیون را عوض کنید، اما فقط هاله‌ای از تصویر را مشاهده کرده و اگر نور چراغ‌قوه‌ای را روی صفحه تلویزیون بیندازید می‌توانید تصویر را مشاهده کنید.

از دیگر دلایل بروز این مشکل، می‌توان به آب‌خوردگی صفحه تلویزیون اشاره کرد. در چنین حالتی، نفوذ آب به قسمت پایین صفحه تلویزیون باعث اتصالی و خراب شدن پنل تلویزیون می‌شود.

همچنین خرابی برد پاور تلویزیون نیز می‌تواند دلیل بروز این مشکل باشد. در چنین مواقعی بک لایت تلویزیون خراب شده و بایستی که برد پاور تعمیر شود.

در این بخش خرابی قطعات و عواملی که در بروز این مشکل شایع است را بررسی می‌کنیم و در ادامه هزینه هرکدام را برای شما لیست می‌کنیم و در مرحله بعد راه های جلوگیری از بروز چنین ایرادی را در تلویزیون به شما ارائه می‌دهیم.

مهم ترین علت نداشتن تصویر در تلویزیون

بین عوامل شایع و خرابی قطعات داخلی تلویزیون، باید مهم ترین و اصلی ترین دلیلی که تلویزیون صدا دارد اما تصویر ندارد را خرابی و یا سوختن بک لایت تلویزیون اعلام کنیم.

در صورت نیاز به خدمات میتوانید با پشتیبانی تماس بگیرید و درخواست خود را ثبت کنید.

تاثیر خرابی بک لایت در قطع شدن تصویر تلویزیون

زمانی که تلویزیون صدا داشته اما صفحه کاملاً سیاه باشد، دلیل آن خرابی بک لایت تلویزیون است. روش بروز خرابی بک لایت در برندهای مختلف تلویزیون متفاوت است.

در صورتی که اطلاعات بیشتری در خصوص بک لایت نیاز دارید می‌توانید مقاله : را مطالعه کنید.

در برخی از آنها ممکن است ابتدا لوگوی تلویزیون نمایش داده شود و بعد تصویر قطع شود و در برخی دیگر صفحه تلویزیون به‌حالت چشمک‌زن درآید.

دلیل خرابی بک لایت تلویزیون

به دلیل اینکه مشکل ایجاد شده در بک لایت یک مشکل شایع و خیلی مهم است ما در مقاله ای مجزا با عنوان : به بررسی این دلایل پرداخته ایم که می‌توانید در صورت تمایل آن را مطالعه کنید.

تاثیر خرابی برد تیکان در قطع شدن تصویر تلویزیون

وظیفه‌ی برد تیکان در تلویزیون پردازش تصویر است. به‌همین دلیل، اگر این برد دچار خرابی شود طبیعتاً تصویر تلویزیون قطع خواهد شد.

نشانه‌ی خرابی برد تیکان هم به‌این‌صورت است که تلویزیون صدا دارد اما تصویر ندارد. اما تفاوت نشانه‌ی خرابی آن با حالت خرابی بک لایت در این است که در زمان قطع شدن تصویر نور صفحه باقی می‌ماند ولی رنگ آن سرمه‌ای تیره می‌شود.

برد تیکان درصورتی که آی سی GPU آن خراب نشده باشد قابل تعمیر است، درغیراین‌صورت باید برد تیکان به‌طور کامل تعویض شود.

تاثیر بهم خوردن تنظیمات در قطع شدن تصویر تلویزیون

یکی از دلایلی که کارشناسان ما هنگام بررسی تلویزیون های مختلف برای رفع مشکل نداشتن تصویر با آن مواجه شده اند بهم خوردن تنظیمات تلویزیون است.

بهم خوردن تنظیمات تلویزیون بیشتر توسط کودکان اتفاق میافتد گاهی هم توسط خود شما برای تنظیم کردن بعضی موارد بوجود می‌آید که در صورتی که نتوانستید تنظیمات بهم ریخته را به حالت اولیه باز گردانید بهترین و سریع ترین راه بازگشت به تنظیمات کارخانه است.

تاثیر آب خوردگی تلویزیون در سیاه شدن تصویر

از آنجایی که تلویزیون مرتباً به‌وسیله‌ی اسپری کردن مایعات تمیزکننده و همچنین استفاده از دستمال خیس تمیز می‌شود، آب خوردگی آن بسیار شایع بوده و یکی از مهم‌ترین دلایل خرابی پنل تلویزیون و بروز سایر اشکالات برروی صفحه نمایش است.

تاثیر آب خوردگی تلویزیون در سیاه شدن تصویر

بروز خرابی به این صورت است که تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد و تصویر به رنگ سرمه‌ای تیره است. زمانی که خرابی از بک لایت است، وقتی شما تلویزیون را خاموش و روشن می‌کنید هیچ تغییری برروی صفحه نمایش مشاهده نمی‌کنید، ولی زمانی که تصویر به رنگ سرمه‌ای تیره باشد، وقتی شما تلویزیون را خاموش و روشن می‌کنید، تفاوت رنگ را مشاهده خواهید کرد.

تاثیر ضربه و شکستگی تلویزیون در قطع شدن تصویر

از دیگر دلایل خرابی تلویزیون و عدم نمایش تصویر می‌تواند بروز شکستگی در پنل تلویزیون باشد. وارد شدن ضربه سنگین به تلویزیون می‌تواند باعث خرابی یا شکستگی در پنل آن شود.

در چنین حالتی که باید پنل تعویض شود، این کار به‌هیچ‌وجه مقرون‌به‌صرفه نیست، زیرا هزینه تعویض پنل حدود 70 درصد قیمت تلویزیون است. بنابراین بهتر است تلویزیون را در محل و ارتفاع مناسب قرار دهید تا از برخورد هرگونه ضربه‌ای به آن جلوگیری شود.

تاثیر ضربه و شکستگی تلویزیون در قطع شدن تصویر

هزینه تعمیر مشکل نداشتن تصویر در تلویزیون

زمانی که شما با مشکل تلویزیون صدا دارد اما تصویر ندارد مواجه شده‌اید و تصمیم به تعمیر آن دارید، اولین سؤالی که به ذهن شما خطور می‌کند مقدار هزینه‌های تعمیر و رفع این مشکل است، ما در ادامه یک لیست از هزینه های حدودی برای شما آورده ایم که البته این هزینه ها دقیق نیست.

عنوان قیمت (به تومان)
تعمیر بک لایت 400,000 تا 2,500,000
تعمیر برد پاور 200,000 تا 3,000,000
تعمیر مین برد 800,000 تا 2,500,000
تعمیر برد تیکان 300,000 تا 1,000,000
تعمیر فلت تلویزیون نیاز به بررسی کارشناس
تعمیر پنل تلویزیون نیاز به بررسی کارشناس

و از آنجایی که تلویزیون‌ها برندهای مختلف و هر برند مدل‌های مختلفی دارد و در نتیجه قیمت قطعات آن نیز متفاوت است، و با در نظر گرفتن نوسان قیمت قطعات در بازار، توصیه می‌کنیم که با متخصصین بخش پشتیبانی ما تماس بگیرید تا بتوانید ضمن دریافت مشاوره‌های لازم به‌صورت رایگان، برآورد دقیقی از هزینه‌ها براساس نرخ روز داشته باشید.

جلوگیری از مشکل قطع شدن تصویر تلویزیون

زمانی که تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد، قبل از اینکه نسبت به تعمیر آن تصمیم بگیرید، توصیه می‌کنیم برای عیب‌یابی آن، ابتدا آزمایش‌های زیر را انجام دهید تا مشکل اصلی را پیدا کرده و سپس درصورت نیاز به تعمیر، به این‌کار اقدام کنید.

برای مدت 12 یا 24 ساعت تلویزیون خود را خاموش کرده و دوشاخه آن را از برق بکشید. پس از گذشت این مدت مجدداً آن را به برق وصل کرده، روشن کنید و ببینید که آیا مشکل برطرف شده است یا نه.

دلیل این آزمایش این است که گاهی به‌علت استفاده‌ی مداوم از تلویزیون و گرم شدن زیاد، ممکن است قطعات آن عملکرد خود را از دست بدهند. با این کار متوجه می‌شوید که آیا دلیل مشکل همین موضوع است یا خرابی از جای دیگری است.

تلویزیون خود را خاموش کرده و تمام وسایل جانبی که به آن متصل هستند را جدا کنید. سپس تلویزیون را روشن کرده و درصورت وجود تصویر، متوجه خواهید شد که مشکل از وسایل جانبی بوده است.

سپس وسایل جانبی را یک‌به‌یک به تلویزیون متصل کنید تا ببینید مشکل از کدام‌یک از آنها بوده است. این امکان وجود دارد که دستگاه‌های جانبی به‌علت خراب بودن تصویر را به‌خوبی دریافت نکنند یا کابل‌های اتصال آنها خراب شده باشد.

این امکان وجود دارد که ورودی نامناسبی برای یک دستگاه جانبی انتخاب کرده باشید. به‌عنوان مثال، باید ورودی HDMI را انتخاب می‌کرده‌اید اما آن را اشتباهاً به ورودی دیگری متصل کرده باشید.

  • بررسی تی کان یا برد اینورتر

دکمه منو را فشار دهید. اگر منو ظاهر نشد، این احتمال وجود دارد که دلیل اینکه تلویزیون صدا دارد اما تصویر ندارد بروز مشکل در اتصالات تی کان یا برد اینورتر نور پس‌زمینه باشد.

برای اطمینان، چراغ‌های اتاق را خاموش کنید و درحالی که تلویزیون روشن است به نور پس‌زمینه دقت کنید. اگر در پس‌زمینه نوری مشاهده کردید، اتصالات تی کان یا برد اینورتر مشکل دارند که باید توسط یک متخصص تعویض شود.

یکی از دلایل اینکه تلویزیون صدا دارد اما تصویر ندارد می‌تواند این باشد که کابل‌ها را اشتباه متصل کرده باشید. شما باید سه فیش زرد، قرمز و سفید را به محل مخصوص به خودشان متصل کرده باشید. درصورتی که این فیش‌ها را جابجا متصل کنید می‌تواند باعث بروز چنین مشکلی شود.

اگر تلویزیون شما به ورودی HDMI متصل است و تلویزیون هم صدا و هم تصویر ندارد، دراین‌صورت باید ورودی HDMI عوض شود، زیرا این احتمال وجود دارد که خازن‌های آن خراب شده باشند.

کابل‌های متصل شده به تلویزیون را بررسی کنید و مطمئن شوید که شل نباشند.

با استفاده از منو، نور پس‌زمینه را زیاد کنید تا مطمئن شوید که مشکل از کم بودن نور پس‌زمینه نباشد.

دستگاه های جانبی

گاهی ممکن است دستگاه‌های جانبی متصل به تلویزیون باعث شوند که شما فکر کنید تلویزیون مشکل دارد. به‌عنوان مثال وقتی شما یک گیرنده دیجیتال را به تلویزیون خود متصل کرده‌اید، وقتی گیرنده دیجیتال را خاموش و روشن می‌کنید تصویر تلویزیون نیز قطع و وصل می‌شود.

در چنین مواقعی باید توجه داشته باشید که با خاموش و روشن کردن تلویزیون حتماً لوگوی برند تلویزیون نمایش داده می‌شود.

اما اگر این لوگو نمایش داده نشود، مشکل از دستگاه ورودی خواهد بود. یکی از راه‌های تشخیص اینکه قطع شدن تصویر تلویزیون از خود تلویزیون است یا از دستگاه متصل به آن این است که منوی تلویزیون را بزنید. اگر منوی تلویزیون ظاهر شد، متوجه خواهید شد که مشکل از دستگاه متصل به آن است.

گاهی اوقات دلیل اینکه تلویزیون صدا دارد اما تصویر ندارد می‌تواند خرابی یکی از دستگاه‌های جانبی باشد. برای بررسی این موضوع و دریافت نتیجه، بهتر است که ابتدا تمام دستگاه‌های جانبی را از تلویزیون جدا کنید.

اگر بعد از جدا کردن دستگاه‌های جانبی مشکل برطرف شد، باید دستگاه‌های جانبی را یک‌به‌یک به تلویزیون متصل کنید تا دستگاه خراب پیدا شود. زمانی که دستگاه خراب را شناسایی کردید دیگر آن را به تلویزیون متصل نکنید زیرا می‌تواند باعث خرابی مین برد تلویزیون شود.

جمع بندی

در این مقاله جامع، متخصصین ما با شما از دلایل اینکه چرا تلویزیون صدا دارد اما تصویر ندارد صحبت کرده و راهنمایی‌های لازم برای تشخیص علت خرابی و جلوگیری از سوختن بک لایت تلویزیون و همچنین تأثیر دستگاه‌های جانبی در بروز این مشکل ارائه کردند. امیدواریم که این اطلاعات سودمند بوده باشد.

به‌خاطر داشته باشید، زمانی که با چنین مشکلی مواجه می‌شوید، در ابتدا باید دلیل اصلی بروز مشکل را پیدا کرده و سپس نسبت به برآورد هزینه و تصمیم‌گیری برای تعمیر آن اقدام کنید.

ما موارد لازم برای بررسی و تشخیص نوع و منبع خرابی را برای شما توضیح دادیم. اما توصیه می‌کنیم در چنین مواقعی ابتدا با یک تکنسین تعمیرات مشورت کنید.

  • در این مورد می‌توانید ضمن تماس با کارشناسان نمایندگی تعمیرات هم از مشاوره‌های رایگان و توصیه‌های ضروری آنها بهره‌مند شوید و هم برآوردی از هزینه‌های احتمالی داشته باش
  • علت تصویر نداشتن تلویزیون سونی چیست؟ تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد!

چرا تلویزیون سونی صدا دارد ولی تصویر ندارد؟ اگر شما هم با چنین مشکلی در تلویزیون سونی مواجه شده‌اید، لازم است بدانید که صدا داشتن اما تصویر نداشتن تلویزیون دو دلیل دارد. به گونه‌ای که یا خراب شده است یا اینکه پنل آن به دلیل آبخوردگی آسیب دیده است و باید تعویض گردد. اما برای اینکه بفهمید بک لایت تلویزیون چیست و چه دلایلی موجب آسیب دیدن آن می‌شود؟ لازم است تا ادامه این مطلب را دنبال کنید.

خراب شدن بک لایت ؛ دلیل اصلی تصویر نداشتن تلویزیون سونی

در تلویزیون برای اینکه تصاویر قابل نمایش باشند به یک نور پس‌زمینه نیاز است که این نور توسط بک لایت تلویزیون تامین می‌شود. درواقع در تلویزیون‌های ال سی دی برای ایجاد نور پس‌زمینه و نمایش تصاویر از لامپ‌های فلورسنت استفاده می‌شد. تا جایی که تلویزیون‌های ال ای دی راهی بازار شدند. در این نوع تلویزیون‌ها به جای استفاده از لامپ‌های فلورسنت، برای افزایش کیفیت تصاویر از لامپ‌های ال ای دی استفاده شده است. به محفظه‌ای که نگهدارنده لامپ‌های فلورسنت و ال ای دی در تلویزیون‌های ال سی دی و ال ای دی می‌باشد، بک لایت گفته می‌شود که دلیل اصلی تصویر نداشتن تلویزیون سونی به شمار می‌رود.

سایر علائم خراب شدن بک لایت تلویزیون چیست؟

تنها یکی از علائم خراب شدن بک لایت، تصویر نداشتن تلویزیون سونی است. سایر علائمی که با بروز چنین مشکلی در تلویزیون خودشان را نشان می‌دهند شامل: ظاهر شدن لوگوی سونی و خاموش شدن تلویزیون، تاریک شدن بخشی از تصویر یا کل تصویر، قطع و وصل شدن تصویر یا به اصطلاح چشمک زدن آن و ایجاد نقاط نورانی یا تاریک در تصویر می‌باشند.

تلویزیون |تلویزیون ال جی صدا دارد ولی تصویر ندارد |تلویزیونمون صدا داره تصویر نداره نی نی سایت

علت خراب شدن یا سوختن بک لایت تلویزیون چیست؟

خراب شدن یا سوختن بک لایت تلویزیون سونی سه دلیل اصلی دارد شامل: استفاده از قطعاتی باکیفیت متوسط در تلویزیون‌های میان‌رده، جدا شدن لامپ‌های بک لایت از شاسی دستگاه و استفاده از بالاترین میزان نور بک لایت در تنظیمات تلویزیون. متاسفانه در برخی از مدل‌های اقتصادی و میان‌رده تلویزیون سونی از قطعاتی باکیفیت متوسط استفاده شده است تا قیمت نهایی محصول کاهش پیدا کند. همین عامل موجب می‌شود که با روشن ماندن تلویزیون در ساعات طولانی، بک لایت آن دچار مشکل شود.

از طرفی تلویزیون‌هایی که بک لایت آن‌ها شاخه‌ای است به مرور زمان با از بین رفتن چسب بین لامپ‌ها و فلز زیر آن‌ها، دچار مشکل می‌شوند. اما آخرین عاملی که موجب خراب شدن بک لایت تلویزیون می‌شود به نوعی نشان می‌دهد که کاربر مقصر است. چراکه بعضی از کاربران نور بک لایت تلویزیون را در تنظیمات این دستگاه در بالاترین میزان خود قرار می‌دهند که همین مسئله موجب داغ شدن لامپ‌های بک لایت و خراب شدن آن‌ها در طولانی‌مدت می‌شود. برای راهنمای بیشتر می توانید به servicedepotsudbury.com  مراجعه کنید.

آبخوردگی پنل تلویزیون؛ دلیل دیگر تصویر نداشتن تلویزیون

علاوه‌بر خراب شدن بک لایت که عامل اصلی تصویر نداشتن تلویزیون به شمار می‌رود، نیز به دلیل نفوذ رطوبت به آن دلیل دیگری است که موجب تصویر نداشتن تلویزیون سونی می‌شود. منظور از وارد شدن رطوبت به پنل تلویزیون، ریختن یک لیوان آب بر روی این دستگاه نیست. درواقع وارد شدن کوچکترین رطوبت به تلویزیون هم در خراب شدن پنل این دستگاه نقش دارد. اکثر اوقات زمانی رطوبت وارد پنل تلویزیون می‌شود که مایع تمیز‌کننده را به صورت مستقیم بر روی نمایشگر آن اسپری می‌کنیم. برای جلوگیری از بروز این مشکل بهتر است با یک دستمال کمی مرطوب نمایشگر تلویزیون را تمیز کرده و سپس با یک دستمال خشک مجدداً بر روی نمایشگر تلویزیون بکشید تا هیچ رطوبتی بر روی آن باقی نماند.

اگر نیاز به مشاوره و یا تعمیر تلویزیون سونی یا هرگونه سوالی داشتید می توانید در بخش نظرات سایت مطرح کنید تا کارشناسان سایت تا خرید ، شما را راهنمایی کنند .
منبع: youtube.com

دکمه بازگشت به بالا