اقتصادیکسب و کار ایرانی

ویژگی های جرثقیل های ستونی بازویی

 بررسی کیفیت و پارامترهای موثر در ایمنی جرثقیل سقفی استاندارد

جرثقیل سقفی امروزه در سالن‌­های صنعتی و انبارها برای جابجایی و بالابردن اجسام سنگین نقش محوری دارد. جابجایی اجسام سنگین همواره برای انسان­‌ها دغدغه بوده است و امروزه جرثقیل بازویی، جرثقیل ریلی، جرثقیل کارگاهی، بالابر صنعتی، جرثقیل دو پل و جرثقیل تک پل، هرکدام کاربردهای متنوعی در صنایع مختلف برای جابجایی اجسام دارند. اگر می‌­خواهید درباره جرثقیل‌­ها و بالابر صنعتی بیشتر بدانید، از ویژگی­های جرثقیل سقفی استاندارد، مطلع شوید و بدانید که تجهیزات جرثقیل سقفی باید از چه کیفیتی برخوردار باشند تا ایمنی جرثقیل سقفی تامین شود، پیشنهاد می­‌کنیم این مطلب را تا انتها بخوانید.

آهن |ساختمان |صنعت

تاریخچه استفاده از جرثقیل سقفی چیست؟

تاریخ استفاده از جرثقیل سقفی به مصر باستان باز می‌­گردد. در آن دوران برای جابجایی سنگ­‌های غول پیکر جهت احداث اهرام ثلاثه از جرثقیل‌­هایی با یک قرقره، قلاب و طناب استفاده می‌­شد. این جرثقیل­‌ها نیازمند نیروی کمکی یک انسان و یا یک حیوان نیز بودند تا اجسام را جابجا کنند. امروزه جرثقیل سقفی متشکل از یک قلاب، یک تیر و یک کابل است که با پیشرفت تکنولوژی و علم، به روز شده و بدون نیاز به انرژی انسانی در کمترین زمان ممکن و با بیشترین دقت اجسام را بالا می‌­برد و جابجا می­‌کند.

هر نوعی از جرثقیل یکی از انواع ماشین آلات پیشرفته صنعتی است که  برای راحتی کار بشر به صحنه آمده است. جرثقیل سقفی با بالابر صنعتی، آسانسور و یا دیگر تجهیزات بالابرنده و جابجا کننده تفاوت­‌های اساسی دارد و نباید آن­‌ها را با هم اشتباه گرفت و کارایی یکسانی از آن­‌ها طلب کرد. جرثقیل‌­ها به طور مداوم وظیفه بلند کردن اجسام سنگین و جابجایی آن­‌ها را بر عهده دارند، بنابراین تجهیزات جرثقیل سقفی باید از استانداردهای لازم برخوردار باشد تا خسارات جانی و مالی را متوجه افراد نسازد. ایمنی جرثقیل سقفی یکی از موارد مهمی است که باید در هنگام خرید این دست تجهیزات به آن توجه داشت.

ایمنی جرثقیل سقفی

تجهیزات جرثقیل سقفی باید از لحاظ کیفیت، مرغوبیت و استاندارد، تایید کارشناسان فنی را دریافت کند. وقتی ماشینی صنعتی قرار است چندین تُن بار را حمل و جابجا نماید، قطعا ایمنی جرثقیل سقفی یکی از مهم‌­ترین دغدغه‌­ها خواهد شد. در این راستا باید دقت داشت که تحمیل بار بیش از حد استاندارد، ایمنی جرثقیل سقفی را به مخاطره می‌­اندازد. تجهیزات جرثقیل سقفی باید مکررا وارسی و بررسی شوند و کوچک‌­ترین ایرادی رفع و یا قطعه تعویض گردد. بررسی سلامت ترمز اولیه و ثانویه جرثقیل­‌ها نقش تعیین کننده‌­ای در تامین ایمنی جرثقیل سقفی دارد.

ویژگی­‌های جرثقیل سقفی استاندارد

جرثقیل­‌های سقفی به سبب مزایایی که دارند، امروزه در کارخانه‌­ها، انبارها، سوله­‌ها و سالن‌­های بار بسیار مورد استفاده قرار می­‌گیرند. در ادامه برخی از ویژگی‌­های جرثقیل سقفی استاندارد را با هم مرور می‌­کنیم:

 • استفاده از جرثقیل‌­های سقفی پیشرفته امروزی نیاز به دوره آموزشی یا یک تکنسین زبده ندارد و به راحتی می­‌توان از آن‌­ها بهره گرفت.
 • با جرثقیل سقفی به راحتی می‌­توان به تمام نقاط انبار و کارخانه به طور مستقل دسترسی داشت.
 • تعمیر این جرثقیل‌­ها با هزینه‌­ای ناچیز امکان پذیر است و معمولا عمر مفید بالایی دارند و دیر به دیر دچار ایرادات فنی می‌­شوند.
 • نگهداری از جرثقیل سقفی استاندارد هزینه‌­بر نیست.
 • استفاده از این ماشین­‌آلات پیشرفته موجب صرفه­‌جویی در وقت، هزینه و انرژی می‌­شود.
 • جرثقیل سقفی در تمامی فضاهایی با ارتفاع استاندارد قابلیت بهره‌­برداری دارد.
 • تجهیزات جرثقیل سقفی باید مطابق استانداردهای روز و با کیفیت بوده و توسط کارشناسان مداوما بازرسی و تایید شود.

انواع جرثقیل سقفی کدامند؟

جرثقیل سقفی به طور کلی به دو دسته جرثقیل تک پل و جرثقیل دو پل تقسیم‌­بندی می‌­شود.

این جرثقیل را می‌­توان در انبارها و سوله‌­ها بر روی سقف کار گذاشت و قادر است تا چند تن بار را به راحتی جابجا کند. هرچقدر ارتفاع محیط شما بیشتر باشد، قدرت مانور جرثقیل تک پل برای جابجایی اجسام بیشتر است. این جرثقیل هم در طول و هم در عرض، قدرت جابجایی و حمل بار دارد. جرثقیل تک پل خود به دو نوع:

تقسیم‌­بندی می‌­شود. جرثقیل رونیشن بر روی ریل حرکت می­‌کند و در مدل آویز، جرثقیل در حالت آویزان قرار دارد. جرثقیل تک پل وزن کمی دارد، ارزان­‌تر از نمونه‌­های دیگر جرثقیل سقفی است، محدودیت در نصب چنگک، کابین، مگنت و سایر تجهیزات ندارد، در حمل و جابجایی بار محدودیت ندارد و همانطور که پیش‌تر نیز گفته شد جرثقیل تک پل در طول و عرض برای حمل و جابجایی بار حرکت می­‌کند.

این جرثقیل از سرعت و قدرت بیشتری نسبت به جرثقیل تک پل برخوردار است و همین امر سبب شده تا کابرد جرثقیل دو پل در بسیاری از صنایع بیشتر باشد. ایمنی جرثقیل سقفی در مدل دو پل بیش از جرثقیل تک پل است و تجهیزات جرثقیل سقفی دو پل، فاکتورهای لازم جهت اطمینان و امنیت بیشتر را داراست. این نوع از جرثقیل سقفی با هر نوع محیطی قدرت سازگاری دارد و با طراحی‌­های متنوعی در بازار ماشین آلات صنعتی عرضه می­‌شود.

جرثقیل دو پل توان جابجایی و حمل بار با مقیاس و ابعاد بیشتری را دارد، از ارتفاع قلاب مفیدتری برخوردار است، برای قطعاتی که حساس هستند و ضریب اطمینان و دقت بیشتری برای جابجایی طلب می‌­کنند، مناسب است و قابل نصب در مکان­‌هایی است که ارتفاع محیط بسیار زیاد است. جرثقیل دو پل، مدلی از جرثقیل سقفی است که قابلیت دسترسی به سرعت حرکتی بیشتر را نیز داراست.

 آشنایی با انواع دیگر ماشین آلات صنعتی

از انواع دیگر ماشین آلات صنعتی می‌­توان به بالابر صنعتی، جرثقیل بازویی، جرثقیل ریلی و جرثقیل کارگاهی اشاره کرد.

جرثقیل بازویی

این نوع از جرثقیل برای جابجایی و بلند کردن اجسام سنگین کاربرد دارد که از یک قسمت گردان و یک بوم تشکیل شده است. محور گردان جرثقیل بازویی می­‌تواند بین 180 تا 360 درجه چرخش داشته باشد. ظرفیت این جرثقیل­‌ها برای حمل و جابجایی به بیش از 10 تن می‌­رسد و نصب و راه اندازی جرثقیل بازویی از جرثقیل سقفی آسان‌­تر است. جرثقیل بازویی را می‌­توان روی ستون و یا دیوار هم نصب کرد. غالبا از این نوع از جرثقیل‌­ها در ایستگاه‌­های کاری کارخانه‌­ها استفاده می‌­شود.  جرثقیل بازویی به انواع

تقسیم‌­بندی می‌­شود. در کنار همه مزیت‌­ها و کاربردهای این نوع از ماشین آلات صنعتی، قیمت مناسب و ارزان جرثقیل بازویی مهم­‌ترین شاخصه آن است.

جرثقیل ریلی

این نوع از جرثقیل‌­ها در فضاهایی کاربرد دارند که به بیش از یک جرثقیل برای حمل بار و جابجایی به طور متناوب نیاز باشد. جرثقیل ریلی، نیاز به جابجایی در یک مسیر مشخص را برای صاحبان صنایع مرتفع می­‌کند و می‌­تواند با حرکت متناوب در مسیر ریل‌­های تعبیه شده در سقف کارخانه، تولیدات را جابجا نماید. نوعی دیگر از جرثقیل ریلی در ساخت و ساز در مسیرهای راه آهن مورد استفاده قرار می‌­گیرد. از مزایای این دست از ماشین آلات صنعتی این است که از صرف هزینه برای نیروی انسانی می‌­کاهد، در وقت صرفه جویی می‌­کند و با کمک جرثقیل ریلی بهره­‌وری افزایش پیدا می‌­یابد. به جرثقیل ریلی، دروازه‌­ای نیز گفته می‌­شود.

جرثقیل کارگاهی

این نوع از ماشین آلات صنعتی، چهار چرخ بوده و در زمین‌­های ناهموار قدرت مانور دارند. بارزترین مشخصه جرثقیل کارگاهی چرخ­‌های بزرگ آن‌­هاست که پیمودن هر سطحی را ممکن می‌­کند. جرثقیل کارگاهی نسبت به انواع دیگر جرثقیل مانند جرثقیل سقفی یا ریلی، طول کمتری دارد و برای مکان­‌هایی که نمی‌­توان از جرثقیل‌­های غول پیکر استفاده کرد، کاربرد دارد. در پروژه­‌های کارگاهی، در محیط­‌هایی با وسعت کم و فضاهای کوچک، جرثقیل کارگاهی، کار راه انداز است!

بالابر صنعتی چیست؟

کاربرد بالابر صنعتی با جرثقیل­‌ها متفاوت است. از بالابر برای بالا بردن افراد و تجهیزات در خطوط تولید استفاده می‌­شود. بالابر صنعتی برای هم سطح سازی کاربردی است و در ارتفاع مورد استفاده قرار می­‌گیرد. بالابر صنعتی کاربردهای متفاوتی دارد از جمله:

 • در امور کشاورزی و باغداری و چیدن میوه
 • در بازرسی و ایمنی
 • شستشو و تعمیر پنجره
 • کاربرد بالابر صنعتی در وقایع ورزشی
 • نصب و تعمیر تجهیزات شهری، شهربازی، شهرداری و …
 • استفاده از آن برای جابجایی بار در انبار، پاساژ و …

اجزای تشکیل دهنده جرثقیل های بازویی

انواع جرثقیل بازویی
جرثقیل های بازویی طراحی شده توسط این شرکت با توجه به نوع و طراحی بازو در گروه های زیردسته بندی میشوند که تمامی آنها قابلیت نصب بر روی ستون و یا دیوار را دارند
1. جرثقیل بازویی KBK با ساپورت پشتیبان (KBK jib, fitted with brace)
2. جرثقیل بازویی I-BOOM لوهدروم (I-beam jib, low-headroom design)
3. جرثقیل بازویی I-BOOM با ساپورت پشتیبان (I-beam jib, fitted with brace)
4. جرثقیل بازویی I-BOOM لوهدروم 360/180 درجه چرخش (I-beam jib, low-headroom-360/180 Deg design)
5. جرثقیل دوبازویی KBK با ساپورت پشتیبان (KBK with two jibs, fitted with brace)

1. جرثقیل بازویی KBK با ساپورت پشتیبان (KBK jib, fitted with brace)

میتوان از جرثقیل بازویی KBK با ساپورت پشتیبان (KBK jib, fitted with brace) به عنوان یکی از جدید ترین و به روز ترین نوع از این جرثقیل ها یاد کرد . وسیله ای که به لطف استفاده از ریل KBK بسیار سبک بوده ولی در عین حال ظرفیت بار بالایی دارد از طرفی وزن کم آن باعث می شود تا بازو حتی زمانی که تحت فشار قرار گرفته است با سهولت جابجا شود.

ویژگی ها:

 • وزن کم در مقابل ظرفیت بالا
  • قابلیت ساپورت از طیف گسترده ای از واحدهای بالابر های بکسلی و زنجیری
  • قابل ارائه در سه حالت دستی /نیمه دستی / تمام الکتریکی
  • قابل ارائه با سه نوع سیستم هدایت دستی ، کنترل متصل به کابل و رادیویی متناسب با نیاز مصرف کننده
  • محاسبه گروه کاری طبق استاندارد DIN15018 H1B3/ FEM
  • حداکثر ظرفیت بار تا 1000 کیلوگرم
  • حداکثر طول بازو تا 7 متر متناسب با بار
  • تنوع در نحوه استفاده به دو صورت دیواری و ستونی
  • زاویه گردش 300 درجه در نوع ستونی
  • زاویه گردش 270 درجه در نوع دیواری
  • استفاده از سیستم برق رسانی C-RAIL برای کاهش خطرات ناشی از برق گرفتگی
  • درجه حفاظت متناسب با محیط کار
  • مقاوم در برابر رطوبت

2. جرثقیل بازویی I-BOOM لوهدروم (I-beam jib, low-headroom design)

جرثقیل های بازویی لوهدروم طراحی و ساخته شده توسط شرکت آریا بهینه زیگورات به لطف ابعاد جمع و جور خود ، راه حلی مناسب برای مکان هایی که با کمبود فضا و ارتفاع رو به رو هستند به حساب می آید .وسیله ای مقرون به صرفه که متناسب با نیاز مصرف کننده طراحی و به یکی از سه صورت دستی / نیمه دستی / تمام الکتریکی ارائه میشود. از مزیت های دیگر آن میتوان به تنوع در نحوه استفاده از آن که به دو صورت دیواری و ستونی می باشد اشاره کرد که میتواند پاسخگوی طیف عظیمی از نیازها باشد
شاخصه بارز این نوع از جرثقیل ها ظرفیت بار برداری تا سقف 2000 کیلوگرم در طول بازوی 5 متر میباشد که مصداق طراحی مهندسی طبق استاندارد های بین المللی با قابلیت اطمینان بالای آن است.

ویژگی ها:

 • ابعاد جمع جور و مناسب برای فضای های محدود
  • قابلیت ساپورت از طیف گسترده ای از واحدهای بالابر های بکسلی و زنجیری
  • قابل ارائه در سه حالت دستی /نیمه دستی / تمام الکتریکی
  • قابل ارائه با سه نوع سیستم هدایت دستی ، کنترل متصل به کابل و رادیویی متناسب با نیاز مصرف کننده
  • محاسبه گروه کاری طبق استاندارد DIN15018 H1B3/ FEM
  • حداکثر ظرفیت بار تا 2000 کیلوگرم
  • حداکثر طول بازو تا 7 متر متناسب با بار
  • تنوع در نحوه استفاده به دو صورت دیواری و ستونی
  • زاویه گردش 300 درجه نوع ستونی
  • زاویه گردش 270 درجه در نوع دیواری
  • استفاده از سیستم برق رسانی C-RAIL برای کاهش خطرات ناشی برق گرفتگی
  • درجه حفاظت متناسب با محیط کار
  • مقاوم در برابر رطوبت

3. جرثقیل بازویی I-BOOM با ساپورت پشتیبان (I-beam jib, fitted with brace)

شرکت آریا بهینه زیگورات با روحیه چالش پذیری همواره در تلاش بوده است تا نیاز صنعت را پیدا و برای رفع آن بهترین راه حل ها را پیشنهاد بدهد که میتوان جرثقیل بازویی I-BOOM با ساپورت پشتیبان را یکی از همین راه حل ها دانست .
وسیله ای که به لطف طراحی مهندسی خود، کاربر را قادر میسازد تا با حرکتی نرم ، آسان و بدون لرزش ، قطعات حساس و با ارزش را جابجا و از آسیب رسیدن به آن جلوگیری کند.

ویژگی ها:
• عملکرد دستی آسان و روان به واسطه وزن کم
• طراحی ارگونامیک
• قابلیت ساپورت از طیف گسترده ای از واحدهای بالابر های بکسلی و زنجیری
• قابل ارائه در سه حالت دستی /نیمه دستی / تمام الکتریکی
• قابل ارائه با سه نوع سیستم هدایت دستی ، کنترل متصل به کابل و رادیویی متناسب با نیاز مصرف کننده
• محاسبه گروه کاری طبق استاندارد DIN15018 H1B3/ FEM
• حداکثر ظرفیت بار تا 2000 کیلوگرم
• حداکثر طول بازو تا 8 متر متناسب با بار
• تنوع در نحوه استفاده به دو صورت دیواری و ستونی
• زاویه گردش 300 درجه نوع ستونی
• زاویه گردش 270 درجه در نوع دیواری
• استفاده از سیستم برق رسانی C-RAIL برای کاهش خطرات ناشی برق گرفتگی
• درجه حفاظت متناسب با محیط کار
• مقاوم در برابر رطوبت

4. بازویی I-BOOM /BOX لوهدروم 360/180 درجه چرخش (I-beam jib, low-headroom-360/180 Deg )

این تیپ از جرثقیل ها معمولا ظرفیت بالایی نسبت به سایر تیپ ها دارند که به لطف طراحی خاص خود این امکان را به مصرف کننده میدهند تااز ارتفاع قلاب بیشتری بهره مند شوند. مزیت بارز این تیپ ها گردش360 درجه ای در مدل ستونی و 180 درجه در نوع دیواری آنها می باشد که امکان جاروب ناحیه وسیعی را برای کاربر به ارمغان می آورد.
شرکت آریا بهینه زیگورات با چشم انداز تبدیل شده به برترین تولید کننده انواع جرثقیل همواره در پی توسعه و به چالش کشیدن توانایی های خود بوده است . از این رو فرا تر از تصور فکر کرده و قصد در ارتقا جرثقیل های بازویی تا سقف 10000 کیلوگرم را دارد و تا عملی شدن این طرح ماموریت خود را تعهدی خستگی ناپذیر برای کسب دانش و تجربه لازم میداند.

ویژگی ها:
• عملکرد مناسب برای محیط های کاری بزرگ
• طراحی ارگونامیک
• قابلیت ساپورت از طیف گسترده ای از واحدهای بالابر های بکسلی و زنجیری
• قابل ارائه در سه حالت دستی /نیمه دستی / تمام الکتریکی
• قابل ارائه با سه نوع سیستم هدایت دستی ، کنترل متصل به کابل و رادیویی متناسب با نیاز مصرف کننده
• محاسبه گروه کاری طبق استاندارد DIN15018 H1B3/ FEM
• حداکثر ظرفیت بار تا 5000 کیلوگرم
• حداکثر طول بازو متناسب با بار 12 متر
• تنوع در نحوه استفاده به دو صورت دیواری و ستونی
• زاویه گردش 360 درجه نوع ستونی
• زاویه گردش 180 درجه در نوع دیواری
• استفاده از سیستم برق رسانی C-RAIL برای کاهش خطرات ناشی برق گرفتگی
• درجه حفاظت متناسب با محیط کار
• مقاوم در برابر رطوبت

5. جرثقیل دوبازویی KBK با ساپورت پشتیبان (KBK with two jibs, fitted with brace)

این شرکت برای افزایش بازه کارایی این تیپ از جرثقیل ها اقدام به ترکیب آنها متناسب با نیاز مصرف کنندگان خود کرده است
همین امر موجب افزایش راندمان این سازه های مکانیکی شده است.

ویژگی ها
• وزن کم در مقابل ظرفیت بالا
• استفاده از دو بازو بر روی یک ستون برای افزایش راندمان
• قابلیت ساپورت از طیف گسترده ای از واحدهای بالابر های بکسلی و زنجیری
• قابل ارائه در سه حالت دستی /نیمه دستی / تمام الکتریکی
• قابل ارائه با سه نوع سیستم هدایت دستی ، کنترل متصل به کابل و رادیویی متناسب با نیاز مصرف کننده
• محاسبه گروه کاری طبق استاندارد DIN15018 H1B3/ FEM
• حداکثر ظرفیت بار تا 1000 کیلوگرم برای هر کدام به صورت مجزا
• حداکثر طول بازو تا 7 متر متناسب با بار برای هر کدام به صورت مجزا
• زاویه گردش 260 درجه نوع ستونی برای هر کدام به صورت مجزا
• استفاده از سیستم برق رسانی C-RAIL برای کاهش خطرات ناشی برق گرفتگی
• درجه حفاظت متناسب با محیط کار
• مقاوم در برابر رطوبت

جرثقیل بازویی ستونی تیپ A زیگورات برای نصب به صورت مستقل در سطح زمین و محدوده چرخش بازو تا 270 درجه و برای بار کاری مطمئن تا 0.5 تن طراحی شده است.جرثقیل بازویی ستونی تیپ A زیگورات برای نصب به صورت مستقل در سطح زمین و محدوده چرخش بازو تا ۲۷۰ درجه و برای بار کاری مطمئن تا ۰٫۵ تن طراحی شده است. دستیابی به ارتفاع مناسب قلاب، سهولت حمل مکرر و حرکت روان بارهای سبک و استحکام و ایمنی سازه از مزیت های جرثقیل بازویی ستونی تیپ A زیگورات می باشد.

 • بار کاری مطمئن تا ۰٫۵ تن
 • طول بازو تا ۷ متر
 • محدوده چرخش ۲۷۰ درجه
 • کاربرد در ایستگاه های کاری سبک با ارتفاع های مختلف
 • ایمنی در طراحی اتصالات و محور ها
 • انتخاب پوشش رنگ متناسب ( آلکیدی، پلی اورتان ، اپوکسی پلی آمید و …)

این محصول با کیفیت دارای ۱۸ ماه گارانتی و ۱۵ سال خدمات پس از فروش و تامین قطعات یدکی می باشد. همچنین نقشه های اجرایی کار، دستورالعمل های مورد استفاده جهت کنترل کیفیت، نتایج آزمون های مختلف انجام شده (WPS، رنگ، NDTs و …)، کنترل ابعادی، گواهینامه کیفیت متریال به کار رفته و همچنین دفترچه راهنما و دستورالعمل های الکتریکی و مکانیکی مورد نیاز، به همراه این محصول ارائه می شود.

انواع جرثقیل سقفی قسمت اول انواع جرثقیل سقفی قسمت اول مانند جرثقیل تک پل و دو پل در ایران توسط شرکت آداک طراحی می شود.جرثقیل سقفی از انواع جرثقیل صنعتی می باشد. در قدیم هدایت کردن این وسیله به صورت دس, …

 •  جرثقیل دروازه ای قسمت ششمجرثقیل دروازه ای قسمت ششم،جرثقیل دروازه ای یا گنتری کرین انواع جرثقیل است که برای تخلیه و باربری بر روی شناور انجام میشود. این جرثقیل انواع مختلفی دارد که مهم ترین و پرکاربرد , …
 •  کاربردهای انواع جرثقیل سقفی جرثقیل دوپل و کاربردهایش جرثقیل سقفی دوپل یک گزینه مناسب برای حمل و جابجایی مواد در سالن ها و سوله های کارخانه جات و تولیدات صنعتی بزرگ است که متراژ دهانه آن بالاست و ظرفیت, …
 •  قسمت سوم جرثقیل بازوی ستونی جرثقیل بازویی ستونی قسمت سوم ، یکی از انواع جرثقیل بازویی است که راجع به آن توضیح خواهیم داد.جرثقیل بازویی ستونی توسط شرکت آداک طراحی و تولید می شود. جرثقیل ستونی بازویی نوعی از جرثقیل هاست که برای حرکت های همگون استفاده می شوند و برای جابجا کردن کالا و اجسام سنگین بکار می رود.این جرثقیل در زمان های خاص به کار می رود.جرثقیل ستونی بازویی برای بارهایی با ظرفیت بالا و طول زمانی زیاد بکار می رود.

این جرثقیل بازویی را می توان بر روی دیوار یا بدنه ماشین ها وصل کرد.این جرثقیل ها بسته به محیطی که در آن نصب می شوندو اهدافی که ما داریم و نوع جرثقیل متفاوت است. به دلیل طراحی خاص جرثقیل بازویی ستونی ما در هر محیطی میتوانیم از آن استفاده کنیم.برای نصب این جرثقیل ما باید به طور جداگانه آن را بر روی ستون قرار دهیم.

 این جرثقیل در انبارسازی،کارگاه های صنعتی،در بارگیری و …. استفاده می شود. ویژگی متمایزی که جرثقیل بازویی ستونی با جرثقیل بازویی دارد این است که دارای دسترسی و ظرفیت تناژ بالا هستند و برای نصب آنها یک ستون کافی است و به دو شکل می توان عمل کرد یا با پیچ و مهره کردن و یا با صفحه های میانی و انکر بولت این اتصالات می تواند انجام پذیرد.

 •  جرثقیل ستونی بازویی قسمت چهارم جرثقیل ستونی بازویی قسمت چهارم، یکی از انواع جرثقیل بازویی است که راجع به آن توضیح خواهیم داد.جرثقیل بازویی ستونی توسط شرکت آداک طراحی و تولید می شود. جرثقیل ستونی بازویی در بنادری که در آن نصب کردن جرثقیل های دیگر دشوار بوده است استفاده می شود.برای بارگیری قایق ها یا ساختمان هایی که به خاطر شرایط مکانی نمی توان خیلی از جرثقیل ها را آنجا نصب نمود به کار گرفته می شود.

این جرثقیل بازویی به صورت یکپارچه عرضه می شود. این جرثقیل بازویی برای خط تولید مثل دستگاه تراش،دریل رادیال و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. انواع جرثقیل های ستونی بازویی جرثقیل ستونی بازویی در دو نوع برقی و دستی تقسیم می شود که دارای انواع مختلف است که در زیر اشاره خواهیم کرد: Under-Braced : بسته به ظرفیت بار دارد و شامل کالسکه رونشین بوده است. Top-braced :

این نوع جرثقیل ستونی بازویی دارای دو نوع دستی و برقی است و دارای انواع کبلی و زنجیری است. Floor-Mounted : با نوع Top-braced شبیه است فقط یک تفاوت دارد اینکه بالابر درآن زنجیری است. Ground-Mounted : با نوع Floor-Mounted شباهت دارد فقط یک تفاوت دارد آن هم در نوع اتصال پایه است. جرثقیل ستونی بازویی در ظرفیت های بالای تنی استفاده می شود و دارای قابلیت نصب آسان می باشد. ادامه این مطلب را در مقاله بعد خواهید دید……. شرکت آداک, …

 •  جرثقیل ستونی بازویی قسمت پنجم جرثقیل ستونی بازویی قسمت پنجم ، یکی از انواع جرثقیل بازویی است که راجع به آن توضیح خواهیم داد.جرثقیل بازویی ستونی توسط شرکت آداک طراحی و تولید می شود. جرثقیل در زبان فارسی به معنی گران نیز می باشد.وسیله ای است که اشیا را در زاستای قائم و از شش جهت جابجا و کنترل می کند جرثقیل بخاطر جابه جایی بار و اجسام گوناگون استفاده می شود و انواع مختلفی دارد که بسته به نوع کار از آنها استفاده می شود. انواع آن شامل جرثقیل سقفی،جرثقیل دروازه ای،جرثقیل بازویی و جرثقیل دیواری اشاره کرد.هریک متناسب با کاربرد استفاده می شود. جرثقیل بیشتر در پروژه های عمرانی و صنعتی کاربرد دارد. جرثقیل بازویی از یک بوم و محور گردان تشکیل شده و سیستم باربری و کالسکه بر روی آن حرکت می کند.

محور گردان را می توان بر روی زمین نصب کرد که قابلیت چرخش 360 درجه را دارد و هم چنین می توان بر روی بخشی از سازه نصب نمود که تا 180 درجه قابلیت چرخیدن را دارد. جرثقیل بازویی برای حمل و جابجایی بارهای کوچک و سبک و در مواقع خاص استفاده می شوند. این نوع جرثقیل ها با ظرفیت ده تن و هم چنین طول بازو و ارتفاع متفاوت برای جابجایی اجسام در جهات مختلف استفاده می شود.البته در موارد خاص به پانزده تن می رسد. جرثقیل بازویی با توجه عملکرد مستقلی که دارد قابلیت تولید و سرعت را افزایش داده و مانع استهلاک نیروهای, …

 •  جرثقیل بازویی قسمت پنجم جرثقیل بازویی قسمت پنجم ، یکی از انواع جرثقیل ها جرثقیل بازویی است که راجع به آن توضیح خواهیم داد.جرثقیل بازویی توسط شرکت آداک طراحی و تولید می شود. جرثقیل در زبان فارسی به معنی گران نیز می باشد.وسیله ای است که اشیا را در زاستای قائم و از شش جهت جابجا و کنترل می کند جرثقیل بخاطر جابه جایی بار و اجسام گوناگون استفاده می شود و انواع مختلفی دارد که بسته به نوع کار از آنها استفاده می شود.

انواع آن شامل جرثقیل سقفی،جرثقیل دروازه ای،جرثقیل بازویی و جرثقیل دیواری اشاره کرد.هریک متناسب با کاربرد استفاده می شود. جرثقیل بیشتر در پروژه های عمرانی و صنعتی کاربرد دارد. جرثقیل بازویی با توجه به کارکرد مستقلی که دارد قابلیت تولید و سرعت را افزایش داده و مانع استهلاک نیروهای کار می شود. این جرثقیل دارای قابلیت چرخش 360 درجه می باشد که این چرخش می تواند به صورت دستی یا برقی باشد. جرثقیل بازویی دارای سه نوع ساده ،ستونی و دیواریست

.نوع ساده برای مکان های با ستون،نوع ستونی برای مکان های بی ستون و نوع دیواری برای جابجایی در جهت طولی استفاده می گردد. جرثقیل بازویی را بر روی پلیت،ستون سوله،فونداسیون و هم چنین بر روی دیوار نصب می شود.طوریکه قابلیت حمل (پرتابل) را داشته باشد. عملکرد آن مشابه جرثقیل های دروازه ای و سقفی است اما قیمت پایین تری دارد. نصب ،راه اندازی، تعمیر و, …

 •  جرثقیل دروازه ای قسمت اول جرثقیل دروازه ای قسمت اول ، یکی از انواع جرثقیل ها جرثقیل دروازه ای است که راجع به آن توضیح خواهیم داد.جرثقیل دروازه ای توسط شرکت آداک طراحی و تولید می شود. جرثقیل در زبان فارسی به معنی گران نیز می باشد.وسیله ای است که اشیا را در زاستای قائم و از شش جهت جابجا و کنترل می کند جرثقیل بخاطر جابه جایی بار و اجسام گوناگون استفاده می شود و انواع مختلفی دارد که بسته به نوع کار از آنها استفاده می شود.

 انواع آن شامل جرثقیل سقفی،جرثقیل دروازه ای،جرثقیل بازویی و جرثقیل دیواری اشاره کرد.هریک متناسب با کاربرد استفاده می شود. جرثقیل بیشتر در پروژه های عمرانی و صنعتی کاربرد دارد. جرثقیل دروازه ای بازویی با صرفه ترین جرثقیل در هزینه است و چند سیستم جابجایی را با هم درآمیخته و در اکثر موارد استفاده از این جرثقیل ها به عنوان بهترین راه حل اقتصادی استفاده می کنند.

حتی در فضاهای بدون سقف مثل حیاط یا روی دیوارها و یا ساختمان هایی که در آنها از تجهیزات جابجایی دیگر نمی توان استفاده کرد از این جرثقیل استفاده می کنند. این جرثقیل های بازویی بیشتر در ایستگاه های کاری در کارخانجات استفاده می کنند.بیشتر در ایستگاه های ماشین کاری ،جوشکاری،بسته بندی و مونتاژ استفاده می شود. در مناطقی که نیاز به بالا بردن و پایین آوردن سبک و ساده بار است از جرثقیل بازویی استفاده می شود. اگر ن, …

 •  جرثقیل  وینچ بکسلی دروازه ای قسمت دوم جرثقیل دروازه ای قسمت دوم ، یکی از انواع جرثقیل ها جرثقیل دروازه ای است که راجع به آن توضیح خواهیم داد.جرثقیل دروازه ای توسط شرکت آداک طراحی و تولید می شود. جرثقیل در زبان فارسی به معنی گران نیز می باشد.وسیله ای است که اشیا را در زاستای قائم و از شش جهت جابجا و کنترل می کند جرثقیل بخاطر جابه جایی بار و اجسام گوناگون استفاده می شود و انواع مختلفی دارد که بسته به نوع کار از آنها استفاده می شود.

انواع آن شامل جرثقیل سقفی،جرثقیل دروازه ای،جرثقیل بازویی و جرثقیل دیواری اشاره کرد.هریک متناسب با کاربرد استفاده می شود. جرثقیل بیشتر در پروژه های عمرانی و صنعتی کاربرد دارد. 1-جرثقیل دروازه ای پایه متحرک : جرثقیلی است شامل یک ساختار فوقانی چرخان که عملکرد آن توسط مکانیزم بالابری بوم و استفاده از نیروی موتوری صورت می گیرد و تمام ساختمان جرثقیل بر روی یک ساختار دروازه ای شکل قرار دارد که فضای ایجاد شده بین ستون های پایه دروازه، محلی برای عبور وسایل نقلیه است.

این جرثقیل می تواند به صورت ثابت یا متحرک باشد. 2-جرثقیل دروازه ای پایه ثابت :جرثقیلی است شامل یک ساختار فوقانی چرخان که عملکرد آن توسط مکانیزم بالابری و استفاده از نیروی موتوری صورت می گیرد و تمام ساختمان جرثقیل بر روی یک پایه ثابت قرار دارد. جرثقیل دروازه ای دارای اجزای متفاوتی است مثل: ترمز یا brake, …

 •  جرثقیل دروازه ای قسمت سوم جرثقیل دروازه ای قسمت سوم ، یکی از انواع جرثقیل ها جرثقیل دروازه ای است که راجع به آن توضیح خواهیم داد.جرثقیل دروازه ای توسط شرکت آداک طراحی و تولید می شود. جرثقیل در زبان فارسی به معنی گران نیز می باشد.وسیله ای است که اشیا را در زاستای قائم و از شش جهت جابجا و کنترل می کند جرثقیل بخاطر جابه جایی بار و اجسام گوناگون استفاده می شود و انواع مختلفی دارد که بسته به نوع کار از آنها استفاده می شود.

 انواع آن شامل جرثقیل سقفی،جرثقیل دروازه ای،جرثقیل بازویی و جرثقیل دیواری اشاره کرد.هریک متناسب با کاربرد استفاده می شود. جرثقیل بیشتر در پروژه های عمرانی و صنعتی کاربرد دارد. جرثقیل دروازه ای دارای اجزای متفاوتی است مثل: ترمز یا brake ، پل ،ضربه گیر ، درام ، کالسکه یا واگن متحرک ، جرثقیل دروازه‌ای یا گنتری کرین (Gantry crane) سازه‌ی جرثقیلی بوده که دارای یک یا چند بالابر می‌باشد‌،

همچنین این جرثقیل‌ها بهترین راه حل برای جابجایی مواد در فضای باز مانند سنگ‌شکنی‌ها، بنادر، انبار‌های آهن‌آلات و بهترین راه‌حل برای تخلیه‌ی بار در فضای باز از روی کامیون‌ها و کشتی‌ها به ویژه‌ تخلیه و بارگیری کانتینر بر روی شناور است. جرثقیل دروازه‌ای گردان (Portal crane) این نوع جرثقیل شباهت زیادی به نوع نیمه دروازه‌ای دارند، با این تفاوت که قابلیت چرخش را دارا هستند. از این نوع ج, …

 •  جرثقیل ها  در دنیای متمدن امروز که مدام در حال پیشرفت و سازندگی است برای جابجا کردن بارهای سنگین دیگر از نیروی انسانی استفاده نمی شود بلکه مردم برای انجام چنین کارهایی از جرثقیل استفاده می کنند . جرثقیل های اولیه از جنس چوبی بود و از آن ب, …
 •  پروژه طراحی جرثقیل دروازه ایپروژه طراحی جرثقیل دروازه ای یک پروژه تخصصی است که در ایران توسط متخصصان زبده انجام میگیرد.پروژه طراحی جرثقیل دروازه ای توسط شرکت آداک انجام میشود. این شرکت همواره در تلاش بوده تا با بکارگیری از شیوه های نوین و, …
 •  جرثقیل بازوی ستونی جرثقیل بازویی ستونی ، یکی از انواع جرثقیل بازویی است که راجع به آن توضیح خواهیم داد.جرثقیل بازویی ستونی توسط شرکت آداک طراحی و تولید می شود. جرثقیل بازویی برای جابه جایی کالا استفاده می شود. این جرثقیل با کیفیت بالا و د, …
 •  جرثقیل سقفی برقی چیست؟ جرثقیل سقفی برقی چیست؟ یکی از سوالات رایج می باشد. جرثقیل سقفی برقی چیست؟ ما در این مقاله به شما اطلاعاتی در این خصوص میدهیم. جرثقیل ها موثرترین و مناسب ترین و پرکاربردترین وسیله برای جابجایی اجسام سنگین و نفر می باشد.این وسیل, …
 •  قسمت دوم  جرثقیل بازوی ستونی جرثقیل بازویی ستونی ، یکی از انواع جرثقیل بازویی است که راجع به آن توضیح خواهیم داد.جرثقیل بازویی ستونی توسط شرکت آداک طراحی و تولید می شود. آلیاژ مورد استفاده در جرثقیل جرثقیل بازویی می تواند 12 تن بار را با , …
دکمه بازگشت به بالا