علم و تکنولوژیکسب و کار ایرانی

چگونه ریاضی را برای کنکور بخوانیم ؟

در این مقاله ریاضی کنکور ۱۴۰۲ بررسی و فصل های مهم و بودجه بندی درس ریاضی، منابع ریاضی کنکور و بهترین روش مطالعه صفر تا صد درس ریاضی آزمون سراسری

مشخصات درس ریاضی کنکور چیست؟

درس ریاضی اولین درس در دفترچه اختصاصی رشته علوم ریاضی و فنی ( از ۱۰۱ تا ۱۵۵ ) و دومین درس در دفترچه اختصاصی رشته تجربی ( از ۱۲۶ تا ۱۵۵) است.

ضریب = در رشته‌ها و زیر  گروه‌های مختلف متفاوت است.

ماهیت = مهارتی

این درس به دلیل ماهیت مهارتی خود جز دروس سخت طبقه بندی می‌شود، اما شما میتوانید با یادگیری نکات این مقاله به راحتی درصد قابل قبولی را در این درس بدست آورید و رتبه خود را به شدت بهبود ببخشید. ما در این مقاله به روش مطالعه درس ریاضی میپردازیم. آموزش ریاضی کنکور :بنابراین محتوای این مقاله برای همه دانش آموزان کنکوری در هر سه رشته ریاضی _ تجربی و انسانی قابل استفاده است.

میشه کلا درس ریاضی رو بیخیال بشم؟

بله!!! مشاوره انتخاب رشته کنکور :اگر قصد کسب رتبه خوب و قبولی در رشته‌های تاپ رو ندارید میتونید ریاضی رو نخونی چون درس ریاضی به دلیل انحراف معیار بالا تاثیر زیادی در جابه جایی رتبه شما دارد. اگر میخواهید رتبه خوبی در کنکور سراسری بدست آورید از دروس مهارتی ( به ویژه ریاضی) غافل نشوید.

بهترین منابع ریاضی کنکور |پاسخنامه کنکور ریاضی ۱۴۰۱ |ترتیب خواندن مباحث ریاضی کنکور

چگونه درس ریاضی را برای کنکور بخوانیم؟

این سوال اصلی ترین هدف این مقاله است ، پس این قسمت را با دقت مطالعه کنید.منظور ما از خواندن درس ریاضی چیست؟ منظور ما از خواندن درس ریاضی این است که یک مبحث را بخوانیم و یاد بگیریم تا بتوانیم سوالات آن را در سر جلسه آزمون یا کنکور حل کنیم. حال برای اینکه به هدف خودمون برسیم باید ۳ مرحله زیر را گام به گام اجرا کنیم.

۱_ یادگیری

اولین مرحله در هر درس یادگیری مفاهیم و نکته‌های آن است.

در یادگیری مباحث درس ریاضیات باید مراحل زیر را اجرا کنیم:

۰ _ هر آنچه که از این مبحث میدانیم را روی کاغذ بیاوریم.(طبقه بندی سرفصل‌ها و فرمول‌ها)

به این دلیل این گام را صفر نامیدم چون برخی دانش آموزان ممکن است برای اولین بار مبحثی را مطالعه میکنند.

۱_ خواندن منبع آموزشی اصلی

منبع آموزشی شما می‌تواند جزوه معلم یا کلاس ، کتاب کمک درسی یا DVD آموزشی باشد.

۲_ چک کردن گام صفر ( کدومارو نوشتید کدومارو ننوشتید ، اونایی که ننوشتید رو اضافه کنید)

۳_ خواندن کتاب درسی و حل تمرین‌ها و مثال‌های آن

۲_ حل تست

منظور از حل تست در اینجا حل تست آموزشی است

یعنی تعدادی تست که بلافاصله بعد از یادگیری حل میکنید تا مطلب در ذهنتان تثبیت شود.

تست‌های آموزشی را بصورت کتاب باز (Open Book) حل کنید.

یعنی کتاب یا جزوه را در کنار خود داشته باشید ، ابتدا سعی کنید خودتان تست را حل کنید

اگر نتوانستید از جزوه یا کتاب کمک بگیرید و اگر نتوانستید به پاسخنامه آن تست مراجعه کنید. توجه داشته باشید که روش حل تست آموزشی بصورت سوال_جواب است یعنی حتما به جواب یک تست پی ببرید بعد به سراغ تست بعدی بروید. رفع اشکال در این مرحله تاثیر به سزایی دارد و شما حتما باید به نکته تست یا روش حل آن تسلط پیدا کنید

اگر متوجه نشدید حتما از معلم یا یکی از دوستان خود بپرسید و یا مرحله یادگیری را دوباره تکرار کنید. بهترین منبع تستی ابتدا چند تست طبقه بندی شده و سپس تست‌های کنکور‌های سراسری ۵ سال اخیر است. به عنوان مثال پس از یادگیری مبحث حد ، ابتدا چند تست از سرفصل‌های حد مانند حد صفر صفرم ، حد در بی نهایت و … حل کنید و بعد به سراغ تست‌های حد در کنکور‌های سال ۹۴ تا ۹۸ رشته خودتون (خارج و داخل) بروید سپس آنها را پیدا و حل کنید.

در مراحل بعدی به دنبال تست‌های ۵ سال اخیر در رشته دیگر بروید (اگر تجربی هستید،ریاضی و بالعکس) و بعد همین مراحل را برای تست‌های ۵ سال قبل تر اجرا کنید و بعد از آن ۵ سال قبل ترتر و…

نکته: به هیچ عنوان لازم نیست که همه این تست‌ها را دقیقا پس از مرحله یادگیری و در همان روز حل کنید.

پس چطور تست‌ها را حل کنیم؟

ادامه مطلب را بخوانید تا متوجه شوید.

۳_ مرور

نحوه مرور دروس مهارتی مرور دروس توصیفی فرق می‌کند.

زمان بندی مرور در درس ریاضی درست مثل سایر دروس است اما شکل آن متفاوت است.

(( مرور در درس ریاضی باید با حل تمرین انجام شود. ))

اولین مرور همان روز یادگیری است، مثلا شما مبحث حد را صبح روز شنبه خواندید

تا شب باید یکبار دیگر جزوه خود را بخوانید و تمرین‌ها و مثال‌های حل شده را خودتان یکبار دیگر حل کنید.

و این آخرین باری است که شما اول جزوه را میخوانید و بعد به سراغ حل تمرین (تست) میروید.

در مرور‌های بعدی ابتدا باید تست بزنید و بعد اگر نتوانستید حل کنید به سراغ جزوه (درسنامه ) بروید.

و اما تستهای ۵ سال اخیر

فقط تست‌های ۵ سال اخیر همون مبحثی که مطالعه کردید در رشته خودتون ( خارج و داخل ) رو همون روزِ یادگیری حل کنید.(نگران تعداد تست‌ها نباشید، حدودا کمتر از ۲۵ تا تسته!)

مابقی تست‌ها و همچنین تست‌های تالیفی را بگذارید برای مرور‌های بعدی.

نکته بسیار مهم : در هر بار مرور ، تست‌های وعده قبلی که نتوانستید حل کنید یا غلط حل کردید را هم دوباره حل کنید.

ترتیب خواندن مباحث ریاضی کنکور چگونه است؟

مباحث ریاضی باید بصورت پیش نیاز خوانده شوند.

برخی فصل‌ها نیازی به پیش نیاز ندارند مثل لگاریتم در رشته ریاضی. اما بهترین روش این است که مباحث را به ترتیب کتاب‌ها مطالعه کنید

یعنی ابتدا ریاضی ۲ بعد ریاضی  ۳ و بعد ریاضی پیش دانشگاهی . برای دانش آموزان نظام جدید ابتدا ریاضی دهم بعد ریاضی یازدهم و بعد ریاضی دوازدهم را بخوانند.

ریاضی۲ هم برای رشته تجربی و هم رشته ریاضی بسیار مهم است. چون آمیخته ای از مباحث مختلف و پایه ای است، پس حتما علاوه بر جزوه ، کتاب ریاضی ۲ را هم بخوانید و تمرینات کتاب درسی را حل کنید.

 گام اول در خواندن درس ریاضی چیست؟

اولین گام برای فهم و درک ریاضیات کنکور، تسلط بر مباحث جبر مقدماتی است.این فصل‌ها به تفکیک هر رشته بصورت زیر است:

رشته ریاضی: فصل ۱ ، ۲ ، ۳ ریاضی ۲ + فصل ۱ و ۲ حسابان

رشته تجربی: فصل ۲ ریاضی۳

درسنامه هر مبحث رو میخونم اما نمیتونم تستهای آزمون رو حل کنم.

این نشون میده که شما هنوز مهارت کافی رو کسب نکردید. وقتی شما مراحل خواندن ریاضی رو که در قسمت‌های بالاتر شرح دادم ، خوب اجرا کنید دیگه این مشکل رو نخواهید داشت. دانش آموزانی که درس را خواندند ، فرمول را بلدند اما نمی‌توانند تست حل کنند، تیپ بندی سوالات را یاد نگرفته اند و تنها راه حل آنها اجرای روش مطالعه ریاضی است که بهتون گفتم. هرچقدر که بیشتر تست بزنید دقت شما بالاتر میره چون پیدا کردن استراتژی حل تست رو زود پیدا می‌کنید و این باعث افزایش سرعت و دقت تست زنی شما می‌شود. توصیه می‌کنم هرجا گیر کردید و درس ریاضی رو متوجه نشدید به کتاب درسی مراجعه کنید. درسنامه کتاب درسی بسیار روان و پایه ای است و نیاز شما را برطرف می‌کند.

برای هر مبحث چندتا تست بزنم؟

این سوال در بین داوطلبان کنکور بسیار رایج و پر تکرار است. تعداد حل تست در هر وعده مطالعاتی کاملا بستگی به سطح علمی‌شما و نظر مشاور محترمتان دارد. دانش آموزی که قوی است باید بیشتر زمان خود را به تست زدن اختصاص بدهد تا سرعت عملش بالاتر بره و دانش آموز ضعیف باید سعی کند علاوه بر تسلط بر مباحث قبلی ، مباحث جدید را هم یاد بگیرد.

البته این پاسخ کلی است و به شرایط دیگر دانش آموز و همچنین فاصله زمانی آن تا کنکور بستگی دارد. اما اگر بخواهم بصورت کمی‌و برای عموم دانش آموزان تعداد تست بیان کنیم به این شکل است که برای روز اول که دقیقا بعد از یادگیری مبحث است حدود ۳۰ تست و برای وعده‌های مرور حدود ۵۰ تست بازهم تاکید می‌کنم که این اعداد برای عموم دانش آموزان است و شما باید با توجه به شرایط خودتون و با کمک مشاور تعداد تست‌ها را تعیین کنید.

آیا میتوانم از تکنیکهای کنکوری و راه حلهای میانبر برای درس ریاضی استفاده کنم؟

بطور کلی در تمام دروس شما ابتدا باید مفاهیم اولیه را یاد بگیرید. اگر مفاهیم ، راه حل‌های تشریحی و نکات اصلی را یاد گرفتید و بر آنها مسلط شدید آنوقت می‌توانید در کنار آن از تکنیکهای حل تستی هم استفاده کنید. به عنوان مثال برای درس ریاضی شما اول باید راه حل‌های تشریحی را خوب بلد باشید و تمرین کنید چون این روش‌ها بسیار مطمئن و جامع هستند. اما اگر از همان ابتدا به سراغ تکنیک‌ها و روش‌های میانبر بروید و فلسفه و دلیل آن تکنیک‌ها را ندانید فقط کافی است که طراح کمی‌تست را تغییر دهد و تیپِ سوال به چشم شما آشنا نباشد، آنوقت است که علاوه بر حل نکردن تست امید خود را هم از دست می‌دهید.

منبع “حرف آخر

دکمه بازگشت به بالا