چاپ سابلیمیشن یا حرارتی چگونه انجام می شود

سابلیمیشن چیست؟

آیا تا به حال فکر کرده‌اید که این کلمه عجیب و غریب چیست و چه معنایی دارد؟ قطعا این کلمه یک کشتی جنگی غرق شده در اعماق دریا نیست یا یک کلمه ترجمه شده یا یک فیلم خارجی. سابلیمیشن یا چاپ تصعیدی یک فرایند چاپ با تکنولوژی بسیار بالا است که بیشتر برای چاپ روی لباس  و … استفاده می‌شود. در این مطلب می‌خواهیم درباره چیستی، نحوه عملکرد، معایب و مزایا، موارد استفاده و… این نوع چاپ صحبت کنیم، با مجتمع چاپ کهن همراه باشید.


سابلیمیشن یا تصعید دقیقا چیست؟

اگر بخواهیم چاپ سابلیمیشن را به زبان ساده و قابل درک برای همه افراد تعریف کنیم باید بگوییم: یک روش چاپ است که به کمک حرارت و جوهر طرح مورد نظر را بر روی یک پارچه یا هر مواد دیگر چاپ می‌کند؛ و این تحولی بزرگ در صنعت چاپ و صنعت مد و پوشاک است. این نوع چاپ می‌تواند در هر قسمت از لباس که شما بخواهید کار چاپ را انجام دهد.
توضیح دقیق‎تر این نوع چاپ عبارت است از: یک روش چاپ که طرح را از کاغذی به نام سابلیمیشن به روی پارچه و یا هر ماده دیگری چاپ می‌کند. این کار با کمک حرارت بالای بین 350 تا 400 درجه فارنهایت انجام می‌شود. در این روش طی یک فرایند شیمیایی ذرات جامد جوهر به حالت گاز تبدیل شده کار چاپ را انجام می‌دهد. این روش، یک روش ساده و مقرون به صرفه برای شخصی سازی و تبلیغات محصولات و برندها است.
خروجی کار این نوع چاپ بسیار بالا و با کیفیت است و همین امر موجب شده است تا چاپ سابلمیشن جز چاپ‌های پرطرفدار شود. اما اگر با روش کار این دستگاه و نوع چاپ آشنا نباشیم خروجی کار دچار مشکلاتی شده و دیگر کاری با کیفیت نخواهد بود.

اگر به این نوع چاپ علاق‎مند هستید و می‌خواهید کار چاپ سابلیمیشن را انجام دهید این بخش به شما کمک می‌کند. در این بخش روش کار را برای شما شرح می‌دهیم.
اگر روش کار را به درستی انجام ندهیم طرح دچار مشکلی به نام الگوهای شبه یا چین‌های سفید می‌شود که نتیجه این امر از دست دادن سرمایه و هزینه و یک عصاب داغون است.
(یک پیشهاد دوستانه: اگر تازه کار هستید از طرح‌های کوچک و راحت کار را آغاز کنید.)


فرآیند چاپ سابلیمیشن

در این روش ابتدا بر روی یک کاغذ مخصوص طرح را چاپ می‌کنند، جوهرهای استفاده شده در این نوع چاپ وقتی با حرارت بالا برخورد می‌کنند به گاز تبدیل شده و با تار و پود پارچه ترکیب شده و به صورت دائمی در تار و پود پارچه باقی می‌ماند. طرح‌های چاپ شده با این روش بر روی پارچه به راحتی محو نشده و دوام و ماندگاری بالایی دارد.
در این روش کاغذ انتقال حرارت طرح چاپ شده را بر روی لباس منتقل می‌کند که توسط یک چاپگر جوهر افشان یا لیزری انجام می‌شود. سپس کاغذ حرارتی را بر روی لباس قرار داده و با پرس حرارتی آن را به لباس منتقل می‌کنند. بعد از پرس کاغذ را از روی لباس جدا کرده و طرح بر روی لباس باقی می‌ماند.


تجهیزات مورد نیاز

برای شروع چاپ طرح‌ها بر روی کالای خود با استفاده از چاپ سابلیمیشن به یک سری تجهیزات نیاز دارید. البته اولین چیز به وضوح چاپگری است که امکان چاپ سابلیمیشن را فراهم می‌کند و می‌تواند کارتریج جوهر سابلیمیشن را بگیرد.
در مرحله دوم، برای چاپ طرح‌ها روی پارچه، باید روی یک پرس حرارتی سرمایه گذاری کنید. اگر می‌خواهید طرح را روی لیوان سرامیکی چاپ کنید، می توانید یک گیره و پرس لیوان بخرید. مهم است که در مورد موادی که می‌خواهید برای چاپ سابلیمیشن خود استفاده کنید فکر کنید زیرا همه مواد مناسب نیستند. شما همچنین به کاغذ انتقال (یا کاغذ سابلیمیشن یا کپی) نیاز دارید و همچنین می‌توانید روی نرم افزار RIP سرمایه گذاری کنید که به تصحیح رنگ کمک می‌کند.
متریال مورد استفاده
برای انجام هر کاری قبل از شروع باید در مورد متریال‌های مورد استفاده در آن بدانیم. در زیر برخی از متریال‌های که در چاپ سابلیمیشن می‌توان از آن استفاده کرد را بیان می‌کنیم.
• منسوجات پلی کتونی
•  پلیمر
• پلی استر
•  سرامیک
•  پی وی سی

•  چاپ سابلیمیشن پازل
• آلومینیوم با روکش پلی استر
• فلز با پوشش پلیمری
• پارچه ساخته شده از پلی استر
• پلاستیک با روکش پلیمری
از میان این متریال‌های نام برده بهترین و پر استفاده‌‌ترین متریال پلی استر و سرامیک است و امکان استفاده از هر طرحی در آن است و این یک مزیت برتری نسبت به چاپ سنتی است. اما در این روش از الیاف 100 درصد طبیعی مانند پنبه نمی‌شود استفاده کرد، زیرا این نوع از الیاف منافذ لازم برای جذب جوهر را ندارند. برای چاپ بر روی این نوع مواد چاپ دیجیتال مناسب‌تر است.

پرس های حرارتی سابلیمیشن


مزایا و معایب چاپ سابلیمیشن

در این بخش به بررسی مزایا و معایب این نوع طرح می‌پردازیم.
• جوانب مثبت
از جوانب مثبت این نوع چاپ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
• هیجان انگیزترین جنبه مثبت در مورد این روش، صرفا آزادی است که در طراحی‌های خود دارید، که همیشه توسط روش‌های دیگر ارائه نمی‌شود.
• می‌توانید هر چقدر که دوست دارید خلاقانه کار کنید. چرا یک تی شرت کامل که شبیه همبرگر است چاپ نمی‌کنید؟ یا گربه‌ای که در پس زمینه کهکشان (به زیبایی چاپ شده) پرواز می‌کند؟ به همین ترتیب، ممکن است بخواهید آن را با یک عکس از یک خط افق یا منظره معروف، کار کنید. احتمالات تقریباً بی‌پایان هستند، که باعث می‌شود شما برای کارهای بیشتر به سراغ این نوع چاپ برگردید.
• طول عمر طرح یک نکته مثبت است، با طراحی که ترک نمی‌خورد، پوسته یا محو نمی‌شود. حتی پس از چندین بار رفتن به ماشین لباسشویی، لباس شما هرگز به دستمال تبدیل نمی‌شود.
• چاپ سابلیمیشن برای سفارشات دسته‌ای کوچک، طرح‌های درز به درز و لباس‌هایی با تعداد زیادی تنوع طراحی و کاربرد، مناسب است.
• جوانب منفی ها
از جوانب منفی این نوع چاپ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
• معایب بیشتر در انتخاب مواد است. چاپ سابلیمیشن فقط برای لباس‌هایی مناسب است که شامل پلی استر (100% پلی استر یا ترکیب پلی استر) هستند. اگرچه تصعید بر روی مواد دیگری مانند پنبه امکان پذیر است، اما تصویر دائمی نخواهد بود.
• یکی دیگر از مشکلات احتمالی که باید مراقب آن بود، چین و چروک سفید است. سابلیمیشن با چاپ طرح روی پارچه سفید عمل می‌کند و اگر قسمت‌هایی از لباس وجود داشته باشد که طرح به آن نرسیده باشد، سفید می‌مانند. این می‌تواند ناشی از تا شدن تصادفی یا مقدار کمی رطوبت باشد که روی کاغذ انتقال جمع می‌شود.
نکات مهم
در این بخش برخی نکات مهم را در چاپ سابلیمیشن بیان می‌کنیم:
•  برای ساخت لباس و سرامیک از طریق سابلیمیشن می‌توانید به جای کاغذ سابلیمیشن از کاغذ کپی یا کاغذ مات استفاده کنید.
• سعی کنید بستر را با پوشش پلی استر بپوشانید. این کار باعث می‌شود که در طول فرآیند گرم کردن، چاپ واضح‌تر و زنده‌تر ایجاد شود. همان طور که در بخش متریال، ذکر شد، برای اینکه جوهر به خوبی جذب مواد شود، باید یا ترکیبی از مواد مصنوعی یا پلی استر باشد. اگر می‌خواهید از سرامیک استفاده کنید، می‌توانید یک بلنک سابلیمیشن تهیه کنید که از قبل روکش شده است.
• برای زیرلایه های سخت (مانند لیوان) از نوار مقاوم در برابر حرارت استفاده کنید. هنگامی که از نوار مقاوم در برابر حرارت استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که آن را روی طرح نچسبانید زیرا ممکن است به آن آسیب برساند. کاغذ را در اطراف بپیچید و آن را در لبه، دور از تصویر ببندید.
• اگر به پرس زمان کافی برای اعمال فشار ندهید یا گرمایش روی پرس کافی نباشد، طرح شما به درستی به متریال نمی‌رسد. همچنین ممکن است مجبور شوید میزان فشاری که پرس روی متریال وارد می‌کند را افزایش دهید (یا اگر مثلاً بر روی یک لیوان چاپ می‌زنید، باید مطمئن شوید که کاغذ به طور محکم به دور آن پیچیده شده است).
چاپ سابلیمیشن در مجتمع کهن
یکی از بهترین و با کیفیت‌ترین نوع چاپ بر روی متریال‌های مختلف، چاپ سابلیمیشن است. این روش چاپ یک روش بسیار مناسب برای کارهای تبلیغاتی و شخصی سازی کار برای یک برند است. به ویژه یا ماگ که بسیار پر مصرف و پر طرفدار در بین اقشار مختلف جامعه است. اگر به دنبال یک چاپ با کیفیت سابلیمیشن و یک چاپخانه با تجهیزات خوب هستید ما به شما چشم انداز سپاس و ایران کهن را پیشنهاد می‌کنیم.

دکمه بازگشت به بالا