علم و تکنولوژیکسب و کار ایرانی

ماساژ شکم برای تقویت تخمدان

آموزش ماساژ تخمدان برای تقویت تخمدان و درمان ناباروری

به نقل از سایت دکتر گویا تخمک گذاری یکی از مهمترین فرایندهای بدن زنان با نقشی اساسی در باروری می باشد و از جمله موارد کلیدی در این فرایند، بالا بودن کیفیت تخمک ها و سالم بودن آنها است که معمولاً به طور دقیقی قابل تشخیص نیست و تنها طی روند بارداری مشخص می شود. لازم به ذکر است که عوامل مختلفی روی سلامت و کیفیت تخمک ها اثر می گذارد که برخی از آنها شامل رژیم غذایی سالم و برنامه ریزی شده، سبک زندگی مناسب، عوامل محیطی، کنترل و مدیریت استرس، گردش خون، چرخه قاعدگی سالم و هورمون ها می شود. برای اطلاع درباره روش های تقویت و افزایش تخمک گذاری، این مطلب را از دست ندهید.

یکی از راه های تقویت تخمدان، ماساژشکم می باشد. این ماساژ را می توان بهترین ماساژور در تهران انجام دهید تا تاثیر آنرا سریعتر ببینید.

آموزش

تخمک گذاری چیست؟

تخمک گذاری به زمانی اطلاق می شود که یک تخمک و یا در موارد نادر، چند تخمک از تخمدان رها می شوند. زمان تخمک گذاری بهترین زمان برای اقدام به بارداری می باشد؛ به همین دلیل اصطلاحاً به این زمان “دوره باروری” سیکل پریود گفته می شود. تغییر در سبک زندگی و رژیم غذایی می تواند سبب بهبود کیفیت تخمک و تقویت تخمک گذاری شده و شانس باروری را افزایش دهد.

به طور کلی می توان گفت که در صورت وجود تخمک های سالم و باکیفیت در تخمدان زنان، شرایطی برای داشتن پریودی منظم به همراه توانایی تخمک گذاری و بارداری در آینده فراهم می شود.

در مطلب از الو پزشک می توانید در مورد تعیین زمان تخمک گذاری اطلاعات کسب نمایید.

نشانه های تخمک گذاری

از جمله مهمترین عبارتند از:

 • حساسیت و درد در ناحیه سینه
 • لکه بینی و ترشحات سبک
 • تغییر میل جنسی
 • درد در ناحیه لگن و شکم

راه های افزایش تخمک گذاری و بالا بردن کیفیت تخمک

در پیش گرفتن راه هایی برای تقویت تخمدان، افزایش تخمک گذاری و کیفیت تخمک ها از آن جهت حائز اهمیت است که موجب افزایش شانس باروری در زنان می شود. تخمدان به عنوان یک اندام ماهیچه ای تحتانی، نیازمند توجهات ویژه و مراقبت های درمانی و بهداشتی مداوم جهت تقویت تخمک گذاری و بالا بردن شانس فرزندآوری است؛ در غیر این صورت با بروز اختلال در فرایند لقاح یا ناتوانی رحم در نگهداری جنین، احتمال سقط و نازایی بیشتر می شود.

در صورت داشتن علائم و نشانه هایی از ضعف و اختلال رحم یا تخمدان، باید با پزشک مشورت کرد و درمان های مناسبی را در جهت تقویت تخمک گذاری در پیش گرفت. این کار در کنار روش های زیر، تقویت کیفیت تخمک ها و همچنین انجام لقاح مناسب با اسپرم قوی و سالم مردان را در پی خواهد داشت. از جمله راه های تقویت تخمک گذاری عبارتند از:

 • تغذیه سالم
 • تعادل هورمونی
 • کاهش وزن
 • افزایش جریان خون در تخمدان ها
 • دارو درمانی
 • ماساژ شکم
 • مدیریت استرس
 • صبحانه کامل
 • طب سوزنی
 • فریز کردن تخمک ها

که در ادامه به معرفی هریک می پردازیم.

تغذیه سالم

خوراکی هایی نظیر سبزیجات برگ دار، ‌محصولات لبنی، ماهی و غذاهای سرشار از اسید فولیک بر کیفیت تخمک و چرخه تخمک گذاری مؤثر هستند. مواد معدنی نظیر روی و سلنیوم، نوشیدن آب تازه، آنتی اکسیدان ها و همچنین ویتامین های A ،C و E (آووکادو، حبوبات و عدس، آجیل و میوه های خشک، کنجد، توت، سبزیجات پر برگ، ریشه ماکا، زنجبیل، دارچین و…) هم سبب تقویت تخمک گذاری می‌شوند.

به علاوه، باید تا حد امکان از غذاهای فرآوری شده و سرخ شده، شکر، نمک، گوشت اضافی و مواد غذایی آلرژی زا پرهیز کرد.

تعادل هورمونی

رژیم غذایی سالم، انجام فعالیت بدنی و کنترل استرس می تواند از بر هم خوردن تعادل هورمونی جلوگیری کند و باعث تقویت تخمک گذاری در بانوان شود. لازم به ذکر است که عدم تعادل هورمونی باعث می شود تا بدن از چرخه تخمک گذاری خارج گردد و کیفیت تخمک ها کاهش یابد یا افزایش تخمک گذاری متوقف شود.

باید گفت که روش هایی نظیر حذف هورمون های اضافی از بدن، مصرف گیاهی دارویی «ویتکس» در صورت سطح بالای هورمون محرک فولیکول (FSH)، مصرف خوراکی های محرک باروری همچون ریشه جینسینگ آمریکای جنوبی، پرهیز از قرارگیری در معرض آلودگی ها و… به ایجاد تعادل هورمونی و تقویت تخمک گذاری در بانوان کمک می نماید. به منظور آگاهی از وضعیت هورمون ها و اطمینان از سلامت هورمون های پروژسترون و استروژن، می توان از آزمایش ادرار یا کمک گرفت.

کاهش وزن

اضافه وزن سبب بر هم خوردن تعادل هورمونی و در نتیجه کاهش کیفیت تخمک و بروز اختلال در چرخه تخمک گذاری می شود؛ بنابراین کاهش وزن در بهبود چرخه تخمک گذاری بسیار اثرگذار خواهد بود. به عبارتی دیگر، با قرارگیری شاخص توده بدنی (BMI) در بازه ۱۸.۵ الی ۲۴.۹ می توان گفت که وزن در حد متعادل است.

ماساژشکم برای تقویت تخمدان

یکی از مشکلاتی که در صورت شدید بودن می تواند منجر به ناباروری شود تنبلی تخمدان و مشکلات دیگر مربوط به آن است. در واقع اگر یک زوج به مدت 12 ماه بصورت منظم و مداوم رابطه جنسی بدون محافظت داشته باشند و بارداری اتفاق نیفتد اصطلاحا می گویند فرد دچار ناباروری شده است. ناباروری می تواند از طرف مرد، زن و یا هر دو باشد. جالب است بدانید حدود یک سوم موارد ناباروری به دلیل عدم رعایت بهداشت صحیح در زنان است.

خبر خوب این است که امروزه درمان های بسیار کارآمدی برای رفع ناباروری وجود دارد. در این مطلب می خواهیم درباره یکی از مسائل مهم برای کمک به باردار شدن آسان تر یعنی تقویت تخمدان قبل از بارداری به وسیله ماساژ صحبت کنیم.

ماساژ باروری یک درمان طبیعی برای کمک به باردار شدن آسان تر زنان است. این ماساژها مجموعه ای از تکنیک های ساده ماساژ مانند چی نای تانگ (ماساژ ارگان آسیایی)، طب فشاری، رفلکسولوژی، ماساژ بافت های عمیق و ماساژ درمانی برای بهتر شدن چرخه قاعدگی، سلامت باروری و باردار شدن شماست.

هنگامی که یاد بگیرید تکنیک های ماساژ را استفاده کنید، می توانید به توانایی خود برای باردار شدن کمک کنید. به کمک ماساژ قبل از بارداری می توانید با ذهن و بدن خود ارتباط برقرار کنید و کسب انرژی مثبت می تواند سلامت روانی، جسمی و احساسی شما را افزایش دهد. این امر به شما کمک می کند در برخورد با اضطراب و ترس از باردار نشدن، قوی تر باشید. بنابراین، ماساژ باروری می تواند راه موثر و ارزانی برای افزایش قدرت باروری باشد و به کاهش خطرات نازایی کمک کند.

ماساژهای قبل از بارداری علاوه بر قوی کردن روحیه زن و کاهش ترس و اضطراب، تاثیراتی بر اندام جسمی زن می گذارد. این تاثیرات عبارتند از:ماساژشکم برای تقویت تخمدان

با پیروی از این دستورالعمل ها، به راحتی می توانید نحوه انجام ماساژ باروری را بر روی بدن خود یاد بگیرید.

گام اول برای داشتن یک ماساژ خوب باروری، یادگیری نحوه قرار گیری اندام های تولید مثل در بدن است. شما با استفاده از این تکنیک یاد می گیرید چگونه رحم و تخمدان خود را برای ماساژ باروری آماده کنید. هدف اصلی این روش کمک به افزایش جریان بهینه  خون غنی از اکسیژن به تخمدان و اندام تولید تخمک برای باروری، می باشد.

رحم  : انگشت شست خود را در ناحیه ناف قرار دهید و انگشتان باقی مانده را به سمت استخوان شکم تان بکشید. انگشتان دست باید یک شکل مثلثی را ایجاد کنند. رحم شما در جایی قرار دارد که انگشتانتان یکدیگر را ملاقات می کنند.

 تخمدان ها : 4 اینچ (10.16 سانتیمتر) پایین تر از ناف و 3 (7.62 سانتیمتر) اینچ به سمت چپ و راست را اندازه گیری کنید. این محلی است که تخمدان ها قرار دارند.

این قسمت از ماساژ باروری به منظور تحریک اندام های گوارشی و تولید مثل می باشد. این ماساژ را می توان هر روز صبح و عصر انجام داد. برای انجام این ماساژ به روش زیر عمل کنید:

نکته: این ماساژ باید فقط پس از قاعدگی تا تخمک گذاری انجام شود.

این ماساژ را باید هر روز به مدت 15 دقیقه انجام دهید. قبل از شروع این ماساژ، اطمینان حاصل کنید مثانه شما خالی است. برای انجام این ماساژ به روش زیر عمل کنید:

نکته: این ماساژ باید فقط بین مراحل قاعدگی و تخمک گذاری انجام شود. این ماساژ نباید در طول پریودی، در طول مرحله لوتئال پس از تخمک گذاری و یا در دوران بارداری انجام شود. در صورت احساس درد و یا ناراحتی در هنگام ماساژ دادن، فورا ماساژ را متوقف کنید

این ماساژ بسیار مفید است زیرا در بسیاری از زنان رحم به خاطر شیوه نادرست زندگی و عدم ورزش جا به جا میشود. به همین دلیل بارداری صورت نمی گیرد. برای انجام این ماساژ به روش زیر عمل کنید:

نکته: این ماساژ باید فقط بین مراحل قاعدگی و تخمک گذاری انجام شود. این ماساژ نباید در طول پریودی، در طول مرحله لوتئال پس از تخمک گذاری و یا در دوران بارداری انجام شود. در صورت احساس درد و یا ناراحتی در هنگام ماساژ دادن، فورا ماساژ را متوقف کنید.

 فواید آموزش ماساژ تخمدان برای سلامت جسم

ماساژ درمانی قبل از بارداری، باعث تقویت روحیه زن، کاهش اضطراب و ترس می‌شود و از این طریق تاثیرات مثبتی بر سلامتی فرد می‌گذارد. این تاثیرات، شامل موارد زیر می‌شود. هم چنین اگر می خواهید با فواید کلی ماساژ درمانی آشنا شوید مطالعه مقاله «» را به شما پیشنهاد می ‌کنیم.

 • تقویت اندام‌های تولیدمثل خانم‌ها.
 • از بین رفتن چسبندگی لگن و تحریک گردش خون برای بهبود سریع زخم‌ها.
 • آمادگی عضلات جهت زایمان.
 • تمیز کردن لوله‌های فالوپ به گونه‌ای که حرکت اسپرم و تخمک آسان شود.
 • کاهش لخته خون در طول قاعدگی.
 • بهبود سم‌زدایی بدن و تمیز شدن کبد و حذف هورمون‌های اضافی از بدن.
 • بهبود گوارش و مبارزه با بیماری‌های شکمی.
 • پیشگیری از استرس و افسردگی و ترویج آرامش.
 • بهبود بیماری رحم کج.
 • از بین رفتن کیست‌های ناشی از سندرم تخمدان پلی‌کیستیک.
 • کاهش گرفتگی‌های ناشی از قاعدگی.
 •  تنظیم چرخه قاعدگی و درمان بیماری‌های مرتبط به آن از قبیل چرخه کوتاه مدت یا بلند مدت قاعدگی.

تاثیر ماساژ درمانی تخمدان در باروری

ماساژ درمانی تخمدان‌ موجب بهبود باروری می‌شود. آموزش ماساژ تخمدان شامل مجموعه‌ای از تکنیک‌های ساده مثل طب فشاری، ماساژ ارگان آسیایی، رفلکسولوژی و ماساژ بافت‌های عمیق می‌شود که می‌تواند موجب بهبود چرخه قاعدگی و سلامت اندام‌های تولیدمثل شود.

هنگامی که طرز ماساژ رحم و تخمدان را یاد می‌گیرید، می‌توانید به افزایش قدرت باروری خود کمک زیادی کنید؛ برای مثال، با ماساژ درمانی تخمدان قبل از بارداری، با بدن و ذهن خود ارتباط برقرار می‌کنید و سطح انرژی مثبت، سلامت روانی و جسمی افزایش می‌یابد.

در حقیقت ماساژ تخمدان راهی ارزان و موثر برای افزایش قدرت باروری می‌باشد و خطرات نازایی را کاهش می‌دهد و شما می توانید با آموزش ماساژ تخمدان در وقت و هزینه خود صرفه جویی کنید.

یکی از روغن های مناسب ماساژ تخمدان سیاه دانه است که در مقاله «» توضیح داده ایم.

آموزش ماساژ تخمدان جهت تقویت آن ها

قبل از آشنایی با آموزش ماساژ تخمدان لازم است با محل قرار گرفتن اندام‌های داخلی آشنا شوید. برای مثال، جهت پیدا کردن محل رحم، انگشت شست خود را در ناحیه ناف قرار دهید و مابقی انگشت‌ها را به سمت استخوان شکم بکشید. انگشتان دست باید یک مثلث تشکیل دهند. رحم‌تان در محل تقاطع انگشت‌ها قرار دارد. برای پیدا کردن تخمدان، 10 سانتی‌متر پایین‌تر از ناف و 7 سانتی‌متر به سمت چپ و راست را اندازه‌گیری کنید. این مکان‌ها، محل قرارگیری تخمدان‌ها می‌باشد. بعد از پیدا کردن محل قرارگیری تخمدان و رحم، وقت آشنایی با ماساژ‌ رسیده است.

آموزش ماساژ تخمدان و طرز ماساژ درمانی تخمدان

این ماساژ باعث بهبود خونرسانی به تخمدان‌ ها می‌شود. با بهبود جریان خون، بیماری‌های مرتبط به سیستم تولید مثل درمان خواهد شد. طرز ماساژ درمانی تخمدان به روش زیر است:

 1. ابتدا، دست‌ها را گرم کنید. برای اینکار می‌توانید چند دقیقه دست‌ها را به یکدیگر بمالید.
 2. بر روی یک سطح صاف دراز بکشید. محیطی را برای ماساژدرمانی تخمدان‌ها انتخاب کنید که احساس آرامش می‌کنید.
 3. یک بالش کوچک و یا متوسط بر زیر زانوها قرار دهید و لگن خود را شل و ریلکس کنید.
 4. چشم‌ها را ببندید؛ سعی کنید ذهن خود را آرام نگه دارید.
 5. محل تخمدان‎‌ها را پیدا کنید. سپس، با حرکات ملایم و دایره‌ای موضع مورد نظر را به آرامی مالش دهید. اگر در موضع احساس تنش کردید، کمی فشار را افزایش دهید تا تنش به طور کامل رفع شود.
 6. با یک نفس عمیق، موضع را به راحتی رها کنید.
 7. در ذهن‌تان، تخمدان‌ها و لوله‌ی فالوپ را سالم و بدون هیچ انسدادی تصور کنید.

نکته‌ای که لازم است در رابطه با آموزش ماساژ تخمدان بدانید این است که بهترین بازه برای انجام این ماساژ، محدوده زمانی بین قاعدگی و تخمک‌گذاری است.

به هیچ عنوان این ماساژ را در دوره قاعدگی، در طول دوره لوتئال بعد از تخمک گذاری و یا در دوران بارداری انجام ندهید.

آیا ماساژ رحم برای شما مناسب است؟

ماساژ درمانی تخمدان برای اغلب خانم کارآمد و مفید است؛ زیرا، علاوه بر فوایدی که دارد، هیچ عارضه جانبی به دنبال نخواهد داشت. بسیاری از خانم‌ها تصور می‌کنند که باید از درمان دارویی، جراحی، تزریق هورمون و لقاح آزمایشگاهی برای درمان ناباروری استفاده کنند.

تمامی این روش‌ها، علاوه بر عوارض زیاد، وقت‌گیر و هزینه‌بر می‌باشند. بسیاری از خانم‌ها بر اثر موارد زیر مبتلا به ناباروری می‌شوند:

 • زخم بافت رحم.
 • آندومتریوز.
 • انباشت سموم.
 • رحم کج.
 • استرس و اضطراب.
 • درد هنگام تخمک‌گذاری.
 • یبوست و نفخ.
 • نامنظمی قاعدگی.
 • ضعف تخمک و اسپرم‌ها.
 • پیچ‌خوردگی تخمدان.
 • سطح بالای FSH.
 • فیبروم رحم.
 • عدم تعادل هورمونی.
 • کیست‌های تخمدان.
 • سندروم تخمدان پلی‌کیستیک(PCOS)
 • انسداد لوله‌های فالوپ.

با ماساژدرمانی و یادگیری طرز ماساژ رحم و تخمدان می‌توان تا حدودی بیماری‌های بالا را درمان کرد و از آن طریق موجب بهبود باروری شد.

تاثیرات ماساژ رحم بر مشکلات بارداری

بسیاری از مشکلات بارداری به کمک ماساژدرمانی رفع خواهد شد. در زیر چند بیماری زنانه که با ماساژ درمانی تخمدانها برطرف می‌شود را معرفی کرده‌ایم:

1) انسداد لوله‌های فالوپ

یکی از رایج‌ترین مزایای ماساژ رحم رفع چسبندگی لوله‌های فالوپ می‌باشد. با ماساژ قادر خواهید بود که بافت‌های باقی‌مانده را دفع و چسبندگی را برطرف کنید.

2) درمان آندرومتریوز

با بهره بردن از ماساژدرمانی می‌توانید مشکلات تراکمی و احتقانی مانند آندومتریوز را رفع کنید. رشد بافت‌های آندومتریوز در رحم و دیگر نقاط بدن، باعث التهاب و ایجاد بافت‌های زخمی می‌شود. این عارضه به تنهایی می‌تواند منجر به چسبندگی و پیچ‌خوردگی لوله‌های فالوپ شود.

با آموزش ماساژ تخمدان راهی برای رفع چسبندگی، کاهش التهاب و دفع خون باقی‌مانده از آندومتر رحم پیدا خواهید کرد. همچنین، دردهای آندومتر رحم بعد از ماساژدرمانی کاهش پیدا می‌کند.

3) درمان تخمدان پلی کیستیک با ماساژ

در صورتی که تخمک‌گذاری به طور صحیح انجام نشود، کیست در تخمدان‌ها شروع به رشد خواهد کرد و منجر به عدم تعادل هورمون‌ها می‌شود. با انجام تکنیک‌های ماساژدرمانی، چرخه تخمک‌گذاری و هورمونی بهبود می‌یابد. در نتیجه، مشکل تخمک‌گذاری، نامنظمی قاعدگی و عدم تعادل هورمونی بدن درمان خواهد شد. بهبود جریان خون به تخمدان‌ها و رسیدن خون پراکسیژن و مواد مغذی به این اندام‌ها و تخمک‌ها، موجب بهبود سندروم تخمدان پلی‌کیستیک خواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا