عمومیکسب و کار ایرانی

چرا از تونیک ضد ریزش مو استفاده کنم؟

موها نقش بسیار تاثیرگذاری در زیبایی ظاهری ما دارند. از دوران باستان تاکنون، آرایش موها به صورت مداوم توسط زنان و مردان انجام می شده و امروزه هم با همان میزان اهمیت ولی به شکل و شمایلی متفاوت از گذشته وجود دارد. این عضو شگفت انگیز درست همانند دیگر اعضای بدن، مثل قلب، شش ها و ریه نیازمند مراقبت و نگه داری است.

همانطور اگر به چشم های خود اهمیت ندهید آن ها را در معرض خطر قرار داده اید، همانگونه که در صورت عدم توجه به پوست، آن را دچار آسیب و چروک خواهید کرد؛ بدون توجه و اهمیت به موها نیز به مرور زمان زیبایی، درخشش، خوش حالتی و حجم بالای آن را از دست خواهید داد. پیشگیری همیشه بهتر از درمان است؛ پس پیش از ایجاد آسیب در موها چه به دلایل داخلی که می تواند کمبود ویتامین باشد و چه از طریق عوامل خارجی که می تواند عوامل محیطی مانند فیلترهای UV، استفاده از رنگ موی نامناسب و … باشد؛ از موهایتان محافظت کنید. اما چطور؟ پاسخ به سوال تونیک ضد ریزش دکتر بیز چیست تمام آن چیزی است که برای مراقبت از موها به آن نیاز دارید.

چگونه موهایی سالم تر داشته باشیم؟

اگر بخواهیم محافظت از موها را به چند مرحله تقسیم بندی کنیم، حفظ پاکیزگی موها، در درجه اول قرار می گیرد. شستشوی مرتب موها به وسیله یک شامپوی مناسب با جنس موها، با کیفیت و فاقد مواد صابونی و شیمیایی می تواند تا حد مطلوبی حفظ زیبایی و شادابی موهای ما را بر عهده بگیرد. چرا؟ با شستشوی موها منافذ کف سر از آلودگی ها و چربی های اضافه پاکسازی می شوند و  به این ترتیب راه های تنفسی باز شده و اکسیژن رسانی به خوبی به ریشه موها انجام خواهد شد.

یکی دیگر از فواید شستشوی مرتب موها، افزایش گردش خون در کف سر است. این فرآیند کمک می کند تا تغذیه به خوبی به بافت سلولی منتقل شده و در نتیجه ریشه موها تقویت شود. استفاده از شامپوی مناسب که فاقد ترکیبات صابونی باشد می تواند به عنوان یاری رسان شما در مسیر داشتن موهایی سالم تر عمل کند؛ چرا که عدم وجود ترکیبات صابونی سبب می شود تا تنظیم PH در کف سر انجام شده و دچار خشکی، اگزما و التهاب نشوند.

چرا موها می ریزند؟

پیش از آن که به بررسی راه های افزایش حجم و رشد مو و پاسخ به سوال تونیک مو چیست بپردازیم، بهتر است در ابتدا بدانیم که چرا موها می ریزند، کم حجم می شوند و یا حالت خود را از دست می دهند. به وجود آمدن علائم نامبرده در موها می تواند دلایل متفاوت داشته باشد. حاملگی، اختلالات هورمونی، کمبود ویتامین، بیماری های خاص، استفاده از داروهای شیمیایی، عوامل ارثی و … همگی می توانند در کاهش رشد موها و تغییر و تضعیف حالت آن ها تاثیرگذار باشند.

در مواردی مانند تاثیرات داروهای شیمیایی و یا عوامل ارثی پیشگیری و درمان خاصی وجود ندارد. به عنوان مثال داروهای بیماری سرطان تاثیر مستقیمی بر رویش موها دارند و پس از بهبود و پایان دوره درمان، زمانی که داروهای شیمیایی دیگر استفاده نمی شوند، رشد موها به صورت خود به خودی آغاز می شود. در عوامل ارثی نیز فرد به صورت ژنتیکی پس از 30 سالگی و به مرور زمان دچار ریزش مو می شود و ریشه ی موهایش را از دست خواهد داد. در چنین موردی نیز درمان های دارویی و ویتامینی تاثیرگذار نیستند و تنها چیزی که می تواند موهای آن ها را مجددا بازپروری کند، کاشت و پیوند مو است. اما در موارد دیگر مانند کمبود ویتامین ها، تاثیرات فیلترهای UV، استفاده بیش از حد از رنگ موها و مواد دکلره را می توان به کمک ویتامین های خوراکی، ماسک ها و تونیک های مو پیشگیری و درمان نمود.

تونیک تقویت کننده مو چیست؟

تونیک واژه فرانسوی کلمه تونر، عصاره ای گیاهی است که جهت شفاف کردن، تسکین دادن و گاهی تحریک کردن پوست و مو مورد استفاده قرار می گیرد. این کالا به طور معمول با موادی مانند عصاره گلیسیرین، آب، الکل و یا ترکیبات روغنی دیگر ترکیب شده و به عنوان استعمال خارجی برای موها و یا پوست مورد استفاده قرار می گیرد. در این مقاله می خواهیم در مورد تونیک مو هیر فرند و فواید آن صحبت کنیم.

تونیک مو از دهه های 60 تا 70 میلادی در میان افراد محبوبیت پیدا کرد و عموما توسط مردان برای حالت دهی به موهایشان مورد استفاده قرار می گرفت؛ اما در گذر زمان استفاده از آن ها در میان بانوان نیز رایج شد. اما هدف اصلی استفاده از تونیک های مو چیست؟

در پاسخ به این سوال که فواید تونیک رویش مجدد مو بیز چیست باید بگوییم استفاده از تونیک برای مو تنها چند هدف ساده اما حیاتی را به دنبال خواهد داشت. اولین و مهم ترین فایده استفاده از تونیک حالت دهی به موها، افزایش درخشش آن ها و کاهش وز در آن است. در عین حال و در کنار تاثیرات ظاهری، تونیک مو اگر با استفاده از ترکیبات گیاهی مغذی ساخته شده باشد، می تواند در جلوگیری از ریزش مو و افزایش رویش مجدد مو نیز تاثیرگذار باشد.

آیا تونیک مو مانع ریزش مو می شود؟

استفاده از تونیک رشد مو برای افرادی که دچار ریزش موی سر هستند، امری منطقی به نظر می‌رسد، اما موضوع ریزش مو امری کاملا پیچیده است و باید موارد بسیاری برای آن در نظر گرفته شود.

عوامل زیادی می‌توانند باعث ریزش مو شوند. یکی از رایج ترین دلایل ریزش مو، ریزش مو با الگوی مردانه است که با نام علمی آلوپسی آندروژنیک نیز شناخته می‌شود. آلوپسی آندروژنیک نوعی بیماری ارثی است که در طول آن فولیکول‌‌های مو به هورمون مردانۀ دی هیدروتستسترون (DHT) حساس می‌شوند.

دلایل دیگر ریزش مو عبارتند از:

خود ایمنی (به عنوان مثال آلوپسی آره آتا)

دلایل هورمونی

استرس

سوء تغذیه

بیماری یا جراحت

مصرف برخی داروها

چگونه تونیک مو می‌تواند به کاهش تنش پوست سر کمک ‌کند؟

 

پاسخ این سؤال در مواد تشکیل‌دهنده تونیک نیست بلکه در فرآیند استفاده از آن است. ماساژ پوست سر روشی عالی برای کاهش تنش پوست سر است. حرکت هایی که هنگام استفاده از تونیک مو روی پوست سر خود انجام می‌دهید باعث کشیده شدن آن به خصوص لایۀ ضخیم میانی سر (نیام کلاه‌خودی) می‌شود. انجام این کار، التهاب را کاهش داده و به مرور زمان تنش مزمن پوست سر را از بین می‌برد. این موضوع در هنگام درمان ریزش مو با الگوی مردانه از اهمیت ویژه ای برخوردار است؛ زیرا بهترین و موثرترین روش، درمان علت اصلی (تنش پوست سر) و نه صرفا درمان علائم آن است.

آشنایی با طریقه مصرف تونیک برای مو

مواد تقویت کننده رشد مو بسیار مهم هستند. اما نحوه استفاده از تونیک روی پوست سر نیز به همان اندازه مهم است. هیچ روشی وجود ندارد که برای همه مناسب باشد. بنابراین توصیه می کنیم از روشی که از آن لذت می برید پیروی کنید. برای استفاده از محصولات رشد مو مناسب می توانید از روش زیر استفاده کنید:

مقدار کمی از تونیک مو را در کف دست خود بریزید. نوک انگشتان دست مقابل را به تونیک آغشته کنید و سپس به آرامی آن را به پوست سر خود بمالید.

تونیک را به صورت دایره های کوچک روی سر خود ماساژ دهید. از فولیکول مو شروع کنید و به تدریج به کل پوست سر بمالید.

وقتی همه مواد را روی پوست سرتان زدید، از نوک انگشتان دو دستتان استفاده کنید و پوست سرتان را ماساژ دهید. دوباره از فولیکول مو شروع کنید و به آرامی به سمت پوست سر حرکت کنید.

پشت سر خود را فراموش نکنید، تونیک باید با همان حرکات دایره ای به تمام قسمت های پوست سر برسد.

ماساژ پوست سر به صورت دایره ای باعث افزایش توزیع و جذب محصول می شود. همچنین به کاهش التهاب و تنش مزمن روی پوست سر کمک می کند. برای بهترین نتیجه، تونیک باید چندین ساعت روی پوست سر بماند، اما بهتر است این کار را شب انجام دهید و صبح سر خود را با آب ولرم بشویید.

دکمه بازگشت به بالا