اقتصادیکسب و کار ایرانی

خسارت عدم انجام تعهد چیست؟

حتماً برای شما هم پیش آمده است که شخصی متعهد به انجام کاری شده و از انجام آن سرباز زده باشد. مسلماً در این موارد، ضرر و زیان و خسارتی به شما وارد شده است. اما خسارت تاخیر یا عدم انجام تعهد چیست و چه مواردی را شامل می‌شود؟ در چنین مواردی باید خسارت به افراد تعلق بگیرد اما بسیاری از ما مفاد و نکات آن را نمی‌دانیم و همین امر موجب بروز برخی مشکلات می‌شود. اگر ساکن شیراز می باشید و دنبال  بهترین وکیل خانوم در شیراز  هستید تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

تفاوت خسارت تاخیر و خسارت عدم انجام تعهد |رای وحدت رویه خسارت عدم انجام تعهد |شکایت کیفری عدم انجام تعهد

عدم انجام تعهد در حقیقت یکی از پرتکرارترین وقایعی است که اتفاق می‌افتد. در این مقاله به بررسی خسارت تاخیر یا عدم انجام تعهد پرداخته‌ایم تا بهتر با نکات و ضرورت‌های آن آشنا شویم. استفاده از خدمات متفاوت دادسو مانند مشاوره واتس اپی رایگان نیز به شما کمک می‌کند تا بسیاری از کارهای حقوقی خود مانند پروسه دریافت خسارت تاخیر یا عدم انجام تعهد را به شکلی مناسب تر طی کنید. اگر ساکن شیراز می باشید جهت پیدا کردن بهترین وکیل شیراز به سایت mastervakil مراجعه کنید.

خسارت تاخیر در انجام تعهد چیست؟

گاهاً پیش می‌آید که شخصی در تعهد داده شده در قرارداد، نسبت به انجام وظایف و مسئولیت‌های خود سرپیچی کند. در صورت چنین اتفاقی، خساراتی به طرف مقابل قرارداد وارد خواهد شد. برای مطالبۀ خسارت تاخیر یا عدم انجام تعهد، شرایطی در قرارداد ذکر شده‌اند.

زیرا در غیر این صورت، شرایط مطالبۀ خسارت وجود نخواهد داشت. بدین ترتیب، قرارداد و مفاد آن معنای خود را از دست خواهند داد. طرح دعوی شما مبنی بر مطالبۀ خسارت بی‌معنا بوده و امکان دریافت و طلب آن نیز وجود نخواهد داشت. در نهایت شما لازم است اقدامات مقتضی را از طرف مراجع قضایی انجام دهید.

شرایط دریافت خسارت عدم انجام تعهد

چنانچه قصد داشته باشید دعوای مطالبۀ خسارت و ضرر و زیان ناشی از عدم انجام تعهد یا تاخیر آن را مطرح کنید باید شرایط و ضوابطی را در قرارداد رعایت کرده باشید. از جمله اینکه:

  • ایجاد یا به وجود آوردن خسارت و ضرر و زیان در قرارداد یکی از مهم‌ترین شرایط جهت مطالبۀ دعوای خسارت ناشی از عدم انجام تعهد است. در این راستا لازم است ثابت کنید که ضرر و زیان و خسارت به شما وارد شده است.
  • به وجود آمدن ضرر و زیبان باید نتیجۀ مستقیم عدم انجام تعهد طرف مقابل باشد. خسارت ناشی از عدم انجام تعهد قراردادی را باید مطالبه نمایید. شما باید به صورت مستقیم ثابت کنید که خسارت وارد شده به شما در نتیجۀ عدم انجام تعهد قرارداد از طرف مقابل بوده و عهد شکنی از طرف شما وارد نشده است.
  • یکی از مهم‌ترین موارد این است که زمان انجام تعهد سپری شده باشد. این یکی از شرایط لازم برای مطالبه خسارت تاخیر یا عدم انجام تعهد است. زیرا در غیر این صورت شما نمی‌توانید خسارت و ضرر و زیانی را که به شما وارد شده است، از طرف مقابل مطالبه نمایید.

دو نکته مهم  خسارت تاخیر انجام تعهد

  • چنانچه شما بخواهید خسارت و ضرر و زیان ناشی از عدم انجام تعهد را دریافت نمایید باید در قرارداد ذکر شده باشد که این خسارت شامل چه مواردی است و چه چیزهایی را شامل نمی‌شود. به موجب مادۀ ۲۲۱ قانون مدنی، مطالبۀ خسارت ناشی از عدم انجام تعهد قرارداد ضروری است و در اغلب موارد نیازی به ذکر آن در قرارداد نیست.
  • مدیون از انجام تعهدات خود خودداری کرده باشد. این یکی دیگر از مهم‌ترین شرایط برای مطالبۀ خسارت و ضرر و زیان عدم انجام تعهد است. متعهد با وجود اینکه توانایی انجام تعهد را داشته است اما در انجام آن سرپیچی و کوتاهی کرده باشد. در صورتی که فرد به هر صورتی قادر به انجام تعهد نبوده باشد نمی‌توان خسارت ناشی از انجام تعهد را از وی مطالبه کرد. مثلاً اگر فرد طی یک حادثۀ رانندگی دچار آسیب شدید شده باشد، نمی‌توان از او تقاضای انجام تعهدات را نمود. چرا که به صورت فیزیکی فرد قادر به انجام هیچ کاری نبوده است.

نحوه جبران خسارت عدم انجام تعهد

با عنوان شرط جزا نیز شناخته می‌شود. منظور از آن، همان میزان مبلغ ناشی از خسارت است که در صورت عدم انجام تعهد باید پرداخت شود. قید این عبارت به معنای افزایش امنیت قرارداد برای هر یک از طرفین است.

مثلاً چنانچه در قرارداد بیع اتومبیل عنوان شود که در صورت تاخیر فروشنده مبلغ معینی برای خسارت تاخیر پرداخت شود، این مبلغ همان وجه التزام است که باید به خریدار پرداخت شود. وجه التزام باعث می‌شود که هر دو طرف از انجام تعهدات خود سرپیچی نکرده و تعهد خود را به موقع انجام دهند.

چنانچه شما وجه التزام را در قرارداد ذکر نکرده باشید. تنها در صورتی می‌توانید برای دریافت خسارت تاخیر یا عدم انجام تعهد اقدام کنید که خسارتی به شما وارد  شده باشد. اما در صورت قید وجه التزام در قرارداد، شما تنها در صورت تاخیر و عدم انجام تعهد می‌توانید خسارت خود را مطالبه کنید و نیازی به وارد شدن خسارت به شما نخواهد بود. بدین ترتیب همواره بهتر است که وجه التزام را در قرارداد ذکر کنید تا در هر صورت بتوانید حق و حقوق را از طرف مقابل دریافت کنید.

تفاوت خسارت تاخیر و خسارت عدم انجام تعهد

خسارت عدم انجام تعهد در تعهدات قراردادی مطرح است و با خسارت تاخیر در انجام تعهد قابل جمع نیست. برای جبران خسارت از عدم انجام تعهد باید شرایط وجود داشته باشد. برخی اعتقاد دارند که در صورت نقض تعهد در همان گام اول، باید در قرار داد شرایط فسخ آورده شده باشد. در قانون مدنی در برخی موارد استثنایی شرایط فسخ در همان گام اول وجود دارد.

چند نکته مهم خسارت عدم انجام تعهد

  • شما نمی‌توانید خسارت ناشی از خسارت را دریافت نمایید. به این معنا که اگر مستحق دریافت خسارت باشید و فرد مقابل این خسارت را پرداخت نکند، خسارت آن را نمی‌توانید دریافت کنید.
  • اگر شخص خودتان نیز در عدم انجام تعهد دخالت داشته باشید، امکان دریافت خسارت میسر نخواهد بود.
  • در صورتی که وجه التزام در قرارداد ذکر شده باشد دادگاه نمی‌تواند آن میزان را تغییر دهد.
  • اگر طرفین در قرارداد مبلغ و میزان خسارت را ذکر نکرده باشند دادگاه در صورت وارد شدن خسارت با جلب نظر کارشناس مبلغ خسارت را تعیین خواهد کرد.
  • در سیستم قضایی و حقوقی ایران، خسارت ناشی از عدم النفع یا خسارت غیر مستقیم قابل دریافت و مطالبه نیست.

آیدا چم سورکی

آیدا چم سورکی هستم متولد 1381 تحصیل کرده در رشته علوم تربیتی و علاقمند به نویسندگی و فعال در شبکه های اجتماعی
دکمه بازگشت به بالا