عمومیکسب و کار ایرانی

جدول ۳۰ روزه نظافت منزل

نظافت منزل یک اصل ضروری است و به آن سختی که به نظر می رسد نیست. انجام فعالیت های کوچک در برنامه روزانه شما، کلید داشتن خانه ای تمیز با بار کمتر است، و برنامه 30 روزه نظافت ما اینجاست تا به شما در شروع کار کمک کند. ما کل فرآیند تمیز کردن خانه را به فعالیت های ساده و قابل کنترل در طول یک ماه تقسیم کردیم. این برنامه بر روی کارهایی تمرکز می کند که می توانند در 15 تا 20 دقیقه تکمیل شوند، البته برخی از این کارها ممکن است کمی بیشتر طول بکشد. در صورت نیاز می توانید ادامه ی آن را در آخر هفته تکمیل نمائید.

بعد از اینکه کارهای روزانه را انجام دادید، با چیزی آرامش‌بخش، مانند حمام آب گرم یا تماشای یک فیلم، از خود پذیرایی کنید. هنگام تمیز کردن خانه، با گوش دادن به موسیقی مورد علاقه تان خود را در حین کار سرگرم کنید. حتی ممکن است چالش نظافت را به یک فعالیت رقابتی با دوستان یا خانواده تبدیل کنید و آزمایش کنید چه کسی می تواند به جدول زمانی پایبند باشد و تمام 30 فعالیت را انجام دهد. حالا برنامه ی نظافت خود را بردارید و برای داشتن خانه ای عیب و نقص آماده شوید!

روز 1.قرنیزها
روز 2. صندلی و میز آشپزخانه
روز 3. کشوهای ظروف آشپزخانه
روز 4. پنکه های سقفی
روز 5. کابینت آشپزخانه
روز 6. پله ها
روز 7. دریچه های فیلتر هوا
روز 8. مبلمان
روز 9. توالت
روز 10. سطل زباله
روز 11. مایکروویو
روز 12. یخچال
روز 13. حمام و دوش آن
روز 14. پنجره ها
روز 15. وسایل روشنایی
روز 16. فر
روز 17. فرش
روز 18.کف پوش ها
روز 19. پرده ها
روز 20. حیاط
روز 21. درها
روز 22. ماشین ظرفشویی
روز 23. قهوه جوش
روز 24. تخت حیوان خانگی
روز 25. کاناپه و صندلی
روز 26.کمد لباس
روز 27.جاکفشی
روز 28. آباژور
روز 29. دیوارها
روز 30. دوغاب اطراف کاشی ها

روز 1.قرنیزها

 تمامی قرنیزها را پاک کرده و یا بشویید. پس از تمیز شدن آن ها، ظاهر کل اتاق و حال خانه شما تغییر خواهد کرد.

 روز 2. صندلی و میز آشپزخانه

 برای صندلی های نوع کتان، الکل را روی پارچه تمیز بمالید و به آرامی لکه ها را پاک کنید. محل را با آب سرد و مواد شوینده مایع آغشته کنید، ممکن است لازم باشد این کار را بارها انجام دهید. پس از خشک شدن با حوله، محل را با آب سرد پاک و خشک کنید.

روز 3. کشوهای ظروف آشپزخانه

در صورتی که در کشوهای خود از نظم دهنده ها استفاده کرده اید، در صورت امکان آن ها از جای خود درآورده و برای چند دقیقه در محلول آب و شوینده خیس کنید. سپس با استفاده از یک اسفنج یا پارچه تمیزی که در آب صابون خیسانده شده است، انها را کاملا بسابید و تمیز کنید. سطح داخلی کشوها را با استفاده از یک دستمال تم دار تمیز، پاک کنید. نظافت  این کشوها را دست کم نگیرید زیرا این مکان جایی برای تجمع خرده‌ آشغال و دیگر کثیفی ها و زباله های انباشته شده در ماه‌ها، شاید سال‌ها باشد.

روز 4. پنکه های سقفی

 تیغه ها را با استفاده از یک پارچه نخی و یک پاک کننده همه منظوره ملایم یا ترکیبی از آب و صابون ظرفشویی تمیز کنید. تمیز کردن تیغه ها با دستمال های ضد عفونی کننده نیز گزینه ی مناسبی است. توجه داشته باشید که پاک کننده نباید مستقیماً روی تیغه ها اسپری شود. در نهایت می توانید تیغه ها را زیر آب گرم بشویید.

روز 5. کابینت آشپزخانه

 از 50 درصد آب و 50 درصد سرکه مقطر استفاده کنید. این ترکیب برای از بین بردن لکه های اب و رسوبات ناشی از آن عالی می باشد. اگر کابینت آشپزخانه شما دارای قسمت های چوبی است، از اسپری کردن سرکه مستقیماً روی آن خودداری کنید. در عوض، مقداری از محلول را روی یک حوله ریخته و به آرامی ناحیه مورد نظر را پاک کنید.

روز 6. پله ها

باید به گوشه کنار و لبه های پله ها دقت ویژه ای کرد. از پله بالا شروع کرده و به سمت پایین حرکت کنید. ابتدا با استفاده از جاروبرقی آشغال ها را از پله ها جمع اوری کنید. سپس در صورتی که پله ها فرش یا موکت شده باشند، با استفاده از یک برس اسکراب و شامپو فرش، کاملا پله ها را بسابید.

در صورتی که پله ها با موکت یا فرش پوشانده نشده بود، می توانید از طی و یا دستمال مخصوص این کار استفاده نمایید.

روز 7. دریچه های فیلتر هوا

 گوشه های درپوش هواکش را باز کنید و آنها را در یک لگن آب گرم و صابون یا یک پاک کننده دیگر قرار دهید. قبل از تمیز کردن اجازه دهید چند دقیقه خیس بخورد. سپس شسته و آبکشی نمایید.

در پایان هفته اول ممکن است کمی احساس خستگی کنید. اگر ادامه انجام کارهای نظافت منزل برای شما سخت است میتوانید از یک شرکت خدماتی نظافت منزل تهران نیرو بگیرید و در هفته دوم در روزهایی که کار سنگین است از یک نظافتچی کمک بگیرزید.

 روز 8. مبلمان

برای از بین بردن کثیفی می توانید از یک صابون سبک بر پایه روغن همراه با آب گرم استفاده کنید. 1/4 فنجان آمونیاک، 2 قاشق غذاخوری سرکه سفید و آب گرم یک محلول پاک کننده را تشکیل می دهند. با توجه به نوع مبل های موجود در منزل، می توانید از شوینده ها و روش های متناسب با آن ها استفاده کنید.

روز 9. توالت

 تمام سطوح بیرونی توالت را پاک کنید، به هر قسمتی که مرتباً با آن تماس می‌گیرید، توجه بیشتری داشته باشید، مانند صندلی و دسته شستشویی فرنگی. با استفاده از دستمال‌های ضدعفونی‌کننده یا ترکیبی از اسپری ضدعفونی‌کننده و پارچه می توانید این کار را انجام دهید.

روز 10. سطل زباله

سطل زباله را خالی کرده و آن رابشویید. سپس 1/4 فنجان جوش شیرین را با آب مخلوط کرده و سپس داخل سطل زباله ریخته و اجازه دهید بماند. بعد از چند ساعت سطل را با یک شوینده شسته و اجازه دهید تا خشک شود.

روز 11. مایکروویو

به نیم لیتر آب، دو سه قاشق سرکه سفید اضافه کنید. سپس درون مایکروویو قرار دهید. سپس به مدت 5 دقیقه یا تا زمانی که مایع شروع به جوشیدن کند روی حداکثر حرارت قرار دهید. پس از گذشت 5 دقیقه، درب مایکروویو را حدود 3 دقیقه بسته نگاه دارید. حال می توانید در مایکروویو را باز کرده و داخل آن را با دستمال تمیز، پاک سازی کنید.

روز 12. یخچال

 با استفاده از دو قاشق چایخوری جوش شیرین و یک لیتر آب داغ، یک محلول تهیه کرده و داخل یخچال را با استفاده از آن و یک دستمال مناسب، تمیز کنید. تمام قسمت های جداشدنی یخچال را در آورده و در همان محلول بخیسانید و سپس بشویید و خشک کنید. از آنجایی که بعدا غذاها بوی بخچال را جذب می کنند، از پاک کننده های ملایم و بدون عطر استفاده کنید. در نهایت داخل یخچال را با یک پارچه مرطوب تمیز کرده و سپس خشک کنید. قطعات تمیز و خشک شده یخچال را به سر جای خود بازگردانید.

روز 13. حمام و دوش آن

 تمام سطوح وان باید با جوش شیرین تمیز شود. نیم گالن آب ولرم و چهار قاشق چایخوری صابون ظرفشویی را در یک سطل ترکیب کنید. تمام سطوح وان حمام را با یک اسفنج شستشو یا یک برس نایلونی قوی که در سطل آغشته شده است، بشویید.

روز 14. پنجره ها

 در صورت امکان ابتدا شیشه ها را با شلنگ آب به خوبی تمیز کرده و بشویید. این کار باعث می شود آلودگی های اصلی و اولیه از بین برود. سپس یک سطل را با آب تمیز و سرد و فقط چند قاشق چایخوری مایع ظرفشویی پر کنید. با یک پارچه ی مناسب به سراغ همه ی سطوح پنجره بروید. با یک دستمال نرم و پنبه ای خشک دیگر، شیشه ها و پنجره را خشک کنید.

روز 15. وسایل روشنایی

 تمیز کردن چراغ های شیشه ای معمولاً فقط به یک سینک پر از آب گرم و چند قطره مایع ظرفشویی ملایم نیاز دارد. قبل از پاک کردن و شستن، اجازه دهید چند دقیقه خیس بخورند. آنها را با یک پارچه خشک به خصوص داخل آن خشک کنید. آنها اکنون آماده هستند تا در جای خود قرار گیرند.

روز 16. فر

 قبل از تمیز کردن فر با استفاده از ژل یا اسپری تمیزکننده فر، ابتدا تمام غذاهای پخته شده را به کمک یک کاردک فلزی یا سوهان مخصوص کنده و پاک کنید. حالا می توانید یک محلول آب و شوینده تهیه کنید و همه ی قسمت های فر را پاک کنید.

 روز 17. فرش

به نسبت یک به چهار سرکه سفید و آب را در یک ظرف یا سطل کوچک با هم ترکیب کنید. برس شستشو را به محلول آغشته کنید و سپس بر روی فرش بکشید. حواستان باشد که فرچه یا برس را بیش از حد خیس نکنید و در صورت نیاز ابتدا رطوبت اضافی فرچه را با یک حوله گرفته و سپس اقدام به پاک کردن فرش کنید.

روز 18.کف پوش ها

برای این منظور ابتدا با جارو کردن کامل کف‌پوش‌ها شروع کنید. سپس با استفاده از 4 فنجان آب گرم و همچنین چند قطره صابون کاستیل یا صابون ظرفشویی، یک محلول تمیز کننده تولید کنید. هر بار قسمت‌های کوچکی از کف را پاک کنید.سپس آن‌ قسمت را با یک حوله تمیز خشک کنید و بعد به سراغ قسمت های دیگر بروید.

روز 19. پرده ها

پنجره ها را جدا کرده و در یک وان پر از آب گرم، مایع ظرفشویی و یک فنجان جوش شیرین که یک لکه بردار طبیعی است، خیس کنید. اجازه دهید حداقل یک ساعت خیسانده شود. هر گونه زباله یا گرد و غبار اضافی را در همان ابتدا پاک کنید.

روز 20. حیاط

 تمیز کردن حیاط برای افراد مختلف، متفاوت است و بستگی به شرایط دارد. برخی از افراد ممکن است زباله هایی داشته باشند که باید جمع شوند. بعضی حیاط ها داری تخت و میز و صندلی است و نیاز به نظافت دارد. بعضی افراد در حیاط خود از سگ و حیوانات خانگی نگهداری می کنند. در مجموع هر حیاطی نیاز به تمیز کاری خاص خود دارد.

روز 21. درها

بسیاری از سطوح و درها با محلول رقیق شده مواد شوینده ظرفشویی ملایم و آب تمیز می شوند. گاهی اوقات افراد برای تمیز کردن قسمت های رنگ شده از سرکه استفاده می کنند، اما ممکن است سرکه بیش از حد اسیدی باشد و باعث تغییر رنگ شود.

 روز 22. ماشین ظرفشویی

 1 فنجان سرکه سفید را در یک لگن قابل شستشو در قسمت پایینی ماشین ظرفشویی خالی قرار دهید و چرخه آب گرم ماشین ظرفشویی را روشن کنید. هر گونه مواد غذایی باقیمانده، روغن، باقی مانده صابون، کف و سایر آلودگی ها توسط سرکه تجزیه می شود.

روز 23. قهوه جوش

 یک محلول تمیز کننده حرفه ای یا یک پاک کننده  ساخته شده با سرکه سفید و آب می تواند برای تمیز کردن قهوه ساز استفاده شود. بسته به وضعیت دستگاه قهوه ساز می توانید از جوش شیرین و صابون ظرف ملایم استفاده کنید. برای تمیز کردن قطعات جداشدنی دستگاه، از یک اسفنج ظرفشویی یا یک اسکرابر غیر ساینده استفاده کنید.

روز 24. تخت حیوان خانگی

 یک ظرف یا وان بزرگ را با آب به اندازه ای پر کنید که تخت سگ شما را به طور کامل بپوشاند. تخت را با استفاده از مواد شوینده غیر سمی به مدت 10-15 دقیقه در آب گرم خیس کنید. سپس آن را با جوش شیرین و مسواک تمیز کنید. با این کار مواد به گوشه کنارها نیز رفته و بوی باقیمانده از بین می رود. سپس تخت و سایر وسایل را کاملا آبکشی کنید.

روز 25. کاناپه و صندلی

 با ترکیب 1 قاشق چایخوری مایع لباسشویی با 1 لیتر آب و کاملا هم زدن آن، یک مخلوط تمیزکننده ملایم آماده کنید. هنگام تمیز کردن صندلی های بالشتکی، جلوگیری از خیس شدن بسیار عمیق پارچه بسیار مهم است. بنابراین برای تمیز کردن کاناپه از یک پارچه میکروفیبر مرطوب و ساییده شده استفاده کنید.

روز 26.کمد لباس

 کمد از آن دسته مکان هایی است که معمولا شلوغ و بی نظم است. این فضا پتانسیل این را دارد که کاملاً به هم ریخته شود. همه ی لباس ها را مجددا سازماندهی کنید و از شر آن هایی که استفاده نمی کنید، خلاص شوید. همه ی لباس ها را از کمد خارج کرده و داخل آن را جاروبرقی بکشید. اگر لباسی دارید که بیش از یک سال است از آن استفاده نکرده اید، توصیه می شود آن را اهدا کنید.

روز 27.جاکفشی

 ابتدا باید همه کفش ها را خارج کنید. همچنین می توانید کفش هایی را که دیگر استفاده نمی کنید اهدا کنید. اکنون یک اسپری ضدعفونی کننده و پارچه میکروفیبر برای تمیز کردن سطح تهیه کنید و به جنگ آلودگی ها بروید.

روز 28. آباژور

 یک لگن بزرگ یا وان حمام را با استفاده از آب گرم و یک قاشق چایخوری مایع لباسشویی یا مایع ظرفشویی تا نیمه پر کنید. سپس آباژور پارچه ای کثیف را داخل آن قرار دهید. پس از آن، آباژور را برای چند دقیقه در آب فرو کنید و در نهایت آبکشی نمایید.

روز 29. دیوارها

 برای پاک کردن دیوارهای رنگ آمیزی شده از آب گرم و یک پاک کننده همه منظوره استفاده کنید. می توانید از یک اسفنج ملایم و یک مخلوط پاک کننده غیرسمی و همه منظوره مانند آب، مایع ظرفشویی و سرکه سفید برای پاک کردن دیوارها استفاده کنید. یک اسفنج تمیز را در پاک کننده فرو برده و سپس با فشار دادن آن، آب و کف های اضافه را گرفته و بعد اقدام به پاک کردن دیوارها کنید. حالا با یک دستمال نخی تمیز، قسمت های فوق را پاک و خشک کنید.

روز 30. دوغاب اطراف کاشی ها

 یک بطری اسپری را تا نیمه با آب گرم، جوش شیرین، آب لیمو و سرکه سفید پر کنید، سپس محلول را روی نواحی مورد نظر اسپری کنید. حداقل یک ساعت زمان دهید تا مخلوط روی نواحی باقی بماند. پس از آن، دوغاب را به آرامی بشویید. برای این کار نباید از پولیش یا دستمال های زبر استفاده کنید.

دکمه بازگشت به بالا