عمومیکسب و کار ایرانی

چاه کن دستی افغانی و ایرانی را از کجا استخدام کنم؟

چاه زن یا مقنی چاه هنوزم هست؟

اگرچه این روزها دیگر تقریبا شغل چاه کنی یا مقنی گری منسوخ شده است و با عنوان یک شغل دائم کسی به آن اشتغال ندارد، اما هنوز هم در برخی شرایط و مناطق، این افراد به خدمت گرفته می شوند تا عملیات حفر چاه به صورت دستی انجام شود. اما این شغل در دنیای امروزی و با پیشرفت دستگاه های حفاری و البته با وجود مخاطراتی که برای مقنی دارد، در حال کمرنگ شدن و نابودی است. دیگر در کمتر جایی می توانید یک فرد را با یک چرخ و دلو و سازو و انواع بیل و کلنگ ببینید، تمام اینها جای خود را به دستگاه های عظیم و غول آسای حفاری داده اند. اما با این وجود شرکت خونه سازها هنوز هم در بعضی موارد و در صورت لزوم یا درخواست مشتری، چاه کن و مقنی های باتجربه را برای حفر چاه آب یا به خدمت می گیرد.

اگر نیازمند چاه کن حرفه ای، استعلام قیمت چاه کن، حفاری چاه فاضلاب، حفاری چاه ارت، حفاری شمع ساختمان، حفاری منهول و … هستید همین الان با شماره 09370919055 تماس بگیرید. متخصص های خونه سازها با افتخار منتظر پاسخگویی شما هستند.

Where can I hire an Afghan and Iranian manual well driller

با وجود پیشرفت های تکنولوژی هم در عرصه دستگاه های حفر چاه و هم در عرصه سیستم های نوین دفع فاضلاب، اما هنوز هم حفر چاه به صورت دستی توسط چاه کن یا مقنی، خواهان و طرفداران خود را دارد و در برخی مناطق نیاز هست که حفر چاه چه به منظور دسترسی به آب اشامیدنی سالم، چاه فاضلاب، چاه ارت، چاه جذبی اب باران، مصارف کشاورزی و صنعتی انجام شود.

با وجود اینکه این روزها بسیاری از خدمات در زمینه های مختلف دیگر از حالت سنتی خود خارج شده و توسط افراد به تنهایی انجام نمی شود و شرکت های خدماتی، این کارها را با اصول و تجربه و تخصص بیشتر انجام می دهند. شرکت های حفر چاه این روزها هم از دستگاه های پیشرفته حفر چاه و برای حفاری استفاده می کنند و هم در خیلی از موارد از مقنی چاه برای حفر چاه استفاده می کنند.

حتی در شهرهای بزرگی مانند تهران هنوز هم برخی افراد از چاه کن دستی برای حفر چاه آب یا دیگر انواع چاه استفاده می کنند، به همین جهت بسیاری از شرکت های حفر چاه، از مقنی های باتجربه و ماهر در امر کندن چاه، برای ارائه خدمات به مشتریان خود استفاده می کنند. شرکت که سالهاست خدمات حفاری انواع چاه را به مشتریان خود ارائه می دهد، بسیاری از مقنی های چاه کن را جهت ارائه خدمات بهتر به مشتریانش، در اختیار گرفته است و این تمامی این خدمات را با مناسبترین نرخ در اختیار مشتریان خود قرار می دهد. این مقنی ها نه تنها در زمینه حفر چاه فاضلاب و انواع آن بلکه دیگر انواع حفاری چاه های مختلف مانند چاه باران و چاه ارت را نیز به بهترین کیفیت و مناسبترین قیمت انجام می دهند.

چاه کنی دستی در تهران چگونه است؟

کندن چاه به صورت دستی و استفاده از مقنی های چاه کن، ابتدایی‌ترین روش برای استفاده از آب های زیرزمینی و دفع فاضلاب ساختمان ها، مورد استفاده قرار می گیرد. اما لازم است بدانید که استفاده از چاه کن دستی برای مناطقی است که زمین آن خطر ریزش کمتری داشته باشد و همچنین عمق برخورد به آب های زیرزمینی زیاد نباشد. زیرا کندن چاه با چاه کن های دستی و مقنی ها خطرات بسیاری را به همراه دارد از این رو این چاه کن ها تنها چاه های با عمق کم را حفر می کنند.

ابزار و وسایل چاه کن برای چاهکنی

از ابزارهای نوین و قدیمی حفر چاه که توسط چاه کن ها استفاده می شود می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • بالابر
 • چرخ دستی
 • کمپرسور
 • مته
 • بشکه برای تخلیه خاک از چاه
 • لباس ایمن
 • کلاه ایمنی
 • کفش محکم و ایمن
 • هواکش
 • بیل و کلنگ
 • چراغ یا لامپ برای روشنایی
 • سیم بکسل با قدرت متوسط
 • طناب
 • متر یا ذرع

چرخ چاه کنی دستی

به طور کلی باید گفت که هر چاه کن به ابزار مختلفی برای پیش بردن هر چه بهتر عملیات خود نیاز دارد. یکی از مهم ترین این تجهیزات، چرخ چاه کنی نام دارد. در واقع بدون این وسیله، ماموریت کندن چاه انجام نمی شود یا حداقل به سختی به اتمام می رسد.

نکته ی حائز اهمیت دیگر هم این است که این چرخ ها در انوع مختلف در بازار به چشم می خورند. استاندارد بودن این چرخ ها کافی به نظر می رسد و افراد باید حواسشان به این موضوع باشد. امروزه چرخ هایی بسیار مقاوم، ایمن و سبک با وزنی در حدود ۲۵ کیلوگرم وجود دارد که مقنی ها از آن ها بهره می برند.

نصب این چرخ ها نیز نسبتا راحت است و تا عمق ۲۰ متری یا بیشتر را پوشش می دهد. این چرخ ها با قیمتی تقریبا مناسب و به صرفه هم به فروش می رسند. گفتنی است که شرکت خونه سازها، استانداردترین چرخ های چاه کن دستی ممکن را در اختیار دارد و از آن ها در انجام پروژه  های شما عزیزان استفاده می کند.

قیمت و دستمزد چاه کن چقدر باشه منصفانه است؟

شاید اکنون سوالاتی نظیر دستمزد حفر چاه و قیمت مقنی چاه به ذهن شما عزیزان خطور کرده باشد. قیمت کندن چاه فاضلاب نیز یکی دیگر از سوالات مهم به حساب می آید. حال باید گفت که نمی توان قیمت دقیق و ثابتی را برای این کار در نظر گرفت و به عوامل مختلفی نظیر عمق و محل احداث چاه بستگی دارد.

دستمزد چاه‌کنی بستگی به محل و شرایط کاری دارد و در هر منطقه ممکن است متفاوت باشد. علاوه بر این، نوع خدماتی که چاه‌کن ارائه می‌دهد و همچنین تجربه و مهارت او نیز در تعیین دستمزد تأثیرگذار است. به طور کلی، در ایران دستمزد یک چاه‌کن در حال حاضر حدود بک میلیون تا  دو میلیون تومان در روز می‌تواند باشد. البته در برخی شرایط این مبلغ ممکن است بالاتر یا پایین‌تر باشد.

قیمت چاه کن فاضلاب

شرکت خونه سازها مفتخر است تا در هر ساعت از شبانه  روز، پاسخگوی سوالات شما عزیزان در خصوص قیمت چاه کن و دستمزد حفر چاه فاضلاب باشد. بنابراین اگر می خواهید از جزئیات بیشتری در این زمینه آگاه شوید و قیمت کندن چاه مورد نظر خود را بدانید، توصیه ی ما این است که همین حالا با کارشناسان این شرکت تماس بگیرید.

قیمت چاه کن دستی در تهران چقدر است؟

دستمزد چاه کن دستی در تهران همانند سایر مناطق ایران، بستگی به شرایط کاری، موقعیت جغرافیایی و نوع خدمات ارائه شده دارد. با توجه به این موارد، قیمت چاه کنی دستی در تهران می‌تواند متفاوت باشد. با این حال، به طور معمول، دستمزد چاه کن دستی در تهران در حدود یک میلیون تا  دو میلیون تومان در روز می‌تواند باشد. البته این مبلغ ممکن است به دلیل شرایط خاص کاری، به صورت بالاتر یا پایین‌تر تغییر کند. برای دقیق‌تر بودن، می‌توانید با چند تامین کننده مختلف تماس گرفته و قیمت را پیش از شروع کار تعیین کنید.

تاریخچه شغل چاه کنی و مقنی گری

اگر به تاریخ ایران دقت کنیم، به قنات کنی می رسیم که از دیرباز در بین ایرانیان برای رساتدن آب به مناطق کم آب و کویری و آبادی ها از مناطق بالادست به مناطق پایین دست مرسوم بوده است. قنات یک لغت عربی است. اما حفر قنات در ایران باستان ابداع شده است. ایرانیان با اختراع توانستن مناطق گرم و خشک را به آبادی برسانند.
در هر جای جهان اگه منطقه ای گرم و خشک بود، معمولا خارج از سکنه است. اما در ایران این قضیه بالاعکس است. پس می توان این گونه نتیجه گیری نمود که از زمانی که قنات بوده، چاه کن هم وجود داشته است. و تاریخچه اولین قنات ها به هزاره سوم پیش از میلاد حضرت مسیح می رسد.

در بین‌النهرین نیز برای این که آب دجله یا فرات را به شهرهای بزرگ این منطقه از جمله نینوا برسانند از سیستم قنات استفاده شده است و کانال هایی بدین منظور حفر و ایجاد شده است که مربوط به هزاره اول است. در مصر و یونان باستان نیز از همین شیوه یا روش هایی شبیه به همین شیوه استفاده شده است.

اولین حمله منسجم ایرانی ها که در تاریخ ثبت شده است نبرد لیدی بوده که کورش آنرا رهبری کرده است. آنها در این حمله از نردبان متحرک استفاده کرده اند. محاصره شهر دو هفته طول کشیده و در نهایت از طریق تونلی سپاه ایران وارد شهر شده است. حمله بزرگ بعدی حمله به بابل بود که دور آن خندق های عمیق داشت و دو رشته دیوار با برج و بارو شهر را احاطه کرده بودند. رود فرات نیز آب شهر را تامین میکرد و درون شهر برای سالها آذوقه ذخیره شده بود. تمامی حملات ایرانی ها با روش های معمول ناموفق بودند. کورش به فکر ابداع یک روش جدید بود تا بتواند شهر را فتح کند.

ایرانی ها با حفر آبراههایی توانستند آب رود فرات را به درون دریاچه ای منحرف کنند. به این ترتیب حجم آب رود کم شد . کورش نیمی از لشکر خود را در قسمت ورودی رود به شهر قرار داد و وانمود به حمله کرد و سپاه بابل در این محل متمرکز شد.نیم دیگر سپاه ایران از سمت خروجی رود توانستند وارد شهر شوند و بابلی ها را شکست دهند. این پیروزی نتیجه دانش ایرانیان در حفر کانال و مهندسی آب بود.

چاه کن در قصه شیرین و فرهاد

در حکایتی که در آمده است که فرهاد برای رسیدن به شیرین توسط حسرو و پرویز مجبور به حفر کوه می شود تا به آب برسد تا شاه، شیرین را به همسری فرهاد دربیاورد. هنوز که هنوز است صدای تیشه های فرهاد از دل کوه بیستون در کرمانشاه به گوش می رسد. که فرهاد چاه کن مشغول حفر کوه برای رسیدن به شیرین است وچه غم انگیز است این داستان!!!

استفاده از چاه کن های با تجربه خونه سازها

مقنی های خونه سازها بسته به نوع و شرایط پروژه از انواع مختلفی از ابزار ها استفاده می کنند و معمولاً در بسیاری از پروژه ها واقعاً با دست اقدام به حفر چاه می‌کنند. خاک چاه را با استفاده از چرخ یا بالابر به خارج از چاه منتقل می کنند و اگر در هنگام حفر چاه با آب برخورد کنند با استفاده از پمپ آب گیری اقدام به خالی کردن آب موجود چاه می کنند تا بتوانند به عمق بیشتری از زمین برسند.

بسته به نوع و متراژ چاه، چاه کن اقدامهای متفاوتی انجام می‌دهد. حفر چاه که به اتمام می رسد، چاه کن حلقه های بتنی به نام کول را در میله و انباری چاه در جای خود قرار می دهد و در پایان کار طوقه چاه را می چیند و دریچه ای برای هواکشی  تعبیه می کند تا هوای چاه از آن خارج شود.
اگر نوع چاه حفر شده توسط چاه کن از نوع چاه فاضلاب یا جذبی باشد معمولاً چاه کن یک گلدانی در سر چاه قرار میدهد تا آب ورودی به دیواره های چاه برخورد نکند و باعث تخریب چاه نشود.

همه این کارها جز با وجود چاه کن شجاع و با تجربه میسر نخواهد بود. چاه کن یا مقنی با جان خود بازی می کند تا جامعه از بهداشتی مناسب و آب آشامیدنی سالم بهره‌مند گردد.

شماره تلفن چاه کن و قیمت مقنی چاه در تهران

اگر شما نیز نیازمند خدمات چاه به منظور دسترسی به آب اشامیدنی سالم، چاه فاضلاب، چاه ارت، چاه جذبی اب باران، مصارف کشاورزی و صنعتی هستید می توانید با تماس با کارشناس های خبره خونه سازها از وجود چاه کن های خبره قیمت مقنی چاه کن ایرانی و افغانی با بیمه حوادث در پروژه های خود بهره ببرید.

دکمه بازگشت به بالا