مشاوره مالی چیست و چرا به آن نیاز داریم؟

در سراسر دنیا، کارهایی که با مشورت افراد کاربلد انجام می شوند، موفق ترند. این موضوع زمانی پراهمیت می شود که در زمینه کسب و کار و افزایش درآمد مالی باشد. به کار گرفتن مشاور مالی برای ارائه راهکار آنچه در ذهن شما برای پیشرفت می گذرد، بسیار مفید است. مشاور مالی می تواند با دغدغه مندی خود شما را در رسیدن به قله موفقیت یاری کند. البته این موضوع بسته به ایده آل ها و نظریات شما نیز بستگی دارد. در برخی مواقع صاحبان کسب و کار به دلیل مشورت با افراد بدون صلاحیت، بسیار متضرر شده و بخش زیادی از سرمایه خود را از دست می دهند.

معرفی مشاور مالی

مشاور مالی، یک فرد آشنا به بازار کار و سرمایه گذاری است که با توجه به میزان دارایی ها، بدهی، مالیات و درآمد شما می تواند بهترین راه را برای پیشرفت مالی شما انتخاب کند. این اطلاعات با تنظیم یک پرسش نامه برای شما دریافت می شود . اولین و مهم ترین قدم برای یک مشاوره مالی هدفمند، ارائه پاسخ های صادقانه درمورد درآمد، منابع مالی اولیه، هدیه ها، مستمری و. .. است تا مشاور بتواند بهترین تصمیم را اتخاذ کند.

همچنین در این پرسش نامه سوالاتی درمورد وضعیت بیمه، مالیات، طرح های املاک و چک های وصول شده و برگشتی شما وجود دارد. پس از ارائه اطلاعات، نوبت به تحلیل مشاور مالی می رسد که بتواند طرح های ابتکاری را به شما پیشنهاد دهد. مشاور مالی به شما کمک می کند که سرمایه گذاری خود را در چه جایی و چگونه (کوتاه مدت یا بلندمدت) انجام دهید.

خدمات مالی دقیقا چیست؟

خدمات مالی نقش کلیدی در پیشرفت و موفقیت هر کسب و کاری ایفا می کند. این خدمات شامل تمامی اقدامات و فعالیت هایی است که در راستای مدیریت نقدینگی و موجودی یک تجارت انجام می شود. شرکت های مالی حرفه ای با ارائه این خدمات، مزایای ارزشمندی را برای مشتریان خود به ارمغان می آورند.

یکی از مهم ترین مزایای خدمات مالی، ثبت و نگهداری دقیق مدارک و اسناد مربوط به گردش مالی کسب و کار است. این امر به مدیران اجازه می دهد تا تمامی هزینه ها و ارقام خارج شده از حساب شرکت را به طور کامل پیگیری کنند. در نتیجه، هزینه های اضافی و غیرضروری به تدریج حذف می شوند و احتمال کلاهبرداری از داخل سازمان به حداقل می رسد.

با توجه به سطح تخصص و دانش فنی لازم برای ارائه خدمات مالی، اتکا به افراد غیرحرفه ای در این زمینه توصیه نمی شود. در ایران، کارشناسان مالی مجرب و متخصص زیادی فعالیت می کنند که می توانند نیازهای کسب و کارها را برآورده سازند. مدیران شرکت ها می توانند با انعقاد قرارداد با یک شرکت مالی معتبر، از تجربه و تخصص بالای کارشناسان آن بهره مند شوند.

ارائه خدمات مالی توسط متخصصان این حوزه، راهکاری قدرتمند برای افزایش کارایی و بهره وری کسب و کارها محسوب می شود. مدیریت صحیح جریان نقدی و منابع مالی، زمینه ساز رشد و توسعه پایدار هر تجارتی خواهد بود.

آموزش |املاک |سئو

وظایف مشاور مالی

مشاور مالی می تواند وظایف بسیار گسترده ای داشته باشد که کلیه آن ها لازم است در قرارداد مالی ذکر شوند. اختیارات مشاور مالی به وسیله کارفرما مشخص می شود. با وجود متنوع بودن این وظایف می توان به طور کلی آن ها را به شرح زیر عنوان کرد:

 • ارائه صورتحساب های مالی
 • شناخت بازار سرمایه و توان پیش بینی آن
 • ارائه گزارش های مالی قبل و بعد از مشاوره مالی
 • پیش بینی سودآوری هر کسب و کار
 • خدمات مشاوره در زمینه تصمیم گیری های مالی مختلف
 • مشخص کردن نقشه راه برای پیشبرد اهداف سوادآور
 • نحوه و زمان سرمایه گذاری در بازار
 • تخمین قیمت ها و توان کنترل آن ها
 • مدیریت ذخایر مالی
 • آموزش مالی به مدیرهای شرکت

فواید مشاوره مالی

با توجه به وظایف و مسئولیت های مشاور مالی می توانید حدس بزنید که وجود یک مشاور مالی تا چه اندازه می تواند به پیشرفت کار شما کمک کند. البته این موضوع تا دریافت نتیجه ممکن است طول بکشد. از جمله مزایای حمایت یک مشاور مالی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شناخت نقاط ضعف کسب و کار و رفع آن ها
 • شناخت علت اشتباهات صورت گرفته در گذشته و کمک به جبران آن ها
 • ارائه کلیه خدمات حسابداری، مالیاتی و مالی
 • مشاوره های راهگشا و خلاقانه در زمینه افزایش سودآوری
 • افزایش آرامش کار و احساس داشتن یک نیروی حامی کسب و کار
 • کمک به ریسک کردن صحیح و سنجیده
 • کمک به قیمت گذاری محصولات

انواع مشاوره مالی

با توجه به اهمیت مشاوره مالی می توان متوجه شد که چه نقش مهمی را در پیشرفت یک کسب و کار خواهند داشت. معمولاً مشاورهای مالی به صورت زیر کار می کنند:

 1. مشاور مالی مستقل: این مشاوران، در زمینه طیف بسیار وسیعی از امور کسب و کار و بازار اطلاعات دارند و مشاوره های خود را بدون غرض انجام می دهند . به دلیل آگاهی نسبت به امور مختلف و دید وسیع تری که مشاور های مالی مستقل دارند، پیشنهاد می شود که در مورد سرمایه گذاری های وسیع از آن ها کمک بگیرید.
 2. مشاور مالی متخصص: این مشاوران در حیطه خاصی به عنوان مثال اقتصاد، تجارت یا خرید و فروش تخصص دارند و می توانند مشاوره هایی تخصصی و کارآمد را در اختیار شما قرار دهند. بهتر است برای پربازده بودن مشاوره مالی، ابتدا از یک مشاور مستقل و سپس از مشاور تخصصی برای پیشرفت کار خود استفاده کنید.

چه کسانی احتیاج به مشاوره مالی دارند؟

گاهی برخی افراد علی رغم برنامه ریزی و بودجه بالایی که برای پیشرفت اختصاص می دهند، پیشرفتی حاصل نمی کنند. این صاحبان کار، ممکن است به دنیای اقتصاد و بازار ارز آشنا نبوده و نتوانند جهش های بزرگی در این راه داشته باشند. مشاور مالی خوب می داند که چه زمانی درآمد شما را وارد بازار کند یا آن را فعلاً وارد بازارهای مالی نکند.

یک مشاور مالی با ذکاوت توان تشخیص و پیش بینی بازار ارز را داشته و تصمیم خود را متناسب با نوسانات بازار انجام می دهد. مشاور مالی به شما در زمینه مقدار پس انداز پول، زمان پس انداز ، نوع حساب بانکی، نحوه کاهش هزینه ها، نحوه خرج کردن درآمد و نحوه قیمت گذاری محصولات مشاوره هایی ارزشمند و خلاقانه می دهد. البته همه ویژگی های ذکر شده فقط درمورد مشاور های مالی باتجربه صادق است.

بازار اقتصاد امروز، دارای نوساناتی است که برخی افراد به دلیل تجربه و با آگاهی نسبت به نشانه های آن می توانند آن را به خوبی پیش بینی کنند . دریافت مشاوره از این افراد که به عنوان مشاور مالی شناخته می شوند، می تواند راهگشای ضررها و خسارات وارد شده به کسب و کار شما باشد. این مشاوره می تواند از سرمایه گذاری های خرد مانند خرید ملک شروع شده و به سرمایه گذاری های کلان مانند خرید سهام شرکت ها و فروش آن ها ختم شود. مشاور مالی می تواند مانند یک حمایت گر در قدم به قدم امور مشاوره مالی همپا و همیار شما باشد .

دکمه بازگشت به بالا