دکل یا برج نور

برج روشنایی ( دكل روشنايي )، برای روشنایی محوطه های بزرگ مانند پارک ها، تفرجگاه ها، میادین، خیابان ها، پل ها ، محوطه ساختمان ها نظیر بیمارستان ها، کارخانجات و … استفاده زیادی دارند. برج های روشنایی یا دکل روشنایی از نظر کاربرد بر عکس پایه می باشند زیرا برج های روشنایی یا برج نوری برای روشنایی مکان هایی که طول زیاد دارند و عرض کم مناسب نیستند.

در طراحی وساخت برج های روشنایی آیتم های زیر را باید در نظر گرفت:

  • سرعت باد و نیروهای فشار باد در منطقه؛
  • ساختار زمین و جنس خاک؛
  • وزن برج برای محاسبه فونداسیون؛
  • مقاومت در برابر زلزله و دیگر بلایای طبیعی؛
  • رعایت استانداردهای بین المللی؛

لازم به ذکر است شرکت مهندسی ما با دریافت گواهینامه های بین المللی CE1282 و ECM اقدام به تطبیق محصولات خود با استاندارهای اروپایی نموده است .برج های روشنایی در ارتفاع های متداول بین 12 تا 60 متر در سه طرح برج نوری سبد ثابت، برج نوری سبد متحرک با هندل دستی و برج نوری سبد متحرک با موتور الکتریکی تولید می گردند. سطح خارجی این برج ها توسط گالوانیزه گرم محافظت می شود و قطعات آنها به صورت اورلب مونتاژ می گردد و ایمنی سبد این برج ها توسط قفل های اینترلاک و پاراشوت تامین می گردد.

دکل برج نور یا برج روشنایی سیار ، یک سازه آهنی چند ضلعی و بسیار مرتفع است که برای روشنایی محوطه های بزرگ به کار می رود. ارتفاع برج نور بسته به نوع کاربری حداکثر تا ۳۰ متر هم می رسد و سازه آهنی آن یک استوانه چند وجهی بین (۶ تا ۱۶ ضلع) می باشد. برج نوری یا دکل روشنایی برای روشن نمودن مکان و محوطه های ناهموار و غیر قابل دسترس که شرایط آب و هوایی نا مطلوبی دارند هم به کار می رود. برج نور اصولا برای دریافت شدت نور مناسب برای فضاهای پر مساحت به کار می رود. در این مقاله از مقالات نورنگار قصد داریم بیشتر با برج نور و خصوصیات آن آشنا شویم. از اینکه با ما همراه هستید، متشکریم.

Mast or light tower

برج نوری یا دکل روشنایی مرتفع در چه مکان هایی بیشترین کاربرد را دارد؟

پالایشگاه ها، پارکینگ های سرباز و بزرگ، محوطه بیرونی فرودگاه ها، پارک های جنگلی، استادیم ها، پادگان ها و سایتهای صنعتی و نظامی از مهمترین محل هایی هستند که استفاده از دکل روشنایی یا برج نور در آنها رایج است.اهمیت برج نوری زمانی بیشتر می شود که پروژه های طولانی مدت و طاقت فرسا در حال اجرا هستند. بسیاری از مدیران پروژه می دانند که چنین پروژه هایی به کار چند شیفت شبانه روزی نیاز دارد و طبیعتا برای کار در شب به هوشیاری کامل و نور مناسب نیاز داریم. برج نور برای روشنایی محوطه های پروژه ای این چنینی بسیار کارآمد می باشد.

نکته:برای مشاهده قیمت برج های نوری ارزان و با کیفیت میتوانید به ادرس اینترنتی ما مراجعه کنید.

استفاده از برج نور برای مجموعه هایی که فعالیتشان در شب هم ادامه دارد…

نکته جالب دیگر که کاربرد استفاده از دکل روشنایی مرتفع یا برج نوری را به ما یادآور می شود، کوتاه بودن طول روز در فصل سرما می باشد. در نیمه دوم سال که ساعات روشنایی خورشید بسیار کم می شود بسیاری از کسب و کار ها و سازمان ها باید فعالیت خود را تا ساعات ۱۰ شب و حتی دیرتر ادامه دهند. برای چنین سازمانهایی (اگر محوطه بزرگ داشته باشند) استفاده از برج نور بهترین گزینه برای تامین روشنایی محیط می باشد.

برای طراحی برج نور و ساخت آن باید به چه نکاتی توجه داشته باشیم؟

برج روشنایی مدل های مختلفی دارد. دکل روشنایی تلسکوپی یک براکت مخصوص در بالای خود دارد که قابلیت نگه داری تعدادی پروژکتور برج نور (حداکثر ۳۶ عدد) را دارد. اما نوع طراحی دکل روشنایی و برج نوری به نکات اقلیمی و علمی مختلفی بستگی دارد. برخی از این نکات عبارتند از:
– مقدار شار نوری که برای پروژه نورپردازی احتیاج داریم.
– میزان پایبندی به مقررات و استاندارد های نورپردازی
– ارتفاع استاندارد سازه ها در محل مورد نظر با توجه به شرایط زمین شناسی و جنس و مقاومت خاک
– سرعت وزش باد در منطقه پروژه
– وزن دکل روشنایی و امکان ایجاد یک فونداسیون مناسب (بستر استاندارد بتن آرمه که برای تحمل وزن برج نور در نظر گرفته می شود)
– سابقه زلزله و سیل و سایر حوادث فاجعه بار طبیعی در محل پروژه
– نوع پروژکتور های برج نوره

رابطه برج نوری و احساس امنیت

دکل روشنایی یا برج نوری، اگر به طور دقیق برای محوطه مورد نظر محاسبه شده باشد، نورمناسبی داشته و باعث بالاتر رفتن ایمنی در محیط کار می شود. استفاده از برج نور همچنین در محوطه های باز که نیاز به نظارت شدید دارند (سایت های نظامی، فرودگاه ها، مجموعه های لوکس و گران قیمت و …) بسیار اهمیت دارد.افرادی که تاکنون فعالیت های امنیتی داشته اند به خوبی می دانند که نور مناسب برای نظارت شبانه چقدر اهمیت دارد. در حقیقت استفاده از برج نور می تواند به نوعی عامل بازدارنده از سرقت و جنایت تلقی شود. این موضوع یکی از مهمترین مسائل روانشناسی امنیت شهری در محوطه های عمومی بسیار بزرگ هم می باشد.

برج نور یک مزیت مهم نسبت به دیگر سیستم های روشنایی دارد.

برج نور بسیار مرتفع (بین ۱۵ تا ۳۰ متر) می باشد و همین نکته باعث شده که نور آن با زاویه کمی نسبت به خط قائم به اشیاء بتابد و سایه اجسام در زیر آن بسیار کوتاه تر باشد. کوتاه بودن سایه اجسام (مقایسه کنید با تیر های روشنایی ۶ متری یا ۹ متری) یکی از مسائل مهم در روانشناسی امنیت و زیبایی شناسی محیط می باشد.

پروژکتور برج نور و بررسی تکنولوژی های آن

یکی از نکات مهم در محاسبه برج نوری ، نوع پروژکتور های به کار رفته در آن می باشد. برای این منظور باید از پروژکتور هایی استفاده شود که بسیار با کیفیت باشند و طول عمر مناسبی داشته باشند. پروژکتور های یک دکل روشنایی باید توان پرتاب نور بالایی داشته باشند و ترجیحا، نور سفید سرد (یا سفید یخی) داشته باشند تا به خوبی همه چیز را روشن کرده و اشیا زیر آن معلوم باشند.

هر دکل روشنایی مرتفع می تواند ۳۶ عدد پروژکتور را در بالای سر خود نگه دارد. قبلا برای برج نور از تکنولوژی پروژکتور متال هالید و یا بخار سدیمی استفاده می شد. این سیستم ها مصرف برق بسیار بالایی داشتند و با احتساب اینکه در شبانه روز بخواهد ۸ ساعت روشن بمانند باید هر سال، لامپ گازی درون پروژکتور برج نور تعویض می شد. با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی، LED به بازار آمد و مهندسان پروژکتور برج نور را بر پایه تکنولوژی LED طراحی کردند. استفاده از پروژکتور LED به عنوان پروژکتور برج نور مزیت های زیادی داشت.

مزیت های استفاده از پروژکتور ال ای دی به عنوان پروژکتور برج نور

مهمترین مزیت استفاده از پروژکتور LED در برج نور، مصرف بسیار کم برق و جبران هزینه های خرید پروژکتور می باشد. اگر پروژکتور برج نور از جنس LED باشد و به طور متوسط ۸ ساعت در هر شبانه روز روشن بماند، هزینه های پروژکتور LED پس از مدت ۲۴ ماه به طور کامل جبران می شود!
نکته دیگر اینکه طول عمر پروژکتور برج نور افزایش می یابد (بین ۵ تا ۸ سال). این میزان، به شرایط آب و هوایی، دمای هوا، کیفیت برق شبکه و پارامتر های محیطی دیگر بستگی دارد. زمانی که طول عمر پروژکتور برج نور زیاد می شود، هزینه های تعمیرات و نگه داری کاهش می یابد. دلیل آن هم میزان ساعت کاری افراد متخصص است که اقدام به پایین آوردن براکت برج نور و تعمیرات و نگه داری پروژکتور های برج نوری می کنند. این هزینه به جای آنکه هرساله اتفاق بیافتد، میتواند با انتخاب پروژکتور LED پس از هر ۵ تا ۸ سال پرداخته شود.

دیگر مزیت های LED

اگر بخواهیم مزیت های دیگرِ پروژکتور LED نسبت به پروژکتور متال هالید را بررسی کنیم، این موارد مهم ترین هستند:
– روشنایی سریع (زیر یک ثانیه) در حالی که نوع متال هالید به زمانی بین (۵ تا ۱۰ دقیقه) برای روشن شدن کامل نیاز دارد.
– مصرف برق تا ۶ برابر کاهش می یابد.
– طول عمر به ۵ تا ۸ برابر افزایش می یابد.
– هزینه های تعمیرات و نگه داری به طور قابل توجهی کاهش می یابند.
– با حذف نور زرد رنگ از طیف نور، نزدیک ترین نور به نور خورشید حاصل می شود که بسیار مطلوب است.
– نور LED معمولا خیرگی کمتری نسبت به دیگر تکنولوژی ها دارد.
– شاخص نمود رنگ یا CRI بالا که موجب می شود رنگ اجسام به رنگ واقعی آنها نزدیک تر باشد.

پروژکتور برج نور از نوع LED هم تکنولوژی های مختلفی دارد.جالب است بدانید که بسته به نوع برج نوری و ارتفاع دکل روشنایی، می توانیم از سه تکنولوژی پروژکتور برج نور LED استفاده کنیم. برای برج نوری که ارتفاع بسیار زیادی داشته باشد و نیاز به روشنایی محدود و پرشدت دارد از پروژکتور POWER LED استفاده می شود که لنزهای مخصوص آن اجازه پرتاب نور با زاویه کم و شدت بالا را فراهم می کند. .برای برج های نوری که فقط گستردگی روشنایی در آنها مطرح است می توانیم از پروژکتور ال ای دی SMD یا پروژکتور ال ای دی COB استفاده کنیم. شرکت نورنگار اسپادانا انواع پروژکتور LED مناسب برای برج نور را تولید می کند که می توانید از طریق این لینک ( ) به آنها دسترسی داشته باشید.

روشنایی چیست؟

در این قسمت به توضیح این موضوع می پردازیم که برج روشنایی یا ؟ دکل روشنایی یا برج نوری به سازه های فلزی دارای ارتفاع زیاد گفته می شود که دارای تعدادی پروژکتور هستند که از توان های مختلفی برخوردار می باشند. از دکل روشنایی به منظور روشنایی محوطه های وسیع استفاده می شود. برج روشنایی یا همان دکل روشنایی به شکل چند وجهی می باشند. برای روکش در ورق فلزی از پوشش روی استفاده شده است.

برای ساختن یک دکل روشنایی ابتدا نیاز است اطلاعاتی همچون محل جغرافیایی نصب، میزان باد در منطقه، بررسی زلزله خیزی منطقه و ارتفاع برج روشنایی جمع آوری و سپس به بخش طراحی ارائه داده شود. برج های روشنایی به طور معمول در قطعات 6 متری با فاصله های معین از دهانه بالا و پایین قطعات تعیین می شود. نکته قابل توجهی که وجود دارد این است که تعداد قطعات برج و ابعاد دقیق هرکدام از برج ها تعیین شود تا بتواند وزن سازه ها را بهتر تحمل کند و در تکان ها از خود مقاومت نشان دهد. شما عزیزان میتوانید به صفحه قیمت  برای اطلاع از هزینه ها مراجعه نمایید.

سیستم قفل سبد ضد سقوط (پاراشوت)

سیستم قفل سبد ضد سقوط در سال 1390 توسط مهندسین شرکت احداث گستر طراحی و به تولید رسید. در این سیستم، سبد در هنگام بالا رفتن و یا پائین آمدن اگر دچار پارگی سیم بکسل و یا سقوط مستقیم شود این قفل مانع از سقوط سبد می‌گردد.این سیستم از این لحاظ حائز اهمیت است که علاوه بر کم کردن فشار بر روی گیربکس اصطلاحاً از خستگی سیم بکسل نیز جلوگیری کرده و در مواردی که سیم بکسل ها پاره می شوند از سقوط سبد و ایجاد خسارت جانی و مالی جلوگیری به عمل می آورد.

مزایای سیستم پاراشوت در برج های روشنایی

  • کاهش خطرات جانی و مالی
  • کاهش استرس متخصصین مونتاژ و نصب
  • عدم آسیب دیدگی سبد در صورت سقوط

کلیه برج‌های روشنائی تولیدی این شرکت مجهز به این سیستم می‌باشند. در دکل روشنایی در صورتی که حین بالا و یا پایین رفتن سبد سیم بکسل پاره شود این قفل از سقوط سبد جلوگیری خواهد کرد.

قیمت برج روشنایی 18 متری

قیمت برج روشنایی تلسکوپی، برج نوری 18 متری یکی از انواع برج های مرتفع می باشد که وظیفه آن تامین نور محوطه مورد نظر است  که در اماکن باز جهت روشنایی محیطهای باز مورد استفاده قرار می گیرد. برج نوری 18 متری در واقع از سه تکه 6 متری تشکیل می شود که به درون هم اورلپ یا هم پوشانی می کنند و سازه برپا می شود .
این سازه فلزی روشنایی مرتفع در تحرک سازان ایده طراحی و اجرا می شود . قبل از خرید و تعیین قیمت برج روشنایی 18 متری لازم است تا با کارشناسان مربوطه موارد مختلف از جمله بادخیزی منطقه مورد نظر و … را بررسی نموده و مطابق با نیازها، پتانسیل ها و زیرساخت های شهر یا روستای مدنظرتان مشورت بفرمایید. کارشناسان ما درتحرک سازان ، آماده پاسخگویی به شما هستند.همچنین برای استعلام قیمت برج نوری با شماره های مندرج در سایت ما تماس حاصل نمایید .
دکمه بازگشت به بالا