اقتصادیعمومیکسب و کار ایرانی

پودر تالک چیست و از چه موادی بدست می آید؟

استخراج و فرآوردی پودر تالک سفید چگونه است ؟

پودر تالک سفید در شیست کلروریک، جنیس و دولومیت به وجود می‌آید. عموماً از سنگ‌های رسوبی منیزیم یا صخره‌های آذرین اولترابازیک استخراج می‌شود که نوع اول خالص‌تر از دومی است.

در حالت اول با دگرگونی در شرایط دمایی و یا فشار بالا به دلیل ایجاد اختلال در ساختار زمین‌شناسی، نفوذ آذرین و غیره و در حالت دوم با تغییر هیدروترمال در سیلیکات‌های منیزیم غیر آلومینیومی (مانند آزبست، آمفیبول، پیروکسن و غیره) شکل می‌گیرد.

روند پودر تالک سفید تا رسیدن به محصول

پودر تالک از کجا بخریم |پودر تالک بچه چیست |پودر تالک برای ریه

اکتشاف تالک

باوجود در دسترس بودن بسیاری از تکنیک‌های ژئوفیزیکی تلفیقی، مؤثرترین تکنیک­های اکتشاف تالک روش‌های سنتی تشخیصی، نمونه‌برداری و نقشه‌برداری هستند. اگرچه این ماده معدنی ازنظر فیزیکی ضعیف است، اما شیمی بسیار پایداری دارد و وجود تالک در رخنمون و در خاک‌های پوشاننده بهترین ابزار تشخیصی است.

پس از نمونه‌برداری و نقشه‌برداری از ذخایر، اگر کیفیت قابل‌قبول باشد، حفاری انجام و کیفیت تأییدشده سپس ذخیره تخمین زده می‌شود.

معدن کاری

امروزه بیشتر  پودر باریت با تکنیک‌های معمول گودال باز، مته و انفجار، بیل و کامیون استخراج می‌شوند. تفاوت عمده فن‌آوری­ های معمول در این است که برای کاهش شکست سنگ معدن تالک نرم انفجار به حداقل می‌رسد و کلیه فعالیت­ های بیل همراه با سطح بالایی از گزینش برای به حداقل رساندن اختلاط مواد گرید پایین و بالا انجام می‌شود.

بسیاری از تولیدکنندگان چال­­ های برشی را­ برای مشخص کردن گرید سنگ معدن مورد تجزیه‌وتحلیل قرار می‌دهند و الگوهای انفجار را بر این اساس انتخاب می‌کنند. اپراتورهای بیل می‌توانند سنگ‌های معدنی یا باطله‌ها را بر اساس رنگ یا بافت در گریدهای مختلف جدا کنند.

یک کانسار معمولی  پودر باریت حفاری  در فاصله 30 تا 50 متری حفر می‌شود و بدنه معدن با کانی‌شناسی، رنگ و خواص شیمیایی توصیف می‌شود. از این طریق بدنه سنگ معدن تعریف‌شده و یک طرح از معدن با کمک رایانه ایجاد می‌شود.

روباره برای استفاده نهایی در بازسازی معادن در جای دیگر برداشت و ذخیره می‌شود. استخراج معادن به‌طورمعمول در پله‌های 5 تا 10 متری انجام می‌شود.

پیش از هر انفجار، سوراخ‌های ایجادشده توسط مته آنالیز می‌شوند و در صورت لزوم، این سوراخ­ها مجدداً تنظیم می‌شوند تا باطله‌های احتمالی از بین برود یا از کیفیت سنگ معدن جداشده افزایش یابد.

پس از انفجار، اپراتور بیل به‌صورت انتخابی سنگ را به داخل کامیون‌های انتقال ریخته و آن را به‌عنوان زباله یا سنگ معدن گرید پایین یا بالا تعیین می‌کند.

فراوری

تالک­های بزرگ (ازجمله استاتیت و سنگ صابون) که به‌صورت بلوک به‌منظور مجسمه‌سازی استخراج می‌شوند، باید به‌صورت خام استفاده شود و هرگونه فراوری ارزش اقتصادی آن را پایین می ­آورد.

این بلوک‌ها برای حذف قسمت‌های ناخالص فقط با دست (بعضی‌اوقات پس از شستشو) غربال می‌شوند؛ اما در برخی از کاربردها پودر تالک سفید باید به‌صورت پودری استفاده شود و در چنین مواردی باید به شرح زیر تحت فراوری قرار گیرد:

خرد کردن و آسیاب کاری

خرد کردن اولیه به‌طورکلی در سنگ‌شکن‌های فکی یا سنگ‌شکن‌های ژیراتوری انجام می‌شود و از سنگ‌شکن‌های غلتکی ثانویه، سنگ‌شکن‌های دوار یا سنگ‌شکن‌های دیسکی نیز استفاده می‌شود.

تکنیک آسیا کردن به ظرافت اندازه‌ای که باید به دست آید بستگی دارد. برای دستیابی به‌اندازه مش 40 تا 100 (150 تا 380 میکرون) آسیاب‌های چکشی کفایت می‌کنند.

اما برای آسیاب کاری ریزتر اندازه تالک نرم با اندازه مش 100 تا 325 (45 تا 150 میکرون)، از آسیاب‌های غلتکی با جداکننده جت هوا استفاده می‌شود و برای داشتن پودر تالک سفید نسبتاً سخت‌تر ممکن است از توپ­ های کوارتزی به‌عنوان واسطه آسیاب کاری استفاده شود.

مزایا

حذف کردن آهن، آلومینیوم، کلسیم و سایر مواد از پودر تالک سفید ناخالص می‌توان مفید باشد. این فرایند شامل آسیاب مرطوب، فلوتاسیون و خشک شدن است.

میکرونی کردن

میکرونیزاسیون فرآیندی برای تولید ذرات با اندازه میکرون است. دقیق تر از نمونه‌هایی که می‌توانند با تکنیک‌های آسیا کردن معمولی تولید شوند.

این فناوری برای اولین بار در ایالات‌متحده در حدود سال 1940 ساخته شد تا پودر تالک سفید موردنیاز را برای برخی از کاربردهای خاص تولید کند و از آسیاب‌های مخصوص خردایش بانام میکرون کننده استفاده شد.

ویژگی مهم آن‌ها درگیر کردن دانه‌های پودر تالک سفید تحت خردایش شدید متقابل در یک محفظه بسته است. بر روی دیواره‌های محفظه نازل‌هایی وجود دارد که از طریق آن هوا یا بخار تحت‌فشار زیاد وارد می‌شود درحالی‌که قطعات تالک از مرکز وارد می‌شوند.

با استفاده از این فرآیند می‌توان ذراتی به‌اندازه یک میکرون تولید کرد. پودر تالک سفید میکرونیزه از تالک خالص سفید در صنایع مختلف تحت عنوان گچ فرانسوی نیز نام‌گذاری شده است

شکاربردهای پودر تالک چیست؟

تالک یکی از موادی است که روزانه برای مراقبت شخصی استفاده می ‌شود و از آنجایی که جذب بالایی دارد، به محافظت از پوست و ایجاد سطحی خشک بر روی آن کمک می ‌کند.

از دیگر کاربردهای پودر تالک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مبارزه با راش پوشک در نوزادان
  • از بین بردن بوی نامطبوع بدن
  • جلوگیری از آسیب پوست در اثر اصطکاک
  • تولید انواع لوازم آرایشی مانند: پودر سایه چشم و رژ لب
  • رطوبت و روغن اضافی مو را جذب می کند
  • طراوت پارچه ها، بافت ها و لباس های مختلف

خطرات پودر تالک برای کودکان

آکادمی اطفال آمریکا نشان می دهد که پودر تالک ممکن است برای نوزادان مضر باشد؛ زیرا ممکن است ذرات ریز این پودر را استنشاق کنند که به ریه ها آسیب می رساند.

آیا نوزادان به پودر تالک نیاز دارند؟

بسیاری از مردم فکر می کنند که برای نوزادان ضروری است، اما در واقع برای خشک و سالم نگه داشتن بدن نوزاد به آن نیازی نیست.

کرم ها و پمادهای زیادی وجود دارد که بسیاری از آن ها حاوی مواد طبیعی هستند که می توانند برای درمان بثورات پوشک استفاده شوند. خشک نگه داشتن ناحیه پوشک از طریق تعویض مداوم نوزاد به جلوگیری از راش و تحریکات کمک می کند.

در صورت استفاده از پودر تالک توصیه می شود به صورت روزانه از آن استفاده نکنید و برای جلوگیری از استنشاق شیرخوار ابتدا آن را روی دست قرار دهید.

دیگر خطرات تالک از نظر علم

حال که با کاربردهای پودر تالک آشنا شدیم، بیایید به بررسی خطرات آن از نظر علمی بپردازیم.

در حالی که گروه ‌های مختلف ممکن است در معرض پودر تالک قرار بگیرند، آن هایی که بیشتر تحت تأثیر خطرات پودر تالک قرار می‌گیرند، معمولا زنان و نوزادان هستند.

بحث بر سر پودر تالک از دهه هشتاد قرن گذشته آغاز شد و از آن زمان مطالعات متعددی در ارتباط استفاده از پودر تالک و سرطان منتشر شده است. اما همه این مطالعات هنوز بحث برانگیز هستند.

برخی از تحقیقات در موارد زیر انجام شده است:

سرطان تخمدان

هنگامی که یک خانم از  نوار بهداشتی  یا دستمال مرطوب ناحیه تناسلی حاوی پودر تالک استفاده می کند، ممکن است ذرات تالک به تدریج به رحم و سپس به تخمدان ها برود.

چندین مطالعه روی زنان به ارتباط احتمالی پودر تالک و سرطان تخمدان پرداخته اند، اما نتایج متناقض بوده است.

برخی از مطالعات افزایش جزئی در خطر سرطان تخمدان را گزارش کردند، در حالی که برخی دیگر هیچ اثر قابل توجهی در این زمینه نشان نداده اند.

مشکلات تنفسی در کودکان

همانگونه که در کاربردهای پودر تالک گفته شد، از این ماده برای مبارزه با راش پوشک در نوزادان استفاده می شود. اما برای کودکان، خطرات پودر تالک ممکن است با مشکلات تنفسی، مانند: آلرژی، انسداد مجاری تنفسی، آسپیراسیون و سایر عوارض سلامتی در آینده همراه باشد.

مشکلات مربوط به استنشاق پودر تالک نیز ممکن است تنفس سریع، سرفه، کبودی پوست، اسهال، استفراغ و تشنج را شامل شود.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است که استنشاق مکرر پودر تالک ممکن است باعث آسیب ریه به خصوص در نوزادان شود.

سرطان ریه

یک مطالعه اخیر نشان داد که استنشاق پودر تالک ممکن است خطر ابتلا به سرطان ریه را افزایش دهد.

اگرچه اکثر مردم مقادیر زیادی از این پودر را استنشاق نمی کنند، اما کارگرانی که تالک را استخراج می کنند ممکن است در معرض خطر بیشتری برای استنشاق آن باشند.

سرطان آندومتر

یک مطالعه اولیه نشان داد که استفاده از این پودر خطر ابتلا به سرطان آندومتر را به خصوص در زنان یائسه افزایش می دهد. با این حال، یک مطالعه اخیر هیچ ارتباط احتمالی بین پودر تالک و سرطان رحم را نشان نداد

 

دکمه بازگشت به بالا