باطری ماشین چند ولت است

دانستن این که باتری ماشین چند ولت است به شما کمک می کند بدانید باطری خودرویتان چقدر دوام می آورد. در این مقاله از مجله آچاره به شما توضیح می دهیم که باتری خودرو چند ولت است و چگونه می توان آن را به وسیله تستر یا بدون آن آزمایش کرد. همچنین در ادامه به شما آموزش می دهیم که چگونه آلترناتور خودرو را بررسی کرده و راه حلی سریع برای مشکل باطری ارائه دهید.

افت ولتاژ باتری ماشین |انواع ولتاژ باتری ماشین |باتری ماشین چند وات است

اندازه گیری ولتاژ باتری ماشین، راهی مناسب برای تعیین میزان شارژ باطری است. ولتاژ ایده آل با موتور روشن بین 13.7 تا 14.7 ولت است. زمانی که موتور ماشین خاموش است، ولتاژ ایده آل آن 12.6 است. در ادامه در رابطه با اینکه برق باتری ماشین چند ولت است و چه زمانی باید باطری را تعویض کرد، توضیحاتی را ارئه می دهیم.

به صورت استاندارد، باتری خودرو چند ولت است ؟

باتری استاندارد خودرو، یک باتری قابل شارژ 12 ولت است. زمانی که خودرو خاموش باشد نیز، ولتاژ باتری آن در حدود 12.6 ولت است. زمانی که موتور خودرو در حال کار کردن است، ولتاژ باتری باید بین 13.7 تا 14.7 ولت باشد.

دانستن محدوده ولتاژ باتری، نقطه شروع خوبی است؛ اما باید بدانید که کافی نیست. شما باید بدانید که چگونه ولتاژ ماشین خود را در هر زمانی اندازه گیری کنید و آن را با نتایج گذشته مقایسه کنید تا متوجه شوید عمر باتری شما رو به پایان است یا خیر. استفاده از مولتی متر برای اندازه گیری روشی ساده است و می توانید به راحتی آن را انجام دهید.

نحوه اندازه گیری ولتاژ باتری خودرو با ولت متر

به نقل از امداد باتری در مشهد برای بررسی وضعیت باتری ماشین خود، به یک تستر باتری مانند یک ولت متر یا مولتی متر ساده نیاز دارید. برای اندازه گیری ولتاژ باتری، 6 مرحله ساده زیر را دنبال کنید:

 1. خودرو را خاموش کنید.
 2. تستر را برای اندازه گیری DC تنظیم کنید.
 3. قطب ها را به هر ترمینال باتری متصل کنید.
 4. ولتاژ را با موتور خاموش بررسی کنید.
 5. تست چرخه میل لنگ را انجام دهید.
 6. اندازه گیری ولتاژ را با موتور روشن انجام دهید.

پیشنهاد ما مطالعه مقاله

اقدامات ایمنی برای اندازه گیری ولتاژ باتری ماشین

قبل از شروع تست باتری، در اینجا چند نکته برای ایمنی آورده شده است:

 • پایانه های باتری را از نظر خوردگی بررسی کنید؛ زیرا می تواند خوانش ولتاژ را کاهش دهد.
 • باتری را از نظر نشتی یا هرگونه آسیب بررسی کنید؛ اگر باتری آسیب دیده است، روی آن کار نکنید.
 • در اطراف باتری ها سیگار نکشید، زیرا جرقه ها می توانند باعث انفجار شوند.

برای جلوگیری از بروز هرگونه حادثه، از عینک ایمنی و دستکش استفاده کنید.

برق باتری ماشین چند ولت است: مراحل اندازه گیری آن در 6 گام

1-      اشتعال خودرو را خاموش کنید

مطمئن شوید که اشتعال خودرو خاموش است. برای کمک به حذف شارژ سطحی، می توانید چراغ های جلو را به مدت 2 دقیقه روشن کنید. قبل از تست باتری خودرو از خاموش بودن چراغ های جلو اطمینان حاصل کنید.

2-      ولت متر را برای اندازه گیری DC تنظیم کنید

ولت متر یا مولتی متر خود را برای آزمایش DC تنظیم کنید. اگر محدوده ولتاژ DC وجود دارد، حداکثر را روی 20 تا 25 ولت تنظیم کنید.

3-      قطب ها را به هر ترمینال باتری متصل کنید

قطب مثبت (+) و قطب منفی (-) را روی باتری پیدا کنید. گاهی اوقات ترمینال باتری با درپوش پلاستیکی پوشانده می شود. برای آزمایش باید درپوش ترمینال را باز کنید؛ اما مجبور نیستید کابل های باتری را بردارید. تستر باتری شما احتمالا دارای یک قطب قرمز (+) و سیاه (-) خواهد بود. ابتدا قطب قرمز رنگ (+) را به قطب مثبت باتری لمس کنید. سپس، قطب سیاه رنگ (-) را به ترمینال منفی باتری لمس کنید.

4-      ولتاژ را با موتور خاموش بررسی کنید

یک باتری خوب باید در زمانی خاموشی خودرو، ولتاژی بین 12.4 تا 12.9 ولت داشته باشد. اگر میزان ولتاژ باتری کمتر از 12.4 ولت باشد، لزوماً به این معنی نیست که باتری ضعیفی دارید. ممکن است برخی از سیستم های الکتریکی آن را تخلیه کرده باشند، یا دینام شما در شارژ کردن مشکل داشته باشد.

باتری ضعیف را دوباره شارژ کنید و بعداً دوباره آن را تست کنید تا ببینید آیا شارژ را نگه می دارد یا خیر. اگر ولتاژ باتری بیش از 12.9 ولت باشد، باتری ماشین شما دارای ولتاژ بیش از حد است. نور بالای خود را روشن کنید تا تخلیه شود. این اتفاق ممکن است زمانی رخ دهد که دینام شما مشکل شارژ بیش از حد داشته باشد.

از متخصصین “آچاره” رایگان قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

5-      تست چرخه میل لنگ را انجام دهید

تست چرخه میل لنگ، نشان می دهد که باتری در هنگام تحویل ولتاژ به موتور، چقدر خوب عمل می کند. برای روشن کردن ماشین از یک دوست کمک بگیرید. وقتی موتور در حال چرخش است، ولتاژ سریع افت می کند و دوباره بالا می رود. افت ولتاژ نباید کمتر از 9.6 ولت باشد. اگر این اتفاق رخ داد، به این معنی است که باتری قدرت گردش کافی ندارد و احتمالاً به یک باتری جدید نیاز خواهید داشت.

6-      اندازه گیری ولتاژ را با موتور روشن انجام دهید

با روشن بودن موتور، وسیله نقلیه شما در حالت چرخش آرام کار می کند و دینام اکنون باتری ماشین را شارژ می کند. در این حالت می توانید انتظار داشته باشید که ولتاژ باتری را در حدود 13.7 تا 14.7 ولت مشاهده کنید. اگر خوانش ولتاژ به طور قابل توجهی کمتر یا بیشتر باشد، می تواند به معنای مشکلات باتری یا دینام باشد.

چگونه باتری خودرو را بدون ولت متر بررسی کنیم؟

برای اینکه بررسی کنیم برق باتری ماشین چند ولت است، حتما نیاز به ولت متر یا تستر باتری نیست؛ بدون آن هم می توان وضعیت باتری را اندازه گیری کرد. برای انجام این کار، مراحل زیر را طی کنید:

 • با خاموش بودن موتور، چراغ های جلو را روشن کنید؛ آنها نشانگر تست شما خواهند بود.
 • از یک دوست بخواهید ماشین را روشن کند.
 • اگر چراغ های جلو در هنگام چرخاندن میل لنگ کم نور شوند، ممکن است شارژ باتری کافی نباشد.
 • اگر چراغ های جلو ثابت می مانند، اما موتور روشن نمی شود، مشکل باتری وجود ندارد؛ اما احتمالاً مشکلی در موتور استارت وجود دارد.

نحوه بررسی آلترناتور خودرو

آلترناتور، بخشی از سیستم شارژ خودروی شما است. در ادامه نحوه بررسی اینکه آیا آلترناتور خوب کار می کند یا خیر، آمده است:

با کمک تستر

با روشن بودن موتور، تمام وسایل الکترونیکی خودرو (چراغ های جلو، لامپ های داخلی، استریو و غیره) را روشن کنید تا بار ولتاژ را به حداکثر برسانید. حالا ولتاژ باتری را اندازه بگیرید. اگر ولتاژ شارژ به زیر 13.5 ولت کاهش یابد، به این معنی است که دینام در شارژ باتری ماشین مشکل دارد و باید یک مکانیک برای بررسی آن مراجعه کنید.

بدون وجود تستر

اگر تستر دستی ندارید، باز هم می توانید آلترناتور خودرو را تست کنید. قبل از شروع مطمئن شوید که ماشین در حالت “پارک” است و ترمز دستی هم روشن است. موتور را بدون روشن کردن چراغ استارت بزنید، سپس چراغ های جلو را روشن کنید. اگر نور چراغ های جلو از حد معمول کم تر باشند، ممکن است ولتاژ شارژ کافی از آلترناتور وجود نداشته باشد؛ بنابراین چراغ های جلو از انرژی باتری استفاده می کنند.

حالا دور موتور را تندتر کنید. اگر چراغ های جلو روشن شوند، آلترناتور باتری خودرو را شارژ می کند، اما ولتاژ کافی را در حالت خاموش بودن تامین نمی کند. اگر چراغ های جلو ثابت بمانند، احتمالاً مشکلی در آلترناتور وجود ندارد. سپس، چراغ های داخلی را روشن کنید. اگر با موتور روشن به تدریج کم نور شوند، ممکن است مشکل از آلترناتور باشد. برای بررسی مشکل از مکانیک ماهر کمک بگیرید.

چه زمانی باتری خودرو را باید تعویض کنیم؟

قطعا خرید باتری جدید و جایگزین آن اولین و راحت ترین گزینه است. اما برای صرفه جویی در هزینه بهتر است ابتدا راه های دیگر را امتحان کنید. شارژ کردن باتری خودرو یکی از این راه هاست. یا به مکانیک مجرب مراجعه کرده و از او کمک بخواهید؛ ممکن است راه حل های بهتری را به شما ارائه دهد. اگر هیچ یک از راه حل ها جواب نداد، به ناچار باید باتری خودرو را تعویض کنید.

باتری ها پس از گذشت مدتی، توانایی خود را در نگه داشتن شارژ از دست می دهند و در نهایت قادر به شارژ 100 درصد نخواهند بود. برای بررسی اینکه باتری ماشین چند ولت است راه های گوناگونی وجود دارد که می تواند به شما کمک کند. با کمک تستر باتری خودرو یا حتی بدون آن می توانید مقدار ولتاژ را اندازه گیری کنید. در نتیجه می توانید تصمیم بگیرید که آیا باتری خودروی شما نیاز به شارژ یا تعویض دارد یا خیر. در نهایت اگر نتوانستید مشکل اصلی را تشخیص دهید، بهترین کار کمک گرفتن از متخصص باتری است.

ولت متر ابزار ساده ای برای اندازه گیری پتانسیل الکتریکی بین دو نقطه در مدار الکتریکی است.

مولتی متر چندین ویژگی الکتریکی را اندازه گیری می کند که معمولاً شامل ولتاژ (ولت)، مقاومت (اهم) و جریان (آمپر) است. برای بررسی این مورد که باتری ماشین سواری چند ولت است نیز از این وسیله استفاده می شود.

آلترناتور، انرژی مکانیکی موتور را به جریان الکتریکی برای باتری خودرو تبدیل می کند. آلترناتور یک عنصر اصلی در سیستم شارژ خودروی شما است.

 1. هر چند وقت یکبار باید ولتاژ باتری را تست کنیم؟

شما باید حداقل دو بار در سال ولتاژ باتری خود را بررسی کنید. این کار به شما ایده ای از وضعیت آن می دهد؛ بنابراین می دانید چه زمانی آن را شارژ کنید یا اگر نیاز به تعویض دارد، باتری را تعویض کنید.

 1. چه زمانی باید از شارژر باتری خودرو استفاده کنیم؟

اگر ولت متر به کمتر از 12.4 ولت رسید، باتری خود را به شارژر باتری متصل کنید. اگر ولتاژ کمتر از 12.2 ولت است، باید از شارژر قطره ای استفاده کنید که با سرعت بسیار کمتری شارژ می شود. استفاده از شارژر قطره ای از خطر داغ شدن و شارژ بیش از حد باتری جلوگیری می کند.

 1. چگونه متوجه شویم خودروی ما دارای مشکل باتری است؟

باتری خراب ممکن است چند علامت را بروز دهد که شامل موارد زیر است:

 • میل لنگ موتور کند است؛ به این معناست که باتری برای شارژ کردن مشکل دارد.
 • باتری بد شکل شده است؛ پف کرده، ترک خورده یا نشتی دارد.
 • بوی عجیبی وجود دارد؛ این می تواند ناشی از نشت اسید باتری باشد.
 • باتری قدیمی است؛ میانگین طول عمر باتری حدود 3 تا 5 سال است.

در صورت بروز هر یک از موارد بالا، به احتمال زیاد نیاز به تعویض باتری خودروی خود دارید. برای ت می توانید از خدمات آنلاین آچاره استفاده کنید. متخصصان ما در اسرع وقت برای بررسی مشکل در محل حاضر خواهند شد و در صورت نیاز باتری خراب شما را با باتری نو تعویض خواهند کرد.

سال ها است که باطری های 12 ولتی به عنوان منبع اصلی انرژی در خودروهای سواری ایفای نقش می کنند. بدیهی است که اکثر رانندگان تصور می کنند ولتاژ باتری ماشین در تمامی اوقات 12 ولت است اما حقیقتی متفاوت در مورد باتری خودرو وجود دارد که تصورات ابتدایی رانندگان را برهم می زند.

اندازه گیری ولتاژ باتری ماشین در شرایط مختلف، تصویر کاملی از وضعیت سلامت باتری و نحوه کارکرد آن را در اختیار رانندگان قرار می دهد. ولتاژ باتری خودرو در وضعیت های متفاوت، عدد مختلفی است و به همین دلیل یک متخصص خبره می تواند میزان سلامت باتری ماشین را با اندازه گیری ولتاژ آن در وضعیت های مختلف بسنجد. در این مطلب نگاهی به انواع ولتاژ باتری ماشین در شرایط مختلف و نحوه مواجه شدن با آن خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

ولتاژ باتری ماشین، خاموش یا روشن؟

در مقدمه مطلب اشاره کردیم که یک باتری 12 ولت معمولی، در تمامی اوقات ولتاژ 12 ولت را از خود ساطع نمی کند. ولتاژ باتری ماشین هنگامی که خودرو روشن است، در حالت ایده آل بین 13.7 تا 14.7 ولت خواهد بود. هنگامی که اتومبیل خاموش است، باتری ولتاژ 12.6 ولت را از خود ساطع می کند.

اما چرا ولتاژ باتری خودرو در زمان خاموش بودن و روشن بودن متفاوت است؟ باتری های خودرو از صفحات سربی برای ذخیره انرژی استفاده می کنند. ظرفیت هر صفحه با توجه به اندازه و آمپر باتری بین 2.1 الی 2.2 ولت تعیین شده است. بنابراین یک باتری با شش صفحه اسیدی به ظرفیت 2.1، ولتاژ 12.6 ولت را در حالت خاموش از خود منتشر می کند.

هنگامی که خودرو روشن است، دینام فعالیت می کند تا باتری را شارژ نماید. ولتاژ برق تولید شده توسط دینام هر خودرو متفاوت است و با توجه به اندازه و نحوه کارکرد دینام، بین 13.8 الی 15 ولت تخمین زده می شود. به همین علت در زمان فعالیت موتور خودرو و روشن بودن دینام، ولتاژ باتری ماشین بیش از 12.6 ولت خواهد بود.

در صورتی که باتری خودرو در سلامت کامل نباشد، ولتاژ آن در حالت خاموش کاهش خواهد یافت. اگر باتری به درستی شارژ نشده باشد، ولتاژ آن در حالت خاموش به حدود 12.4 ولت خواهد رسید. در این وضعیت معمولا یک چهارم ظرفیت باتری خالی است. اگر سه چهارم ظرفیت باتری معادل 75 درصد آن خالی شود، ولتاژ باتری ماشین در حالت خاموش به 12 ولت خواهد رسید. اگر باتری به طور کامل تخلیه شده باشد، ولتاژ آن 11.9 ولت یا کمتر خواهد بود. این داده ها بینش مفیدی از وضعیت باتری اتومبیل را برای شما فراهم می کند و متوجه خواهید شد که باتری اتومبیل در چه وضعیتی از سلامتی یا خرابی قرار دارد. توجه به این نکته ضروری است که استارت خودرو با ولتاژ 11.8 ولت نیز فعالیت می کند، بنابراین روشن شدن خودرو شما نشان دهنده سلامت باتری نخواهد بود.

شارژ شدن باتری خودرو چقدر طول می کشد؟

ممکن است باتری اتومبیل شما به دلایل مختلف، انرژی ذخیره شده خود را از دست داده باشد. برای شارژ باتری خودرو می توانید از یک باتری ساز کمک بخواهید تا باتری شما را شارژ کند. دستگاه های شارژ باتری صنعتی از ولتاژ شناور بین 13.6 الی 13.8 ولت استفاده می کنند. دستگاه های شارژ خانگی ولتاژ کمتری دارند و بنابراین شارژ باتری خودرو را در مدت زمان بیشتری انجام می دهند.

شارژ باتری خودرو به وسیله فعالیت دینام در صورتی که اتومبیل شما همچنان روشن شود، امکان پذیر است. زمان مورد نیاز برای شارژ باتری خودرو به میزان خالی بودن آن بستگی دارد. گاهی اوقات باتری خودرو با فعالیت سه الی چهار ساعته شارژ می شود اما اگر حجم انرژی قابل توجهی از دست رفته باشد، باتری به مدت زمان بیشتری برای شارژ شدن کامل نیاز خواهد داشت.

توجه به این نکته ضروری است که برای شارژ شدن باتری با فعالیت دینام، بایستی خودرو برای زمان طولانی و به صورت مداوم فعالیت کند. روشن/خاموش کردن مکرر خودرو در فواصل کوتاه امکان شارژ باتری را از دینام سلب می کند که در نتیجه آن ولتاژ باتری به مرور کاهش خواهد یافت. این مساله بر عمر باتری نیز تاثیر مخربی خواهد گذاشت و موجب از بین رفتن باتری در زمان کوتاه تری نسبت به حالت عادی می شود.

اگر مدتی است که اتومبیل خود را روشن نکرده اید و احساس می کنید باتری آن ضعیف شده است، تمامی سیستم های رفاهی خودرو همچون سیستم پخش و سیستم تهویه را خاموش کنید تا در مصرف انرژی باتری صرفه جویی شود. در این وضعیت شارژ شدن باتری به زمان کوتاه تری نیاز خواهد داشت.

چه زمانی باید باتری را تعویض کنیم؟

بررسی باتری خودرو یکی از امور همیشگی در سرویس های منظم خودرو است. بررسی ظاهر باتری به شما این امکان را می دهد تا از میزان سلامت آن اطلاع یابید. باتری های خودرو معمولا به چراغ نشان دهنده وضعیت مجهز هستند که میزان سلامتی باتری را نشان می دهد. چراغ سبز نشان دهنده وضعیت عادی است. چراغ سیاه اتمام باتری را نشان می دهد و بایستی نسبت به شارژ کردن آن اقدام کنید. چراغ سفید نیز فرا رسیدن مرگ باتری را اعلام می کند که در این وضعیت بایستی باتری را تعویض کنید.

اگر هنگام بررسی باتری خودرو با بوی گندیدگی یا گوگرد را حس کردید، بایستی از یک متخصص برای بررسی باتری کمک بخواهید. همچنین سولفاته شدن باتری نشانه دیگری از وضعیت نامطلوب آن است. این رویداد به صورت یک گرد سفید نمایان می شود و موجب کاهش ولتاژ خروجی باتری خواهد شد. پودر سفید رنگ حاصل از سولفاته شدن باتری برای پوست انسان به شدت ضرر دارد و از این رو لازم است تا با دستکش نسبت به تمیزکاری آن اقدام کنید.

اگر باتری خودرو شما در تست های مختلف با ولت متر میزان ولتاژ کمتر از 12 ولت را نشان می دهد، به نظر می رسد که زمان تعویض آن فرا رسیده است. با توجه به قیمت باتری در شرایط امروزی، اتخاذ تصمیم برای تعویض باتری چندان راحت نخواهد بود. از این رو توصیه می شود که ابتدا برای شارژ کردن باتری اقدام کنید و سعی کنید تا آن را به زندگی بازگردانید. با این حال خالی شدن مکرر باتری به فاصله زمانی چند روز، نشان از مرگ قطعی باتری خودرو دارد. ممکن است اضافه کردن آب باتری به باتری های اسیدی عمر آن ها را افزایش دهد اما در خصوص باتری های اتمی چاره خاصی وجود ندارد و تنها راه پیش رو تعویض باتری است.

پرسش های متداول

چرا ولتاژ باتری خودرو در زمان خاموش بودن و روشن بودن متفاوت است؟

در صورتی که باتری خودرو در سلامت کامل نباشد، ولتاژ آن در حالت خاموش کاهش خواهد یافت. اگر یک چهارم ظرفیت باتری خالی باشد، ولتاژ آن در حالت خاموش به 12.4 ولت خواهد رسید. اگر سه چهارم ظرفیت باتری خالی شود، ولتاژ باتری در حالت خاموش به 12 ولت میرسد. اگر باتری تخلیه کامل باشد، ولتاژ آن 11.9 ولت یا کمتر است.

شارژ شدن باتری خودرو چقدر طول می کشد؟

برای شارژ باتری خودرو می توانید از یک باتری ساز کمک بخواهید تا باتری شما را شارژ کند. دستگاه های شارژ باتری صنعتی از ولتاژ شناور بین 13.6 الی 13.8 ولت استفاده می کنند. دستگاه های شارژ خانگی ولتاژ کمتری دارند و بنابراین شارژ باتری خودرو را در مدت زمان بیشتری انجام می دهند.

چه زمانی باید باتری را تعویض کنیم؟

بررسی ظاهر باتری به شما این امکان را می دهد تا از میزان سلامت آن اطلاع یابید چراکه باتری ها چراغ وضعیت دارند. اگر باتری خودرو شما در تست های مختلف با ولت متر میزان ولتاژ کمتر از 12 ولت را نشان می دهد، به نظر می رسد که زمان تعویض آن فرا رسیده است. بوی گندیدگی یا گوگرد نیز نشان تعویض است.

دکمه بازگشت به بالا