علم و تکنولوژیعمومیکسب و کار ایرانی

چگونه پوست سبز گردو را خشک کنیم

راه های خشک کردن گردو و بادام

اکنون فصل گردو و بادام های تازه فرا رسیده است، و برای پوست گرفتن و خشک کردن آن ها می توانید اکنون اقدام کنید. در ادامه روش های پوست گرفتن و خشك كردن گردوي تازه و بادام را آموزش داده ایم.

خشک کردن گردو و بادام:

ابتدا زمانی که می خواهید گردو تازه بخرید دقت کنید گردوهایی را انتخاب کنید که پوسته آن ها هنوز سبز باشد و قهوه ای نشده باشند. گردوهایی را بخرید که پوستشان ترک خورده باشد.  خشک کردن گردو از خشک کردن بادام و پسته و … کمی سخت تر است.

پوست کندن گردوی تازه و رنگ گرفتن دست ها یکی از مشکلاتی است که در فصل رسیدن گردو افراد زیادی را درگیر می کند. شما هم اگر تجربه جدا کردن پوست سبز گردوی تازه را داشته باشید، متوجه رنگ تیره ای که این پوست سبز به دستان می دهد، شده اید و چنانچه به دنبال راه حلی برای پاک کردن سیاهی گردو از دست خود هستید، ترفند‌های زیر را امتحان کنید.

پوست گردو تازه به دلیل اسیدهایی که دارد هنگامی که با سطح بدن و اکسیژن تماس پیدا می کند لکه های سیاه عمیقی را روی پوست ایجاد می کند که به سادگی این لکه ها قابل برطرف شدن نیستند از این رو افراد باید در نظر داشته باشند هنگامی که با گردو تازه سرو کار دارند حتما پوست آن را در داخل تشتی آب از خود گردو جدا کنند تا سیاهی آن کمتر به عمق پوست نفوذ کنند.

پوست گردو تازه به دلیل اسیدهایی که دارد هنگامی که با سطح بدن و اکسیژن تماس پیدا می کند لکه های سیاه عمیقی را روی پوست ایجاد می کند که به سادگی این لکهها قابل برطرف شدن نیستند از این رو افراد باید در نظر داشته باشند هنگامی که با گردو تازه سرو کار دارند حتما پوست آن را در داخل تشتی آب از خود گردو جدا کنند تا سیاهی آن کمتر به عمق پوست نفوذ کنند.

پوست گردوی تازه هنگام تماس با پوست بدن باعث به وجود آمدن لک سیاه می‎شود که با شستشوی معمولی و با مواد شوینده هم پاک نمی‎شود و حتی پوشیدن دستکش پلاستیکی هم کمکی به شما نمی‎کند چون رنگ پوست گردو از دستکش هم رد می‎شود.

یکی از مهم ترین درختانی که باغداران در زمان احداث باغ تمایل زیادی به آن دارند، خرید نهال گردو می باشد.

علت سیاه شدن دست بر اثر تماس با گردوی تازه

پوست گردوی تازه خاصیت رنگدهی فوق‌العاده‌ای دارد که به دلیل ترکیبات اسیدی موجود در آن است و زمانی که با سطح پوست بدن و اکسیژن تماس پیدا می کند، باعث ایجاد لکه های قهوه ای و در تماس طولانی مدت و زیاد باعث ایجاد شدن لکه های سیاه عمیق روی پوست می شود.

این خاصیت رنگدهی زیاد پوست گردو باعث شده از گذشته از آن به عنوان یک ماده رنگی برای رنگ کردن مو با پوست گردو و رنگ کردن نخ و الیاف استفاده شود و امروزه هم به عنوان یک رنگ طبیعی ارزش خاصی دارد. رنگ حاصله از پوست گردو کاملا طبیعی، با دوام و ماندگار است و در مقایسه با رنگ های شیمیایی از اصالت، شادابی و ثبات بالایی برخوردار است.

راهکاری برای پوست گرفتن گردو تازه بدون سیاه شدن دست

یکی از اصولی ترین روش ها برای جدا کردن پوست تازه گردو، پهن کردن گردو‌ها برای مدت چند روز در محیطی سایه آفتاب است. اجازه دهید گردو‌ها دو تا سه روز بمانند تا پوست سبزشان کمی خشک و چروکیده شود.

سپس با پا گردو را روی آسفالت با فشار عقب و جلو کنید، به راحتی پوست گردو کنده خواهد شد. برای جدا کردن باقی مانده پوست سبز، از دستکش استفاده کنید، اما نه از دستکش های نایلونی، زیرا بخار می کنند و بدتر باعث سیاهی دستان شما می شود. بهتر است ابتدا یک دستکش نخی بپوشید و سپس روی آن دستکش نایلونی بپوشید.

روشی دیگر این است که گردوها را به مدت 1 دقیقه بجوشانید. با جوشاندن پوسته آنها شل شده و به راحتی کنده می شوند.

با یک چاقو چند عدد خط روی پوست گردو بیاندازید، سپس یک حوله یا پارچه کلفت دور آن بپیچید و با حرکت چرخشی به راحتی پوست آن را بکنید.

با یک چاقوی تیز چند خط روی پوست سبز گردو بیندازید. سپس با پیچیدن یک پارچه کلفت و یا حوله، با حرکت چرخشی به راحتی پوست سبز گردو را جدا کنید. همچنین می توان گردوها را در یک ظرف آب قرار داده و سپس پوست آنها را جدا کنید. در صورتی که عجله ندارید، چند روز تا خشک شدن پوست گردوها صبر کنید زیرا پس از آن به راحتی جدا می شوند.

اگر به فکر خرید نهال برای باغ و یا حتی حیاط خانه خود هستید، بهتر است تا نهالستان معتبری را انتخاب کنید.

  • نکاتی برای خشک کرده گردوی تازه
  • در ضمن می توانید گردو را داخل یک ظرف آب بگذارید سپس پوست سبز آن را جدا کنید.
  • در صورتیکه عجله ندارید می توانید چند روز صبر کنید تا پوست آن خشک شود سپس به راحتی قابل جدا شدن می باشد.

کندن پوسته داخلی گردو (سالم در آوردن مغز گردو)

گردو را در آب داغ به مدت 24 ساعت خیس کنید. این کار باعث شل شدن پوسته و راحت کنده شدن آن می شود.

شستن لکه های گردو از روی دست :

شستن با وایتکس رقیق شده، شستن دست ها با حلال لاک ناخن یا استفاده از اکسیدان رنگ مو نیز از دیگر پیشنهاد‌ها برای پاک کردن سیاهی گردو از دست است. با این وجود توصیه می شود اگر پوست حساسی دارید، از این روش ها برای شستن دست های خود استفاده نکنید، زیرا عوارض جانبی ایجاد شده به مراتب بدتر از سیاه بودن دستهایتان است.

دقت کنید آب پوسته های گردو به لباس تان نپاشد زیرا ممکن است لکه های پوسته ی گردو از روی لباس پاک نشود.

اگر قصد خشک کردن گردوها را دارید، باید آن ها را بشویید. به این صورت که ابتدا داخل سطلی آب سرد بریزید و گردوهایی که پوست آن ها گرفته شده است را بریزید. گردوهایی که روی آب آمده اند خالی و پوک هستند. آن ها را دور بریزید.

سپس گردوها را در مکانی که هوای آزاد و نور وجود داشته باشد اما آفتاب به صورت مستقیم نتابد روی پارچه ای پهن کنید. گردوها را باید تکان بدهید تا جا به جا شوند و زیر و روی آن ها کاملا خشک شوند.

این کار مدتی زمان می برد. ابتدا پوست قهوه ای خشک می شود و بعد مغز آن باید اجازه بدهید خوب خشک شوند و گرنه مغز آن خیس است و کپک می زند و خراب می شود.

اگر گردوها در معرض آفتاب مستقیم خشک شوند مغز آن ها سیاه می شوند. البته بعضی از نژادهای گردو مغزشان تیره است.

اگر هنگام پوست گرفتن گردوها دست هایمان سیاه شد چکار کنیم ؟

برای پوست گرفتن گردوها، بهتر است از چند دستکش سالم استفاده کنید. دستکش های یکبار مصرف پلاستیکی تاثیری ندارند و سبب می شود رنگ پوست گردوها به دست نفوذ کنند. و به علت پلاستیکی بودن دستکش عرق کنند و رنگ را روی دست ثابت تر کند.

برای اینکه هنگام پوست گرفتن گردوها دست هایمان سیاه نشود و یا با کمترین میزان سیاه شود. بهتر است، ابتدا دست ها را با کرم چرب کنید و بعد دستکش پزشکی به دست کنید و بعد دستکش ظرفشویی بدست کنید تا دست شما کمتر رنگ بگیرد.

اگر دست شما از پوست گردوها رنگ گرفت با راهکارهای زیر رنگ آن ها بهتر می شود. اما با بار اول کاملا تمیز نمی شوند.

استفاده از وایتکس

اگر لکه ها خیلی زیاد است و شما نیز از پاک کننده سریع کمک می خواهید، کمی وایتکس را روی لیف ریخته و دستان خود را با لیف تمیز کنید.

استفاده از جوش شیرین و مایع ظرفشویی

لکه های سیاه به مرور زمان و استفاده مدام از شوینده ها از بین می رود اما اگر برای پاک کردن آنها عجله دارید از ترکیب جوش شیرین و مایع ظرفشویی و یک مسواک قدیمی و خمیردندان استفاده کنید.

استفاده از آبلیمو و نمک

کمی آبلیمو را روی دست بریزید و بعد کمی نمک روی دستان خود بریزید. دستان خود را به هم بمالید تا لکه ها کم رنگ شوند.

 

تمیز کردن لکه های گردو از دست

از بین بردن سیاهی دست ها با کرم های لایه بردار

استفاده از کرم های لایه بردار است که نسبت به دو روش قبلی زمان بیشتری لازم دارد.

شستن دست ها با جوش شیرین

برای پاک کردن سیاهی گردو از دست می توانید مقداری جوش شیرین را با مایع ظرفشویی مخلوط کنید و دست های خود را با این ترکیب بشویید. بهتر است از یک مسواک کهنه کمک بگیرید. به این صورت که مسواک را به جوش شیرین آغشته و بر روی پوست دست خود بکشید.

شستن دست ها با سرکه

نصف فنجان سرکه را با نصف فنجان آب ترکیب کنید و دست های خود را با مخلوط آب و سرکه بشویید. این کار به کمرنگ شدن سیاهی گردو کمک زیادی می کند.

* اما اگر به مدت چند روز کاری ندارید و جایی نمی روید بهتر است این شوینده ها را به دست های خود نزنید و اجازه بدهید به مرور زمان و شستشوی دستان از بین بروند. زیرا این شوینده ها به دلیل اسیدی و شیمیایی بودن باعث آسیب به دستان شما می شوند.

بررسی گیاه گردو و ساختار آن چه نتایجی را نشان میدهد؟

درخت گردو که شاید ان را از نزدیک دیده باشید، درختی تقریبا بلند است. این درخت ببشتر از بیست متر هم می‌تواند رشد کند. روی این درخت میوه‌های گردو در یک پوسته سخت رشد می‌کنند که هنگام چیدن آن حتما با سیاه شدن دست روبرو خواهید شد. این پوسته میوه گردو به رنگ سبز است که قابل خوردن نیست. اگر این پوسته نباشد، ساختار سخت و محکم بیرونی گردو در شرایط سخت روی درخت باقی نخواهد ماند. از چوب تا برگ این درخت به همراه میوه می‌تواند برای کاربردهای مختلف اعم از خواص پوست گردو برای خاک یا درمان مورد استفاده قرار گیرد.

برای کسب اطلاعات جامع بهتر است سایت silvercreeknursery.ca را نیز مطالعه نمایید.

پوست گردو چه فوایدی دارد؟

وجود خواص بسیار زیاد در خود میوه گردو از کسی پوشیده نیست. اما کمتر کسی از خواص پوست گردو برای خاک یا سایر مسائل کاربردی آن اطلاع دارد. با این وجود سال‌هاست که از پوست گردو استفاده می‌شود. از صدها سال پیش از شاخه این درخت در طب و درمان بیماری‌ها استفاده می‌شد و پوست گردو را به عنوان دم‌نوش مورد استفاده قرار می گرفت. یکی از کاربردهای بسیار جالب پوست گردو استفاده از آن به عنوان کاهش دهنده التهاب است. هنگامی که ناحیه‌ایی از بدن دچار زخم شدید یا التهاب شود، به کمک این پوسته می‌توان مانند یک پماد مخصوص میزان التهاب و زخم را کاهش داد. معمولا این ترکیب مصارف خوراکی کمی دارد اما اگر مقدار کمی از آن استفاده شود می‌تواند از بروز مشکلات گوارشی مثل اسهال جلوگیری کند. جدا از تمام اینها خواص پوست گردو برای خاک نیز بسیار زیاد است که در ادامه، درباره ان بحث خواهیم کرد.

از خواص پوست گردو برای خاک چه می دانید؟

پوسته گردو سرشار از مواد معدنی است که در صورت انتقال، این مواد می‌تواند منبع تغذیه خوبی برای خاک باشند. هنگامی که پوست گردو را به هر صورتی روی یا درون خاک قرار می‌دهند، این پوسته بوسیله ترکیبات خاک به تدریج تجزیه می‌شود و به مرور زمان تمام مواد مغذی خود را به درون خاک تزریق می‌کند. گیاهان یا درختانی که در آن خاک رشد می‌کنند می‌توانند از این منابع استفاده کرده و بسیار پربار شوند. پوسته گردو یکی از منابع تغذیه ای است که سرعت آزاد شدن مواد و اکسیدان آن بسیار پایین است. به همین دلیل باید برای این موضوع صبور بود. به مرور ریشه گیاهان این مواد را جذب خواهد کرد. بنابراین رشد عالی گیاه در طولانی مدت از خواص پوست گردو برای خاک است.

آیا می توان از خواص پوست گردو برای خاک به عنوان کود بهره مند شد؟

یکی از خواص پوست گردو برای خاک این است که می‌تواند با کامل کردن عناصر خاک به رشد سبزیجات و میوه‌ها کمک کند. خاکی که در آن پوست گردو ترکیب شده باشد، میوه‌های خوش طعم و عالی خواهد داد. هنگامی که گردو به عرصه می رسد و میوه‌های آن کامل می‌شود، همواره مقداری از پوست گردو روی زمین می‌ریزد و طی یک مکانیسم طبیعی به چرخه خاک باز می گردد و به مرور زمان و در طی سال‌ها خاک را غنی‌تر می‌کند. از خواص پوست گردو برای خاک می توان به این موضوع اشاره کرد که که اگر انسان خود پوسته را به عنوان کود بکار نبرد، بطور طبیعی پوسته گردو به درون خاک راه خواهد یافت.

ترمیم گیاهان خانگی بوسیله پوست گردو چگونه انجام می‌شود؟
پوست گردو نه تنها برای پوست انسان مرهم بسیار خوبی است، بلکه یک ترمیم کننده عالی برای گیاهان نیز هست. از آن جایی که خواص پوست گردو برای خاک بیانگر تاثیر این ماده بر ریشه گیاه است، در صورتی که وجود پژمردگی و کاهش رشد در گیاه مشاهده کردید، می‌توانید به عنوان درمان مقداری از پوست گردو را چه به شکل خورد شده یا حالت‌های دیگر در خاک گلدان قرار دهید. به مرور زمان پوست گردو اثر خود را بر خاک خواهد گذاشت و بعد از مدتی می‌توانید شاهد رشد بهتر و سرحال‌تر شدن گیاه باشید. صحیح است که خواص پوست گردو برای خاک بسیار زیاد است، اما بهتر است که هنگام استفاده از پوست گردو برای خاک گیاهان به نوع گیاه و مقدار پوست گردو نیز توجه کنید.

 

پوسته گردو از چه چیزی ساخته شده است ؟

برای اینکه بتوانیم علت این اثر گذاری عالی بر رشد گیاهان را تشخیص دهیم بهتر است از ابتدا مشخص کنیم که آیا وجود خواص پوست گردو برای خاک به دلیل ساختار آن است؟

دانشمندان متوجه شدند که پوسته گردو از نوعی سلول ساخته شده است که تا به امروز ساختار مشابهی برای آن کشف نشده است.  ساختاری که دانشمندان آن را اسکلرید پلی پلیبات می‌نامند در واقع یک سلول است که بوسیله لوب‌های نامرتب اطراف خود محصور شده است. پوسته گردو برخلاف سایر پوسته‌های چوبی که با سرعت خیلی کندتری تجزیه می‌شوند، طی شش تا دوازده ماه به خوبی مواد مغذی خود را آزاد  می‌کند و تجزیه می‌شود. این خاصیت عالی از خواص پوست گردو برای خاک است که زودتر از باقی مواد خاک را غنی می‌کند.

استفاده باغداران از پوسته گردو با چه روشی انجام میشود؟

امروز بسیاری از کشاورزان و باغداران از فواید پوسته گردو برای رشد گیاهان مطلع‌اند. به همین دلیل معمولا از این ماده استفاده می‌کنند. اما طریقه استفاده آنها از پوسته گردو متفاوت است‌. معمولا باغداران بطور کامل پوسته گردو را می‌سوزانند و اگر خاکستری از ان باقی مانده باشد، آن را وارد خاک کرده و با آبیاری به غنی شدن خاک کمک می‌کنند.

استفاده از پوسته گردو سوزانده شده به چه شکل است؟

هنگامی که تصمیم بگیرید بجای خرد کردن یا استفاده طبیعی از پوسته گردو آن‌ها را بسوزانید، روش‌های مختلفی برای مصرف این خاکستر خواهید داشت. در اولین و ساده ترین روش معمولا خاکستر را با خاک ترکیب می‌کنند. این خاک می‌تواند هر نوع خاکی باشد. در روش دوم مقداری از این پوسته‌های سوزانده شده را درون مقداری آب با دمای تقریبا بالا ریخته و آن را حل می‌کنند. هنگامی که کاملا انحلال انجام شد، می‌توانند به کمک این محلول عملیات آبپاشی روی گیاهان یا سم‌زدایی را انجام دهند.

عملکرد اجزای تشکیل دهنده پوسته گردو به چه صورت است؟

پوسته گردو از اجزای متفاوتی تشکیل شده است‌. هر بخش از پوسته گردو می‌تواند به نحوی عمل کند که خواص پوست گردو را برای خاک چند برابر کند. در اینجا به بیان برخی از این موارد خواهیم پرداخت.اکثر اجزای تشکیل دهنده پوسته گردو از فیبر ساخته شده اند. فیبرها ترکیبات بسیار مغذی هستند که در گیاهانی مثل سیب زمینی به وفور یافت می‌شوند. مصرف فیبر همانطور که برای انسان بسیارمفید است، به خاک نیز قدرت می‌بخشد.  پوسته گردو با داشتن بیشتر از شصت درصد فیبر در خود توانسته است اثر عالی بر رشد گیاه داشته باشد. اما این تنها ماده مغذی موجود در پوسته گردو نیست؛ پوست گردو حدود سه درصد پروتئین را در خود دارا است. با وجود اینکه این ماده از ساختار اصلی میوه گردو کاملا جدا می‌شود و به مصرف خوراکی نمی‌رسد، اما  نسبت به میوه گردو دارای خواص بسیاری است. مقدار کمی چربی نیز در پوسته گردو وجود دارد که همان روغنی است که در میوه گردو ایجاد می‌شود.

دکمه بازگشت به بالا