عمومیکسب و کار ایرانی

لیزر چیست و چگونه کار می کند؟

همانطور که احتمالا می دانید، لیزر و نور معمولی همان خواصی را دارند که امواج الکترومغناطیسی هستند. اما تفاوت بین این دو این است که نور لیزر از یک لامپ بزرگ یا فلاش عکس قدرتمندتر است. این نور به سمت بسته هدایت می شود و به این ترتیب پرتویی برای این نوع ساز ایجاد می شود. محصولات سیوان لند شامل انواع ابزار می باشد. برای اطلاع از قیمت ابزار به برترین پزشک مراجعه کنید.

لیزر چیست؟

لیزر یکی از مهمترین چیزهای ساخته شده توسط انسان است و نقش مهمی در زندگی روزمره ما دارد. آنها تقریباً در هر زمینه ای از جمله الکترونیک، پزشکی مدرن، امنیت و غیره استفاده می شوند. در واقع این دستگاه از یک چراغ قوه قدرتمندتر است. در صنعت، لیزرها هر روز برای: طراحی، علامت گذاری، جوشکاری، برش، حفاری، تمیز کردن، اندازه گیری، بازرسی و موارد دیگر استفاده می شوند. این ابزار به یکی از قدرتمندترین ابزارهای بهره وری تبدیل شده است!

لیزر چگونه کار می کند؟
در مورد نحوه عملکرد این دستگاه ها باید بگوییم که الکتریسیته تولید شده توسط سلول باتری اتم های حامل درون آن را تحریک می کند تا انرژی این اتم ها به سطح بالاتری رفته و برانگیخته نامیده شود. هنگامی که این اتم ها به حالت اولیه خود باز می گردند، فوتون های نور ساطع می کنند. این لنزهای انعکاسی می توانند روی دو آینه یکسان به جلو و عقب بروند تا نور قوی تری ایجاد کنند.

اما داستان فوتون هایی که به دلیل موقعیت اشتباه نمی توانند به جلو و عقب بپرند، برمی گردند و با اتم ها برخورد می کنند، بنابراین در این حالت دو فوتون منسجم منتشر می شود. آینه تقریبا هر دو نور را منعکس می کند. هنگامی که پرتو به اندازه کافی قوی است، از آینه بازتاب جزئی عبور می کند و به نقطه ای که لیزر هدف قرار می گیرد برخورد می کند.

پرتو لیزر چه ویژگی هایی دارد؟

من یکنواختم

نور طبیعی دارای طیف وسیعی از طول موج از ماوراء بنفش تا مادون قرمز است. در مقابل، لیزر یک نوار تک طول موج نور است. این ویژگی تک رنگ نامیده می شود. تک رنگ دارای مزیت انعطاف پذیری بیشتر در طراحی نوری است. این یک طراحی دقیق ارائه می دهد که لیزر را در فواصل طولانی می فرستد و ابزار را روی یک منطقه بسیار باریک متمرکز می کند.

جهت گیری بالا

جهت گیری خاصیت حفظ جهت نور هنگام حرکت در فضا است، با جهت گیری بالا نشان می دهد که جهت با دقت بالا و پراکندگی کم حفظ می شود. نور طبیعی مجموعه ای از نوارهای نوری است که در همه جهات پخش می شوند، اما نور لیزر بسیار جهت دار است و طراحی سیستم های نوری که از پخش شدن نور بر اساس فاصله جلوگیری می کنند را آسان می کند.

انسجام بالا

انسجام میزان نوری را که با خود تداخل دارد بیان می کند و با در نظر گرفتن نور به عنوان امواج می توان گفت که الکتریسیته نور به ویژه قوام آن یکنواخت است. از آنجایی که فاز، طول موج و جهت نور در این دستگاه تغییر نمی کند، می توان موج قدرتمندی را برای انتقال تشعشعات این دستگاه در مسافت طولانی بدون گسیل نگه داشت. این بدان معنی است که نور را می توان با لنز بر روی یک منطقه کوچک متمرکز کرد.

چگالی انرژی بالا

تک رنگی عالی، جهت دهی و سازگاری تجهیزات، نور بسیار پرانرژی را بر روی سطح بسیار کوچک متمرکز می کند. با تمرکز نور ابزار بر روی یک ناحیه بسیار کوچک، می توان شدت آن (چگالی توان) را تا حدی افزایش داد که انرژی کافی برای برش فلز را داشته باشد. با توجه به این خواص، نور این ابزار در زمینه های مختلف پردازش مواد مدرن استفاده می شود. به لطف قوام آن، استحکام آن برای مدت طولانی باقی می ماند و با کمک لنزها، ظاهری شدیدتر نیز امکان پذیر است.

پرتو لیزر با گرم کردن و سرد کردن مواد، سطح مواد را حکاکی می کند. این تولید گرما منجر به حذف یا حفظ کامل مواد می شود. بسیاری از مواد حکاکی، علامت گذاری یا برش داده می شوند.

امروزه در دنیا استفاده از این ابزار بسیار زیاد است

من از نور او برای روشنایی استفاده می کنم.

لیزرهای حالت جامد و تزریقی به طور گسترده ای در عکاسی استفاده می شوند زیرا فلاش هایی که تولید می کنند کوتاه و بسیار روشن هستند. سرعت بالای این نوع عکاسی آن را برای ثبت اجسام متحرک بسیار مفید می کند.

جستجوی راه دور

این نوع لیزرها  در بهترین مراکز لیزر مو سعادت اباد اساساً از یک منبع انرژی، یک سلول فوتوالکتریک و یک کامپیوتر دیجیتال کوچک تشکیل شده اند. اساس کار این نوع ابزار این است که پس از اصابت به هدف، پرتو ساطع شده منعکس شده و وارد فتوسل می شود. بر اساس زمان رفت و برگشت، مسافت مورد نظر توسط کامپیوتر محاسبه و ثبت می شود.

استفاده در هوانوردی و ناوبری

در این زمینه از نوعی ژیروسکوپ که در اصل چرخی چرخشی است که به سرعت می چرخد ​​استفاده می شود. این چرخش تضمین می کند که محور چرخ همیشه در یک صفحه باقی بماند. این محور به عنوان یک خط مبنا عمل می کند تا تغییرات جهت کشتی را بتوان در امتداد آن ردیابی کرد. یک فضاپیمای بدون سرنشین مسیر خود را بر اساس ژیروسکوپ حفظ می کند.

استفاده از آن در پزشکی

در این مورد لیزر به عنوان یک منبع انرژی بسیار قدرتمند استفاده می شود. به گفته برخی جراحان، از این ابزارها برای برش اندام هایی با رگ های خونی بسیار پیچیده استفاده می شود. چشم پزشکان نیز از این ابزارها برای درمان پارگی شبکیه استفاده می کنند.

استفاده از لیزر در نوسازی صنعتی

برش این ابزار از ابتدا مورد توجه علاقه مندان آن بوده است. این دستگاه وارد عرصه صنعتی شد، جایی که می‌توانست منبع گرمای کنترل‌شده را فراهم کند و در عین حال راه‌حلی محدود برای عموم ارائه کند. این ابزارها صنعت جوشکاری را نیز متحول کردند. برای انجام این کار در مدت زمان کوتاه. امروزه به کمک این ابزارها می توان کارهای سنگین را روی سطوح فلزی انجام داد.

دکمه بازگشت به بالا