مزایای برج خنک کننده فایبرگلاس

از نظر جنس پکینگ برج خنک کننده در انواع برج خنک کننده فایبرگلاس یا همان کامپوزیتی و نیز برج خنک کننده گالوانیزه یا همان فلزی طراحی و ساخته می شوند. امروزه نوع فایبرگلاس (کامپوزیتی) نسبت به نوع فلزی (گالوانیزه) به علت مزایای فراوان فایبرگلاس نسبت به فولاد، بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد که در زیر به مقایسه آنها از 6 بعد مختلف و بررسی ویژگی های هر یک می پردازیم. منظور از فایبر گلاس یا فولاد گالوانیزه در واقع جنس بدنه اصلی برج است که معمولا از یکی از این دو ماده در ساخت آن استفاده می شود. برای اینکه بدانیم برج خنک کننده فایبرگلاس بهتر است یا پکینگ گرید اسپلش باید ویژگی های های این دو ماده را نسبت به هم مقایسه کنیم.

مقایسه و تفاوت های ماده فایبرگلاس با فولاد گالوانیزه :

1 . مقاومت در برابر خوردگی

فایبرگلاس : مقاومت بسیار بالا در برابر آلاینده های شیمیایی و نیاز به رنگ زدن تنها زمانی که در معرض نور مستقیم خورشید قرار دارد.

فولاد گالوانیزه : مستعد اکسیده و خورده شدن و نیاز به آبکاری و رنگ در اکثر کاربردها

آهن |انواع برج خنک کننده |برج خنک کننده گالوانیزه

2 . وزن

فایبرگلاس : بسیار سبک و 75 درصد وزن کمتر نسبت به فولاد (ورق با ضخامت نیم اینچ = 4.7 پوند بر فوت مربع)

فولاد گالوانیزه : نیاز به تجهیزات جرثقیل برای جابجایی و نصب (ورق با ضخامت نیم اینچ = 20.4 پوند بر اینچ مربع)

3 . هدایت الکتریکی و حرارتی

4 . استحکام

فایبرگلاس دارای نسبت استحکام به وزن بالاتر نسبت به فولاد است.

5 . انعطاف پذیری

فایبرگلاس : مدول الاستیسیته آن به گونه ای است که تحت بار (نیرو) به طور دائمی دفرمه نخواهد شد. LW = 2.5 × psi و CW = 0.8 × psi

6 . قیمت و هزینه

فایبرگلاس : هزینه نصب و نگهداری کمتر نسبت به فولاد و قیمت اولیه بیشتر نسبت به آن

فولاد گالوانیزه : قیمت اولیه کمتر نسبت به فایبرگلاس و هزینه نصب و نگهداری بالاتر نسبت به آن

5 مورد از مهمترین مزایای برج خنک کننده فایبرگلاس

5 مورد از مهمترین مزایای برج خنک کننده فایبرگلاس نسبت به برج خنک کننده گالوانیزه عبارتند از :

1 . قابلیت تمیز شوندگی و شستشوی آن آسان است.

2 . برج خنک کننده کامپوزیتی (فایبرگلاس) نسبت به خوردگی در برابر اسید، نمک و مواد شیمیایی بسیار مقاوم است و این مواد بر روی آن هیچ اثری ندارند و در نتیجه عمر مفید برج خنک کننده کامپوزیتی نسبت به فلزی بسیار بیشتر است. همچنین فایبرگلاس به طور طبیعی مستعد حملات بیولوژیکی ناشی از میکروارگانیسم های موجود در آب نیست و از این حیث نیز برتری ویژه ای نسبت به فولاد گالوانیزه دارد و نیز اینکه در برابر آب دریا و آب شور مقاوم است.

3 . به علت سبک تر بودن برج خنک کننده فایبرگلاس (کامپوزیتی) نسبت به برج خنک کننده فلزی (گالوانیزه) به راحتی بر روی بام ساختمان ها قابل نصب بوده و به پی ریزی کم هزینه تری نسبت به آن نیاز خواهد داشت.

4 . برج خنک کننده کامپوزیتی نسبت به برج خنک کننده فلزی در شرایط آب و هوایی بسیار متنوع و سخت (درجه حرارت های بالا، باران های اسیدی، اشعه UV، برف و …) و بدون تاثیر پذیری بر ساختار و عملکرد آن، مقاومت می کند.

5 . در نتیجه ی مقاومت طبیعی برج خنک کننده فایبرگلاس در برابر آتش، نیازی به تعبیه سیستم محافظت در برابر آتش نیست.

ویژگی های نوع فلزی

همانطور که می دانیم برج خنک کننده کولینگ تاور دستگاهی به منظور خنک کردن مایعات تا حدی است که مورد نیاز کارفرما باشد. بعد از این سیستم و در صورت نیاز به سرمای بیشتر باید از چیلر استفاده نمود. برج خنک کننده فایبر گلاس به دلیل مقاومت بالای بدنه و عدم تجزیه در مقابل نور خورشید امروزه دارای کاربرد بسیار زیادی می‌باشد. عمده کاربرد این مدل برجها در ساختمانهای اداری، تجاری و اغلب مجتمع‌های مسکونی می‌باشد.

برج خنک کننده فایبرگلاس که امروزه به دلایل متفاوتی که در ادامه به آنها اشاره خواهد شد، بصورت تقریبا بی رقیب یکه تاز بازار برجهای خنک کن در ایران و جهان می‌باشد و می تواند از ظرفیت 5 تن تبرید در قالب برج خنک کننده مخروطی یا گرد تا ظرفیت 6000 تن تبرید بصورت مکعبی – صنعتی تولید گردد.

انواع برج خنک کننده فایبرگلاس

برج خنک کننده فایبرگلاس به انواع زیر تقسیم می‌گردند:

به لحاظ برخورد جریان هوا با جریان آب

 1. جریان متقاطع (کراس فلو)
 2. جریان مخالف (کانتر فلو)

به لحاظ جریان گردش آب

 1. مدار باز
 2. مدار بسته و هیبریدی

مشخصات فنی برجهای خنک کننده فایبرگلاس

 • بدنه این نوع برج با استفاده از بهترین رزین‌ها و الیاف ویژه سوزنی و حصیری (ساخت اروپای غربی) یا در حقیقت کامپوزیت ساخته می‌شوند.
 • بدنه فایبرگلاس در مقابل تابش اشعه ماوراء بنفش خورشید (UV) و نیز شرایط جوی متغیر از تابستان تا زمستان کاملا” پایدار و مقاوم بوده و بدلیل روش ساخت و رنگ آمیزی در مقابل تابش نور خورشید تغییر نمی‌کند.
 • ضخامت بالای بدنه و تشتک یا بیسین برج خنک‌کننده فایبرگلاس با توجه به روش تولید آن بصورت مناسب و مقاوم انتخاب می‌گردد.
 • پکینگ‌ها یا المانهای انتقال حرارت و جرم این مدل برجها از مرغوبترین مواد پلی اتیلن با ضخامت 400 میکرون و Coating یا روکش مخصوص دارای درجه داروئی ساخته می‌شود. اندازه دهانه ورودی آنها بر حسب املاح موجود در آب محل مصرف محاسبه شده و تعیین می‌گردد. گام این پکینگها از 12 تا 19 می‌باشد.
 • المانهای انتقال حرارت در اشکال و انواع مختلف تولید شده و دارای راندمان انتقال حرارت بسیار بالا می‌باشند.
 • پروانه‌ بکار رفته در برج خنک کننده فایبرگلاس از جنس فایبرگلاس ویژه و مقاوم و یا فلزی بسته به انتخاب مشتری بوده و با استفاده از آنها پروانه‌های مخصوصی با نام Super Blade ساخته می‌شود که طرح مقطع آنها بصورت Air Foil بوده و از نوع Hollow Blade می‌باشند. پروانه برجهای تولیدی این شرکت دارای راندمان عملکرد بسیار بالائی می‌باشند و ضمن سبک بودن، میزان حجم هوای جابجا شده به ازای واحد قدرت مصرفی‌شان بسیار بالا می‌باشد. این خاصیت باعث افزایش حجم هوای جابجا شده، کاهش قدرت و آمپر مصرف شده در الکتروموتور برج خنک کننده فایبرگلاس می‌گردد. با استفاده از این پروانه‌ها شدت صوت نسبت به مدل استاندارد کاهش پیدا می‌کند و عمر پروانه در مقایسه با مدلهای مشابه بسیار افزایش می‌یابد.
 • الکتروموتور برج خنک کننده فایبرگلاس مورد استفاده در تولید دستگاه‌های مهتاب گستر ساخت شرکت Siemens آلمان (یک سال گارانتی) و با کلاس حفاظت در مقابل نفوذ آب و گرد و غبار IP-55 و کلاس عایق بندی حرارتی F، شرایط کارکرد الکتریکی آنها عبارتست از: RPM 1450، 3HP/50HZ/380V.
 • تمام پیچ و مهره‌ها و واشرهای استفاده شده در استراکچر و بدنه کولینگ تاور فایبرگلاس این شرکت از جنس گالوانیزه گرم و سایر تکیه‌گاههای فلزی دستگاهها از جنس آهن گالوانیزه گرم با ضخامت 83 میکرون ساخته می‌شود.
 • لوله‌ها و اتصالات مصرف شده در برج خنک کننده فایبرگلاس از جنس PVC مرغوب و فشار قوی و جداره ضخیم بوده و سیستم پخش آب (آبگردان) و قطعات متحرک آلیاژ آلومینیوم می‌باشند.
  فلوترهای (شناورهای) بکار رفته در این دستگاه از جنس پلاک مرغوب دارای توپی پلاستیکی ساخت تایلند یا اندونزی یا از نوع فلوترهای ویژه دیافراگمی می‌باشند.
 • اعتبار شرکتها با توجه به رفرنس‌های متعدد و متنوع در زمینه ساخت و تولیدات برج خنک کن فایبرگلاس حاصل می‌گردد. جهت اخذ رفرنس در منطقه فعالیت خود از کارشناسان ما کمک بگیرید.
 • کلیه قطعات برجهای فایبرگلاس شرکت مهتاب گستر دارای 5 سال تضمین (الکتروموتور یک سال) و 10 سال خدمات پس از فروش می‌باشد.
 • امکان استفاده از قطعات کنترل‌کننده ویژه الکتریکی و الکترونیکی برای بهبود عملکرد سیستم و هماهنگی بین برج و سایر قطعات موجود در خط بهره‌برداری بطور انتخابی (با پرداخت هزینه) در دستگاههای این شرکت نصب می‌باشد. (این قطعات شامل کنترل کننده فرکانسی دور موتور یا اینورتور و سنسور دما و ترموستات یا قطعه رابط میان سنسور و اینورتور و سایر قطعات الکتریکی مورد نیاز می‌باشد)
 • زمان تحویل دستگاه این شرکت به دلیل روش ساخت حرفه‌ای و تجهیزات و دستگاههای تولید خاص این رشته و موجود بودن خط تولید منظم و کارخانه‌ای وسیع و مجهز از کلیه سازندگان دیگر که کپی برداری از تولیدات این شرکت نموده‌اند کمتر بوده و در کوتاهترین زمان ممکن تولید و قابل تحویل می باشند. (رنگ انتخابی به درخواست خریدار)
 • راندمان عملکرد کولینگ تاور فایبرگلاس به ازای دبی آب برج و سایر شرایط دمایی داده شده توسط نرم افزار مخصوص و انحصاری شرکت مهتاب گستر محاسبه شده و کاملا” مناسب انتخاب می‌گردند.
 • حداکثر آب جبرانی (Makeup Water) در هر یک از کولینگ تاورهای فایبرگلاس تولیدی این شرکت برای شرایط داده شده حدود 0.5% الی 1.5% آب در گردش دستگاه می‌باشد.
 • کولینگ واترهای خاص جهت تامین نیاز تغییرات درجه حرارت پتروشیمی، کارخانجات تولیدی و……. در هر سایز و اندازه ای توسط شرکت مهتاب گستر طراحی و تولید می‌شود.

مزایای برج خنک کننده فایبرگلاس

در ادامه به مزایای برج خنک کننده فایبرگلاس در مقایسه با برجهای گالوانیزه یا بتنی و چوبی می پردازیم.

 1. به دلیل راندمان بالای عملکرد پکینگهای کولینگ تاور فایبرگلاس ایجاد کاهش دمای آب در گردش سیستم به سهولت و با حداقل انرژی مصرفی میسر می‌باشد.
 2. وزن بسیار کم و سطح صدای تولید شده پایین برج خنک کن فایبرگلاس نسبت به برجهای دیگر از مزایای بسیار عمده آنها می‌باشد.
 3. در برج خنک کننده فایبرگلاس ساخت این شرکت از پروانه‌های سوپربلید با مقطع Air Foil استفاده می‌شود که باعث بالا رفتن قدرت خنک کنندگی دستگاه و کاهش ضایعات جانبی ناشی از کارکرد آن می‌گردد. (مانند شدت صوت بسیار پایین و افزایش حجم هوای جابجا شده در برج به ازای واحد قدرت مصرفی آن)
 4. قدرت مصرف شده الکتروموتور و در نتیجه آمپر مصرف شده آن در برج خنک کننده فایبرگلاس 10 تا 20 درصد مدلهای مشابه آنها می‌باشد و در نتیجه مصرف برق بطور فوق العاده کاهش می یابد.
 5. به دلیل گسترده شدن پنجره‌های ورود هوا به برج در پیرامون کولینگ تاور فایبرگلاس حجم هوای مکیده شده به دستگاه افایش یافته و سبب عملکرد یکنواخت، مؤثر و کارای این برجها می‌گردد. این ویژگی باعث کاهش صدا، کاهش آمپر مصرفی و افزایش نسبت حجم هوا به حجم آب برج می‌شود.
 6. به دلیل روش ساخت برج خنک کن فایبر گلاس امکان آنکه برجها بصورت تکه تکه و دمونتاژ تولید شوند وجود داشته و می توان آنها را از فضاهای باریک بوسیله حمل نفری عبور داده و در محل نصب مونتاژ نمود.
 7. زمان تحویل این مدل کولینگ تاورها 5 تا 15 روز بوده و قابل مقایسه با برجهای دیگر که عمدتا” زمان تحویلشان بیش از 3 ماه است نمی‌باشد.
 8. بدلیل شکل ظاهری برج خنک کننده فایبرگلاس زیرسازی این برجها بسیار آسانتر از برجهای دیگر اجرا می‌شوند و بر حسب مکان استقرارشان می توان آنها را روی کلاف چهار پایه فلزی هم نصب نمود.
 9. بدلیل افت فشار بسیار پایین در برجهای فایبرگلاس نسبت به مدلهای دیگر (بدلیل استفاده نکردن از نازلهای پاشش آب) مدل و سایز پمپ نصب شده بر روی خط آب در گردش در سیستم احتمالا” کوچکتر و ارزانتر خواهد گردید.
 10. حمل و نقل برج خنک کننده فایبرگلاس آسان بوده زیرا می توان بصورت مونتاژ شده در کارخانه و دمونتاژ شده و مونتاژ در کارخانه تولید و نصب گردد.
 11. یکی دیگر از مزایای برج فایبرگلاس نسبت به سایر انواع برجها مقاومت بالای فایبر گلاس در برابر اشعه یو وی خورشید می‌باشد. مقاومت بالای بدنه فایبرگلاس در برابر اشعه uv یا همان اشعه فرابنفش خورشید که این امر باعث می‌شود تا کولینگ تاور فایبرگلاس کارایی بهتری نسبت به سایر انواع برجهای خنک کن داشته باشد.
 12. شاید بتوان گفت بزرگترین مزیت این مدل سیستمها نسبت به نمونه‌های گالوانیزه زنگ نزدن برج خنک کننده با بدنه فایبرگلاس می‌باشد. عدم وجود خوردگی در بدنه کامپوزیت برج خنک کننده باعث عمر بالای دستگاه می‌گردد. حتما مستحضر هستید فایبر گلاس جز موادی است که بهیچ عنوان توسط نور خوشید و اکسیداسون تجزیه نمی‌گردد.
 13. تنوع رنگ در بدنه‌های فایبرگلاس و تطابق با رنگ محیط اطراف بر مزایای بیشمار این مدل برجها نسبت به انواع دیگر کولینگ تاورها باید اضافه گردد.
دکمه بازگشت به بالا