عمومیکسب و کار ایرانی

نکات کلیدی برای انتخاب بهترین شرکت ترخیص کالا از گمرک

ترخیص کالا به صورت کلی با توجه به حساسیت‌هایی که در این مسیر وجود دارد معمولا توسط ترخیص کاران خصوصی یا ترخیص کاران دولتی گمرک انجام می‌شود تا کالا‌ها بدون جریمه و مشکل از گمرک ترخیص شوند. اگر شما هم تجربه کافی در این زمینه ندارید پیشنهاد می‌کنیم تا فرایند ترخیص کالای خود از گمرک را به ترخیص کاران حرفه‌ای گمرک بسپارید.ترخیص کالا از گمرک یک فرایند در تمامی گمرک‌های ایران است که توسط صاحب کالا یا نماینده  قانونی صاحب کالا در گمرک برای صادرات یا واردات کالا انجام می‌شود. در طی این فرایند کالا با انجام تشریفات گمرکی مربوط از اماکن گمرکی خارج می‌شود.

ترخیص کالا چیست؟

ترخیص کالا به معنی انجام مراحل اداری و قانونی برای صادرات یا واردات کالا است، در فرایند ترخیص کالا اطلاعات مورد نیاز در ارتباط با کالا شامل مقدار، ارزش، نوع و منشا کالا به همراه مدارک لازم جمع‌آوری و به اداره گمرک ارائه می‌شوند.پس از این مرحله گمرک با بررسی مدارک و تائید اعتبار و صحت اطلاعات ارائه شده، تامین امنیت ملی و حفظ منافع ملی را نیز بررسی می‌کند و پس از تائید نهایی کالا به دست فروشنده یا خریدار تحویل داده می‌شود. ترخیص کالا در حمل و نقل هوایی، ریلی، دریایی و جاده‌ای از جمله مراحل پایانی حمل و نقل است.

یکی از مواردی که در گمرکات کشور به صورت متداول انجام می‌شود، ترخیص کالا از گمرک است که این امر توسط صاحب کالا یا نماینده قانونی او براساس بند ب ماده ۱ قانون امور گمرکی مصوب سال ۱۳۹۰ مجلس شورای اسلامی در گمرک برای صادرات یا واردات کالا انجام می‌شود و در طی آن کالا با انجام امور گمرکی مربوطه از اماکن گمرک خارج و در واقع کالا به صورت قانونی ترخیص می‌شود. فرایند ترخیص کالا شامل تهیه و آماده‌سازی برای ثبت اسناد و مدارک به صورت الکترونیکی و یا فیزیکی و در نهایت محاسبه هزینه‌های مربوط به ترخیص کالا از جمله هزینه مالیات حقوق گمرکی در کنار سود بازرگانی می‌شود.

ترخیص کالا فرایندی زمان بر و طولانی است

برای ترخیص کالا اگر کالا به صورت زمینی و یا دریایی وارد ایران شده باشد پروسه ترخیص با ترخیص کالا به صورت هوایی متفاوت است. معمولا ترخیص کالا توسط ترخیص کاران متخصص و خبره در این حوزه به صورت تخصصی انجام می‌شود. این افراد براساس مهارت و دانشی که در اختیار دارند می‌توانند فرایند ترخیص کالا را در مدت زمان کوتاهی و بدون بروز مشکلی پیش ببرند. شما باید برای ترخیص کالاهای خود از هر گمرک، خود به صورت شخصی پیش قدم شوید یا اینکه فردی را به عنوان نماینده خود برای ترخیص کالا استخدام کنید. این فرد به عنوان نماینده شما ترخیص کالا از گمرک ایران را پیگیری می‌کند و شما می‌توانید به سایر امور تجارت خود بپردازید.

مراحل ترخیص کالا دو دسته هستند: مراحل عمومی و مراحل تخصصی که براساس نوع خاص کالا متفاوت هستند. در مراحل عمومی معمولا اسناد و مدارک توسط شما یا نماینده شما برای بررسی به گمرک ارائه می‌شوند. در مراحل تخصصی نیز بسته به نوع کالا ممکن است روی کالا آزمایش خاصی و یا تست تخصصی انجام شود. این امر معمولا بر روی محصولات پزشکی و خوراکی انجام می‌شود. به شما پیشنهاد می‌کنیم پیش از واردات کالا حتما اسناد و مدارک مورد نظر را از مراجع مربوطه در ایران دریافت کنید و سپس برای واردات اقدام کنید تا دچار مشکل نشوید.

به کلیه مراحل و فرایندهایی که برای آزادسازی کالاها از گمرک انجام می‌شوند، ترخیص کالا گفته می‌شود. برهمین اساس صاحب کالا یا نماینده قانونی او پس از تهیه و آماده‌سازی اسنادی که ارائه آن به گمرک برای ترخیص کالا الزامی هستند، مشخصات کالاهایی که برای واردات یا صادرات به انبار تحت نظارت گمرک ارسال می‌شوند را به گمرک مرتبط اظهار می‌کنند. این اظهارنامه معمولا بصورت الکترونیکی و یا فیزیکی صادر می‌شود. صاحب کالا یا نماینده قانونی وی وظیفه دارد، در اظهار خود هزینه‌هایی نظیر “سود بازرگانی و حقوق گمرکی و مالیات بر ارزش افزوده و سایر هزینه‌های متعلقه” را محاسبه کند.

محاسبات اظهارنامه برای ترخیص کالا از گمرک باید با در نظر گرفتن ارزش خرید کالا و منبع تعرفه گمرگی و سایر قوانین و مقررات و تسهیلات ارائه شده توسط دولت به واردکنندگان و صادر کنندگان کالا انجام شود. هر نوع اشتباه و خطا در این قسمت می‌تواند جریمه و هزینه‌های  اضافی را برای صاحب کالا در پی داشته باشد که در اغلب موارد جبران این هزینه‌ها بسیار سخت است.در اغلب کشورهای دنیا  کارگزاران گمرک و حق العمل کاران، به عنوان متخصصین این صنعت به امر ترخیص کردن کالا می‌پردازند. وارد کنندگان، صادر کنندگان و تولیدکنندگان و تجار مستقل به طور عمده کارفرمایان کارگزاران گمرکی هستند و کشور ایران هم از این قاعده مستثنی نیست.

ترخیص کالا از گمرک:پس از رسیدن محمولات توسط وسیله حمل‌کننده کالا به گمرک، کالا در انبارهای گمرک انبار می‌شود، با ارسال اسناد توسط فروشنده و دریافت اسناد توسط خریدار امکان دریافت قبض انبار و ترخیصیه کالا از شرکت حمل‌کننده توسط ترخیص کار به عنوان نماینده صاحب کالا فراهم می‌شود و شما می‌توایند برای ترخیص کالا خود اقدام کنید. پیش از حضور در گمرک شما باید تشریفات قبل از اظهار را انجام دهید وپس از ورود اطلاعات به سامانه گمرک از طریق درگاه اینترنتی ترخیص کار به همراه اسناد کامل و وکالت نامه قانونی در گمرک حاضر می‌شود و از اینم رحله به بعد است که تشریفات گمرکی شکل می‌گیرند. نوع تشریفات گمرکی با توجه به اهداف واردات کالا و صادرات کالا و نوع روش ترخیص گمرکی کالا متفاوت هستند.

ترخیص کالا در ایران:

ترخیص کالا در ایران به معنی آماده‌سازی و ارائه اسناد و مدارک از جمله مجوزهای لازم برای ترخیص کالا است از جمله مجوزها می‌توان به مجوزهای گرفته شده از سازمان استاندارد، وزارت بهداشت، وزارت ارشاد و کانون پرورش فکری کودکان، سازمان انرژی اتمی، وزارت ارتباطات و مخابرات، مبارزه با مواد مخدر قرنطینه مرزی و قرنطینه نباتی و هر مجوز الزامی دیگری اشاره کرد. در کنار این مجوزها شما باید مجوزهای لازم را از وزارت راه که به کلیه کالاهایی که با ناوگان غیر ایرانی به حمل و نقل آنها مبادرت می‌کنید نیز دریافت کنید که این موارد شامل پرداخت هزینه ۱۰ درصد کرایه حمل کالا است و مبنای محاسبه مالیات وزارت راه طبق سیستم است.

فرایند ترخیص کالا عبارت است از تهیه آماده‌سازی و ثبت اسناد و مدارک به صورت فیزیکی یا الکترونیک و محاسبه هزینه‌ها مانند مالیات، سود بازرگانی و حقوق گمرکی و دیگر تسهیلات ارائه شده به واردکنندگان و صادرکنندگان کالا. نکات مهم در ارتباط با ترخیص کالا:ترخیص کالا از گمرک وابسته به رعایت قوانین و مقررات و سلسله مراتب مشخصی است. به همین دلیل شما باید با قوانین و مقررات این حوزه آشنایی کامل داشته باشید تا تمامی مراحل ترخیص کالا از گمرک براساس قوانین و مقررات انجام شود.

در بین این موارد نکات کلیدی و مهمی وجود دارند که سبب می‌شوند سرعت ترخیص کالا از گمرک بیشتر شود و محموله مورد نظر شما در مدت زمان کمتری به مقصد برسد.قبل از هر چیز باید بدانید که در  زمان انجام فرایند ترخیص کالا از گمرک باید مجوز‌های لازم را داشته باشید، به این معنی که در کنار مراحل حمل کالا از گمرک و تهیه مدارک و اسناد مورد نیاز باید مجوز‌هایی که نشان می‌دهند بار شما به صورت قانونی وارد شده است نیز دریافت کرده باشید. این مجوز‌ها باید توسط سازمان‌های مربوطه تائید شده باشند، در صورت وجود این مجوز‌ها سرعت انتقال و حمل کالای شما افزایش پیدا می‌کند.

به عنوان نمونه یکی از مجوز‌های مهم، کارت بازرگانی است، این کارت توسط سازمان گمرک کشور صادر می‌گردد و نشان می‌دهد فعالیت تجاری  شما مورد تایید سازمان‌های نظارتی کشور است، در واقع این کارت بیان می‌کند که تمامی فعالیت‌های بازرگانی شما قانونی هستند و مشکلی ندارند.نکته مهم دیگر در حوزه ترخیص کالا از گمرک، تعیین ارزش کالای ترخیصی است، توجه داشته باشید که این قیمت‌گذاری در هر کشور با معیار‌های متفاوتی انجام می‌شود. در نتیجه، ارزش‌ گذاری کالا ممکن است درکشور‌های مختلف متفاوت باشد. به همین دلیل گفته می‌شود که پیش از فرایند ترخیص کالا از گمرک، ارزش کالای ترخیصی باید توسط ترخیص کار گمرک یا یک متخصص با تجربه به شکل دقیق بررسی شود.

خدمات ترخیص کالا از گمرک:

پس از اینکه محموله مورد نظر شما به گمرک کشور مقصد رسید، کالا در انبار نگهداری می‌شود و شما باید در این مرحله با ارائه اسناد و مدارک فروشنده و نیز دریافت قبض انبار و ترخیصیه کالای خود را ترخیص کنید که این کار می‌تواند شخصاً از طرف شما یا توسط ترخیص کار که نماینده قانونی شما است انجام شود. مراحل ترخیص کالا براساس نوع کالایی که شما انتخاب می‌کنید، متفاوت هستند. به عنوان مثال برای کالاهایی که جنبه پزشکی و دارویی دارند نیاز است تا از کالا نمونه‌برداری و سلامت آنها تضمین شود سپس شما اجازه دارید تا کالای خود را از گمرک ترخیص و آن را به بازار عرضه کنید.

دکمه بازگشت به بالا