عمومیکسب و کار ایرانی

5 تفاوت اصلی تابلو برق صنعتی و خانگی

1- تفاوت ساختار تابلو برق صنعتی و مسکونی

تابلوهای برق صنعتی به دلیل اینکه باید میزان جریان بسیار بیشتری را در مقایسه با نمونه‌های خانگی تحمل کنند، دارای تجهیزات قدرتمندتر و پیچیده‌تری هستند. هردوی این تابلوها در یک محفظه فلزی قرار می‌گیرند که از تعدادی پانل ساخته شده است. در تابلوهای برق صنعتی معمولا تعداد زیادی سوئیچ، قطع کننده مدار و فیوز وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توان تجهیزات برقی را کنترل و امکان حفاظت از آن‌ها را فراهم کرد. اما تجهیزات تابلو برق خانگی بسیار ساده‌تر هستند و تنها با استفاده از قطع کننده‌های مدار، می‌توانند از وسایل برقی محافظت کنند.

2- تفاوت تابلو برق صنعتی و خانگی در کلیدها

3- ولتاژ قابل تحمل

یک تفاوت تابلو برق صنعتی و خانگی در این است که هر کدام می‌توانند سطح ولتاژ متفاوتی را تحمل کنند. که در دسته‌های LV، MV و HV قرار می‌گیرند، می‌توانند تا ولتاژهای بسیار بالا در حدود 350 کیلوولت را هم تحمل کنند. این در حالی است که تابلوهای برق خانگی در بهترین حالت، تنها تا ولتاژ 600 ولتی را مدیریت خواهند کرد.

4- تفاوت تابلو برق صنعتی و خانگی از نظر اندازه

به طور معمول اندازه تابلو برق خانگی کوچکتر از مدل‌های صنعتی است و نیاز به فضای نصب کمتری دارد. علت کوچکتر بودن سایز تابلو برق صنعتی این است که تنها نیاز به دسترسی از جلو دارند؛ اما در تابلوهای برق صنعتی باید امکان دسترسی از جلو و پشت فراهم شود و به همین دلیل جای بیشتری اشغال می‌کنند.

5- تفاوت کاربرد تابلو برق صنعتی و خانگی

یک تفاوت تابلو برق صنعتی با خانگی در کاربرد آن‌ها است. به طور معمول تابلوهای برق صنعتی برای روشن کردن و راه اندازی ترانسفورماتورها، ژنراتورها، خطوط انتقال، موتورها و شبکه‌های برق برای مورداستفاده قرار می‌گیرند. هدف از ساخت تابلو برق صنعتی، تامین و کنترل توان و محافظت از تجهیزات در برابر خطرات الکتریکی است. این تابلوها می‌توانند در زمان شناسایی شرایط خطا، منبع تغذیه را قطع کنند. هرچند تابلوهای برق خانگی هم در محافظت از تجهیزات اهمیت زیادی دارند، اما هدف اصلی آن‌ها توزیع برق میان تجهیزات است و می‌توانند از اتصال کوتاه یا ورود جریان بیش از حد جلوگیری کنند.

6- تفاوت در اجزای سازنده

تفاوت تابلو برق خانگی و صنعتی از نظر اجزای سازنده تقریبا بر هیچ کسی پوشیده نیست. تابلوهای برق خانگی معمولا از فیوزهایی تشکیل شده اند که جریان برق را در صورت نیاز قطع می‌کنند. همچنین یک سری اجزای کنترلی مانند رله‌های حفاظتی و ترانسفورماتورهای جریان در آن‌ها وجود دارد که بر روی هدایت نیرو نظارت می‌کنند. در مقابل تابلوهای برق صنعتی دارای تجهیزات کنترلی پیشرفته تری هستند که می‌توانند چندین منبع برق متصل را کنترل کنند و از فرکانس سنج‌ها ساخته شده‌اند. همچنین شیوه‌هایی برای حمل یا توزیع برق ورودی از منبع به بخش‌های مختلف تاسیسات در آن‌ها تعبیه شده است. برای آشنایی با مقاله ما را در این مورد مطالعه کنید.

7- تفاوت در ایمنی

تفاوت تابلو برق صنعتی و خانگی از نظر ایمنی چندان زیاد نیست؛ اما می‌توان آن را به عنوان یک جنبه مقایسه در نظر گرفت. تابلوهای صنعتی معمولا در جعبه‌های فلزی قرار داده می‌شوند که باید در محیط داخلی نصب شوند. اما تابلوهای برق خانگی دارای محفظه‌های چوبی هستند که قابلیت نصب در فضای بیرونی را هم دارند.

8- تفاوت تابلو برق صنعتی و خانگی از نظر قیمت

یکی از تفاوت‌های بسیار مهم تابلوهای برق خانگی و صنعتی، قیمت و هزینه ساخت آن‌ها است. از آنجا که تابلوهای صنعتی معمولا با جریان و ولتاژ بالاتری سر و کار دارند، باید از تجهیزات قویتری هم در آن‌ها استفاده شود که بتواند این جریان را به طور موثری توزیع کند. به همین دلیل قیمت ساخت تابلوهای برق صنعتی خیلی بیشتر از تابلوهای خانگی است. شما می‌توانید برای با بهترین قیمت و به صورت کاملا حرفه ای بر روی لینک درج شده کلیک کنید.

سخن پایانی

تفاوت تابلو برق خانگی و صنعتی بیشتر در میزان ولتاژ و جریان قابل تحمل توسط این دو سیستم است. ما در این مقاله از پینیون تلاش کردیم تا تفاوت‌های آن‌ها را به طور کامل موردبررسی قرار دهیم. در صورتی که نیاز به ساخت انواع تابلو برق دارید می‌توانید با ما در پینیون تماس بگیرید.

سوالات متداول

  • آیا تابلو برق خانگی زیرمجموعه تابلو برق صنعتی است؟

علی رغم شباهت‌های زیادی که میان این تابلوهای برق وجود دارد، نمی‌توان گفت که تابلو برق خانگی زیمجموعه صنعتی است. زیرا تفاوت تابلو برق خانگی و صنعتی از نظر ساختار، اجزی سازنده و استانداردهای آزمایش بسیار قابل توجه است.

  • تفاوت تابلو برق خانگی و صنعتی از نظر تست چیست؟

هردوی این تابلوها در ولتاژ 2200 ولت آزمایش می‌شوند. اما تابلو برق خانگی با ضریب توان 20 درصد برای مدت 3 سیکل با مدار کوتاه آزمایش می‌شود و تابلو برق صنعتی برای 30 سیکل با 15 دریکی از مهم‌ترین تجهیزات برقی ساختمان، تابلو برق است. تابلو برق در دو نوع صنعتی و ساختمانی تولید و استفاده می‌شود که با توجه به کارکرد آن‌ها و تجهیزات برقی مکان مورد نظر، نوع صنعتی یا نوع خانگی بکار می‌رود. تابلو برق صنعتی و تابلو برق خانگی هر کدام دارای ویژگی‌های مخصوص خود هستند که کاربرد آن‌ها را از همدیگر متمایز می‌کند.

طورکلی می‌توان گفت که وظیفه اصلی تابلو برق، حفاظت از سیستم‌های برقی و مدار‌ها، اجرای فرمان و کنترل این سیستم‌ها و همچنین توزیع درست و مناسب برق در تمام قسمت‌های ساختمان است؛ علاوه بر این تضمین ایمنی سیستم‌های برقی بر عهده تابلو برق است.

در این مطلب به معرفی تابلو برق صنعتی و خانگی و تفاوت تابلو برق خانگی و صنعتی و همچنین کاربرد تابلو برق صنعتی و تابلو برق خانگی می‌پردازیم. پیشنهاد می‌کنیم تا انتها همراه ما باشید تا علاوه بر موارد فوق، پاسخ برخی از سؤال‌هایتان را نیز مانند علت لزوم و ضرورت استفاده از تابلو برق چیست؟ تفاوت‌ های برق ساختمان و برق صنعتی در چیست؟ دریافت کنید.

تفاوت ‌های برق ساختمان و برق صنعتی

اصلی‌ترین تفاوت‌ های برق ساختمان و برق صنعتی، در نحوه سیم کشی آن‌ها است. سیم کشی برق ساختمان و برق صنعتی نسبت به یکدیگر کاملاً متفاوت هستند که همین امر سبب تفاوت تابلو برق صنعتی و خانگی می‌شود. تفاوت‌ها به شرح زیر است:

  1. در ابتدا باید بدانید که تجهیزات و لوازم برقی که با استفاده از برق صنعتی کار می‌کنند، از تجهیزات خانگی و ساختمانی بسیار قوی‌تر هستند. این لوازم با برق سه فاز کار می‌کنند و قابلیت انتقال تا ۶۰۰ ولت برق را دارند؛ این در حالی است که برق ساختمان تک فاز بوده و حداکثر تا ۱۲۰ ولت قابلیت انتقال دارد. این تفاوت ولتاژ به دلیل نوع لوازمی است که با استفاده از نوع برق مخصوصی ( برق ساختمان یا برق صنعتی ) کار می‌کنند. همین دلایل سبب تفاوت تابلو برق صنعتی و خانگی در کابرد آن‌ها می‌شود.
  2. لوازم و تجهیزات بزرگ واحد‌های صنعتی، نیاز به نیروی برق بسیار قوی‌تری دارند پس در نتیجه سیم‌کشی و میزان ولتاژ دریافتی آن‌ها نیز باید متفاوت باشد؛ البته توجه داشته باشید که تجهیزات برقی که در واحد‌های صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند، باید مخصوص این کار باشند. در مقابل، لوازم خانگی نظیر تلویزیون، یخچال، رادیو، لوازم برقی آشپزخانه و … به نیروی برقی زیادی نیاز ندارند، از این رو برق‌های تک فاز ساختمانی نیز با وجود تجهیزات ضعیف‌تر به راحتی پاسخگوی نیاز این وسایل هستند.
  3. برق صنعتی به قدری قوی و قدرتمند است که هیچکس بدون تخصص و دانش کافی نباید به این نوع برق نزدیک شود و آن را دستکاری کند. همین دلایل سبب تفاوت قدرت و نوع تعمیرکار و به نوعی تفاوت تابلو برق صنعتی و خانگی است. توجه داشته باشید که در برق صنعتی سیم‌هایی که جهت برق کشی استفاده می‌شوند، درون یک حفاظ لوله مانند ضخیم قرار می‌گیرند؛ علاوه بر آن این سیم‌ها به نحوی جایگذاری می‌شوند که در فضای باز باشند و امکان دسترسی آسان به آن‌ها وجود داشته باشد؛ البته سیم‌کشی برق ساختمانی معمولاً در داخل یک حفاظ پلاستیکی و در لایه زیرین دیوار‌ها قرار می‌گیرد.

بیشتر بخوانید:

ویژگی‌های تابلو برق صنعتی

حال نوبت به بیان ویژگی ‌های تابلو برق صنعتی و ویژگی ‌های تابلو برق خانگی است و پس از آن خوب است در مورد تفاوت تابلو برق صنعتی و خانگی نیز بدانید.

تابلو برق صنعتی یک محفظه فلزی است که در داخل آن تجهیزاتی قرار می‌گیرد که توسط آن‌ها می‌توان میزان جریان برق را کنترل کرد. این تابلو می‌تواند تجهیزات و افراد را از آسیب‌های ناگهانی حفظ کند. تجهیزاتی که در داخل آن به‌کار رفته‌اند با توجه به نوع لوازمی که از آن استفاده می‌کنند و محیط کارگاهی که در آن تابلو برق صنعتی نصب شده است، با یکدیگر متفاوت هستند.

تجهیزاتی که در داخل تابلو برق صنعتی نصب می‌شوند شامل سوئیچ‌ها، دستگیره‌ها و نمایشگر‌های مورد نیاز است. این تجهیزات این امکان را به کاربران می‌دهند تا به وسیله این کنترل‌گر‌ها، در صورت لزوم، جریان برق هر یک از قسمت‌های ساختمان را قطع یا وصل کنند؛ همچنین امکان تعمیر و تعویض هرکدام از این تجهیزات به راحتی توسط اپراتور ممکن است.

تفاوت تابلو برق صنعتی و خانگی در تعداد سوییچ‌ها و نوع نمایشگر آن‌ها نیز است. تابلو برق صنعتی کمک می‌کند تا جریان برق به درستی و با دقت کافی دربین تمام تجهیزات تقسیم شده و به‌وسیله فیوز‌هایی که در آن طراحی شده است، از نشتی برق جلوگیری می‌کند.

ویژگی‌های تابلو برق خانگی

درادامه مهم‌ترین ویژگی‌های تابلو برق خانگی را بیان می‌کنیم.

  • برای حفاظت از تجهیزات کنترلی و الکتریکی در ساختمان‌ها، از تابلو برق خانگی استفاده می‌شود. تابلو برق خانگی وظیفه حفاظت افراد از برق گرفتگی را نیز برعهده دارد. ضمن اینکه این تابلو برق از مهم‌ترین تجهیزات برقی ساختمان است که از مدار‌ها محافظت کرده و توزیع مناسب برق در قسمت‌های مختلف ساختمان را برعهده دارد و همین امر نیز جز موارد تفاوت تابلو برق صنعتی و خانگی است.
  • تابلو برق خانگی از یک مجموعه کامل از تجهیزات کنترلی، تجهیزات حفاظتی شامل کلید‌های اتوماتیک، محافظ، نمایشگر و تجهیزات مورد نیاز دیگری تشکیل شده است؛ توجه داشته باشید که وظیفه اصلی تابلو برق خانگی، جلوگیری از اضافه بار جریان برق، اتصال کوتاه، برق گرفتگی و آتش سوزی است.
  • تابلو برق خانگی در ساختمان کمک می‌کند تا کنترل و راه‌اندازی تجهیزات برقی به راحت‌ترین حالت ممکن انجام شود. وظیفه اصلی تابلو برق خانگی شناسایی خطا و جلوگیری از مسائل غیرمترقبه است؛ به این صورت که اگر ناگهان جریان انتقالی افزایش پیدا کند، تابلو برق این ایرادات را سریعاً شناسایی و جریان برق آن قسمت یا تمام ساختمان را قطع می‌کند؛ البته این ویژگی از تفاوت تابلو برق صنعتی و خانگی مستثنا است و تابلو برق صنعتی و خانگی هر دو این وظیفه و کاربرد را دارند.
  • همچنین به کمک تابلو برق خانگی سرویس و تعمیر تجهیزات مختلف آسان‌تر انجام می‌شود و بسیار راحت‌تر کنترل همه تجهیزات ساختمان را یکجا در اختیار خواهید داشت؛ در نتیجه می‌توانید محافظت آسان‌تری برای آنان اعمال کنید.

مهم ترین تفاوت های تابلو برق صنعتی و خانگی چیست؟

علاوه بر تمامی مواردی که گفته شد، اصلی‌ترین تفاوت تابلو برق صنعتی و خانگی، نوع سیم کشی آن‌ها است که هر نوع سیم کشی متفاوت از دیگری انجام می‌شود و شما کاملاً با این موضوع آشنا شده‌اید. تفاوت در نوع سیم کشی به این دلیل است که سیم کشی‌های صنعتی نیاز به جابجایی و انتقال بار الکتریکی زیادی دارند.

سیم کشی‌های صنعتی، عایق بیشتری دارند که آن‌ها را از حرارت بالا و مایعات و مواد خورنده محافظت می‌کند. همچنین تابلو‌های برق صنعتی از نظر پیچیدگی، طراحی بسیار پیچیده و فوق تخصصی نسبت به تابلو برق‌های خانگی دارند. اگر یکی از بخش‌های کارآمد مهم در تابلو برق‌های صنعتی جایگذاری نشود یا طراحی آن به درستی صورت نگیرد، سیستم را به‌طور کلی ناکارآمد خواهد کرد؛ البته در تابلو‌های برق صنعتی نسبت به تابلو برق‌های خانگی، تعداد پنل‌های کنترل و تقسیم برق بیشتر هستند.

آموزش تابلو برق صنعتی |اجزای تابلو برق |اجزای تشکیل دهنده تابلو برق صنعتی pdf

بیشتر بخوانید:

جمع بندی

لوازم و تجهیزات زیادی در برق کشی‌های صنعتی و خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرند. مهم‌ترین و کارآمدترین این لوازم و تجهیزات، انواع تابلو برق هستند که وظیفه انتقال و تقسیم میزان جریان برق را برعهده دارند.
تابلو برق در انواع مختلف خانگی و صنعتی تولید و استفاده می‌شوند. اصلی‌ترین تفاوت تابلو برق صنعتی و خانگی در میزان ولتاژ ورودی و ولتاژ خروجی است که در بین سایر تجهیزات ساختمانی تقسیم می‌کند. تابلو برق صنعتی میزان زیادی ولتاژ برق را تقسیم می‌کند که تابلو برق خانگی این میزان از برق را نیاز ندارد، پس در نتیجه سیم کشی و تجهیزات ضعیف‌تری در تابلو برق خانگی به کار بسته می‌شود. اگر تجربه و اطلاعات بیشتری در این مورد دارید که در این مطلب به ان اشاره نشد، لطفا در بخش نظرات آن را با کاربران به اشتراگ بگذارید.

صد ضریب توان آزمایش می‌شود.

نمایندگی فروش انواع رله کنترل فاز، سه فاز، تنظیم، مدار، تک فاز، لطفا جهت استعلام خرید رله کنترل بار، سفارش، دریافت مشخصات فنی و دانلود کاتالوگ کلیک کنید

نمایندگی آتونیکس در زمینهٔ مهندسی برق و تولید تجهیزات الکتریکی، الکترونیکی، تولید، توزیع و انتقال انرژی الکتریکی فعالیت می کند. با مراجعه به سايت ما می‌توانيد به راحتی و با اطمینان از اصالت کالا، خرید اتصالات خانگی و صنعتی مورد نظر خود را انجام دهید.
مرجع مقاله: بابا ادیسون

دکمه بازگشت به بالا