عمومیکسب و کار ایرانی

علل درد پهلو چپ در زنان و روش های درمان آن

برخی از دلایل درد پهلوی چپ و پهلوی راست مثل عفونت کلیه یا پانکراتیت بسیار جدی هستند. اما موارد دیگری مثل اسپاسم عضلانی، با وجود دردناک بودن، خطر جدی برای سلامتی انسان ندارند. شش علت احتمالی درد پهلوها شامل موارد زیر است:

Causes of left flank pain in women and its treatment methods

مشکلات کلیوی و درد پهلو

کلیه‌ها به عنوان فیلتر بدن عمل می‌کنند. محل دقیق قرار گرفتن آن‌ها در دو طرف بدن و زیر دنده‌ها است. افراد ممکن است درد ناشی از آسیب‌های کلیوی را در پشت یا پهلوهای خود حس کنند. برخی از مشکلات کلیوی با انتشار عفونت از مثانه ایجاد می‌شوند. بیماری کلیه می‌تواند ژنتیکی باشد یا در نتیجه بروز مشکل در ارگان دیگری روی دهد. مشکلات کلیوی که ممکن است باعث ایجاد درد در پهلو شوند عبارتند از:

 • سنگ کلیه
 • بیماری‌های کلیوی مثل کلیه پلی کیستیک
 • عفونت‌ها
 • لخته شدن خون یا خونریزی در کلیه‌ها

احساس پهلو درد یا سایر علائم ناشی از مشکلات کلیوی مانند تکرر ادرار به مداخله پزشکی نیاز دارد. درد کلیه معمولا فقط در همان طرف بدن که آسیب وجود دارد احساس می‌شود. وقتی که عفونت یا بیماری هر دو کلیه فرد را درگیر کند، بیمار ممکن است در هر دو پهلو درد را احساس کند. برای آگاهی از این مطلب را بخوانید.

فعالیت بدنی شدید در افرادی که عادت به ورزش ندارند می‌تواند باعث درد ناگهانی پهلو شود

مشکلات کبدی یا پانکراس و درد پهلو

لوزالمعده و کبد درست در زیر قفسه سینه و در عمق شکم قرار دارند. گاهی اوقات مشکلات این اندام‌ها باعث بروز درد در پهلو هم می‌شود. چنین دردی ممکن است به سمت پشت بدن هم منتشر شود. از آن‌جا که کبد و پانکراس با هم همکاری کرده و به هضم غذای بدن هم کمک می‌کنند، ممکن است بروز مشکل در یکی از آن‌ها، بر روی ارگان‌های دیگر هم اثر بگذارد. عوامل متعددی می‌توانند بر سلامتی لوزالمعده و کبد اثر بگذارند. برخی از این موارد مانند مسدود شدن مجاری صفراوی به دلیل سنگ کیسه صفرا است. موارد دیگری هم مثل هپاتیت خودایمنی یا سایر بیماری‌های مزمن هستند.

برخی از بیماری‌های کبد و پانکراس در صورت عدم درمان، تهدید کننده زندگی هستند. اما باید توجه کرد که درد پهلو به تنهایی نمی‌تواند نشانه کافی از وجود چنین مشکلاتی باشد. درد ناشی از مشکلات لوزالمعده یا کبد در سمت راست بدن ایجاد می‌شوند و با علائم دیگری همراهند؛ از جمله:

 • ادرار تیره
 • مدفوع کمرنگ
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • حملات درد ناگهانی
 • زرد شدن پوست بدن یا چشم‌ها
 • خستگی
 • تب

ز درد پهلو و کمر نشانه چیست؟

قاعدگی دردناک یا دیسمنوره، بارداری، مشکلات ستون فقرات مثل آرتروز یا فتق دیسک و یا گاهی مشکلات کلیوی مثل عفونت کلیه یا سنگ‌ها از مهم‌ترین دلایل درد همزمان پهلوها و کمر هستند.

کمر دردی که به پهلو می زند نشانه چیست؟

دردهای رحمی ناشی از فشار کیست‌های رحمی یا آندومتریوز باعث کمر دردهایی می‌شوند که تا پهلو گسترش پیدا می‌کند. بعضی از دردهای ناشی از مشکلات ستون فقرات یا آسیب‌های عضلانی هم این چنین هستند.

درد پهلوی راست نشانه چیست؟

درد در پهلوی راست می‌تواند ناشی از مشکلات کبدی مثل بیماری ، مشکلات کلیوی مثل سنگ کلیه، آپاندیست یا التهاب آپاندیس باشد. هم‌چنین آزاد شدن تخمک از تخمدان راست هم گاهی با درد همراه است.

درد پهلو چپ نشانه چیست؟

معمولا خم شدن و کشیدگی بدن به طرف چپ برای مدت طولانی، بروز مشکلاتی در کلیه چپ مثل عفونت، صدمه یا سنگ‌های کلیوی و آزاد شدن تخمک از تخمدان چپ باعث درد در پهلوی چپ می‌شوند.

علت درد پهلوی چپ

بروز درد سمت چپ پهلو اغلب به دلیل مشکلات مربوط به کلیه چپ است. این مشکلات می‌تواند شامل عفونت کلیه، سنگ‌های کلیوی یا وجود کیست در کلیه سمت چپ باشد. گاهی این دردهای به دلیل گرفتگی و اسپاسم عضلانی هم روی می‌دهند. معمولا افرادی که فعالیت بدنی کمی دارند، در اثر ورزش یا تحرک بیش از معمول با این نوع گرفتگی و درد مواجه می‌شوند.

دردهای ناشی از وجود مشکل در ستون مهره‌ها هم معمولا در یک سمت بدن حس می‌شوند که می‌تواند سمت راست یا چپ بدن باشد. چنین دردهای اغلب تیر کشنده و آزار دهنده بوده و معمولا به طرف پاها امتداد پیدا می‌کنند.

علت درد پهلوی راست

درد در پهلوی راست می‌تواند نشان دهنده مشکلی در دستگاه گوارش، روده‌ها، کلیه سمت راست، کبد یا آپاندیس باشد. در ادامه به تشریح این مسائل می‌پردازیم.

اختلالات گوارشی

گاهی اوقات مسمومیت‌های غذایی یا یبوست می‌توانند چنین دردی را ایجاد کنند. مشکلات دیگری مثل سندروم روده تحریک پذیر و… هم در ایجاد درد در پهلوی راست دور از ذهن نیست. البته این نوع دردها معمولا با علائم دیگری مثل نفخ، دفع دردناک، سوزش معده و… همراه خواهند بود. برای مطالعه درباره این مطلب را بخوانید.

درد کلیه راست

درد کلیه معمولا دردی مبهم است که از پشت شکم شروع شده و باعث ایجاد گرفتگی‌های لحظه‌ای می‌شود. این دردها اغلب به دلیل سنگ کلیه، عفونت کلیه یا در موارد خاصی، سرطان کلیه ایجاد می‌شود. بیمارانی که به عفونت کلیوی دچار هستند، پهلو درد را به صورت انتشار یافته به طرف پایین بدن حس می‌کنند. چنین دردی اغلب با تب و لرز، وجود خون در مدفوع یا علائمی مشابه عفونت مثانه همراه است.

مشکلات کبدی

التهاب و تورم کبد می‌تواند باعث درد در پهلوی راست شود. دلایل مختلفی برای بروز چنین دردی در کبد وجود دارد؛ از جمله هپاتیت ای، هپاتیت بی، سرطان و بیماری کبد چرب الکلی و غیر الکلی. البته مشکلات کبدی در مراحل اولیه معمولا علامت خاصی ندارند. این بیماری‌ها از جمله هپاتیت قابل درمان هستند؛ به شرطی که به محض تشخیص، فورا اقدامات درمانی مناسب آغاز شود.

آپاندیس

آپاندیس یک عضو کوچک در سمت راست پایین شکم است. درد ناشی از التهاب آن که آپاندیسیت نام دارد، دردی ناگهانی، پیش‌رونده و تیز است که با فعالیت یا سرفه و عطسه بدتر می‌شود. اگر به جز درد پهلو، علائم دیگری مثل اسهال یا یبوست، حالت تهوع و بی اشتهایی مشاهده شود، لازم است که فورا نسبت به درمان اقدام کرد. آپاندیست در صورتی که درمان نشود، می‌توان سلامت بیمار را تهدید کند.

درد پهلو در بارداری

یکی از مشکلات رایج در میان زنان باردار، درد در پهلوهاست. این درد پهلوی چپ و پهلوی راست دلایل مختلفی دارد که گرچه بسیاری از آن‌ها نگران کننده نیستند، اما لازم است در صورت تداوم، تشدید درد طول شب یا هنگام خوابیدن و یا تورم و قرمزی پوست با پزشک خود مشورت کنید. از مهم‌ترین علت درد پهلو چپ در زنان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

فشار عضلانی

این وضعیت که بیشتر از ماه چهارم بارداری به بعد ایجاد می‌شود، ناشی از افزایش وزن طی این دوره است. یک زن باردار ممکن است تا ۱۶ کیلوگرم اضافه وزن به صورت طبیعی داشته باشد. این وزن فشار زیادی را به پهلوها و کمر وارد می‌کند. گاهی ممکن است کمر درد به طرف پهلوها منتشر شود و یا حرکات نامناسب مثل خم شدن و… به پهلوها فشار وارد کرده و باعث درد در زنان باردار شود.

مشکلات گوارشی

نفخ و یبوست از عوارض شایع بارداری هستند که می‌توانند به درد در پهلوها منجر شوند. این مشکلات ناشی از تغییرات هورمونی و فشار وارده به دستگاه گوارش در اثر افزایش وزن و رشد جنین هستند. پیروی از برنامه غذایی حاوی فیبر کافی که از یبوست جلوگیری کند، می‌تواند بهبود گوارش و کاهش این دردها را در پی داشته باشد.

حاملگی خارج از رحم

در صورتی که درد در پهلوها همراه با درد معده شدید، خونریزی و ترشحات تیره همراه باشد، اغلب نشانه حاملگی خارج از رحم است. رشد جنین در جایی غیر از رحم می‌تواند برای مادرخطرناک بوده و در صورت عدم درمان به موقع باعث از دست دادن قدرت باروری یا مرگ شود.

سقط جنین

درد شدید در قسمت پایین معده همراه با درد کمر و لکه بینی یا خونریزی، اغلب در اثر سقط جنین روی می‌دهد. این عارضه معمولا در سه ماهه اول بارداری و حتی گاهی قبل از آگاه شدن فرد از بارداری اتفاق می‌افتد. در صورت مشاهده این نشانه‌ها حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

آپاندیسیت

علائم آپاندیسیت در دوران بارداری ممکن است با سایر نشانه‌های بارداری مثل حالت تهوع و درد معده اشتباه گرفته شود. به همین دلیل لازم است که در صورت مشاهده علائم غیر عادی، اقدامات درمانی لازم انجام شود. در صورتی که درد در پهلوی راست همراه با استفراغ، سوزش معده، اسهال و خستگی شدید باشد، حتما باید برای پیگیری به مراکز درمانی مراجعه کنید.

سنگ کیسه صفرا

سنگ‌های صفراوی دوران بارداری به دلیل کند شدن عملکرد گوارشی بدن شایع هستند. آن‌ها می‌توانند در هر زمانی از بارداری روی دهند. درد ناشی از سنگ‌های صفراوی در سمت راست بدن بوده و با تب، بی اشتهایی، حالت تهوع و استفراغ همراه هستند. به زنان باردار توصیه می‌شود که برای پیشگیری از بروز این مشکل، مصرف غذاهای چرب و سرخ شده را در طول این دوران کاهش دهند.

پره اکلامپسی

این بیماری در طول دوران بارداری ایجاد شده و باعث بالا رفتن فشار خون در زنان باردار می‌شود. پره اکلامپسی در صورت تشدید، می‌تواند زنان باردار را در معرض قرار داده و یا به کبد، کلیه‌ها و ریه‌های آن‌ها آسیب وارد کند. احساس درد در پهلو همره یا تنگی نفس، تورم در پاها، استفراغ، تاری دید، سردرد و… می‌تواند نشان دهنده این بیماری باشد.

دکمه بازگشت به بالا