رابطه بین متاورس و NFT

مفهومی است که این روزها به بخشی مهم در صنعت ارزهای دیجیتال تبدیل شده و فعالیت‌های گوناگونی در زیر مجموعه‌ی آن اتفاق می افتد. توکن‌های غیر قابل تعویض در فضای متاورس، دارایی‌های دیجیتال منحصربه‌فردی هستند که در فضای مشترک مجازی متاورس وجود دارند، مانند املاک مجازی، آیتم‌های درون بازی و کلکسیون‌ها. به عبارتی دیگر، آن‌ها قادر هستند هر چیزی را از هنر و کلکسیون گرفته تا آیتم‌های درون بازی و املاک مجازی را نشان دهند. NFT‌های متاورس به طور ایمن در بلاک چین ذخیره می‌شوند و می‌توانند از طریق بازارهای اختصاصی NFT مانند هر ارز دیجیتال دیگری خرید، فروش یا معامله شوند.

متاورس چیست؟

یک دنیای مجازی سه بعدی به حساب می‌آید که در آن مصرف کنندگان خود را در خرید و فروش آنلاین کالا غرق می‌کنند. هدف متاورس انتقال یکپارچه ارتباط بین زندگی فیزیکی و دیجیتالی است و به همین منظور، از کاربرد NFT در متاورس برای رسیدن به این هدف کمک گرفته می‌شود. در واقع ماهیت آن ترکیبی از دنیای مجازی و واقعیت افزوده به شمار می‌رود. جالب است بدانید اصطلاح متاورس برای اولین بار توسط نیل استفنسون در رمانش در سال ۱۹۹۲ ابداع شد. او از این عبارت برای توصیف دنیای مجازی استفاده کرد که انسان‌ها می‌توانستند در آن زندگی کنند. در حالی که واقعیت مجازی در طول قرن بیست و یکم به رشد خود ادامه داده است، اصطلاح متاورس به تازگی به دلیل نفوذ فیس بوک رایج شده است.

رابطه بین متاورس و NFT

مقایسه و ارتباط بین آموزش رایگان متاورس و کاربرد NFT در متاورس کاملا بر امکان شکل دادن به جهانی جدید از راه حل‌های غیرمتمرکز وابسته است. باید بدانید که متاورس و NFT، آینده اینترنت را متحول می‌کنند. در واقع، تمایز اصلی بین NFT و متاورس در تعاریف مربوط به آن‌ها نهفته است. می‌توان گفت توکن‌های غیرقابل تعویض نوعی نشانه مجازی هستند؛ در حالی که متاورس، جهان مجازی خودش است.

توکن‌های غیرقابل تعویض جزء حیاتی ارزهای دیجیتال و برای متاورس‌ها هستند. هنر، کارت‌های تجاری ورزشی، کالاهای درون بازی و انواع دیگر اشیاء می‌توانند NFT یا متاورس NFT باشند. در اصل، آن‌ها اشیاء دیجیتالی بی‌نظیری هستند که مالکیت و سایر اطلاعات آن‌ها در موجود است. در متاورس، NFTها به عنوان بازنمایی مالکیت دارایی عمل می‌کنند که این مسئله کاربرد NFT در متاورس به شمار می‌آید. به عنوان مثال، قطعات زمین مجازی در واقع هر کدام یک NFT هستند.

یکی دیگر از ویژگی‌های مشترک بین NFT و متاورس، مفید بودن آن‌ها به شمار می‌رود. یکی از سوال‌هایی که در این رابطه پرسیده می‌شود این است که NFTها و پلتفرم‌های متاورس چقدر در دسترس هستند؟ چندین پلتفرم مانند برای به دست آوردن بزرگترین NFTها وجود دارد. بزرگترین بازار NFT به حساب می‌آید که به واسطه‌ی آن می‌توانید قبل از خرید، مشخصات هر توکن را بررسی کنید. می‌توان گفت متاورس از طریق پلتفرم‌های زیادی قابل دسترسی است. تنها چیزی که نیاز دارید، مجموعه‌ای از یا XR برای دسترسی به هر پلتفرم متاورس است. 

NFTها عموما با وب سایت‌ها و تراکنش‌هایی مرتبط هستند که از طریق مرورگرهای وب انجام می‌شوند و از آنجایی که متاورس بیشتر مبتنی بر واقعیت مجازی است، ممکن است در مورد نقطه مشترک آن‌ها و این که آیا در وهله اول وجود دارد یا خیر، سردرگمی ایجاد شود. خوشبختانه، علیرغم تازگی نسبی هر دو مفهوم، چندین شرکت قبلا راه‌های خلاقانه و مفیدی برای استفاده همزمان از هر دو پیدا کرده‌اند. در ادامه، به کاربرد NFT در متاورس در بخش‌های مختلف بلاک چین می‌پردازیم و آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

بازار مجازی

توکن‌های غیرقابل تعویض برای بازارهای مجازی ایده‌آل هستند زیرا روشی مطمئن و قابل اعتماد برای خرید و فروش برای کاربران فراهم می‌کنند. آن‌ها می‌توانند برای ایجاد اشیاء منحصر به فرد و با نسخه محدود برای یک محیط مجازی یا بازی خاص مورد استفاده قرار گیرند. این بدان معناست که گروهی از افراد که این توکن‌ها را جمع‌آوری می‌کنند می توانند با کمیاب‌ترین اقلام معامله کنند. توکن‌های غیرقابل تعویض نیز سطح ایمنی بیشتری را به دارایی‌های دیجیتالی می‌دهند؛ زیرا تنها مالک توکن می‌تواند به دارایی دسترسی داشته باشد.

NFT‌ها را می‌توان توسط توسعه دهندگان ایجاد کرد و با سایر ارزها و توکن‌های دیجیتال معامله کرد. از آنجایی که آن‌ها انحصار، مالکیت و کنترلی را ارائه می‌دهند که با هیچ نوع پول نقد یا دارایی دیگری برابری ندارد، این توکن‌ها به دلیل ماهیت منحصر به فرد و محدودشان بسیار ارزشمند هستند.

تجارب اجتماعی

در متاورس، توکن‌های غیرقابل تعویض می‌توانند به عنوان های دیجیتالی مورد استفاده قرار گیرند که نشان‌دهنده افراد و برقراری ارتباط آن‌ها هستند. همچنین می‌توانند به عنوان بلیت یا نشان شناسایی برای رویدادهای دیگر مانند کارگاه‌ها یا کنسرت‌ها استفاده شوند. از آنجایی که آن‌ها نماد حضور هر شرکت کننده در رویداد هستند، این مناسبت‌ها می توانند جذاب‌تر شده و کاربرد NFT در متاورس را آشکارتر کنند.

علاوه بر این، موارد استفاده از دارایی‌های دیجیتال می‌تواند تجربیات جامعه‌ی بلاک چین و متاورس را متحول کند. می‌توانند افراد را قادر به ساخت دارایی‌های دیجیتالی کنند که این موضوع می‌تواند منعکس کننده علایق و سرگرمی‌های آن‌ها باشد. توکن‌های غیرقابل تعویض شامل مجموعه‌های هنری مجازی و جوایز منحصر به فرد برای دستاوردها و اهداف مختلفی هستند. این جوایز می‌تواند مشارکت و همکاری جامعه را تشویق کند. همچنین این موارد استفاده پتانسیل تغییر تجربیات اجتماعی در متاورس را دارند.

به عبارتی دیگر، می‌توان گفت این ارزها، هویت دیجیتالی را برای کاربران سرویس‌های مبتنی بر بلاک چین مانند اتاق‌های گفتگو و انجمن‌ها؛ تقویت می‌کنند. این یکی از چندین کاربرد NFT در متاورس است که تضمین می‌کند داده‌های کاربر ذخیره‌شده در شبکه‌های دارای بلاک چین قابل تغییر نیستند. افزایش به کاربران این امکان را می‌دهد تا با حفظ ناشناس بودن خود، با سرعت بیشتری نسبت به قبل اطمینان حاصل کنند و فرآیندها سریع‌تر باشند.

املاک مجازی

NFT‌ها روشی امن برای خرید، تجارت و ذخیره سازی زمین و سازه‌های مجازی در متاورس ارائه می‌دهند و این یکی از انواع کاربرد NFT در متاورس به حساب می‌آید. آن‌ها را نمی‌توان کپی یا جعل کرد که NFTها را برای انعکاس دارایی مجازی ایده آل می‌کند. توکن‌های غیرقابل تعویض، حقوق قابل اجرا را در حوزه دیجیتال فعال می‌کنند. برخلاف فروش سنتی زمین که در آن همه خریداران باید یک فرآیند پیچیده قانونی را تحمل کنند، مالکیت دارایی‌های دیجیتالی فوری است.

گالری هنری

NFT‌ها روش منحصر به فردی را برای هنرمندان فراهم می کنند تا خلاقیت‌های خود را در دنیای مجازی به نمایش بگذارند. آن‌ها به کاربران اجازه می‌دهند هنر دیجیتال نمایش داده شده در گالری‌های مجازی را بخرند، بفروشند و رهن کنند. علاوه بر این، آن‌ها روشی امن و در دسترس را برای هنرمندان فراهم می‌کنند تا بدون دخالت شخص ثالث، پرداخت را مستقیما از طرفداران خود بپذیرند.

با نمایش توکن ها در گالری های مجازی، هنرمندان می توانند آثار خود را به نمایش بگذارند و امکان همکاری با هنرمندان دیگر را بررسی کنند. توکن های دیجیتال تجربه گشت و گذار در یک گالری فیزیکی در قلمرو دیجیتال را تکرار می کنند. در اینجا، بازدیدکنندگان می‌توانند با استفاده از ابزارهای مختلف، از جمله مدل‌سازی سه‌بعدی، موسیقی متن و پوشش‌های متنی، با درگیر شوند. این به افراد اجازه می‌دهد تا با هنر دیجیتال بسیار نزدیکتر از یک نمایشگاه واقعی روبرو شوند.

مرزهای جدید

املاک و مستغلات می‌تواند یک صنعت بسیار پرسود برای کار در دنیای فیزیکی باشد و همین امر می‌تواند در مورد متاورس نیز صدق کند. منظور ما خانه‌های واقعی که به صورت دیجیتالی فروخته می‌شوند نیست، بلکه زمین‌ها و مناطق دیجیتالی هستند که به طور جزئی یا کامل برای توسعه بیشتر کاربران فروخته می‌شوند. این مورد با یک مثال ساده‌تر نشان داده می‌شود؛ یک قلمرو مجازی است که در آن قطعات زمین را می توان به عنوان NFT فروخت و همه چیز به صورت سه بعدی نمایش داده می‌شود. این منطقه، ارز دیجیتال خود را دارد و قرار است در اواخر سال 2022 وارد بعدهای جدیدی از انواع کاربرد NFT در متاورس شود.

منشاء NFT و متاورس چیست؟

بخش مهمی از NFT‌ها به سال 2017 باز می‌گردند؛ زمانی که ها برای اولین بار معرفی شدند. در همان زمان، مجموعه نیز سرفصل‌هایی را برای ازدحام شبکه به دست آورد. همچنین ریشه‌های توکن‌های غیرقابل تعویض، امکان توسعه دارایی‌های جدید مبتنی بر بلاک چین با مالکیت منحصربه‌فرد را آشکار کرد. در نتیجه، معرفی NFTها ممکن است نوآوری‌های جدیدی را تحریک کرده باشد که تمرکززدایی مالکیت دارایی را تسهیل می‌کند. از نظر اهداف، متاور‌س فاقد یک هدف واحد است؛ تمرکززدایی را افزایش می‌دهد و چندین مورد استفاده اضافی را امکان پذیر می‌کند. متاورس را می‌توان به رمان‌های علمی تخیلی شباهت داد زیرا فرار از دنیای واقعی را توصیف می‌کند.

تعریف NFTها و متاورس و همچنین کاربرد NFT در متاورس، مبانی کافی برای مقایسه موثر آن‌ها را فراهم می‌کند. باید به این واقعیت توجه داشته باشید که مقایسه NFT در مقابل متاورس، مبتنی بر استفاده از فناوری بلاک چین است. بلاک چین جز کلیدی NFTها به حساب می‌آید زیرا برای ایجاد قراردادهای هوشمند که بر مالکیت و های NFTها حاکم است، ضروری است. متاورس، از سوی دیگر، جهان وسیعی است که با هدف ایجاد یک اینترنت باز، دائمی، مشترک و بسیار مشارکتی ساخته شده است. ویژگی‌های توکن‌های غیر قابل تعویض شامل تغییرناپذیری، غیرقابل تعویض بودن و امنیت است. در مقابل، متاورس ویژگی‌های مختلفی از جمله تمرکززدایی، شناسایی کاربر، اقتصاد خلاق و تجربیات را ارائه می‌کند.

نحوه پیاده سازی متاورس از طریق NFT

همانطور که ممکن است متوجه شده باشید، متاورس هنوز یک مفهوم کاملا جدید است و تنها تعداد انگشت شماری از شرکت ها قبلا راه حل های واقعی در این زمینه ایجاد کرده‌اند که به واسطه‌ی آن‌ها، NFTها را پیاده سازی می‌کنند. از آنجایی که اکثر شرکت‌ها هیچ توسعه‌دهنده واقعیت مجازی را در لیست حقوق و دستمزد خود به طور تمام وقت استخدام نمی‌کنند، ممکن است توصیه کنیم با شرکتی کار کنید که سال‌ها تجربه در ساخت برنامه‌های همه جانبه را دارد.

سخن پایانی

علاوه بر موارد ذکر شده در رابطه با کاربرد NFT در متاورس NFTها مسئول ایجاد هویت‌های دیجیتال در متاورس هستند. آواتارهای دیجیتال با قابلیت NFT به شما یک هویت فراجهانی می‌دهند. این مبتنی بر بلاک چین را می‌توان از یک متاورژن به دیگری منتقل کرد. از آنجایی که NFTها غیر قابل تغییر هستند، هیچ کس دیگری نمی‌تواند آواتار سفارشی مبتنی بر NFT شما را کپی کند یا تغییر دهد؛ زیرا شما تنها مالک آن هستید. در نتیجه، بدیهی است که متاورس و NFTها قرار است با هم باشند و در آینده هم کاربرد NFT در متاورس گسترش پیدا کند.

دکمه بازگشت به بالا