اقتصادیکسب و کار ایرانی

۵ دلیل برای خرید سپتیک تانک حرفه ای

سپتیک تانک چیست؟

سپتیک تانک یک محفظه زیر زمینی است که از بتن ، فایبرگلاس یا پلی‌ اتیلن ساخته میشود که از طریق آن فاضلاب خانگی برای تصفیه اولیه به داخل این مخازن سرازیر میشود. فرآیندهای بی هوازی باعث کاهش مواد جامد و آلی می شود اما راندمان عمل تصفیه و گند زدایی در حد متوسط ​​است. این سیستم از جنس پلی اتیلن نوعی از تاسیسات ساده فاضلاب در محل هستند. از آنها می توان در مناطقی که به سیستم فاضلاب متصل نیستند استفاده کرد. قبل از خرید سپتیک تانک حرفه ای این مطلب را تا انتها بخوانید.

تاسیسات |خانواده |سپتیک تانک پلی اتیلن چیست

مخزن گند انبار

این دستگاه‌ها را می توان با سایر واحدهای تصفیه خانه فاضلاب در محل مانند بایوفیلترها یا سیستم های هوازی شامل هوادهی اجباری مصنوعی کوپل کرد.سرعت و میزان تجمع لجن که به آن لجن فاضلاب یا لجن مدفوع نیز گفته می شود سریعتر از میزان تجزیه است. بنابراین ، لجن مدفوع انباشته شده باید بطور دوره ای از بین برود که این کار معمولاً با پمپ و تانکر لجن کش یا تخلیه چاه ، مکنده یا ساکشن انجام می شود.یک مخزن گندانبار از یک یا چند مخزن بتنی یا پلی اتیلن بین ۴۰۰۰ تا ۷۵۰۰ لیتر (۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ گالن) تشکیل شده است .

یک سمت آن به لوله فاضلاب ورودی و سمت دیگر به چاه جذبی و یا مستقیما به محیطی که با لوله های زهکشی لوله کشی شده مثل مکانهایی که نیاز به آبیاری دارند (فضای سبز و غیره ) متصل شده است.معمولاً این اتصالات لوله با یک لوله T مانند ساخته می شوند که اجازه می دهد تا مایعات بدون ایجاد مزاحمت وارد و خارج شود. در شکل زیر می توانید septic ، لوله های T  مانند داخل هر دو مخزن ( که در ورودی تانک اول و خروجی تانک دوم نصب شده ) ، منهول و سیستم زهکشی را مشاهده فرمایید.

طراحی سپتیک تانک دوجداره:

امروزه طراحی این مخازن معمولاً شامل دو محفظه یا تانک است. هر کدام مجهز به دریچه دسترسی که اصلاحا دریچه منهول یا دریچه بازدید یا دریچه آدم رو نام دارد پوششی هم برای دریچه که درب دریچه منهول یا درب دریچه ویزیت هستند. این دو محفظه با یک دیواره تقسیم کننده (دیوایدر) به صورتی که از کف مخزن تا چند سانتیمتر مانده به تاج مخزن قرار می گیرد از یکدیگر جدا می شوند. ناگفته نماند که طراحی سپتیک پلی اتیلن باتوجه به نقشه کارفرما و پس از بررسی دقیق و تست تنش در نرم افزار المان محدود آباکوس و تایید واحد فنی انجام می شود.

در برخی موارد جدا کردن دو مخزن درون آن با ایجاد سوراخ در دیوایدر و نصب لوله های T مانند در دو سمت سوراخ انجام می پذیرد. اشکال زیر مخزن septic را در هر دو حالت نمایش می دهد. شرکت kish septic تولید کننده سپتیک تانک در ایران میباشد که محصولات پلیمری با کیفیت و قابل رقابت در بازار جهانی تولید میکند. سپتیک تانک طبرستان که در سرچ گوگل گاها ظاهر می شود، به صورت تکجداره است و کاملا با محصولات این شرکت متفاوت است.

مشخصات فنی سپتیک تانک و آشنایی با سپتیک تانک پلی اتیلن

این مشخصات شامل قطر ، طول ، حجم ، تعداد نازل ورودی ، نازل های خروجی ، قطر و ارتفاع ونت ، تعداد دیوایدر وسط ، نوع سوراخ دیوایدر ، تعداد دریچه ها ، ارتفاع دریچه ها و قطر دریچه ویزیت ها ، تعداد پایه های مخزن ، دفنی یا غیردفنی بودن آن ، شکل ظاهری ، چگالی ، شاخص جریان مذاب (MFR) ، سفتی حلقوی (بلند مدت) ، سفتی حلقوی (کوتاه مدت) ، انعطاف پذیری ۳۰% ، درصد دوده ، پراکنش دوده ، زمان القای اکسایش(OIT) ، مقاومت به گرمادهی ، قطر داخلی ، e۵,min و ارتفاع پروفیل میباشد که تماما در واحد آزمایشگاه و فنی مهندسی شرکت بررسی و آنالیز میشود.

عملکرد سپتیک دوجداره :

پساب وارد محفظه اول شده و به مواد جامد اجازه می دهد تا شناور شوند. مواد جامد ته نشین شده به صورت بی هوازی تصفیه و تجزیه میشوند و حجم مواد جامد به طور مداوم کاهش می یابد. قسمت مایع فاضلاب از بالای دیواره تقسیم کننده به داخل محفظه دوم جایی که مواد مدت زمان بیشتری را در آنجا می گذرانند ، سرریز میشود. مایع اضافی اکنون در وضعیت نسبتاً زلال قرار دارد و سپس از قسمت محفظه دوم به سمت لوله تخلیه سرازیر میشود. بسته به نوع مکان ، آب خروجی این دستگاه که تصفیه اولیه روی آن انجام شده از خروجی آن خارج می شوند. آب خارج شده توسط لوله های زهکشی به عنوان آبیاری مزارع و پارک ها و یا شستشوی اماکن استفاده می شود و یا مستقیم وارد چاه جذبی میشود.

اجرای سپتیک در شمال

در مکان های مرطوب مانند شمال کشور که سطح آب زیرزمینی بسیار بالاست و یا امکان حفر چاه به علت سست بودن خاک و از همه مهمتر نفوذ ناپذیری خاک وجود ندارد. این آب ها را نمی توان به حال خود رها کرد و باید از راه های دیگری مثل قرار دادن منهول به عنوان مخزن نگه دارنده در خروجی دستگاه septic استفاده کرد.

توجه:

بر اساس آمار رسمی هر ساله حدودا ۴۰۰ میلیون مترمکعب فاضلاب در شمال کشور ما تولید می شود که فقط و فقط حدود ۴۰ درصد این فاضلاب تصفیه می شود و ۶۰ درصد بقیه آن به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم به دریای خزر سرازیر می شود.

راندمان سپتیک :

برای اطمینان از تخلخل یا پوکی کافی خاک برای به کار بردن به عنوان محیط زهکشی قبل از نصب ، آزمایش نفوذ آب لازم است.ناخالصی های باقی مانده در خاک به دام افتاده و از بین می روند و آب اضافی هم از طریق نفوذ به داخل خاک ، تبخیر ، با سیستم جذب ریشه گیاهان و تعرق نهایی یا ورود به آب های زیرزمینی یا سطحی از بین می رود. شبکه لوله کشی که اغلب در یک گودال یا حفره پر از سنگ قرار دارد ، پساب فاضلاب را در سراسر زمین با چندین سوراخ زهکشی توزیع می کند.اندازه زمین زهکشی شده متناسب با حجم فاضلاب و تخلخل و پوکی میدان زهکشی می باشد. کل سیستم می تواند به تنهایی با نیروی جاذبه با لیفت پمپ فعالیت کند. برخی از انواع این مخازن شامل سیفون ها یا دستگاه های دیگر جهت افزایش حجم و سرعت جریان خروجی به قسمت زهکشی هستند.

ایمهاف تانک

مخزن ایمهوف یک سیستم دو مرحله ای است که لجن در یک مخزن جداگانه تجزیه و تصفیه میشود. این امر از قاطی شدن لجن تجزیه شده با فاضلاب ورودی جلوگیری میکند. همچنین برخی از انواع آنها ، یک مرحله دومی هم دارند. جایی که پساب از مرحله بی هوازی اول قبل از تخلیه در منطقه زهکشی هواده می شود. یک سیستم septic که به درستی طراحی شده و به طور معمول کار می کند کاملا بدون بو است. علاوه بر بازرسی و تخلیه دوره ای منظم ، یک سیستم septic از جنس پلی اتیلن می بایست برای چند دهه بدون هیچ گونه تعمیری به راحتی و بدون نشتی کار کند. عمر مفید این مخازن دوجداره پلی اتیلن با دیواره ساختمند ساخته شده توسط تیم فنی شرکت KishSeptic حدود ۵۰ سال می باشد.

تخلیه سپتیک تانک پلی اتیلن (لجن زدایی)

پسماندهایی که توسط تصفیه بی هوازی تجزیه نمی شوند باید در نهایت به گونه ای از مخزن خارج شوند. لجن خارج نشده به همراه آب مستقیماً وارد زمین زهکشی شده می شوند که این امر باعث ایجاد بوی نامطبوع خواهد بود. این نه تنها برای محیط زیست مضر است بلکه سرریز شدن لجن به درون زمین زهکشی باعث مسدود شدن لوله ها و یا تخلخل و پوکی خاک را کاهش می دهد. هزینه تعمیرات و جمع آوری در این موارد که لجن وارد لوله های زهکشی می شود زیاد خواهد بود. زمانی که این مخزن خالی می شود ، لجن جمع شده با پمپ از مخزن خارج می شود.

زمان تخلیه

هر چند وقت یکبار این دستگاه باید تخلیه شود که این امر به حجم مخزن ، میزان مواد جامد غیر قابل تجزیه ورودی و دمای محیط بستگی دارد. برخی از مسئولین وزارت بهداشت تخلیه مخازن در فواصل کوتاه را ضروری دانسته و دیگر مسئولین نیز معتقدند که این موضوع باید به تصمیم بازرس ویژه وزارت بهداشت سپرده شود. بسته به تعداد نفرات موجود در ساختمانی که مجهز به این سیستم است در بعضی از سیستم ها نیاز به تخلیه هر چند سال یا زودتر دارند.

در حالیکه در برخی دیگر ممکن است نیاز به تخلیه بین ۱۰ تا ۲۰ سال باشد. یک سیستم قدیمی تر با مخزن کوچکتر که توسط خانواده نسبتا بزرگ مورد استفاده قرار میگیرد نیاز به تخلیه خیلی بیشتر و سریعتر از سیستم جدیدی است که فقط توسط چند نفر استفاده میشود. پس از هر بار تخلیه مخازن و هنگام پر شدن تدریجی مخزن ، مجدداً به سرعت تجزیه بی هوازی از سر گرفته می شود.

منبع: فرآب صنعت

دکمه بازگشت به بالا