عمومیکسب و کار ایرانی

نمای آجری سنتی؛ اصالت نمای ایرانی

نمای آجری سنتی به اندازه انواع نماهای مدرن میان افراد مختلف به ویژه طرفداران معماری کلاسیک طرفدار دارد. با صنعتی شدن اغلب زندگی های امروزی، افراد تمایل بیشتری به معماری های کلاسیک و نوستالژیک یافته اند. در میان انواع نما های کلاسیک ، نمای آجر سنتی جایگاه متمایزی دارد.

خانه تاریخی داروغه در شهر مشهد

در گذشته آجر در کنار کاشی تنها مصالح برای نما سنتی بودند. به همین دلیل، نهایت خلاقیت و تنوع طرح در نمای آجری در نماهای سنتی مشاهده می شود. البته آجرکاری نما در گذشته از سازه و قوس های ساختمان تبعیت می کرد. امروزه همچنان طرح های نمای سنتی آجری ، در نمای ساختمان ها اجرا می شود.

طراحی انواع نماهای آجری سنتی

قیمت نمای آجر سنتی

نوع آجر مورد استفاده در طراحی و اجرای نمای آجر سنتی ، سبک چیدمان و پیچیدگی معماری نمای طراحی شده نقش زیادی در تعیین قیمت تمام شده نما با آجر سنتی دارد. ممکن است سایر مصالحی که در کنار این آجر به صورت تلفیقی استفاده می شود، قیمت تمام شده نما را تحت تاثیر قرار دهد. اما در کل این نوع نما به نسبت کیفیت و زیبایی و در مقایسه با سایر انواع نما، قیمت مناسبی دارد.

نمای آجری سنتی

اجرای نمای آجری سنتی

آجر از دیر باز در ساخت بنا و طراحی نما مورد استفاده معماران بوده است و با وجود گذر زمان و عرضه انواع مصالح ساختمانی مدرن برای ساخت انواع نماهای سنتی ، همچنان جایگاه خود را به عنوان مصالح ساختمانی پرکاربرد و پرطرفدار حفظ نموده است. خواص مکانیکی و شیمیایی مطلوب، قیمت مناسب، در دسترس بودن، زیبایی و اصالت آجر باعث شده است که بسیاری از معماران ، اجرای نمای آجری سنتی را در اولویت خود قرار دهند.

نمای آجری سنتی مجموعه باغ موزه مقدم

یک معمار می تواند با استفاده از آجرهای سنتی و روش های مختلف چیدمان، نماهای خاص و متمایزی را طراحی نماید. در ادامه به معرفی انواع طرح های اجرای نمای آجری سنتی پرداخته شده است.

انواع چیدمان نمای آجری سنتی

رگ چینی

به ایجاد طرح های مختلف با ترکیب آجرها رگ چینی گفته می شود. در اجرای نمای آجر سنتی با این روش، با تغییر حالت های قرار گرفتن آجر طرح های مختلف ایجاد می گردد. در ادامه برخی از طرح های معروف نمای آجری سنتی که از دیرباز در ایران اجرا می شود، معرفی گردیده است.

نما سنتی با آجر راسته: آجری که از پهلو و درازا در نما کار شود.

نمای سنتی آجری با آجر کله: آجری که سر آن به صورت افقی یا عمودی در نما قرار گرفته شود.

نما سنتی با آجر قد نما: آجری که از پهلو و درازا به طور عمودی در نما استفاده گردد.

نمای سنتی آجری با آجر لاریز: آجری که رج آجرها حالت پله‌ ای تمام می شود.

نما سنتی با آجر لابند مرتب: آجری که یک در میان، کله و راسته کار شود.

نماهای سنتی با روش نیما نیم: آجرکاری معمولی که بندکشی‌ های رگ عمودی بالا درست در وسط آجر های رگ پایین قرار می ‌گیرند.

طرح ‌های دیگر نما با آجر سنتی با روش رگ چینی عبارتند از: کله راسته ، خفته راسته ، بافت حصیری ، جناغی ، شطرنجی و …

رگ چینی

گل اندازی

 برخی مواقع در آجرچینی رگ چین از ترکیب آجرها گل های مختلف ایجاد می شود و گاهی آجر و کاشی پیش بر با هم ترکیب می‌ شوند و کاشی مانند نگینی در نمای آجری قدیمی به چشم می آید.

گل اندازی نمای آجری سنتی

گره سازی

 گره سازی با آجر چینی یکی از روش های بسیار ظریف و هنری است که با قطعه‌ های مختلف آجرهای بریده و تیشه داری شده انجام می‌ شود. اجرای نمای آجری سنتی با این روش به مهارت بسیار بالایی نیاز دارد.

آجرکاری با آجرهای تزئینی (مهری)

 در این شیوه انواع آجرها با نقش ‌های مختلف برجسته، با طرحی که به صورت مهر شده روی سطح آجر نقش بسته، استفاده می گردد.

اجرای نمای آجرکاری مهری

فخر و مدین

در این طرح نما با آجر نسوز ، آجرها به صورت مشبک چیده می‌شود و به منظور ایجاد سایه روی قسمتی از پنجره و یا ارتباط بصری بین دو فضا، استفاده می گردد.

اجرای نمای آجری با طرح فخر و مدین

هشت و گیر

در این شیوه از اجرای نمای آجری سنتی ، آجر چینی به صورت مسطح انجام نمی گردد و نماکار به صورت برجسته و فرورفته طرح ‌هایی روی نما به وجود می‌ آورد که با ایجاد سایه جلوه های مختلفی در نما ایجاد می کند.

اجرای نما سنتی با طرح هشت و گیر

باد بزنی

در این روش از اجرای نمای آجر سنتی ، نما را به مربعاتی تقسیم کرده و در هر مربع یک آجر به صورت افقی و آجر دیگر به صورت عمودی چیده می‌ شود.

معقلی (ترکیب کاشی و آجر)

برخی اوقات در اجرای نمای آجری سنتی ، آجر و کاشی با هم ترکیب می شوند.

نمای آجر باغ مسعودیه

آجر قزاقی نمای آجری سنتی |آجر نما سنتی داخل منزل |انواع نمای سنتی ساختمان

طراحی نمای آجری سنتی

طراحی نمای آجری سنتی با انواع روش های اجرا و انواع آجر سنتی امکان پذیر است. یک معمار و طراح نما اول باید با انواع روش های اجرای نماهای سنتی آشنا باشد و دوم شناخت کافی از انواع آجر سنتی داشته باشد. اگر از معمارانی هستید که قصد طراحی نمای آجری سنتی را دارید، نگران تنوع آجر سنتی نباشید. این نوع آجر تنوع بسیار زیادی دارد و شما می توانید از این تنوع، برای طراحی نماهای سنتی منحصر به فرد استفاده نمایید. علاوه بر تنوع در جنس و تکنولوژی ساخت که باعث خواص و کارایی متفاوت این آجرها می شود، این نوع آجرها تنوع ظاهری خوبی نیز دارند.

نمای آجر سنتی در سر در ورودی

آجر سنتی زرد رنگ، قرمز، آجرهای خشتی ساده، آجرهایی با انواع طرح های سنتی همچون ستاره ای ، گره ای ، فروهر، آجر های لاله، آجر های مشبک و آجر های رنگی سنتی لعابدار از جمله آجرهایی هستند که می توانید از آن ها برای اجرای نمای آجر سنتی استفاده نمایید. بر خلاف تصور بسیاری از افراد، نماهای سنتی از تنوع خوبی برخوردار هستند. در صورتی که قصد طراحی نما آجر سنتی را دارید، بهتر است با انواع این آجرها و خواص متفاوت آن ها آشنا شوید.

آجر نما سنتی کار شده به همراه آجر لعابدار

انواع آجر سنتی (تزیینی)

 • آجر واکوب و آبمال
 • آجر پیش بر
 • آجر مهری
 • آجر تراش
 • آجرهای تزئینی قالبی و تراش
 • آجر آبساب

نمای تزئینی آجری سنتی

نمای آجر سنتی تلفیقی

در نمای آجری سنتی گاهی تکنیک ترکیب با کاشی کاری و گچ کاری به کار گرفته می شود. این نوع تکنیک تلفیق هم در نما آجر سنتی و هم در کتیبه های سنتی ایرانی قابل مشاهده است.

تکنیک تلفیق نمای آجر سه سانتی ساختمان با کاشی

نمای آجری سنتی با استفاده از آجر های سنتی مرغوب

نمای آجری سنتی با استفاده از آجرهای سنتی اجرا می شود اما امروزه این آجرها در مقایسه با آجرهایی که در گذشته استفاده می شده اند، کیفیت مناسبی داشته و خواص مطلوبی دارند. یک معمار می تواند با اطمینان از کارایی آجر های سنتی از آنان برای طراحی نماهای زیبا استفاده نماید. استفاده از تکنولوژی روز پخت و کوره های مجهز، مواد اولیه مرغوب و… باعث ارتقا چشمگیر خواص این آجرها در طول زمان شده است. نوع ماده اولیه مصرفی، مدت زمان پخت، شکل آجر ، رنگ آجر می تواند با یکدیگر متفاوت باشد و بر قیمت تمام شده آن تاثیر بگذارد. استفاده از این آجرها برای طراحی نمای آجری سنتی موجب به کارگیری ترکیبی از طرح های سنتی و تکنولوژی روز می شود.

نما سنتی آجری

نمای آجری سه سانتی ساختمان

نمای آجر سه سانتی ساختمان که نام دیگر آن آجر پلاک است در طراحی نمای آجری سنتی بسیار کاربرد دارد. نام آجر سه سانتی ساختمان بر گرفته از نمونه های اولیه ای است که در عرض ۳ سانتی متر تولید می شده اند. امروزه ابعاد متفاوتی از نمای آجر سه سانتی ساختمان و همینطور رنگ های متنوع آن، در بازار موجود است. رنگ زرد نمای آجر سه سانتی ساختمان پر استفاده ترین نوع آجر سه سانتی در اجرای نمای آجری سنتی است. همچنین نمای آجر سه سانتی ساختمان در برابر سرما و گرما مقاومت خوبی از خود نشان می دهد و به راحتی شوره نمی زند.

نمای آجر سه سانتی ساختمان در برابر تابش نور خورشید بسیار مقاوم است و به سادگی تغییر رنگ نمی دهد.

نمای ساختمان با آجر قزاقی

آجر قزاقی یکی از قدیمی ترین انواع آجر سنتی است که برای اجرای نماهای سنتی از آن استفاده می شده است. آجر قزاقی معمولا با روش دستی و سنتی تولید می شود. اجرای نمای ساختمان با آجر قزاقی بیشتر برای مرمت نمای آجری قدیمی به کار گرفته می شود. این نوع آجر به صورت طرح دار و ساده در رنگ های مختلفی تولید می شود.

نمای ساختمان با آجر قزاقی

نمای ساختمان با آجر قزاقی سفید یا بهی رنگ مرغوب ترین نوع نما سنتی با آجر قزاقی است. نمای ساختمان با آجر قزاقی ، خاصیت عایق حرارتی را برای ساختمان ایجاد می کند.

نمای آجر سنتی و سبک روستیک

سبک چیدمان آجر های سنتی در طراحی نمای آجری سنتی نقش تعیین کننده ای دارد. یک معمار خلاق و حرفه ای با انتخاب سبک چیدمان، نماهای زیبایی خلق می کند. سبک روستیک یا روستایی -سنتی یک سبک معماری است که امروزه به ویژه در طراحی ویلاها، رستوران ها و هتل ها، محل های اقامت و کاروانسراها رواج زیادی یافته است. اغلب افراد از زندگی های صنعتی و ماشینی خسته شده اند و به دنبال فضاهای نوستالژیک هستند که آن­ها را از حال و هوای زندگی صنعتی دور کند. روستیک در لغت به معنی دست نخورده است. اجرای نمای آجر سنتی با سبک روستیک نیز به بی تکلف بودن و نزدیکی روح متریال استفاده شده در اجرای نما با طبیعت، اشاره می کند.

دیوار آجری سنتی

نمای آجری سنتی در معماری داخلی

یکی از اصلی ترین کاربردهای نمای آجری سنتی در معماری داخلی است. از این نوع آجر نما در تزیین داخلی بسیاری از ساختمان ها استفاده می شود. استفاده از نما سنتی آجر برای طراحی داخلی و تزیین رستوران ها، بناهای مسکونی و تمامی ساختمان هایی که صاحبان آن ها علاقه به معماری کلاسیک دارند، بسیار رایج است.

اجرای دیوار آجری

از این نوع آجر برای طراحی فضاهای گرم و صمیمی به وفور استفاده می شود. یک معمار می تواند با استفاده از نمای آجری سنتی در کنار سایر مصالح ساختمانی سنتی همچون آجر های کف سنتی ، یک معماری منحصر به فرد و به یاد ماندنی خلق نماید.

نمای آجر سنتی در معماری داخلی

کاربری های نمای آجر سنتی 

استفاده از نمای آجری سنتی در معماری رستوران های سنتی، خانه های ویلایی، مساجد و اماکن مذهبی، بازسازی ساختمان های تاریخی، ساختمان هایی در بافت قدیمی شهرها، ساختمان های مسکونی، طراحی فضاهای باز و حیاط ها، برخی ادارات و… رواج بسیار زیادی دارد.

نمای آجری سنتی

یک معمار می تواند با خلاقیت و استفاده از دیگر مصالح ساختمانی، نمایی منحصر به فرد و زیبا خلق کند.

آجر سنتی در نما

در بسیاری از معماری های مبتنی بر نمای آجری سنتی ، از شیشه های رنگی، انواع سنگ ها، کاشی ها، حوض های آب در داخل حیاط و … برای زیباتر نمودن ساختمان و نماهای سنتی نمای آجری سنتی از گذشته تاکنون جایگاه ویژه ای در فرهنگ و معماری اصیل ایرانی داشته است. صمیمیت و حس و حالی که در حیاط ها و ساختمان های خانه نمای آجری قدیمی بوده است، امروزه در هیچ نمای مدرنی احساس نمی شود.

استفاده از آجر نمای سنتی ایرانی اصل مهمی در اجرای این سبک از معماری به شمار می رود. نمای سنتی آجری همیشه خواهان زیادی بین مردم داشته و دارد؛ برای مردمی که دوست دارند به گذشته پر معنا و پر رمز و راز خود روی بیاورند، نمای ساختمان با آجر سنتی بهترین گزینه محسوب می شود.

استفاده از نمای آجری سنتی در طراحی نما ساختمان

چه نکاتی را در طراحی نمای آجری سنتی باید در نظر گرفت؟

از مصالح زیبا، اصیل و در دسترس است که در دیوارهای خانه های قدیمی ایرانی بیشتر از هر چیزی به چشم می آمد. امروزه نیز بسیاری از معماران و طراحان، استفاده از آجر را برای طراحی نمای سنتی ایرانی اولویت قرار می دهند.

جهت طراحی یک نمای آجری سنتی خاص و منحصر به فرد که حس و حال بیننده را تحت تاثیر قرار دهد، ابتدا باید المان های مهم معماری سبک سنتی را شناخت. در ادامه این المان ها را معرفی می کنیم.

نحوه آجر چینی نمای سنتی ساختمان

نحوه چیدمان آجر در نمای خانه سنتی تاثیر زیادی دارد. مثلا آجر چینی مشبک جناغی یکی از بهترین نمونه های چیدمان آجر در نمای سنتی ساختمان است. این نوع چیدمان معمولا برای نمای داخلی سنتی استفاده می شود.

برای نمای خارجی ساختمان سنتی می توانید از آجر چینی به سبک گل اندازی استفاده کنید.

المان های تاثیر گذار در طراحی نمای سنتی ایرانی

نمای سنتی آجری دارای المان های زیادی است که تقریبا در تمامی آن ها امکان استفاده از آجر نما و یا آجر سنتی وجود دارد.

 1. ایوان
 2. طاقی و طاقچه (از اصلی ترین المان های نمای آجری سنتی)
 3. سقف های آینه کاری یا گچ بری شده
 4. حوض و حوضچه
 5. پنجره های ارسی
 6. تخت های سنتی (بسیار کاربردی در طراحی نمای آجری قدیمی)
 7. و

رعایت چیدمان آجر در انواع نمای سنتی ساختمان

همانطور که می دانید صرفا قرار دادن این المان ها کنار یکدیگر کافی نیست، معمار باید با ذوق و سلیقه هنری خود را با رعایت اصول هندسی و زیبایی شناختی در چیدمان آجر نمای سنتی ایرانی ترکیب کند. لازم به ذکر است که رعایت تناسب بین المان های مختلف، اثر هنری دلچسب و اصیلی از نمای آجر سنتی ساختمان خلق می کند.

جهت مشاهده ناب ترین ایده های طراحی نما آجری سنتی روی دکمه زیر کلیک کنید.

انواع آجر نما برای طراحی نمای آجری سنتی

نمای سنتی ساختمان با طراحی منحصر به فرد و زیبا

در معماری سنتی، طراحی نما با آجر سنتی انجام می شود. این آجرهای نما در مقایسه با آجرهای قدیمی، طرح و رنگ درجه یک تر و مطلوب تری دارند. اگر می خواهید برای طراحی نمای آجری سنتی خانه ایرانی خود از این آجرها استفاده کنید، با تنوع بسیار زیادی در طرح و رنگ و ابعاد مواجه خواهید شد.

امروزه انواع نمای آجر سنتی یا به تعبیری آجر نما سنتی در سفره خانه ها، موزه ها، هتل ها و متل های سنتی، بازارها و بازارچه های سنتی، فرهنگسراها و برخی از منازل یا خانه های آجری قدیمی که در حال بازسازی هستند، به سفارش مشتری به کار می رود.

جهت مشاهده لیست قیمت آجر نما سنتی و تصاویر نمونه پروژه های اجرایی، روی دکمه زیر کلیک کنید

تنوع طرح و رنگ بسیار با آجر نمای سنتی ایرانی

امروزه بر خلاف گذشته ها، با روی کار آمدن مصالح جدید و متنوع، دست شما برای طراحی نمای سنتی ایرانی خاص و منحصر به فرد باز می باشد. علاوه بر این با استفاده از این مصالح ارزان می توانید در هزینه های خود صرفه جویی کنید.

این متریال در طیف های رنگی زرد، کرم، قرمز اخرایی، گلبهی، پوست پیازی و… و همچنین طرح های متنوعی چون خشتی، لعابدار، قایقی، گل و… در نمای آجری سنتی به کار می رود.

تنوع در انواع نمای آجری سنتی

سبک رستیک در نمای سنتی آجری

نوع دیگر نمای سنتی آجری، آجرنمای معروف به رستیک است. این نوع آجرنما شبیه به آجرهای گری و معمولی سابق است. امروزه از این متریال برای نوستالژیک کردن فضا و آفرینش نماهای سنتی یا کلاسیک استفاده می کنند.

اگر شما هم جزء افرادی هستید که از سبک های مدرن و صنعتی در زندگی امروزی خسته شده اید و به دنبال فضایی نوستالژیک در نمای آجر سنتی ایرانی هستید، آجر نما طرح رستیک، انتخاب شایسته ای برای شما می باشد. در غیر این صورت پیشنهاد می کنیم مقاله “۴ مزیت نمای رومی در ساختمان های امروزی” در آجر آنلاین را مطالعه کنید و از انواع نمای رومی ایرانی ایده گرفته بگیرید.

در ادامه می توان خاطر نشان کرد که بسیاری از معماران و یا مسئولین شهرداری به این نتیجه رسیده اند که محله های قدیمی را با نمای ساختمان سنتی ایرانی بازسازی کنند و ساختمان های جدید نیز با معماری سنتی در محدوده خودش ساخته شود. در واقع نمای سنتی خانه حس نوستالژیک و حال و هوای بسیار خوبی به افراد می دهد. هیچ کس نیست که از دیدن خانه های آجری قدیمی و نمای آجری سنتی لذت نبرده و میل به بازسازی آنها نداشته باشد.

سوالات پر تکرار کاربران در زمینه طرح های آجر سنتی

? آیا می توان از سبک رستیک در نمای آجری سنتی استفاده کرد؟

✅ بله. امروزه نمای خانه سنتی ایرانی یا بسیاری از بناهای قدیمی را با آجرنمای سنتی به سبک رستیک بازسازی می کنند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص مطالب این صفحه از سایت را به دقت مطالعه کنید.

? تنوع طرح و رنگ آجر نمای سنتی ایرانی در چه حد است؟

با توجه به این موضوع که متریال نمای سنتی ایرانی در طیف های رنگی زرد، کرم، گلبهی وموجود است و همچنین طرح های متنوعی مانند خشتی، لعابدار و… دارد، بابت تنوع رنگی خیال تان راحت باشد و از آجر نما سنتی ایرانی کاملا استفاده کنید.

 

دکمه بازگشت به بالا