10 تامین کننده برتر فلز در ایران کدامند ؟

محدودیت امکانات در سال‌های ابتدایی زندگی بشریت موجب شد تا انسان جهت رفع نیازهای خود وارد مسیر پیشرفت و توسعه شود. کشف منابع و معادن طبیعی سبب شد تا انسان به دنبال راهی برای استفاده و بهره‌برداری بهینه از آن باشد. کشف فولاد (Steel) و منابع آهنی به زندگی بشر رنگ و رویی تازه بخشید و موجب افزایش آسایش و راحتی او گردید. فولاد در ابتدا سبب تولید ابزارآلات کشاورزی، سلاح‌های نظامی و جنگی و توسعه ساخت و ساز شده و به تدریج با پیشرفت علم و تکنولوژی تحول عظیمی را در صنعت ایجاد نمود. معادن فولادی موجب اشتغال‌زایی و رشد اقتصاد کشورها شدند، از این رو کشورهایی که دارای این منابع طبیعی هستند با صادرات سنگ آهن خام، محصولات فولادی و … درآمدزایی و ارتباطات سیاسی و منطقه‌ای خود را تقویت کردند.

اهمیت فولاد در زندگی بشر

میزان تولید و مصرف فولاد در هر کشور، یک شاخص برای سنجش توسعه یافتگی آن منطقه به حساب می‌آید. حدود 95 کشور در دنیا در حال تولید و بهره‌برداری از انواع مختلف فولاد در مقاطع مختلف صنعتی هستند. با گسترش شهرها و نیاز بیشتر به ساخت و ساز، جایگاه ویژه‌ای را در دنیا به خود اختصاص دادند از همین رو کارخانه‌های زیادی برای تامین فلز کاوان این نیاز به وجود آمدند. کاربرد فولاد را نمی‌توان فقط متعلق به یک صنعت دانست چرا که استفاده از آن با زندگی بشر در هم آمیخته شده‌است. ساخت انواع امکانات زندگی روزمره، صنایع خودروسازی و کشتی‌سازی، انتقال گاز، راه آهن و … گوشه‌ای از کاربرد انواع فولاد به شمار می‌آیند. با وجود این تعاریف نمی‌توان زندگی بشر را جدا از این منبع طبیعی تصور نمود؛ این در حالی است که برخی از محققان آلومینوم و پلاستیک را به عنوان یک رقیب قدر برای فولاد می‌دانند. باید بدانید که فولاد نمی‌تواند جایگزینی داشته باشد؛ چرا که تولید آلومینوم و پلاستیک بسیار هزینه‌بر بوده و قابلیت بازیافت و بازگشت آن‌ها به چرخه طبیعت بسیار کمتر از فولاد و آهن است.

تاثیر فولاد بر محیط زیست

پیشرفت تکنولوژی همراه بوده‌است با آلوده شدن محیط زیست، از این رو نباید از آن غافل شویم و زمین را برای آیندگان به محیط نامناسبی تبدیل کنیم. تکنولوژی‌های جدید امکان کاهش 25 درصدی گازهای گلخانه‌ای را در صنعت فولاد فراهم کرده‌ است.

تاثیر فولاد بر اشتغال

بهره‌برداری از معادن و تولید فولاد و به کارگیری از آن در صنایعی همچون ساختمان سازی، خودرو سازی و … موجب افزایش اشتغال زایی در کشور گردیده است، به طوری که طبق نظر کارشناسان، هر شغل مستقیم حداقل هفت شغل غیرمستقیم را تحت پوشش قرار می‌دهد.

تأمین کننده بزرگ فولاد در کشور ایران

ایران به عنوان یک کشور غنی از لحاظ منابع معدنی و فولادی شناخته می‌شود. کارخانه‌های متعددی در حال استخراج سنگ آهن و تبدیل آن به محصولات فولادی مانند، فنر ، نبشی ، ، و… هستند. از لیست تولید کنندگان فولاد ایران، حامیران با اخذ نمایندگی از کارخانه فولاد آلیاژی اصفهان و فولاد آلیاژی ایران به عنوان بزرگترین تامین کننده فولاد کشور شناخته می‌شود. حامیران با بیش از نیم قرن تجربه در صنعت فولاد کشور، از بزرگترین و معتبرترین مراکز توزیع فولاد می‌باشد.

فعالیت‌های بین المللی فولاد حامیران

این موفقیت از مرزهای ایران عبور کرده و به کشورهای حاضر در منطقه نیز رسیده است. شرکت فولاد حامیران در همین راستا موفق به کسب نمایندگی انحصاری شرکت بین المللی بهلر و فروش محصولات آن در ایران شده‌است.

راهنمای خرید از شرکت فولاد حامیران

کارشناسان فروش و باتجربه‌ی ، آماده‌ی خدمات رسانی به شما عزیزان هستند. صداقت در فرتولید فولاد خام در ایران در سال 2020 حدود 29 تن بوده که نسبت به سال میلادی قبل، 13.4 درصد افزایش داشته است. کشور ما یکی از کشورهای تأثیرگذار در افزایش میزان تولید خام در منطقه خاورمیانه است که طی سال‌های اخیر روند رو به رشدی را در تولید فولاد داشته است. به‌نحوی‌که در پایان سال 2020 بیشترین میزان رشد تولید فولاد در دنیا را به خود اختصاص داده و در بین برترین تولیدکنندگان فولاد دنیا در جایگاه دهم ایستاد. گزارش‌ها نیز حاکی از آن است که رشد تولید فولاد در ایران همچنان ادامه خواهد داشت و هدف این کشور صعود به رتبه بندی کارخانه های فولاد و اخذ رتبه هفتم در چند سال آینده است. در جدول زیر میزان تولید فولاد در ده کشور برتر این صنعت بیان‌شده و میزان رشد آن‌ها در سه سال اخیر موردبررسی قرار گرفته است.

بزرگ‌ترین تولیدکنندگان فولاد جهان در سال 2021

جدول رده‌بندی بزرگ‌ترین تولیدکنندگان فولاد در جهان در نیمه اول سال 2021 عبارت است از:

این پیشرفت در حالی صورت گرفت که بسیاری از کارشناسان به دلیل تحریم‌های صورت گرفته علیه ایران و اثرات همه‌گیری کرونا، انتظار کاهش تولید محصولات فولادی را داشتند.

لیست تولیدکنندگان فولاد ایران

بزرگترین کارخانه های فولاد ایران عبارت است از:

 • فولاد مبارکه اصفهان
 • مجتمع ذوب‌آهن اصفهان
 • فولاد خوزستان
 • فولاد اکسین اهواز

انجمن فولاد جهانی میزان کل مقاطع فولادی تولیدشده شرکت توسعه و نوسازی صنایع و معادن ایران شرکت‌های تابعه ازجمله کارخانه‌های فولاد مبارکه اصفهان، مجتمع ذوب‌آهن اصفهان، فولاد خوزستان و شرکت ملی فولاد ایران (NISCO) رامورد بررسی قرار داده که در جدول زیر به نتایج آن اشاره شده است:

بزرگترین شرکت فولاد ایران و واحد صنعتی خصوصی و بزرگ‌ترین مجتمع تولید فولاد در کشور شرکت فولاد مبارکۀ اصفهان است که در سال 1371 در شرق شهر مبارکه و در جنوب شهر زرین‌شهر در استان اصفهان شروع به فعالیت نمود. گروه شرکت‌های فولاد مبارکۀ اصفهان در حال حاضر محرک بسیاری از صنایع بالادستی و پایین‌دستی است. این شرکت در حال حاضر مواد اولیۀ بیش از ۳٬۰۰۰ کارخانه و کارگاه تولیدی کشور در صنایع لوله و پروفیل، نفت و گاز و پتروشیمی، خودرو، موتورهای الکتریکی، لوازم خانگی، فلزی سبک و سنگین، ساختمانی، غذایی، کشتی سازی و سازه های دریایی و … را تولید می کند. همچنین شرکت فولاد مبارکه اصفهان همواره بخشی از محصولات خود را به کشورهای دیگر جهان صادر می کند. ظرفیت تولید سالانه این کارخانه از مقدار 6.8 میلیون تن در سال 96 به میزان 10.3 میلیون تن در سال 97 رسید که شامل انواع محصولات فولادی تخت از جمله ورق های فولادی، گرم و سرد نوردیده، قلع اندود، گالوانیزه و رنگی از ضخامت 0.18 تا 16 میلی متر است. در حال حاضر میزان تولیدات این کارخانه به بیش از 6.2 میلیون تن در سال می رسد.

فولاد مبارکه یکی از تولیدکنندگان ورق قلع اندود

فولاد یا آهن قلع اندود شده فولاد ی است که بر روی آن لایه نازکی از قلع قرار گرفته است. معمولاً مقاطع فولادی قلع اندود شده برای جلوگیری از زنگ‌زدگی استفاده می‌شوند.  جالب است بدانید ورق‌های قلع اندود شده بر اساس روش الکترولیت اسیدی با محلول فرواستان تولید می‌گردند.

کارخانه فولاد مبارکه و شرکت فولاد توان آور آ  سیا ازجمله تولیدکنندگان در ایران هستند. همچنین ورق‌های قلع اندود از قزاقستان، روسیه، چین و کره نیز به داخل کشور وارد می‌شوند.

شرکت های وابسته به کارخانه فو لاد مبارکه اصفهان

ازجمله شرکت‌های وابسته مجتمع  ف ولاد مبارکه اصفهان می‌توان به شرکت فولاد هرمزگان جنوب، شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان خراسان، شرکت فولاد سفیددشت چهارمحال و بختیاری، شرکت فولاد امیرکبیر کاشان و … اشاره کرد.

 • مقاطع فولادی تولیدشده در   شر کت فولاد هرمزگان عمدتاً فولادهای کربنی برای کاربرد نورد به‌صورت گرم و سرد هستند. محصولات تولیدی این شرکت برای پروفیل‌سازی، لوله‌های آب، نفت ومخازن تحت فشار و قطعات سنگین فولادی، ساخت ورق بدنۀ خودرو، بدنۀ لوازم‌خانگی و همچنین کاربردهای ویژه مانند ورق‌های قلع اندود و گالوانیزه به کار می‌روند.
 • شرکت سنگان یک واحد گندله‌ساز ی ۵ میلیون تنی است که گندله موردنیاز زنجیرۀ تولید فولاد گروه فولاد مبارکه را تأمین می‌نماید.
 • شرکت فولاد سفیددشت چهارمحال ب ختیاری آهن  اسفنجی، تختال نازک و تولید ورق به ظرفیت یک‌میلیون تن را تولید می‌کند.
 • انواع ورق گالوانیزه جهت  مصارف صنعتی و خودرو با ظرفیت ۴۰۰ هزار تن در سال توسط شرکت ورق خودرو چهارمحال و بختیاری تولید می‌گردد.

مهم‌ترین محصولات فولاد مبارکه اصفهان

ورق سیاه یکی از مهم‌ترین محصولات تولیدشده در مجتمع فولاد مبارکه است، این ورق‌های فولادی کاملاً صاف و صیقلی هستند که به دو صورت رول و شیت به بازار عرضه می‌شود. ضخامت‌های ۲، ۲.۵، ۳، ۴، ۵، ۶، ۸، ۱۰، ۱۲، ۱۵ میلی‌متر از این محصول در بازار موجود است.

قیمت ورق سیاه فولاد مبارکه

یکی دیگر از محصولات مهم مجتمع فولاد مبارکه اصفهان ورق روغنی است که به شیوه نورد سرد تولید می‌شود. این ورق از سه نوع فولاد ST12، ST13 و ST14 تولید می‌شود که در میزان سختی باهم متفاوت‌اند. ورق روغنی اصفهان در ضخامت‌های ۰.۳ تا ۳ میلی‌متر با عرض های ۱۰۰ تا ۱۲۵ سانتی‌متر در بازار موجود است. قیمت ورق روغنی مبارکه را میتوانید بصورت روزانه در صفحه فولاد مبارکه در بخش تامین کنندگان دریافت کنید.

 1. شرکت فولاد خوزستان دومین تولیدکننده فولاد و بزرگ‌ترین تولیدکننده شمش فولاد ایران

شرکت فولاد خوزستان یکی از شرکت های بزرگ فولاد ایران در زمینه شمش، بیلت و اسلب در ایران است که فعالیت خود را از سال 1366 شروع کرده است. شرکت فولاد خوزستان بزرگ‌ترین عرضه‌کننده شمش فولاد در ایران است که به روش احیا مستقیم وبا استفاده از کوره قوس الکتریکی به تولید فولاد خام می‌پردازد. هم‌اکنون ظرفیت تولید این کارخانه بالای سه میلیون و هشت‌صد هزار تن است وپیش‌بینی می‌شود در پایان فاز چهارم توسعه، ظرفیت تولید این شرکت به 5/2 میلیون تن در سال برسد. تا قبل از تحریم‌ها و در سال ۹۷ شرکت فولاد خوزستان به میزان ۵۷ درصد از تولید خود را به دیگر کشورها صادر می‌کرد که بعد از اعمال تحریم‌ها کاهش داشته است.

 1. ذوب‌آهن اولین کارخانه تولید فولاد ایران و سومین در بین شرکت‌های برزگ فولاد ایران

بزرگترین کارخانه ذوب آهن ایران، ذوب آهن اصفهان بوده که در رتبه اولین کارخانه تولیدکننده مقاطع فولادی در ایران قرار دارد و به تولید فولاد ساختمانی و ریلی می‌پردازد. این کارخانه بزرگ‌ترین توليدكننده محصولات طويل در خاورميانه است که انواع مقاطع فولادی ساختمانی و صنعتی را تولید می‌کند. اولین بار کارخانه ذوب‌آهن اصفهان در سال 1350 با تولید محصولات چدنی به بهره‌برداری رسید. ظرفیت تولید مقاطع فولادی این کارخانه در حدود 2526000 میلیون تن در سال است.

آهن |ابزارآلات |انواع صنایع فلزی

مقاطع فولادی  تولی دشده در ذوب‌آهن کدم‌اند؟ 

 • تیرآهن
 • میلگر د (آجدار و ساده)
 • نبش ی و ناودانی
 • ری ل

شمش فولادی، چدن جامد، قطرا ن، گسيلن، تولوئن، بنزن، سولفات‌آمونيوم، كك، سرباره فولادسازی و كوره بلند، غبار مرطوب فولادسازی (لجن صنعتی)، آهك، اكسيژن گاز و مايع و ازت مايع از دیگر محصولات این کارخانه است.

 1. کارخانه فولاد اکسین اهواز چهارمین در بین شرکت‌های فولاد ایران

کارخانه فولاد اکسین اهواز یکی از مهم‌ترین کارخانه‌های تولید فولاد در ایران است که در سال 88 شروع به فعالیت نموده است. مواد اولیه بسیاری از واحدها ازجمله واحدهای صنعتی ماشین‌سازی، نفت، گاز و پتروشیمی همچنین صنایع دریایی را تأمین می‌کند. در حال حاضر این کارخانه توانسته به ظرفیت تولید ۱.۰۵۰.۰۰۰ تن در سال دست پیدا کرده و مواد اولیه بسیاری از واحدها ازجمله واحدهای صنعتی ماشین‌سازی، نفت، گاز، پتروشیمی و همچنین صنایع دریایی را تأمین می‌کند. محصولات این کارخانه نیز به کشورهای همسایه صادر می‌شود که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به دسته محصولات ساختمانی اشاره کرد.

ورق‌های فولادی کارخانه فولاد اکسین اهواز

ورق‌های فولادی کارخانه فولاد اکسین اهواز عبارت است از:

ورق‌های آلیاژی اکسین اهواز

ورق سیاه اکسین اهواز

کارخانه فولاد اکسین ورق سیاه را نیز به شیوه نورد گرم تولید می‌کند که به‌صورت رول، فابریک و برش خورده در بازار عرضه می‌گردد.

در این مقاله سعی شد چهار تولید کننده بزرگ آهن و فولاد را معرفی کنیم . اگه شما از خریداران مقاطع آهنی هستید و به دنبال هستید  به صفحه اصلی آسرون مراجعه کنید.

وش یکی از اصول مجموعه حامیران محسوب می‌شود به همین دلیل شما مشتریان محترم می توانید قبل از خرید از مشاوره رایگانی که همکاران ما در اختیارتان قرار می دهند، استفاده نمایید تا خریدی مطمئن را تجربه نمایید.

 

دکمه بازگشت به بالا