عمومیکسب و کار ایرانی

نمک های محلول در آب علت شوره زدن آجر نما نسوز

 • شستشوی آجرنما با فشار آب
 • کشیدن برس یا فرچه خشک
 • پاک کردن شوره ایجاد شده روی آجر با مواد اسیدی
 • ساب پاشی روی آجر نما

نکات پاک کردن شوره یا سفیدک آجر :

شست شو با آب 

در این روش باید آب با فشارزیاد به روی شوره پاشیده شود. برای اینکار می توان از واترجت یا پمپ های کارواش که می توانند آب را با فشار زیاد روی سطح بپاشند استفاده کرد. اینکار را تا پاک شدن شوره از روی سطح دیوار آجری ادامه میدهیم.

پاک کردن شوره با برس خشک

برای برطرف کردن شوره آجر می توان از انواع برس ها و فرچه ها استفاده کرد البته بهتر است  از برس سیمی استفاده کرد. این روش کم هزینه ترین و  ارزان ترین روش پاک کردن شوره دیوار آجری است. برس زدن را نیز تا زمان برطرف شدن سفیدک از روی نمای آجری باید ادامه داد. مزیت نسبی این روش راحتی و کم هزینه بودن آن است و عیب آن دسترسی مشکل به سطوح شوره زده مرتفع نمای آجری ساختمان هاست.

استفاده از مواد اسیدی مثل جوهرنمک یا سرکه

آجر ها به مرور زمان ممکن است در اثر رشد باکتری ها، کپک ها و… رسوب های معدنی ای بر روی سطح تشکیل دهند. ها هیدروکلریک اسید 10 درصد گزینه ی مناسبی می باشد. با مخلوط سازی 1 پارت از این اسید و 9 پارت آب می توان محلول مناسبی برای تمیز سازی سطوح فراهم آورد. این محلول با کمک اسفنج بر روی آجر ها اعمال می شود و تمام لکه های موجود بر آن را از بین می برد.

علاوه بر ترکیب بالا می توان از ترکیب های اسیدی و آب دیگری مثل ترکیب جوهرنمک با آب با نسبت 1 واحد جوهر نمک و 12 واحد آب و همینطور ترکیب سرکه 1 واحد و 9 واحد آب گرم استفاده کرد.

سندبلاست یا ساب پاشی

یکی از روش‌هایی که برای تمیزکاری و از بین بردن ناصافی‌های موجود مثل شوره یا آلودگی های دیگر در سطوح مختلف مانند سطوح آجری ،فلزی،‌ چوبی، شیشه‌ای و غیره استفاده می‌شود سندبلاست یا ساب پاشی گویند. در این روش مواد ساینده با سرعت و فشار زیاد به سطح برخورد می‌کنند و از همین طریق آلودگی‌ها، رنگ، گرد و غبار و مواد اضافی روی سطوح را از بین می‌برند و سطحی تمیز و پاکسازی شده ایجاد می‌کنند.
هزینه این روش نسبت به سایر روش ها کمی بالاتر است، نکته قابل توجه این است که بعد از سند پلاست آجر، بهتر است که سطح نما را با رزین پر کنیم تا ضد آب شود و مجددا شاهد شوره زدن در آجر نباشیم. و در واقع باشوره آجر چیست؟ آیا لکه های سفید رنگ روی مصالح آجری همان شوره است؟ علت شوره زدن آجر نما چیست؟ چه آجری سفیدک نمی زند؟

شوره زدن آجر نسوز، سنتی، هلندی یا هر مصالح آجری دیگر، از زیبایی و جذابیت بنا کاسته و باعث از بین رفتن عمر مفید این مصالح می شود. با شناخت عمده دلایل این پدیده می توان از این اتفاق جلوگیری کرد و فرق میان مصالح با کیفیت و کم کیفیت را تشخیص داد.

شوره آجر چیست و به چه دلیلی بوجود می آید؟

شوره زدن آجر یعنی چه؟

سفیدک هایی که روی آجر ایجاد می شوند، در واقع همان نمک های محلول در آب هستند که طی فرآیند نصب آجر، بر اثر تبخیر آب، رسوب می کنند و روی سطح آجر باقی می مانند که به آن ها شوره آجر می گویند.

شوره زدن آجر نما معمولا همزمان با ساخت یا بعد از تمام شدن ساخت ساختمان، در طی مدت زمان کوتاهی روی نما ایجاد می شود. رنگ شوره ها بسته به نوع نمک، متفاوت می باشد. گاهی ممکن است در فصل تابستان، شوره روی آجر ناپدید یا کمرنگ تر شود اما غالبا در طول سال باقی می ماند.

بهترین روش رفع شوره آجر چیست |رزین ضد شوره آجر |رفع شوره آجر سفال

وبسایت از تامین کنندگان معتبر انواع آجر نما می باشد؛ به نحوی که تمامی محصولات آجر آنلاین، بدون شوره ارزیابی و دسته بندی می شوند. جهت سفارش و کسب اطلاعات بیشتر کافیست روی دکمه سبز رنگ تماس و یا چت آنلاین کلیک کنید.

شوره آجر به دلیل رسوب نمک های محلول ایجاد می شود.

علت شوره زدن آجر نما چیست؟

در هنگام ظاهر شدن سفیدک روی آجر، بسیاری از افراد به اشتباه تصور می کنند که دلیل آن بی کیفیت بودن آجر است؛ در حالی که اصلی ترین علت شوره زدن کف ساختمان و آجرها، نمک های محلول در دوغاب و ملات، آب استفاده شده و خاک رس خام موجود در آن می باشند.

مراقبت از نمای آجری در برابر عواملی همچون شوره، آلودگی و… کار چندان سختی نیست. یکی از ساده ترین راه های آن پیدا کردن علت شوره زدن آجر نما است. روش دیگر جلوگیری از شوره زدن آجر، نحوه است. با کلیک روی لینک می توانید با ساده ترین روش های نگهداری از آجر آشنا شوید.

۱_ نمک های محلول در آب علت شوره زدن آجر نما نسوز

همان طور که در متن بالا نیز گفته شد، نمک هایی که در ملات آجر موجود هستند می توانند به سطح آجر رسیده و منجر به شوره زدن آن شوند؛ اینکه نمک های محلول در آب منتقل شده به داخل آجر، آیا به سطح آن می رسند یا خیر؟ به ۲ عامل بستگی دارد:

 1. میزان آلوده بودن ملات به نمک های مختلف
 2. میزان جذب آب در آجر

در بررسی عامل دوم باید بدانید که آجرهای رسی و معمولی جذب آب بسیار زیادی دارند، اما شوره زدن آجر نسوز، بستگی به کیفیت آن دارد.

نقش نمک های محلول در آب در شوره زدن آجر نما

دسترسی به قیمت آجر نما نسوز در تاریخ روز و درب کارخانه تنها با کلیک روی دکمه وبسایت آجر آنلاین به عنوان یکی از مراکز فروش مستقیم آجر نسوز از درب کارخانه، تولید انواع آجر نما نسوز را منطبق با استانداردهای مطرح در ایران و جهان، ضمانت می کند. برای درک میزان ماندگاری و دوام این آجرها کافیست به صفحه مربوطه مراجعه کرده و نمونه تصاویر پروژه های ساختمانی ما را مشاهده نمایید.

۲_ علت شوره زدن آجر سفال، سنتی و… با ملات

مهم ترین منبع نمکی که باعث ایجاد سفیدک روی آجر می شود، ملات مورده استفاده است. ملات ها با میزان درصد مشخصی از آب تهیه می شوند، در نتیجه از رطوبت قابل توجهی برای انتقال نمک های محلول در خود به داخل آجر برخوردارند و این عوامل باعث علت شوره زدن آجر سفال، نما، سنتی و… می شود.

ملات یکی از دلایل شوره زدن آجر نما

دلیل شوره زدن آجر با توجه به انواع آن

شوره آجر با توجه به علت های مختلف و روش های نصب آن از انواع مختلفی تشکیل می شود که خوب است در مورد آنها اطلاعاتی داشته باشیم تا دلیل شوره زدن آجر نما را بهتر درک کنیم و برای جلوگیری از شوره زدن آجر نما اقدامات بهتری را انجام دهیم. انواع شوره های آجر در لیست زیر آمده است که در ادامه به توضیحات مختصر آنها پرداخته خواهد شد:

 • شوره نیتراتی
 • شوره کلروری
 • شوره کربناتی
 • شوره سولفاتی

شوره سولفاتی

شوره های سولفاتی معمولا به دلیل بارش باران و تبخیر آن روی آجرها ایجاد می شود. البته عوامل مختلفی هم وجود دارد که باعث تشدید این شوره می شود. مانند موارد زیر:

 • ساخت ملات آجر با آب های سولفات دار
 • استفاده از آهک در ملات آجر

شوره های کربناتی

شوره های کربناتی از دوغاب و ملات هایی که آهک در آن وجود دارد، ایجاد می شود. بعد از دیوار کشی و خشک شدن آب ملات ها، کربنات موجود در آن باعث ایجاد شوره می شود.

بنابراین برای جلوگیری از شوره زدن نمای آجری حتما ملاتی که استفاده می کنید توجه داشته باشید دارای آهک نباشد یا میزان خیلی کمی وجود داشته باشد.

۵ روش جلوگیری از شوره زدن آجر نما

در لیست زیر توصیه هایی را در خصوص جلوگیری از شوره زدن آجر نما برای شما ذکر کرده ایم:

 • در همان ابتدا اگر شوره آجر کم و ناچیز بود، آن را جارو کنید، اگر زیاد بود، چند بار با آب و جارو شست و شو دهید و اگر برطرف نشد، از مایع شوره زدا استفاده کنید.
 • استفاده از مایع نانو آجر
 • جوهر نمک رقیق شده بهترین راهکار بای جلوگیری از شوره آجر نما
 • از ورود آب به منافذ دیوارها جلوگیری کنید؛ زیرا می توانند منجر به تبدیل شدن نمک های جامد به نمک های محلول در آب شوند.
 • با توجه به اینکه سفیدک ها در همان زمان ساخت یا نهایتا در زمان پایان ساخت، روی سطح آجر ایجاد می شوند، باید سریعا و پیش از ماندگاری ملات در سطح نما، آن ها را رفع کنید.

از بهترین روش هایی که از شوره زدن آجر نما جلوگیری می کند استفاده از پوشش نانو آجر پس از نصب می باشد. اگر نمی دانید پس روی لینک کلیک کنید تا به طور کامل با این امر به خوبی آشنا شوید. همچنین پس از مطالعه این مقاله می توانید برای خرید آن در آجر آنلاین اقدام کنید.

روش جلوگیری از شوره زدن آجر نما

استفاده از محلول نانو آجر بهترین عامل جلوگیری از شوره

محلول نانو مایعی است که با اسپری روی سطح آجر پاشیده می شود. این محلول با نفوذ بین حفره های آجر لایه ای محافظتی ایجاد می کند که از مهم ترین مزیت آن جلوگیری از شوره زدن آجر نسوز، سنتی و… است.

دسترسی به قیمت محلول نانو آجر در تاریخ روز تنها با کلیک روی دکمه

با خرید آجر مناسب و مرغوب از سایت آجر آنلاین و همچنین مراقبت از آن با روش هایی که در پاراگراف بالا ذکر کردیم، می توانید از شوره زدن آجر پیشگیری کنید.

سوالات متداول

شوره زدن آجر نما به چه معنا است؟

✅ به سفیدک هایی که روی سطح آجر ایجاد شده و بر روی آن باقی می مانند، شوره آجر می گویند.

دلیل شوره زدن آجر چیست؟

✅ اصلی ترین علت شوره زدن آجر نما، نمک های محلول در دوغاب و ملات، آب استفاده شده و خاک رس خام  موجود در آن می باشد.

با چه راهکارهایی می توان از شوره زدن آجر نسوز، سفال و… جلوگیری کرد؟

۱از ورود آب به منافذ دیوارها جلوگیری کنید؛ زیرا می توانند منجر به تبدیل شدن نمک های جامد به نمک های محلول در آب شوند. ۲با توجه به اینکه سفیدک ها در همان زمان ساخت یا نهایتا در زمان پایان ساخت، روی سطح آجر ایجاد می شوند، باید سریعا و پیش از ماندگاری ملات در سطح نما، آن ها را رفع کنید.

این روش علاوه بر برطرف کردن شوره نمای آجری ، از بوجود آمدن مجدد شوره جلوگیری می کنیم.

 

دکمه بازگشت به بالا