آیا آیپد نیاز به رجیستری دارد؟

آیا تبلت اپل باید رجیستری شود؟

بیش از یک سال از طرح رجیستری دستگاه های سیم کارت خور می گذرد اما بحث رجیستری تبلت همچنان برای برخی از افراد مطرح است. اغلب کاربران این سوأل که آیا تبلت باید رجیستری شود؟ یا نه را بارها در اینترنت جستجو می کنند. ما امروز در این مطلب به بررسی تمامی ابعاد این مسئله می پردازیم. طرح رجیستری ابتدا شامل موبایل های وارداتی به کشور بود. گوشی های سامسونگ، ال جی، اپل، سونی و به تدریج دیگر گوشی ها نیز مشمول این طرح شدند.

در این شرایط وضعیت کاربرانی که تبلت خریده بودند مشخص نبود تا اینکه طرح رجیستری این دستگاه نیز تصویب و به اجرا گذاشته شد. البته در این زمینه باید تبلت های سیم کارت خور و بدون سیم کارت را از یکدیگر جدا کرد؛ چراکه طرح رجیستری مشمول دستگاه های سیم کارت خور است. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ریجستر کردن آیپد، پیشنهاد می کنیم ادامه مطلب را مطالعه کنید.

آموزش |تبلت |دستگاه

رجیستری آیپد در چه زمانی باید انجام شود؟

همانند رجیستری موبایل که دارای مهلت یک ماهه است، ریجستر کردن تبلت نیز در مدت یک ماه پس از خرید یا وارد کردن به کشور باید انجام شود. این کار را شرکت آروند گارانتی برای شما انجام می دهد همچنین آروند تعمیرات آیپد را به صورت تخصصی برای دارندگان این دستگاه با گارانتی انجام می دهد.

از این نظر اگر تبلت مسافری دارید یا یک تبلت جدید خریده اید، باید فرآیند رجیستری آن را انجام دهید. درخصوص رجیستری تبلت خریداری شده از بازار داخلی باید گفت که معمولاً رجیستری دستگاه توسط فروشنده هنگام وارد کردن آن به کشور انجام شده است و شما باید نسبت به فعال کردن آن اقدام کنید. جهت اطمینان از ریجستر شدن این نوع دستگاه می توان به وب سایت همتا رفته و با وارد کردن شناسه IMEI تبلت، از قانونی بودن آن مطلع شوید.

نحوه رجیستری آیپد مسافری

اگر شما اقدام به خرید تبلت از کشور خارجی کرده و آن را وارد کشور کرده اید و یا اینکه از طریق پست برای شما ارسال شده است باید نسبت به قانونی کردن تبلت خود اقدام کنید. بنابراین باید در طی مدت یک ماهه نسبت به این کار اقدام کرده وگرنه پس از گذشت 30 روز، دستگاه شما مشمول خدمات اپراتورهای داخلی قرار نمی گیرد. در اولین مرحله باید عوارض تبلت خود را به گمرک پرداخت کنید.

برای این کار می توانید به وب سایت سازمان گمرکات رفته و با وارد کردن مشخصات خود و تبلت، عوارض آن را پرداخت کنید. با این کار، یک شناسه برای فعال کردن گوشی به شما داده می شود. گام بعدی رجیستری تبلت، ثبت تبلت در سامانه همتا است. وارد سامانه شده و شماره تلفن و رمز ارسال شده را وارد کنید. بعد از آن به قسمت ثبت تبلت مسافری بروید و با وارد کردن شناسه پرداخت عوارض و مشخصات تبلت، مراحل ریجستر کردن تبلت خود را تا انتها ادامه دهید.

آیا تبلت دل باید ریجستر شود؟

کاربران تبلت های سیم کارت خور دل نیز باید طرح رجیستری را انجام دهند. رجیستری تبلت محدود به برند خاصی نیست و تمامی تبلت های وارد شده به کشور را در بر می گیرد. بنابراین اگر تبلت سیم کارت خور دل دارید باید حتماً نسبت به رجیستری و فعال کردن آن اقدام کنید. توجه داشته باشید که پس از ریجستر کردن تبلت دل ، باید دستگاه خود را از طریق سامانه همتا فعال کنید.

امروز؛ آخرین مهلت رجیستری تبلت

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: فرآیند رجیستری تبلت‌ها از فردا (دوم مرداد) آغاز می‌شود و امروز آخرین مهلت برای طی کردن فرآیند رجیستری دستگاه است.

حمیدرضا دهقانی‌نیا درباره نحوه فعال‌سازی دستگاه تبلت برای قرار گرفتن در مرحله رجیستری گفت: در ابتدای این طرح که از فردا (دوم مرداد) با تبلت‌های برند «لنوو» آغاز می‌شود، ضرورت دارد که مردم در دستگاه خود سیم‌کارت بیندازند، با آن تماس بگیرند و پیامک ارسال و دریافت کنند.

وی افزود: پس از رجیستری لنوو، فرآیند رجیستری دیگر نشان‌های تجاری تبلت‌ها نیز انجام خواهد شد. البته نیاز نیست مردم تا آن زمان صبر کنند، از همین الان هم می‌توانند تبلت‌هایی با دیگر برندهای موجود در بازار را نیز رجیستر کنند.

دهقانی‌نیا تاکید کرد: برخی از والدین تصور می‌کنند از آن‌جایی که دانش‌آموزان و دانشجویان‌شان با استفاده از wifi به شبکه‌های آموزش مجازی مانند «شاد» متصل شده‌ و به نوعی دستگاه‌شان روشن بوده، دیگر نیازی ندارند تا دستگاه خود را رجیستر کنند، اما این‌طور نیست. حتما باید در دستگاه سیم‌کارت قرار داده شود و پس از برقراری تماس و پیامک برای رجیستری دستگاه اقدام کنند.

وی درباره نحوه رجیستری گفت: پس از روشن کردن دستگاه دارای سیم‌کارت با شماره‌گیری کد دستوری *۷۷۷۷#، کد شناسایی دستگاه (IMEI ) را ارسال کنید تا فرآیند رجیستری انجام شود. راه دیگر فعال‌سازی و ثبت دستگاه تبلت این است که نام «همتا» را در اینترنت جستجو کنید و از طریق سایت کدشناسایی دستگاه خود را برای فعال‌سازی ثبت کنید.

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا تصریح کرد: اگر کد IMEI دستگاه‌تان را ندارید کافی است کد دستوری *06# را شماره‌گیری کنید تا کدشناسایی برای شما به نمایش گذاشته شود.

دهقانی‌نیا با بیان اینکه فعال‌سازی دستگاه حدود یک تا ۲ دقیقه بیشتر طول نمی‌کشد و مدت زمان در نظر گرفته شده برای این کار مناسب است، تاکید کرد: زمان آغاز رجیستری تمدید نخواهد شد.

طرح رجیستری تبلت چیست و آیا نیاز به پرداخت گمرک است؟

طرح رجیستری تبلت از سال 96 روی گوشی های همراه به منظور جلوگیری از قاچاق دستگاه های ارتباطی اعمال شد. در ابتدای امر دارای ضعف و مشکلاتی بود که بازار را دچار آشوب کرد ولی با گذشت زمان طرح تکمیل تر شد و در اول خرداد 98 فاز عملیاتی گرفت.

تبلت اپل نیاز به رجیستر دارد؟

خیر، در حال حاضر تمامی تبلت ها شامل طرح رجیستری نیستند و نیاز به پرداخت عوارض گمرک و ثبت در همتا ندارند. اولین سیم کارتی که در این دستگاه ها قرار میگیرد سامانه به صورت خودکار آن را شناسایی میکند و به نام آن شخص و سیم کارت ثبت میشود. توجه داشته باشید این فرایند در تمامی دستگاه ها به صورت خودکار با نصب اولین سیمکارت و تماس صورت میگیرد درصورتی که بعد از اولین ارتباط قصد استفاده سیم کارت دیگری که به نام شخص دیگری است، را دارید میبایست با شماره گیری کد دستوری #7777* انتقال مالکیت دهید.

اگر قبل از اتصال سیم کارت به تبلت IMEI دستگاه را در سامانه اصالت همتا، استعلام بگیرید احتمالا با پیام “شناسه دستگاه (IMEI) قانونی نیست ولی مشمول طرح ثبت تلفن همراه نیست” مواجه میشوید این بدین معناست که IMEI استعلام گرفته شده جز طرح نیست و نیاز نیست رجیستر کنید ولی هنوز هم سیم کارتی در آن درج نشده تا به صورت خودکار ثبت شود.

وضعیت رجیستری تبلت ها در آینده

همانطور که در بالا ذکر شد در حال حاضر صرفا گوشی های مسافری و ساعت های هوشمند جز طرح هستند و فعلا تبلت ها، ردیاب های ماشین (GPS Tracker) از این قاعده مستثنا میباشند ولی ممکن است در آینده تبلت ها نیز به طرح اضافه شوند حال سوالی که خیلی از کاربران از ما میپرسند این است که اگر این اتقاق افتاد وضعیت دستگاه هایی که در قبل استفاده میکردیم چه میشود آیا نیاز است مجددا عوارض گمرکی پرداخت کنیم یا نیاز به شرایط مسافری برای ثبت است؟ در جواب باید بگوییم که خیر، دستگاه های که در قبل ثبت شدند مشکلی نخواهند داشت و تغییرات شامل دیوایس های جدید میشود. بنابراین اگر تبلت سیم کارت ساپورت دارید زودتر یک تماس با آن برقرار کنید تا ثبت شود و برای همیشه خیالتان از بابت وضعیت رجیستری آن راحت باشد.

نحوه گرفتن استعلام وضعیت

اگر سیم کارت در دستگاه وارد کردید و حداقل 3 روز از ورود سیم کارت و اولین تماس شما گذشته میتوانید از سایت همتا یا #7777* استعلام وضعیت بگیرید. توجه داشته باشید اگر همین الان دستگاه آکبند خریداری کردید با استعلام وضعیت پیام تصویر بالا را دریافت میکنید حتما میبایست سیم کارت قرار دهید تماس برقرار کنید چند روز بعد مجددا چک کنید تا در سامانه درج شود.

خرید یا فروش تبلت کارکرده و دست دوم چگونه است؟

این مورد را بخاطر داشته باشید برای خرید یا فروش هر دستگاهی که سیم کارت خور است و از شبکه ارتباطی استفاده میکند، میبایست انتقال مالکیت صورت بگیرید. معمولا مالک همان شخصی است که سیم کارتش درون دستگاه است. انتقال مالکیت بسیار ساده است مالک فعلی میبایست شماره #7777* را شماره گیری کند عدد مربوط به انتقال مالکیت را بزند و IMEI تلفن همراهی که قصد انتقال را دارید وارد کنید سپس در مرحله بعد شماره همراه شخص خریدار را وارد کنید پیامکی به آن شماره فرد خریدار ارسال میشود که حاوی کد است و خریدار میبایست با شماره گیری مجدد #7777* از طریق بخش فعال سازی آنرا فعال کند.

برند دستگاه ها

اگر تبلت از هر برندی نظیر اپل (ipad)، لنوو، سامسونگ، هواوی و یا حتی برند های چینی و ایرانی (نارتب) دارید همانطور که در بخش “آیا تبلت نیاز به رجیستری دارد” گفتیم در حال حاضر هیچگونه نیازی نیست کار خاصی انجام دهید سیم کارت قرار دهید و استفاده کنید. فعلا تبلتها جز طرح نیستند!

رجیستری تبلت‌ها چه زمانی انجام می‌شود؟

طبق آخرین تصمیمات مربوط‌ به رجیستری دستگاه‌های سیم‌کارت‌خور، مقرر شده تبلت برند لنوو از تاریخ ۲۶ تیرماه و سایر تبلت‌ها از دوم مردادماه به محض ورود مسافران به کشور مشمول رجیستر شوند. که این کار را شرکت آروند گارانتی برای شما انجام می دهد.

طرح سامانه شناسایی گوشی تلفن همراه و تجهیزات دارای سیم‌کارت به عنوان طرح رجیستری شناخته می‌شود. با اجرای طرح رجیستری، صرفا گوشی‌هایی که از مبادی قانونی وارد کشور شده‌اند، در شبکه اپراتوری کشور فعال خواهند شد. این طرح تمامی برندهای گوشی تلفن همراه موجود در بازار ایران را در بر گرفته و موجب حذف واردات گوشی‌های قاچاق و افزایش واردات قانونی گوشی و تجهیزات دارای سیم‌کارت شد.

با توجه به هدف اجرای رجیستری برای تمامی تجهیزات سیم‌کارت‌خور، مقرر بود پس از گوشی‌های موبایل نوبت به سایر دستگاه‌ها برسد. درواقع مقرر بود اجرای طرح رجیستری، در دو فاز ساماندهی گوشی‌های تلفن همراه و ساماندهی تبلت‌ها اجرایی شود، اما وزارت ارتباطات درباره علت عدم اجرایی رجیستری برای تبلت‌ها عنوان کرده بود که اگرچه آمادگی کامل در حوزه فنی دارد اما ملاحظاتی در حوزه بازار وجود دارد که اجرای آن را تعویق انداخته است.

چندی پیش انجمن وارد کنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی درباره تاخیر در اجرایی شدن رجیستری برای تبلت گفته بود بیش از ۸۰ درصد از تبلت مورد نیاز کشور به صورت غیررسمی و از طریق قاچاق وارد می‌شود و طرح رجیستری هم برایش اجباری نیست. درواقع با توجه به اینکه رجیستری برای تبلت انجام نمی‌شود، بازار قاچاق این کالا رونق دارد و برای بازرگانان هم صرفه اقتصادی ندارد که با کالاهای آنها رقابت کنند.

درنهایت به‌تازگی اعلام شده که تبلت برند لنوو از تاریخ ۲۶ تیرماه و سایر تبلت‌ها از دوم مرداد ماه به شرط هماهنگی‌ها و تصمیمات مرتبط با دستگاه‌های سیاست‌گذار و تصمیم‌گیر ارزی به محض ورود مسافران به کشور مشمول رجیستر می‌شوند. پیش از این نیز زمان اعمال رجیستری برای سایر دستگاه‌های سیم‌کارت‌خور از جمله ساعت هوشمند، ۱۲ تیرماه ۱۴۰۰ و دستگاه بارکداسکنر، PDA و مبدّل تلفن ثابت به سیار سیم‌کارت‌خور ۱۹ تیرماه ۱۴۰۰ تعیین شده بود.

همچنین اعلام شد افرادی که دارای این دستگاه‌ها هستند، باید تا قبل از تاریخ‌های تعیین‌شده، سیم‌کارت خود را در داخل دستگاه قرار داده و آن را روشن کرده و نسبت به برقراری تماس و ارسال پیامک اقدام کنند و از سرویس گرفتن دستگاه خود تا قبل از زمان‌بندی‌های اعلام‌شده مطمئن شوند و سرویس گرفتن از دستگاه را به روز و ساعات پایانی اجرای طرح رجیستری موکول نکنند، زیرا ممکن است در آن ایام و ساعات، با افزایش حجم بار شبکه مواجه شده و امکان انجام مراحل رجیستری فراهم نشود.

دکمه بازگشت به بالا