علم و تکنولوژی

خودکفایی ایران در تولید مواد اولیه داروسازی در آینده ای نزدیک

گلیکوزیدها گروه بزرگی از مواد مؤثره دارویی و ارزشمند را تشکیل می دهند. ما الان قیمت گذاری ماده اولیه دارو را در دستور کارداریم ماده اولیه دارویی چندین سال قیمت گذاری انجام نمی گرفت به همین دلیل قیمت گذاری ماده اولیه را در دستور کار داریم یقینا اگر نظارت و سختگیری انجام نشود هر تولید کننده یا وارد کننده دارویی ممکن است رعایت قیمت را نکند. این ماده در فرآیند تولید محصولات غذایی به منظور بهبود بافت ، طعم ، ظاهر و ماندگاری محصولات مورد استفاده قرار می گیرد. برای تولید محصولات دارویی براساس مصرف پودر طیف وسیعی از مواد مختلف فیلری با ماده موثر و فعال دارویی مخلوط شده و مطابق فرمولاسیون مصوب با هم ترکیب و برای شکلدهی دوز مناسب، مورد استفاده قرار میگیرد. با تشخیص نقاط بحرانی و حساس تولید دارو که نیاز به استریل محصولات، تجهیزات و محیط آن الزامی است، تمامی محیط فرایندهای تولید و آماده سازی مواد اولیه در شرایط فرایندی آسپتیک (فاقد میکروب) قرار میگیرد. وی با بیان اینکه طی یک الی دو روز آینده این تاییدیه نهایی می شود، عنوان کرد: این شرکتها میزان تولید را که انستیتو پاستور تایید کرده کامل کردند و تنها منتظر تایید و مجوز فروش هستند.

برای واردات مواد اولیه بهداشتی و آرایشی به گمرک باید پروانه یا مجوز ورود و گواهی بهداشت را از وزارت بهداشت کسب کنید. از برنامه های آتی شرکت میتوان به سرمایه گذاری در زمینه تولید داروهای ضد سرطان خوراکی و تزریقی، بررسی واردات داروهای مکمل و صادرات آن به همراه محصولات دارویی شرکت به کشورهای آسیای میانه و خاورمیانه، برنامه ریزی به منظور افزایش سهم بازار، برنامه کاهش دوره وصول مطالبات، پوشش ریسک های مالی و ارزی، تولید داروهای ضد سرطان از محل مواد موثره داروی ضد سرطان تولید شده در شرکت ارسطو که در مرحله اول تولید 9 داروی ضد سرطان که مجوز های آن از وزارت بهداشت اخذ شده و در راستای عملیاتی کردن تولید داروی ضد سرطان، سالن های مخصوص تولید در حال تکمیل بوده و پیش بینی می شود تا سه ماهه سوم سال ۹۷ به اتمام برسد و تولید آزمایشی تا 3 ماهه اول سال 98 آغاز شود.

مواد موثره بعضاً ابتدا در الكل یا حلال مناسب حل میشوند و به صورت مکانیزه به ترکیب اضافه میگردند و یا از طریق لوله با نسبت تنظیم شده از كنار به مخلوط كن تغذیه میشوند، در این حالت ترکیب اولیه مواد در حالت مرطوب انجام میشود. مراحل ساخت مواد اولیه پیش از ورود به خط تولید و توزین مواد موثره و مواد کمکی در واحدهای مستقل و تحت شرایط خاص و استاندارد تولید مواد اولیه انجام شده است. اکستروژن داغ قادر است مواد داروهای با حلالیت کم را به صورت مولکولی در یک حامل پلیمر پراکنده کند. طبق گفته مقامات کاخ سفید در آمریکا در سال ۲۰۲۰، ۸۸ هزار نفر بر اثر مصرف مواد دارویی غیر مجاز جان خود را از دست دادهاند. در فرآیندهای کانتینوس و مستمر مبتنی بر استفاده از پودر به عنوان مواد اولیه، فیدرینگ و تغذیه مداوم و دقیق به خط تولید ضروری است، زیرا مرحله نخست خط تولید با تغذیه پودرهای مورد استفاده شروع میشود. گاهی اوقات اختلاط مکرر پودر و به دنبال آن آسیاب برای بهبود در فرایند ساخت دارو اعمال میگردد. اکسترودرهای دو ماردون با قابلیت همزمان اختلاط مواد، آسیاب و خرد کردن مواد اولیه میتواند ذرات و خروجی فرایند را جهت درآمدن به شکل قرص فشرده و یا هدایت به داخل کپسول نماید.

در صورت نیاز، دانه بندی شکل گرفته مواد به یک واحد فشرده سازی منتقل میشود و در آنجا به روش فشردن، پودر گرانول شده و به قرص تبدیل میشود. این مواد قبل از تولید مطابق فرمول نهایی، خشک، آسیاب، مخلوط، فشرده و دانه بندی میشوند تا به خواص مطلوب برسند. با ایجاد گرانول حاوی تمام مواد تشکیل دهنده دارو به نسبتهای مورد نیاز از “مخلوط کردن” اجزای مخلوط جلوگیری میشود که این امر باعث بهبود ویژگیهای جریان تولید پودرها و افزایش خصوصیات فشرده سازی برای تشکیل قرص میشود. فرآیندهای خاص ساخت محصول دارویی مراحل مختلفی دارد که مطابق استاندارد در فضاهای کاملاً استریل مستقر میشوند. فرم رایج دیگر، مایعات استریل برای تزریق یا مواد استفاده جلدی هستند. در ایران ظرفیت و مزیت تولید مواد اولیه داروسازی بیشتر از داروهای ساخته شده است زیرا ثروتها و منابع طبیعی و شیمیایی زیادی از جمله مواد نفتی، مواد پتروشیمی و کانیها در کشور وجود دارد که میتواند به عنوان حلقه اولیه تولید مواد داروسازی مورد استفاده قرار گیرند.

منبع: وب سایت خرید مواد اولیه پزشکی و دارویی

دکمه بازگشت به بالا