عمومیکسب و کار ایرانی

ساختار و ویژگی های برج خنک کننده کوره القایی

برج خنک کننده برای کوره القایی یک برج خنک کننده است که مخصوص خنک کردن کوره القایی ساخته شده است و برای خنک کردن آن در حالی که نیازهای کوره القایی را برآورده می کند استفاده می شود. کوره القایی یک کوره الکتریکی است که با القای فلز گرما تولید می کند.ظرفیت کوره های القایی از یک کیلوگرم تا صدها کیلوگرم است و برای ذوب فلزاتی مانند آهن، فولاد، مس، آلومینیوم و فلزات گرانبها استفاده می شود. لوله های مارپیچی در اطراف کوره القایی نصب می شوند و آب سرد به داخل برج خنک کننده کوره القایی جریان می یابد و کوره القایی را خنک می کند.

قیمت برج خنک کننده 600 تن فایبرگلاس|گارانتی|مشاوره

ساختار و ویژگی های برج خنک کننده کوره القایی

یک کوره القایی از یک گلدان گدازه غیر القایی تشکیل شده است که توسط سیم های مسی قوی احاطه شده است که نیروی الکتریکی را در داخل هدایت می کند. این سیم ها یک میدان مغناطیسی در داخل فلز ایجاد می کنند و فلز را ذوب می کنند..

برج خنک کننده کوره القایی باید دارای شرایط خاصی باشد که عبارتند از:

 1. برج خنک کننده حتما باید به صورت مدار بسته باشد.
 2. آب درون سیستم باید آب مقطر بدون سختی و رسوب باشد.
 3. نیازی به تعبیه استخر و یا منبع آب در مسیر برج خنک کننده نیست.
 4. برج خنک کننده فضای کمی بگیرد و قابل جابجایی باشد.
 5. مجهز به سیستم کنترل هوشمند اینورتر جهت کنترل دقیق دمای آب باشد.

برج خنک کننده کوره القایی باید از نوع برج خنک کننده مدار بسته باشد زیرا آب سخت در مدار بسته رسوب نمی کند و مشکلی در تجهیزات گران قیمت کوره القایی ایجاد نمی کند.

کویل های مورد استفاده در برج خنک کننده کوره القایی باید از نوع مسی باشند تا برج خنک کننده به دلیل سرعت انتقال حرارت بالاتر، فضای کمتری را اشغال کند.برج خنک کننده چیست ؟ برج خنک کننده یا کولینگ تاور (Cooling Tower) دستگاهی است که گرمای بوجود آمده در فرآیندها، ماشین‌ ها و دستگاه‌ های صنعتی را از آب در حال جریان دریافت و از طریق تبخیر آن را به اتمسفر انتقال می‌ دهد و مجدداً آب خنک را به سیستم برمی‌ گرداند.

برج خنک کننده کوره القایی ترجیحا مجهز به سیستم کنترل هوشمند برج خنک کننده باشد تا بتوان شرایط دما را به طور کامل کنترل کرد و در عین حال در مصرف انرژی و آب صرفه جویی کرد.

مزایای استفاده از کوره القایی

مزایای استفاده از کوره القایی در ذوب فلزات عبارتند از:

 • راندمان بالا
 • صرفه جویی در مصرف انرژی
 • فرآبند پاک از نظر زیست محیطی
 • کاملا قابل کنترل

شرایط برج خنک کن کوره القایی

برج خنک کن کوره القایی باید شرایط خاصی داشته باشد که عبارتند از:

 1. برج خنک کننده حتما باید به صورت مدار بسته باشد
 2. آب درون سیستم باید آب مقطر بدون سختی و رسوب باشد
 3. نیازی به تعبیه استخر و یا منبع آب در مسیر برج خنک کننده نیست
 4. برج خنک کننده فضای کمی بگیرد و قابل جابجایی باشد
 5. مجهز به سیستم کنترل هوشمند اینورتر جهت کنترل دقیق دمای آب باشد

برج خنک کن کوره القایی حتماً باید از نوع برج خنک کننده مدار بسته باشد، زیرا آب نرم درون مدار بسته رسوب نخواهد گرفت و تجهیزات گران قیمت کوره القایی را دچار مشکل نمی‌ کند. کویل‌ های مورد استفاده در برج خنک کن کوره القایی باید از نوع مسی باشد تا با توجه به ظریب انتقال حرارت بالا برج خنک کننده فضای کمتری را اشغال کند.

کولینگ تاور کوره القایی ترجیحاً باید به سیستم کنترل هوشمند برج خنک کننده مجهز باشد تا شرایط دمایی کاملا قابل کنترل باشد و در ضمن در مصرف انرژی و آب هم صرفه جویی شود. علت جلبک زدن برج خنک کننده چیست ؟ به دلیل گرم بودن آب در جریان برج خنک کن و تماس با هوا و نور خورشید ُشرایط جهت رشد جلبک در داخل تشتک برج فراهم و مساعد می باشد

و در صورت عدم مراقبت مناسب و شستشو نکردن طولانی مدت برج خنک کن و یا ورود گرده بعضی درختان و گیاهان امکان تشکیل و رشد جلبک در داخل تشتک برج و سرایت از آنجا به داخل کندانسور وجود دارد .

برج خنک کننده چگونه آب را برای کوره سرد می نماید؟

این دستگاه برودتی قالباً با تبخیر سبب خنک تر شدن آب گردیده و این کار را با تماس مستقیم و یا غیرمستقیم آب با هوا صورت می‌دهد. عملکرد خنک کاری آب در یک برج خنک کننده کوره القایی وابسته به مدل این دستگاه دارد. برج‌های خنک کننده به صورت کلی به دو دسته مدارباز و مداربسته تقسیم می‌شوند.

در یک برج خنک کن مدارباز آب داغ ورودی که از برگشت کوره وارد کولینگ تاور میگردد با پاشش توسط نازلها به سمت پایین هدایت می‌گردد. هوا نیز که توسط یک فن محوری یا سانتریفیوژ در تماس با آب داغ قرار می گیرد با تماس مستقیم موجب تبخیر و خنک تر شدن سایر جریان آب می‌شود.

در یک برج خنک کننده مداربسته در سیستم خنک کاری بوته و سایر تجهیزات کوره آب بجای تماس مستقیم با آب در کویل یا مبدل انتقال حرارت انجام می دهد. میزان انتقال حرارت در برج‌های مداربسته به کانداکتیویتی لوله، متراژ کویل، میزان آب پاششی و جریان هوادهی بستگی دارد.

از کدامیک از انواع برج خنک کننده در خنک کردن کوره القایی استفاده می شود؟

پاسخ دادن به این سوال در کشور ایران که سبقه بلندی در ذوب و ریخته گری فلزات توسط کوره های القایی دارد کار آسانی است. در عین آسانی باید توجه نمود که داشتن تجربه کافی یک سازنده کولینگ تاور کوره کمک خوبی به یک طراحی درست و اصولی می نماید.

در واقع تعیین ظرفیت و انتخاب نوع برج خنک کن مهمترین مسائلی است که در هنگام طراحی سیستم خنک کاری کوره القایی مطرح می گردد و یک سازنده برج باید بتواند دانش کافی را در این زمینه دارا باشد.

همانطور که گفته شد کولینگ تاور ها عموماً به زیر مجموعه باز و بسته تقسیم می گردد که از هر کدام در شرایط خاص بکار برده می شود. قبل از انتخاب مدل برج خنک کننده برای خنک کاری کوره القایی توصیه میکنیم که موارد زیر را مشخص نمایید. در گذشته از نوع گالوانیزه یا فلزی نیز استفاده می شد ولی امروزه بدلیل مزایای بیشتر فایبرگلاس از نوع کامپوزیتی استفاده می شود.

مهمترین فاکتور طراحی برج خنک کن کوره القایی چیست؟

دمای آلارم کوره نیز یکی دیگر از داده هایی است که کمک بسزایی در انتخاب مدل سیستم خنک کننده می نماید. دمای کوره القایی اگر پایین تر از 45 درجه باشد نباید از سیستم درای برج خنک کننده خشک استفاده کرد.  در این مدل کوره های القایی از برجهای مداربسته هیبریدی آدیاباتیک استفاده می شود.

در این طراحی کولینگ تاور با کمترین میزان مصرف آب بدون هیچگونه اعمال رسوب در مبدل یا بدنه کوره و تجهیزات کار می کند. بیشترین کاربری برج خنک کننده در سرد نمودن کوره القایی نوع مداربسته به همراه سیکل پاشش باز آدیاباتیک می باشد.

دکمه بازگشت به بالا