عمومیکسب و کار ایرانی

زمان هرس درخت بادام

 

یکی از مهم‌ ترین عملیاتی که باغداران باید برای درختان بادام انجام دهند، هرس کردن است. هرس درخت بادام علاوه‌ بر منظم کردن شکل درختان، موجب می‌شود باردهی میوه نیز بیشتر شود. بدون انجام دادن هرس، سطح باردهی و تولید محصول درختان بادام به‌ شدت کم می‌شود و ممکن است سلامت درخت نیز به خطر بی‌افتد.

امروزه افراد زیادی سعی دارند با کاشتن درخت بادام، به کسب درآمد برسند اما باید بدانید رسیدن به محصولاتی با کیفیت و زیاد، نیازمند نگهداری و مراقبت صحیح و اصولی است و همان طور که گفته شد؛ هرس کردن یکی از مهم ترین عملیات مورد نیاز است. البته برای هرس درختان باید شناخت کاملی از درخت مورد نظرتان داشته باشید و تا بتوانید به‌ خوبی درخت را هرس نمایید. از این‌ رو اگر می‌خواهید در این‌ باره اطلاعات بیشتری به دست آورید؛ پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مطلب همراه ما بمانید.

هرس درختان بادام را می‌توانید به 2 صورت؛ هرس باردهی و هرس فرم انجام دهید. هرس فرم از ابتدای کاشت درخت آغاز می‌شود و تا سن باردهی درخت می‌تواند ادامه داشته باشد. در واقع شما می‌توانید در سال‌های بعد از باردهی نیز فرم درختان‌تان را با استفاده از عمل هرس حفظ نمایید.

هرس باردهی معمولاً بعد از این‌ که درختان وارد مرحله باردهی شوند و بتوانند جوانه‌های بارده‌ای تولید کنند، صورت می‌گیرد. هنگام انجام دادن هرس باردهی باید شکل و فرم درخت را حفظ کنید و کارتان را به‌ گونه‌ای انجام دهید که اعضای بارده و شاخه‌های جوان، حفظ شوند و آسیبی نبینند.

بعد از این‌ که نهال‌های بادام را در زمین اصلی کاشتید، باید آن‌ها را مقداری سربرداری کنید تا جوانه‌ها بتوانند رشد بهتری داشته باشند. اگر نهال مورد نظرتان‌ شاخه‌های فرعی زیادی دارد، بهتر است آن‌ها را حتما اصلاح کنید. مواظب باشید که به شاخه‌های جوان آسیبی وارد نکنید. در واقع شما باید 4 الی 5 شاخه مناسب و سالم را انتخاب کنید و دیگر شاخه‌های اضافی را از ته قطع کنید.

نهال‌ بادام هایی که در ابتدا شاخ ندارند، طی سال اول جوانه‌هایی بر روی تنشان شروع به رشد می‌کند و تعدادی شاخه نیز تولید می‌شود که باید در پایان سال اول به همان ترتیبی که گفته شد چند شاخی مناسب را انتخاب کنید و کار هرس را انجام دهید.

 • نحوه انجام هرس سال دوم درختان بادام

هرس درخت بادام در سال دوم باید در اواخر زمستان یا هنگام شروع فصل بهار صورت بگیرد. در این‌ زمان شما باید از میان شاخه‌های موجود، 3 یا 4 شاخه قوی و مناسب را انتخاب کنید و بقیه شاخه‌ها را از ته با قیچی برش دهید.

 • نحوه انجام هرس سال سوم و چهارم درختان بادام

در سال سوم و چهارم نیز باید هرس را به‌ گونه‌ای انجام دهید که تاج درختان شکل منظمی به خود بگیرد. برای انجام دادن کار هرس، باید شاخه‌های اصلی را حفظ کنید و شاخه‌های جدیدی که به‌ طرف آن‌ها رشد کرده‌اند را قطع کنید. شاخه‌های فرعی که بر روی بازوها یا همان شاخه‌های اصلی رشد کرده‌اند، باید به تعداد لازم و با فاصله‌ای مناسب انتخاب شوند.

دقت داشته باشید اگر شاخه‌ها روی یکدیگر سایه می‌اندازند و متراکم هستند باید حتما تعدادی از آن‌ها را برش دهید. همچنین پاجوش و تنه جوش‌های درخت را باید قطع کنید تا تمام مواد غذایی و انرژی درخت صرف رشد شاخه‌های اصلی شود و درخت بادام بتوانند در پایان سال چهارم به شکل مناسب و ایده‌آلی برسد.

نحوه هرس درختان بادام هنگام باردهی

هنگام هرس در این مرحله باید ویژگی‌های ژنتیکی گونه‌ها مورد توجه قرار بگیرند. به‌ همین‌علت پیش‌ از انجام دادن هرس، باید از عادت رشدی درخت، عدم یا وجود حالت تناوب باردهی و نوع سیستم باردهی درخت اطلاعات کامل و دقیقی به دست آورید.

دقت داشته باشید هرس باردهی درختان بادام باید به‌ گونه‌ای انجام شود که به میوه یا محصولات آسیبی وارد نشود و فقط شاخه‌های اضافی حذف شوند. هرس درخت در این زمان، مزایای زیادی دارد. البته باید به صورت صحیح و اصولی انجام شود، در غیر این صورت ممکن است نتیجه عالی را به دست نیاورید.

نحوه هرس بازسازی درختان بادام

برای هرس بازسازی درختان بادام، باید شاخه‌های پیر و آسیب‌دیده را به شدت هرس کنید تا بازسازی شوند و شاخه‌های جدیدی بر روی آن‌ها رشد کند. از این رو به مرور زمان شاخه‌های بارده افزایش می‌یابند و می‌توانید محصولات زیادی را برداشت کنید. با انجام هرس بازسازی، داخل تاج درخت سبک و خالی می‌شود و در نتیجه نور بهتر به قسمت‌های آن می‌تابد و شاخه‌ها هم تقویت می‌شوند. این نوع هرس را می‌توانید هنگامی که درخت دچار بیماری یا آفت شده نیز انجام دهید و شاخه‌های آسیب‌دیده را به راحتی جدا کنید.

درآمد |فیلم آموزشی هرس درخت بادام |نحوه هرس نهال بادام

شدت هرس درختان بادام

دقت داشته باشید که شدت هرس به سن، ارقام مختلف آن، قدرت باردهی، شرایط رشد، دیمی یا آبی بودن بستگی دارد. سعی کنید هرس درخت بادام را به صورت برنامه ریزی شده انجام دهید و از هرس شدید و یا عدم انجام آن در سال‌های بعد خودداری نمایید. درختان بادام نیز مانند درخت‌های دیگر باید با دقت و ملایمت هرس شوند، در غیر این صورت ممکن است آسیب ببینند. برای افزایش دادن شاخه‌های بارده و تشکیل شدن جوانه‌های گل در درختان ضعیف، بهتر است حدود 20 درصد از شاخه‌های غیر مثمر را حذف نمایید. شاخه‌هایی که هیچ گونه باردهی ندارند، باید هر سال حذف شوند اما شاخه‌های قوی را نباید قطع کنید زیرا ممکن است محصول‌دهی درخت کاهش یابد.

نهالستان پالیز گردو،انواع ارقام نهال گردو پالیز کانادایی را در هر مقیاس و با بهترین کیفیت برای شما فراهم می آورد

نکات مهم برای هرس درختان بادام

 • بهتر است بدانید نور و هوای کافی موجب افزایش تولید کربوهیدرات و فتوسنتز بیشتر در شاخه و برگ‌های بارده می‌شود و درنتیجه باردهی آن‌ها را نیز بسیار زیادتر می‌کند.
 • در شاخه‌هایی که به‌ صورت افقی رشد می‌کنند، شیره غذایی پرورده آرام‌تر حرکت می‌کند و جوانه‌های روی آن نیز بهتر تغذیه می‌شوند. در نتیجه اعضای بارده بیشتر بر روی این گونه‌ شاخه‌ها تشکیل می‌شوند.
 • توجه داشته باشید که اعضای بارده سالم و قوی باید نگهداری و حفظ شوند اما اعضای غیر ضروری بهتر است حتما حذف شوند.
 • نهال‌های بادام کاشته شده در سال اول باید در ارتفاع مناسب و با توجه به شرایط منطقه و اقلیم سربرداری شوند.
 • شاخه‌های اصلی را باید به تعداد 3 یا 4 عدد انتخاب کنید.
 • شاخه‌های اصلی درخت بادام باید از یک دیگر فاصله مناسبی داشته باشند.
 • سعی کنید بین شاخه‌های اصلی درخت، زاویه‌ای 120 درجه وجود داشته باشد.
 • زاویه مناسب بین تنه درخت و شاخه‌های اصلی نیز باید حدود 45 درجه در نظر گرفته شود.
 • حذف شاخه‌های خشک‌شده، آفت‌زده، شکسته و بیمار
 • تضمین شادابی و سلامت درخت
 • ایجاد شرایط مناسب برای ورود نور و هوا به داخل تاج درخت
 • از بین بردن شاخه‌های مزاحم
 • سبک کردن شاخه‌ها
 • ایجاد تعادل
 • حذف تدریجی شاخه‌های پیر
 • وادار کردن درخت به تولید شاخه‌های تازه و جدید
 • افزایش تولید محصولات
 • راحت‌تر کردن برداشت
 • ایجاد زاویه مناسب میان تنه و شاخه درخت
 • افزایش استحکام و طول عمر درخت
 • صرف نشدن انرژی و املاح برای شاخه‌های اضافه

سخن پایانی

هرس درخت بادام را باید در دوره خواب یا دوره رشد فعال درخت انجام دهید تا بتوانید نتیجه مطلوب‌تری را مشاهده کنید. به‌ طور معمول طی دوره خواب اگر شاخه‌های اضافی را هرس کنید؛ شیره‌ای از درخت خارج نمی‌شود و راحت‌تر می‌توانید شاخه‌ها را حذف نمایید. همچنین در این زمان شاخه‌های بدون بار هستند و اگر محل استقرار خوبی نداشته باشند به‌ خوبی قابل‌ مشاهده هستند و می‌توانید راحت‌تر آن‌ها را قطع کنید.

 

دکمه بازگشت به بالا