چرا باید استعمال ویپ و پاد را متوقف کنیم؟

ویپ‌ها، ابزارهایی هستند که در شکل‌ها و اندازه‌های گوناگون به بازار عرضه می‌شوند. این ابزارها با باتری کار می‌کنند، یک عامل گرم‌کننده دارند و محفظه‌ای را شامل می‌شوند که مایعی را در بر دارد. با ابداع جویس ویپ چند میوه ای و گسترش عرضه آنها، بسیاری از جوانان و نوجوانان به استفاده از آنها روی آورده‌اند. این ابزارها، با هدف القای حس سیگار یا قلیان کشیدن ابداع شده‌اند و شرکت‌های سازنده معمولا تبلیغات گسترده‌ای در مورد بی‌ضرر بودن آنها ارائه می‌دهند اما پژوهش‌های بسیاری نشان داده اند که ویپ‌ها، ابزارهای بی‌ضرری نیستند و خطرات بسیاری در پی دارند.

باتری |بدن |تبلیغات

تاثیر ویپ بر ریه

تاثیر ویپ بر ریه‌ها، موضوعی است که هنوز در حال بررسی و تحقیق است و نتایج نهایی و کاملی در این زمینه وجود ندارد. با این حال، ضررهای ویپ برای ریه عبارت‌اند از:

  • التهاب ریه: برخی تحقیقات نشان داده‌اند که استفاده از ویپ ممکن است به التهاب ریه منجر شود. این التهاب ممکن است عوارضی مشابه آنچه در برخی از مشکلات تنفسی مانند آسم و برونشیت رخ می‌دهد، ایجاد کند.
  • تنگی نفس: برخی افراد پس از استفاده از ویپ، احساس تنگی نفس می‌کنند. این ممکن است نشانه‌ای از تحریک ریه‌ها و مسدود شدن مجاری هوایی باشد.
  • افزایش خطر ابتلا به عفونت‌های تنفسی: تحقیقات نشان داده‌اند که استفاده از ویپ ممکن است سیستم ایمنی ریه را تحت تاثیر قرار داده و خطر ابتلا به عفونت‌های تنفسی را افزایش دهد. این شامل عفونت‌هایی مانند التهاب ریه و عفونت‌های بالایی مجاری تنفسی است.
  • آسم و برونشیت: برخی مطالعات نشان داده‌اند که استفاده از ویپ می‌تواند در برخی افراد عوارضی مانند تشدید آسم و برونشیت را ایجاد کند یا تحت تاثیر قرار دهد.
  • تأثیر بر بافت ریه: استفاده مداوم و بلندمدت از ویپ ممکن است منجر به تغییرات در بافت ریه شود. این تغییرات ممکن است شامل التهاب و تخریب بافت ریه باشد.

تاثیر ویپ بر ریه: خطرات مربوط به تبخیر ویتامین E

استفاده از ویتامین E در مایعات ویپ، به عنوان ترکیبی که به منظور ایجاد بخار در ویپ استفاده می‌شود، ممکن است خطراتی را به همراه داشته باشد. در سال ۲۰۱۹، یک افزایش ناگهانی در موارد بیماری ریوی شدید مانند آسم و التهاب ریه با علائمی مانند: سرفه، تنگی نفس، دردهای سینه و تشدید علائم دراز مدت ناشی از استفاده از ویپ گزارش شد. این موارد بیماری در اغلب موارد با استفاده از مایعات ویپ حاوی تتراهیدروکانابینول (THC) و ویتامین E گزارش شده بودند.

با این حال، استفاده از ویتامین E در مایعات ویپ برای تمام محصولات ویپ صدق نمی‌کند. این خطرات به خصوص به استفاده از ویتامین E استخراج شده از روغن‌های طبیعی که به صورت غیرمجاز به مایعات ویپ اضافه شده‌اند، مرتبط است. در واقع، استفاده از ویتامین E طبیعی و با کیفیت بالا که به درستی تصفیه شده است، احتمالاً خطرات کمتری را به همراه دارد. ویتامین E، خود به تنهایی معمولاً برای سلامت ریه خطری ندارد و در واقع مصرف آن به عنوان یک مکمل غذایی برای بهبود سلامت ریه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چند ساعت بعد: علائم ترک نیکوتین

نیکوتین اعتیادآور است و ممکن است موقتاً علائمی از ترک این ماده سراغتان بیاید. علائم حاد ترک نیکوتین می‌تواند فیزیکی و روانی باشد. علائم روانی شامل تمایل زیاد به نیکوتین، نوسانات خلقی، مشکل در تمرکز، تحریک عصبی و اضطراب می‌شود. علائم فیزیکی نیز شامل سردرد، تعریق، لرز، بی‌خوابی، افزایش اشتها، گرفتگی‌های شکم و یبوست می‌شود.

اینها اولین اثراتی هستند که احتمالاً بعد از ۲۴ ساعت بعد از ترک ویپ احساس می‌کنید. این علائم حدود سه روز در اوج خود هستند و تدریجاً طی سه تا چهار هفته کم‌کم کاهش می‌یابند؛ بنابراین ترک عادت مصرف ویپ حدود یک ماه طول می‌کشد.

یک روز بعد: کاهش ریسک حمله قلبی

طبق مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۸ منتشر شد، مصرف روزانه سیگار، ریسک حمله قلبی فرد را دوبرابر می‌کند. اما اگر سیگار را ترک کنید، این خطر خیلی سریع پایین می‌آید. بعد از فقط یک روز، ریسک حمله قلبی‌تان به دلیل کاهش فشارخون، افزایش سطح اکسیژن خون و کاهش اثرات منفی سیگار بر کلسترول و کاهش ریسک لخته خون، به میزان قابل‌توجهی کمتر خواهد شد.

وقتی مصرف ویپ را متوقف می‌کنید چه اتفاقی در بدنتان می‌افتد؟

دو روز بعد: قوی‌تر شدن حس بویایی و چشایی

مصرف ویپ مانند کشیدن سیگار می‌تواند قدرت حس بویایی و چشایی‌تان را کمتر کند. بعد از ۴۸ ساعت ترک ویپ، کم‌کم متوجه می‌شوید توانایی بویایی و چشایی‌تان خصوصاً در مورد غذا بهتر شده است. نیکوتین فقط بر مغز اثر نمی‌گذارد: تحقیقات نشان می‌دهد نیکوتین می‌تواند قند خونتان را نیز بالا ببرد.

سه روز بعد: پاک‌سازی بدن از نیکوتین

اگر تاکنون علائم ترک نیکوتین را نداشته‌اید به‌احتمال زیاد الان که به روز سوم رسیده‌اید آنها را تجربه خواهید کرد. نیکوتین در روز سوم بعد از ترک ویپ از سیستم بدنتان خارج می‌شود و به همین دلیل علائم به اوج خود می‌رسند. ممکن است علائم ترک نیکوتین را به‌صورت سردرد، عرق‌کردن، شکم‌درد یا تمایل به نیکوتین تجربه کنید.

یک ماه بعد: ریه‌ها کم‌کم به شما نشان می‌دهند که چقدر سالم‌تر شده‌اند

سیگاری‌ها معمولاً مدام تک‌سرفه دارند یا وقتی نفس می‌کشند سینه‌شان خس‌خس می‌کند. حتی سیگار الکترونیک یا ویپ هم می‌تواند سلامت ریه‌ها را به خطر بیندازد و ترک نیکوتین را دشوار کند. اما ترک ویپ، وضعیت ریه‌هایتان را فوراً به حالت نرمال برگرداند. بعد از یک ماه، ظرفیت ریه‌هایتان بیشتر شده و به میزان چشمگیری سرفه‌ها و تنگی نفستان کمتر می‌شود.

در بدنتان می‌افتد؟

بعد از سه ماه: گردش خون بهتر

نیکوتین موجود در سیگار، رگ‌های خونی پوست و اطراف قلب را سفت می‌کند و نیکوتین موجود در ویپ هم می‌تواند به همان اندازه مضر باشد. اما بعد از ترک ویپ، گردش خون در بدنتان بهتر می‌شود؛ چون رگ‌ها به اندازهٔ نرمال خود برمی‌گردند. اگر نگران هستید که ترک عادت به ویپ باعث افزایش وزنتان شود (یک نگرانی رایج)، بدون افزایش وزن هم می‌توانید سیگار را ترک کنید.

بعد از ۹ ماه: تقویت بدن برای مبارزه با عفونت‌ها

بعد از ۹ ماه به دلیل تولید ساختارهای مومانند داخل ریه‌ها که کمک می‌کنند موکوس به بیرون رانده شده و با عفونت مبارزه شود، سلامت ریه‌هایتان به‌اندازه قابل‌توجهی بهتر می‌شود. این اتفاق می‌تواند احتمال برخی از عفونت‌ها و عوارض ناشی از بیماری‌هایی مانند پنومونی و آنفلوانزا را بسیار کاهش دهد.

بعد از یک سال: ریسک حمله قلبی نصف می‌شود

حالا که رگ‌هایتان به سایز نرمال خود برگشته‌اند، ضربان قلبتان هم به‌سرعت طبیعی خود برمی‌گردد و فشار خونتان پایین می‌آید و ریسک حمله قلبی‌تان کمتر خواهد شد. بعد از یک سال، ریسک عوارض قلبی و عروقی به میزان پنجاه‌درصد کاهش پیدا می‌کند.

وقتی مصرف ویپ را متوقف می‌کنید چه اتفاقی در بدنتان می‌افتد؟

دکمه بازگشت به بالا