علم و تکنولوژیکسب و کار ایرانی

مزایای یادگیری زبان انگلیسی برای کودکان

در عصر ارتباطات و تکنولوژی، تسلط بر زبان‌های رایج دنیا می‌تواند فرصت‌های شغلی و تحصیلی بسیاری را برای ما به ارمغان آورد، محدودیت جغرافیایی را از بین می‌برد و ارتباط با افراد مختلف از سراسر دنیا را فراهم می‌کند که باعث پیشرفت فردی و اجتماعی می‌شود.

مزایای یادگیری زبان انگلیسی برای کودکان

به همین دلیل افراد زیادی در سراسر دنیا به دنبال یادگیری زبان‌های دوم و سوم هستند. یکی از پرطرفدارترین زبان‌ها به عنوان زبان دوم، زبان انگلیسی است؛ زیرا زبان بین‌المللی است و در تمام کشورها با دانستن این زبان می‌توان به راحتی ارتباط برقرار کرد و نیازهای خود را برطرف کرد؛ زیرا در هر کشوری می‌توان افراد زیادی را پیدا کرد که زبان انگلیسی می‌دانند.

اما حالا چرا باید یادگیری این زبان را از سنین کودکی شروع کرد؟

آیا توانایی یک کودک در درک مفاهیم از یک بزرگسال یا نوجوان بیشتر است؟

فواید یادگیری زبان انگلیسی از سن کودکی

اجازه دهید با یک مثال شروع کنیم. تلفن همراه هوشمند را در نظر بگیرید که چند سالی است که بسیار مورد استفاده قرار گرفته است. آموزش استفاده از این وسیله‌ی جدید به پدر 50 ساله راحت‌تر است یا یک کودک 5 ساله؟ اصلا لازم نیست به کودک آموزش دهید که چطور از آن استفاده کند. بلکه آنقدر برای یادگیری آن اشتیاق دارد که با دقت تمام به افراد دیگر هنگام استفاده از آن نگاه می‌کند و کارهای آنان را تقلید می‌کند و کم کم خودش راهی برای استفاده از آن پیدا می‌کند.

وقتی شما چیزی را در طول تمام زندگیتان از نزدیک لمس نکرده‌اید، درک آن برای شما سخت است و به عدم حضور آن عادت کرده‌اید؛ و همیشه ترک عادت چه عملی، چه دیداری و چه شنیداری سخت است و ذهن نسبت به شکستن دیوارِ عادت، مقاومت نشان می‌دهد.

اما یک کودک که همه چیز این دنیا برایش جدید است و ذوق و اشتیاق بسیاری برای یادگیری و شناخت آن‌ها دارد، در مقابل یادگیری زبان دیگر نیز مقاومت نشان نمی‌دهد؛ زیرا مغزش کاملا آمادگی پذیرش هر چیز جدیدی را دارد؛ چه خوب، چه بد.

یادگیری سریع

در سنین کودکی، مغز آمادگی و انعطاف پذیری زیادی برای یادگیری زبان را دارد و سرعت یادگیری بسیار بالا است و کودک به شدت مستعد یادگیری است. به علاوه یادگیری زبان در دوران کودکی می‌تواند باعث شود که کودک با تلفظ و لهجه‌ی درست آن زبان را فرا بگیرد.

تقویت حافظه و قدرت مغز

یادگیری زبان، ظرفیت حافظه را بالا می‌برد و مخصوصا باعث تقویت حافظه‌ی کوتاه مدت می‌شود. این امر باعث می‌شود تا کودک بیشتر مستعد یادگیری باشد و ذهنش در مقابل یادگیری مطالب جدید مقاومت نشان ندهد.

این مسئله باعث می‌شود که کودک باهوش‌تر باشد و حتی در یادگیری راحت‌تر و سریع‌تر دروس مدرسه نیز می‌تواند مفید باشد.

فواید یادگیری زبان دوم برای کودکان

تاثیر مثبت در سلامت روان

یکی از مزیت‌های یادگیری زبان انگلیسی برای کودکان، تاثیر مثبت آن بر سلامت روان آن‌ها است. دانستن یک زبان جدید باعث افزایش اعتماد به نفس کودک می‌شود و همچنین باعث می‌شود کودک بتواند با طیف وسیع‌تری از افراد ارتباط برقرار کند وروابط عمومی بهتری داشته باشد.

چنین فردی راحت‌تر از منطقه امن ذهن خود خارج می‌شود و می‌تواند به راحتی اطلاعات بیشتری درباره مسائل مختلف و فرهنگ‌های مختلف به دست آورد.

به علاوه یادگیری یک زبان جدید باعث افزایش تمرکز و تقویت قدرت عملکرد چند وظیفه‌ای (multitasking) می‌شود و همچنین از آلزایمر در سنین میانسالی جلوگیری می‌کند.

یادگیری راحت‌تر زبان‌های دیگر

جدای از این که فرد با یادگیری زبانی در دوران کودکی، زمان بیشتری برای یادگیری زبان‌های دیگر در دوران نوجوانی و بزرگسالی خواهد داشت، همه ما میدانیم که شروع هر کار جدیدی همیشه سخت است. شروع یادگیری یک زبان جدید هم کمی سخت و دلهره‌آور به نظر می‌رسد. حالا اگر این زبان جدید در کودکی و با لذت و به طور ناخودآگاه انجام شود، این ترس را از بین می‌برد و فرد راحت‌تر سراغ زبان‌های دیگر می‌رود.

همچنین برخی لغات و قواعد در برخی زبان‌ها مشترک است و پس از تسلط بر هر زبانی، این اشتراکات زبانی، یادگیری زبان دیگر را به مراتب راحت‌تر می‌کنند و آسان‌تر می‌توان با زبان جدیدی ارتباط برقرار کرد.

موفقیت مالی و حرفه‌ای

با دانستن زبان‌های مختلف به خصوص انگلیسی، موقعیت‌های بسیاری در زمینه شغل و تحصیل برای افراد فراهم خواهد بود. هم می‌تواند باعث شود افراد بتوانند شغل بهتری در ایران پیدا کنند که هم از لحاظ جایگاه اجتماعی در سطح بهتری باشد و هم از لحاظ دستمزد رضایت‌بخش‌تر باشد.

همچنین با دانستن زبان‌های مختلف می‌توان شغل بین‌المللی داشت و خدمات و محصولات خود را راحت‌تر و بدون نیاز به مترجم به جهان عرضه کرد و بازاریابی جهانی کرد.

به علاوه چند زبانه بودن در امر مهاجرت نیز به افرادی که تمایل به مهاجرت دارند بسیار کمک می‌کند که دغدغه یادگیری زبان را نداشته باشند و به راحتی بتوانند در کشورهای دیگر مشغول به کار شوند و به مشکل نخورند.

این افراد در مهاجرت تحصیلی نیز بسیار راحت‌تر عمل می‌کنند و لازم نیست لحظه آخر با پرداخت پول هنگفتی به طور فشرده و دست و پا شکسته زبان مورد نظر را یاد بگیرند.

در امر مسافرت نیز این افراد به راحتی و بدون نیاز به مترجم می‌توانند به بسیاری از کشورها سفر کنند و لازم نیست حتما با تور سفر کنند و هزینه بیشتری پرداخت کنند.

اهمیت آموزش زبان انگلیسی به کودکان

ارزیابی میزان یادگیری کودکان

خب حالا که می‌دانیم یادگیری زبان در کودکی چقدر می‌تواند برای آینده کودکان مفید باشد، باید بدانیم که چه زمانی می‌توانیم از چه نوع متریال‌هایی برای کودکان استفاده کنیم. باید بدانیم که دانش زبانی کودک در چه سطحی است و متناسب با سطح او متریال‌هایی را ارائه کنیم.

در مراکز و مدارس دو زبانه، علاوه بر متریال‌های آموزشی سمعی و بصری، از برخی کتاب‌های آموزش زبان متناسب با سطح و سن کودک نیز استفاده می‌شود که قاعدتا برای ارزیابی سطح کودکان و ارائه مطالب مناسب، باید آزمون‌های متفاوتی به روش‌های مختلف چه به صورت عملی، چه کتبی و چه شفاهی گرفته شود.

این آزمون‌ها و ارزیابی مداوم از طریق نمونه سوالات انگلیسی استاندارد می‌تواند نقاط ضعف و قدرت کودک را مشخصکند و با توجه به آن می‌توان ابزارهای آموزشی مناسب را انتخاب کرد. به همین دلیل بررسی میزان و سرعت یادگیری کودک و ارزیابی سطح زبانی او می‌تواند کمک بسیاری به انتخاب ابزار و روش‌های مناسب یادگیری کند.

این نمونه سوالات جهت ارزیابی باید کاملا استاندارد و تخصصی باشند. بنابراین اگر تخصص و اطلاعات کافی را در این زمینه ندارید، حتما با مراکز، سایت‌ها و متخصصین این حوزه در ارتباط باشید و کمک بگیرید.

دو زبانه کردن کودکان یک کار تخصصی است و بهتر است قبل از انجام هر اقدامی برای انتخاب صحیح مسیر آموزش، با متخصصین این حوزه مشوردت کرد. برای مشاوره و راهنمایی بیشتر می‌توانید با کارشناسان تیم دیجی زبان در ارتباط باشید. می‌توانید سوالات خود را در بخش دیدگاه‌ها مطرح کنید؛ متخصصین تیم دیجی زبان در اسرع وقت پاسخگوی شما خواهند بود.

دکمه بازگشت به بالا