چه کسانی نباید لیپوماتیک کنند؟

لیپوماتیک در بخش های مختلفی از بدن میتواند انجام شود؛ مثل شکم، باسن، ران، بازو و حتی صورت و ناحیه گردن. در زنها، لیپوماتیک بیشتر برای از بین بردن چربی های موضعی بازوها، شکم، باسن، ران و زیر چانه انجام می شود. مردها هم بیشتر برای پهلوها و شکم خود تقاضای انجام لیپوماتیک را دارند. برای اینکه این جراحی عوارض کمتری داشته باشد، این جراحی باید توسط بهترین جراح لیپوماتیک در تهران انجام شود.

همه ی افراد گزینه مناسبی برای انجام لیپوماتیک نیستند؛ مثلا:

1- کسانی که سابقه ابتلا به بیماری های مختلف را دارند

یکی از مهمترین مواردی که قبل از پیکرتراشی باید به آن توجه نمود، سلامت جسمی و فیزیکی فرد می باشد. در درجه اول اگر از نظر فیزیکی در شرایط خوبی قرار نداشته باشید و مریض باشید، با مشکلات و عوارض زیادی بعد از لیپوماتیک مواجه می شوید.

اگر سابقه بیماری هایی مثل بی نظمی در ضربان قلب، خونریزی شدید، دیابت، بیماری های عفونی، فشار خون، اختلالاتی مثل حملات قلبی، ایجاد لخته خون در بدن و بویژه در پاها و و ریه ها و سایر بیماری های مربوط به سیستم ایمنی را دارید، کاندید مناسبی برای لیپوماتیک نیستید.

2- کسانی که افزایش وزن دارند

لیپوماتیک می تواند شکل و طرح بدن را تغییر دهد ولی نمی تواند جای تغذیه سالم و ورزش را بگیرد. افراد زیادی هستند که اضافه وزن دارند و هدفشان از انجام لیپوماتیک کاهش وزن است؛

از بین بردن چربی به مقدار زیاد ممکن بوده و خطرآفرین نیز نخواهد بود اما حذف بیش از 8 الی 10 پوند چربی امری خطرناک می باشد. در نتیجه در برابر افرادی که خواستار کاهش وزن توسط لیپوماتیک می باشند، باید گفت که راه حل مناسبی برای کاهش وزن خود نیافته اند.

این افراد کاندید مناسبی برای لیپوماتیک نیستند چون متخصص به فرادی اجازه لیپوماتیک را می دهد که وزن نرمالی دارند. کسانی که وزن ثابتی ندارند هم نباید سریع برای لیپوماتیک اقدام کنند؛

3 الی 6 ماه قبل از لیپوماتیک وزن بیمار دائما بررسی می شود و حتما باید ثابت بماند تا اجازه ی لیپوماتیک به بیمار داده شود.

همواره به یاد داشته باشید که امکان بازگشت چربی پس از لیپوماتیک در افراد چاق وجود خواهد داشت مگر اینکه کاهش چشمگیری در میزان کالری دریافتی داشته و یا با انجام حرکات ورزشی، مقدار قابل توجهی کالری از دست دهند.

3- کسانی که داروهای خاصی مصرف می کنند

برخی از افراد دارای مشکلات و بیماری هایی مانند دیابت، فشار خون، مشکلات قلبی عروقی و غیره بوده که مجبور به مصرف داروهایی به صورت روزانه خواهند بود. در این صورت خطراتی از جمله تداخلات دارویی می تواند سلامت بیمار را به خطر بیندازد.

افرادی که از داروهای زیر استفاده می کنند، کاندید خوبی برای لیپوماتیک نیستند:

 1. آسپرین
 2. داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی
 3. کومادین یا وارفارین که برای رقیق شدن خون بکار می رود و غیره

داروهای نام برده شده، احتمال خونریزی را در حین لیپوماتیک و بعد از آن افزایش می دهند.

داروهایی که مانع متابولیسم لیدوکائین می شوند، با بی حسی موضعی که در حین لیپوماتیک استفاده می شود تداخل دارویی داشته و مشکلات زیادی را برای بیمار بوجود می آورند. از مصرف این داروها حداقل دو هفته قبل از لیپوماتیک باید خودداری شود.

گاهی عوارض جانبی ناشی از تداخلات دارویی، غیرقابل جبران بوده و برای درمان آنها راه حلی وجود نخواهد داشت در نتیجه حتما درباره دارو های مصرفی خود با پزشک مربوطه صحبت کرده و وی را در جریان همه ی امور قرار دهید.

هرچه شناخت پزشک از شما بیشتر باشد، شاهد نتایج بهتری خواهید بود زیرا قادر به استفاده از داروهایی می باشد که برای شما مضر نبوده و پس از انجام لیپوماتیک نیز عوارضی برایتان به وجود نخواهد آورد.

اگر در مورد این جراحی سوالی دارید می توانید با متخصصان غرب کلینیک تماس بگیرید.

4- کسانی که پوست انعطاف پذیری ندارند

پوست افراد از نظر قابلیت ارتجاعی با یکدیگر متفاوت است؛ افرادی که انعطاف پذیری پوستشان بسیار کم است و پوست آنها بعد از لیپوماتیک نمیتواند به حالت اول خود برگردد، کاندید خوبی برای لیپوماتیک به شمار نمی آیند.

دو عوامل مهم در خاصیت ارتجاعی پوست، کلاژن و الاستین می باشند که دو پروتئین طبیعی در بدن بوده و بر حالت کشسانی پوست تاثیرگذار خواهند بود. پوست هایی که سطح این دو پروتئین در آنها بالاتر است، شادابتر و جوان تر بوده و از لحاظ ظاهری سفت تر می باشند.

کیفیت پوست، فاکتوری است که متخصص با معاینه بدن بیمار می تواند قابلیت ارتجاعی پوست را بررسی کند و به بیمار بگوید که کاندید مناسبی برای لیپوماتیک هست یا خیر. پوستی که قابلیت ارتجاعی خوبی ندارد، بعد از لیپوماتیک بسیار شل و آویزان می شود و در نتیجه،  بیمار شاهد نتایج خوبی و رضایت بخشی ار لیپوماتیک نخواهد بود.

بالا بودن سن در لیپوماتیک، فاکتور مهمی محسوب نمی شود ولی بیمارانی که 40 سال به بالا دارند، قابلیت ارتجاعی پوستشان بسیار پایین است.

زیرا تولید الاستین و کلاژن با افزایش سن کاهش خواهد یافت.

شما با رعایت نکاتی از قبیل مراقبت از پوست در برابر نور خورشید، عدم استعمال سیگار و دخانیات، عدم مصرف الکل و پیروی از رژیم غذایی سالم و مفید، می توانید تا حد زیادی موجب افزایش سطح خاصیت ارتجاعی پوست خود شوید.

5- کسانی زیر 18 سال سن دارند

افراد زیر 18 سال در انجام لیپوماتیک محدوددیت دارند زیرا لیپوماتیک می تواند سلامتی آنها را به خطر بیندازد. البته همه ی افراد بالای 18 سال نمی توانند به راحتی لیپوماتیک انجام بدهند و از قبل، بدن آنها توسط متخصص معاینه می شود و یک سری آزمایش های خاصی را هم باید انجام بدهند تا سلامت کامل بدن آنها تایید بشود و بعد برای لیپوماتیک اقدام کنند.

از دلایل عدم اجازه به انجام پیکرتراشی در افراد زیر 18 سال، این است که فرد باید از لحاظ بلوغ جسمی، بلوغ عاطفی، انگیزه آنها از انجام پیکرتراشی، درک آنها از انجام درمان و نکات و زمان مورد نیاز برای استراحت پس از لیپوماتیک آماده باشد، تمامی این موارد در افراد زیر سن تعیین شده، ممکن نخواهد بود مگر اینکه با لیپوماتیک درمان نوعی بیماری همراه باشد.

در سایت mayoclinic.org مقاله های زیادی در این مورد نوشته شده است.

6- کسانی که سیگار می کشند

سیگار حاوی نیکوتین است و باعث اسپاسم های شدید رگ های کوچک خونی در زیر پوست می شود.

اسپاسم رگ های خونی در جریان خون فرد تاثیر منفی می گذارد. کسانی که سیگار می کشند، در صورت انجام لیپوماتیک هم نتایج خوبی نخواهند گرفت و با این کار فقط به مشکلات خود اضافه می کنند.

علاوه بر اسپاسم رگ های خونی خطرات زیر نیز در انتظار افراد سیگاری خواهد بود

 1. بی حسی مورد استفاده در لیپوماتیک موجب ایجاد خطراتی از قبیل افزایش خطر مشکلات قلبی و ریه در افراد سیگاری خواهد شد.
 2. افرادی سیگاری دو برابر نسبت ب افراد دیگر در خطر ابتلا به ذات الریه می باشند
 3. این افراد 80 درصد بیشتر از افراد معمولی دچار حمله قلبی و 70 درصد بیشتر دچار سکته خواهند شد
 4. همچنین مبتلا شدن به عفونت در افراد سیگار بیشتر از سایر افراد مشاهده می شود.
 5. این افراد پس از انجام لیپوماتیک سرفه هایی همراه با درد خواهند داشت
 6. همچنین روند بهبودی و دوران نقاهت کندتری را سپری خواهند کرد.

مشکلات نام برده شده نتایج نهایی لیپوماتیک را از بین برده و ممکن است حتی مراجعه کننده برای رسیدن به نتایج مطلوب نیاز به جلسات بیشتری داشته باشید.

اگر قصد انجام پیکرتراشی را داشته و سیگار مصرف می کنید، باید به مدت 2 هفته قبل و 2 هفته پس از درمان سیگار را ترک کنید. تاکید بر ترک سیگار حداقل 2 هفته پس از درمان به دلیل این است که نیکوتین در جلوگیری از بهبودی زخم ها و شروع عفونت تاثیرگذار خواهد بود.

7- کسانی که در مورد اثرات جانبی و عوارض بعد از لپیوماتیک بیش از حد نگران هستند

لیپوماتیک هم مانند هر فرآیندی با یک سری عوارض و اثرات جانبی خاصی همراه است؛ بعضی از افراد با اطلاع از این عوارض بسیار نگران و مضطرب می شوند که این نگرانی خود تاثیر منفی در نتایج می گذارد.

شناخت عوارض جانبی پیکراتراشی موجب شده که در صورت مواجهه، به آنها توجه کرده و سریعتر در جهت درمان آنها قدمی برداشته و به بهبودی هرچه سریعتر خود کمک نمایید.

8- کسانی که توقعات واقع بینانه ای از لیپوماتیک ندارند

برخی از افراد از پزشک و این روش از درمان زیبایی انتظارات نابجایی خواهند داشت. همانطور که گفته شده، توجه داشته باشید که لیپوماتیک درمانی برای کاهش چربی ها خواهد بود و نه چیزی غیر از این.

بسیاری از مراجعه کنندگان به دنبال کاهش وزن پس از لیپوماتیک بوده و زمانی که به اهداف خود نمی رسند، پزشک را مورد سرزنش قرار خواهند داد.

همچنین برخی نیز خواستار حذف تمامی چربی ها و عدم وجود هیچ گونه چربی در محل مورد نظر خواهند بود. در حالی که پزشک تا حد امکان چربی های اضافی را حذف خواهد کرد. در نتیجه قبل از انجام پیکرتراشی تمامی جوانب آن را سنجیده و سپس اقدام به شروع درمان نمایید.

برای اطلاع از نتایج نهایی و مقدار حجم کاهش چربی ها، می توانید از پزشک خود درخواست مشاهده تصاویر و عکس هایی از مراجعه کنندگان قبلی داشته باشید.

فردی که قصد انجام لیپوماتیک را دارد، باید از تمام جزئیات این فرآیند باخبر باشد؛ مثلا اینکه لیپوماتیک نمی تواند سلولیت را برطرف کند، واقعیتی است که بیمار باید آن را درک کند.

9- کسانی که به دلایل مختلف نمی توانند در دوره ریکاوری لیپوماتیک به استراحت بپردازند

برای کنترل تورم و جلوگیری از بروز هرگونه عوارض جانبی، به حداقل دو هفته استراحت نیاز خواهید داشت. بطور مثال ممکن است برای کاهش تورم ناشی از پیکرتراشی، مجبور به استفاده از لباس های فشرده ساز بدن باشید.

افرادی که به دلیل مشغله کاری و یا دلایل دیگر نمی توانند از انجام فعالیت های خود دست بکشند و چندین هفته استراحت کنند، گزینه خوبی برای لیپوماتیک نیستند؛ استراحت برای ترمیم بافت های آسیب دیده بسیار ضروری است.

10- کسانی که الکل مصرف می کنند

مصرف الکل هم مانند بعضی از داروها باعث افزایش خونریزی در حین لیوماتیک و حتی بعد از آن می شود. الکل با مواد بی حسی یا بیهوشی تداخل دارد.

داوطلبان پیکرتراشی باید از مصرف الکل دو هفته قبل و پس از لیپوماتیک خودداری کنند. الکل علاوه بر افزایش خونریزی موجب افزایش تورم بدن، کم آب شدن بدن مراجعه کننده و هرگونه عوارض ناشی از تداخلات دارویی و بی حسی خواهد شد.

اگر متخصص شک کند که بیمار قبل از عمل الکل مصرف کرده است، انجام لیپوماتیک را به تاخیر می اندازد.

قبل از اقدام برای لیپوماتیک چه نکاتی را باید در نظر بگیریم ؟

یک رژیم غذایی متعادل و سبک زندگی سالم، جزو شرط های اصلی برای رسیدن به اندام ایده آل است.

حتی با وجود رعایت رژیم غذایی و انتخاب سبک سالم در زندگی، باز هم این احتمال وجود دارد که چربی های موضعی در بدن شما شکل بگیرند که براحتی از بین نروند. لیپوماتیک می تواند یک قدم شما را به اندام ایده آلتان نزدیک کند. شما کاندید خوبی برای لیپوماتیک هستید اگر:

 1. چربی های موضعی دارید که با سایر بخش های بدنتان تناسبی ندارند
 2. دوست دارید در بعضی از بخش های بدنتان تغییراتی را ایجاد کنید
 3. از تجمع مایعات در بافت های بدنتان رنج می برید و از تورمی که در سطح پوستتان بوجود آمده است، ناراحت هستید
 4. از بزرگ بودن سینه هایتان خجالت می کشد (هم مردان و هم زنان) و می خواهید سایز سینه هایتان را را کم کنید می توانید از ” ” برای کاهش سایز سینه هایتان استفاده کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید مقاله ” ” را در سایت ما مطالعه کنید.

 

لیپوماتیک به چه کسانی توصیه نمی شود؟

اگر جزو افراد زیر هستید این روش به شما پیشنهاد نمی شود و برای مشاوره بهتر و از  بین بردن چربی هایتان با یک جراح مشورت کنید تا بهترین راه حل را به شما پیشنهاد دهد.

اگر این شرایط را دارید کاندید مناسبی برای لیپوماتیک نیستید:

سابقه بیماری خاصی دارید

مهمترین اقدام قبل از جراحی لیپوماتیک، انجام یک سری آزمایشات است و جراح در جلسه مشاوره در مورد سوابق بیماری با شما حرف خواهد زد. دلیل این اقدامات این است که شما باید سلامت فیزیکی داشته باشید. چرا که اگر مریض باشید یا یک سری بیماری خاص داشته باشید؛ انجام این عمل برای شما عوارض زیادی را به همراه خواهد داشت.

در صورت داشتن سوابق بیماری های زیر شما کاندید مناسبی برای این عمل نخواهید بود.

بیماری هایی از جمله:

 • بی نظمی در ضربان قلب
 • خونریزی شدید
 • دیابت
 • بیماری های عفونی
 • فشار خون
 • اختلالات مثل حملات قلبی
 • ایجاد لخته خون در بدن
 • بیماری های ریوی
 • بیماری های مربوط به سیستم ایمنی بدن

 

اگر افزایش وزن شدید دارید

لیپوماتیک تنها شکل بدن را تغییر می دهد و نمی تواند جای تغذیه مناسب و ورزش را بگیرد. اگر اضافه وزن زیادی دارید، باید بگوییم که برداشتن چربی بیش از حد از بدن شما ممکن است سلامتی تان را به خطر بیاندازد. برداشتن چربی بیشتر از 3.5 کیلوگرم برای شما خطرناک است.

نا امید نشوید برای حل مشکل حتما با جراح مشورت کنید و مطمئن باشید راهی بهتر را به شما پیشنهاد می کند. ما در پاسخگوی سوالات شما هستیم می توانید به صورت رایگان از ما مشاوره بگیرید.

اگر وزن ثابتی هم دارید باید سریع اقدام کنید به این صورت که بسته به وضعیتتان 3 الی 6 ماه وزنتان باید بررسی شود و اگر ثابت ماند می توانید لیپوماتیک را انجام دهید.

اگر داروی خاصی مصرف می کنید

اگر مشکلات و بیماری هایی مانند مشکلات قلبی و دیابت دارید و مجبورید که یک سری داروی خاص را در طول روز مصرف کنید ممکن است یک سری تداخلات دارویی برایتان پیش بیاید و سلامت شما به خطر بیافتد. این تداخلات دارویی در بیشتر مواق می تواند مشکلات بیشتری را برایتان به وجود بیاورد.

یک سری داروها وجود دارند که در حین عمل جراحی احتمال خونریزی را افزایش می دهد. این داروها شامل موارد زیر هستند:

 • داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی
 • آسپرین
 • کومادین یا وارفارین

در نتیجه شما باید در مورد داروهای مصرفی خود با جراح مشورت کنید تا در حین عمل مشکلی برایتان پیش نیاید. در ضمن ممکن است قبل از عمل جراح دستور دهد که یک سری داروها را که مانع متابولیسم لیدوکائین می شود، به مدت دو هفته قبل از عمل مصرف نکنید.

 

سن متاسب برای لیپوماتیک

سن معیار زیاد مهمی برای لیپوماتیک نیست اما به افراد زیر 20 سال توصیه می شود که این عمل را انجام ندهند. البته باید یادآوری کنیم که بسته به شرایط همه افراد دارای 20 سال به بالا هم نمی توانند این عمل را انجام دهند و ممکن است یکی از شرایطی را که در اینجا به آن اشاره کردیم را نداشته باشند.

برای این عمل باید یک سری آزمایشات اولیه را انجام دهید تا سلامت عمومی تان برای انجان این عمل تایید شود.

افراد زیر 20 سال به دلیل یک سری عوامل از جمله عدم بلوغ جسمی و عاطفی، انگیزه از انجام این عمل، درک کامل از درمان و زمانی برای استراحت، آماده نباشند به همین دلیل به این افراد توصیه نمی شود مگر اینکه لییپوماتیک برای درمان نوعی بیماری باشد.

اگر پوست انعطاف پذیری ندارید

کیفیت پوست نیز یکی از فاکتورهای مهم برای لیپوماتیک یا پیکر تراشی است. جراح با معاینه بدن شما متوجه حالت پوست از نظر ارتجاعی یا غیر ارتجاعی بودن آن می شود.

پوست همه افراد، همانند هم نیست و از نظر ارتجاعی بودن متفاوت است. اگر پوستتان انعطاف پذیری کمی دارد مسلما بعد از لیپوماتیک نمی تواند به حالت اولیه خود برگردد که در این صورت شما کاندید مناسبی برای این عمل نخواهید بود.

با افزایش سن، ساخت کلاژن در پوست کاهش پیدا می کند و در نتیجه پوست حالت ارتجاعی خود را از دست می دهد. بیمارانی که بالای 40 سال سن دارند حالت ارتجاعی پوست کمی دارند و ممکن است نتایج رضایت بخشی از لیپوماتیک نبینند.

 

اگر سیگاری هستید

سیگار دارای نیکوتین است که و باعث اسپاسم رگ های خونی می شود که جریان خون را مدخل می کنند. افراد سیگاری برای لیپوماتیک کاندید مناسبی نیستند و برای آن ها این جراحی خطرناک خواد بود.

خطرات لیپوماتیک برای افراد سیگاری شامل موارد زیر می شود:

 • استفاده از داروی بیهوشی ممکن است باعث مشکلات قلبی یا ریوی در آن ها شود.
 • این افراد 70 درصد بیشتر از سایر افراد دچار حمله قلبی می شوند.
 • مبتلا شدن به عفونت در افراد سیگاری بیشتر است.
 • روند بهبودی و دوران نقاهت برای این افراد بیشتر است.
 • بعد از لیپوماتیک و بر اثر داروی بی هوشی ممکن است سرفه هایی همراه با درد داشته باشند.

توصیه جراحان برای افراد سیگاری: برای افراد سیگاری که می خواهند لیپوماتیک را انجام دهند توصیه می شود که 2 هفته قبل و بعد از عمل سیگار مصرف نکنند تا نیکوتین بدن آن ها کاهش یابد و در هنگام عمل مشکلی برای آن ها پیش نیاید.

اگر بیش از حد اضطراب دارید

هر عملی بالاخره عوارض خود را دارد و لیپوماتیک از این قاعده مستثنی نیست. برخی از افراد زمانی که از این عوارض آگاه می شوند، بسیار مضطرب می شوند. اضطراب و استرس اثری منفی در این جراحی دارد اگر آن را از خود نتوانید دور کنید مسلما دچار عوارض آن خواهید شد.

توقعات غیر منطقی دارید

اگر انتظارات نا به جایی از این روش دارید دست نگه دارید. وظیفه جراح حفاظت از سلامتی شماست و ممکن است در یک جلسه نتواند همه چربی ها را خارج کند و گاهی خارج کردن بیش از حد چربی برایتان ضرر دارد.

پزشک صلاح کار را می داند و زمانی که به نتیجه دلخواه نرسیدید بدانید بخاطر وضعیت خودتان بوده است. برای اطلاع از نتایج نهایی می توانید در وب سایت جراح یا صفحه اجتماعی او تصاویر مراجعه کنندگان قبلی را مشاهده کنید.

اگر از مشروبات الکلی  استفاده می کنید

الکل با مواد بی هوش تداخل دارد و ممکن است در حین جراحی مشکلاتی برایتان پیش بیاید چرا که الکل باعث افزایش خونریزی می شود.

الکل مشکلات دیگری همچون افزایش تورم بدن و کم آب شدن بدن را نیز به همراه دارد. کسانی که می خواهند لیپوماتیک انجام دهند به آن ها پیشنهاد می شود که دو هفته قبل و  بعد از لیپوماتیک از مصرف آن خودداری کنند.

آیا من مناسب این عمل هستم؟

ما تا این جا کامل در مورد اینکه چه کسانی نباید لیپوماتیک را انجام دهند صحبت کردیم. برای مشاوره بهتر حتما به یک جراح با سابقه در این زمیینه مراجعه کنید و به تمامی سوالات او به طور کامل پاسخ دهید.  جواب خود را تنها باید از یک متخصص بگیرید.

دکمه بازگشت به بالا