آشنایی با هود چتری (Canopy Hood)

آلودگی‌های مختلفی در آشپزخانه‌های صنعتی وجود دارد که تنها راه خلاصی از آن‌ها استفاده از انواع هود آشپزخانه صنعتی است. تهویه در هر مکانی خیلی مهم است ولی این موضوع در رستوران‌های صنعتی اهمیت خیلی بالاتری دارد. دود و بخارات زیادی که بر اساس پخت و پز غذاهای مختلف خصوصا در آشپزخانه‌های صنعتی به وجود می‌آیند می‌توانند کارکنان و افراد حاضر در آشپزخانه را دچار مشکل کرده و اذیت نمایند. مطمئن باشید این بو فقط در آشپزخانه رستوران شما باقی نمی‌ماند و اگر تهویه مناسبی نداشته باشید، مشتریان شما در سالن نیز می‌توانند آن را احساس کنند.

به دلیل حجم زیاد بو و غذاهایی که در آشپزخانه‌های رستوران‌ها پخته می‌شوند، طبیعتا هودهای این مکان نیز باید خاص بوده و قدرت زیادی داشته باشند. در این آشپزخانه‌ها ابزار و وسایل زیادی مانند وجود دارند که برای خارج کردن بو و بخار ناشی از آن‌ها، باید از هود آشپزخانه صنعتی استفاده کنید. در این مطلب از پویان گسترش در رابطه با انواع هود آشپزخانه صنعتی صحبت خواهیم کرد. با مطالعه این مقاله می‌توانید انتخاب درستی برای خرید هود صنعتی داشته باشید.

انواع کلاس هود آزمایشگاهی |انواع هود لامینار |کاربرد هود آزمایشگاهی

آشنایی با هود آشپزخانه صنعتی و انواع آن

طراحی سیستم تهویه آشپزخانه‌های صنعتی یکی از مهم‌ترین کارهایی است که می‌توانید برای به دام انداختن آلودگی‌های این فضا انجام دهید و است. موفق بودن این سیستم کاملا به هود صنعتی بستگی دارد. این هود باید به قدری توانایی داشته باشد که بتواند تمامی آلودگی‌های موجود در فضای رستوران را جذب کرده و به بیرون منتقل کند. یکی از مهم‌ترین موضوعات تاثیرگذار در طراحی هود، شکل هندسی آن است. علاوه بر این، موقعیت قرار گیری هود نسبت به تمامی ابزارهای تولید کننده آلودگی در فضا، باید به درستی انتخاب شود.

میزان هواگذری که از هود آشپزخانه صنعتی عبور می‌کند، سومین عاملی است که تاثیر خیلی بالایی در کارایی هود دارد. اگر بتوانید به خوبی این سه عامل را رعایت کنید، مطمئن باشید سیستم تهویه عالی را برای آشپزخانه و رستوران خواهید داشت. هر آشپزخانه‌ای با توجه به کارایی که دارد، می‌تواند از نوع خاصی هود استفاده نماید. در ادامه در رابطه با انواع هود آشپزخانه صنعتی صحبت خواهیم کرد:

هود محصور کننده (Enclosing Hoods)

این نوع از هود به شرایطی اشاره دارد که در آن هود به صورت کامل منبع آلودگی را در بر داشته باشد. یعنی آشپزخانه صنعتی با همه تجهیزاتی که دارد داخلی این هود قرار می‌گیرد. در این نوع، تمامی آلودگی درون هود رها می‌شود. برای مثال بخار برنجی که با استفاده از پخته می‌شود، کامل داخل فضای این هود خواهد بود. این نوع یکی از بهترین و پرکاربردترین انواع هود آشپزخانه صنعتی است چرا که تمامی این آلودگی‌ها را در خود نگه داشته و به کنترل آلودگی آزاد شده کمک خواهد کرد. البته در شرایطی، از تصویه کننده در این نوع استفاده می‌شود تا از بی ضرر بودن آلودگی‌های خارج شده اطمینان حاصل کنند.

هر پروسه‌ای که نیاز است انجام شود، داخل هود محصور کننده انجام خواهد شد و به دلیل گستردگی که دارد، می‌تواند به خوبی تمامی آلودگی‌ها را جذب کرده و به بهترین شکل ممکن از سلامت کارکنان مراقبت کند. مهم‌ترین کاربرد این نوع از هود آشپزخانه صنعتی برای آشپزخانه‌ای است که آلودگی ایجاد شده بسیار زیاد و یا خطرناک و سمی باشد. در این شرایط، همانطور که گفتیم از سیستم تصویه استفاده می‌شود تا حالت سمی آلودگی‌‎ها حذف شوند.

هود شکاف دار (Slot Hood)

یکی دیگر از انواع هود آشپزخانه صنعتی که جز اصلی هم به حساب می‌آید، هود شکاف دار است که شکلی شبیه به دریچه کولر آبی دارد. شیارهای موازی که روی این هود قرار دارد، باعث این شده که این هود بتواند به خوبی تمامی آلودگی ایجاد شده را از اطراف محل آن کشیده و کمترین محدودیت در حین کار وجود داشته باشد.

البته این را باید در نظر داشته باشید که شکاف‌های موجود در هود باعث افت فشار شده و باید در طراحی سیستم تهویه، این افت فشار را حساب کنید. در معرفی هود فلنجی باید بگوییم که این هود دارای سطح مقطح دایره‌ای یا چهارگوش است که با فلنج ادامه داده شده است. این شکل طراحی کارایی این نوع را بالا برده و آن را به یکی از پراستفاده‌ترین انواع هود آشپزخانه صنعتی تبدیل کرده است. تمرکز مکش در هود فلنجی روی نقطه رو به رو بوده و مانع ورود هوای پشت و اطراف به هود خواهد بود. این بزرگترین مزیت این نوع از هود است. همچنین باید به این نکته اشاره کنیم که این هود به دلیل داشتن فلنج بسیار محکم می‌باشد.

آخرین نوع از انواع هود آشپزخانه صنعتی، هود چتری یا هود کنوپی نام دارد. در این نوع، هود به صورت یک چتر روی تمامی آلودگی‌ها قرار گرفته و آن‌ها را خارج می‌کند. بیشترین کارکرد این هود در جایی است که آلاینده‌های داغ بسیار زیادی به وجود می‌آیند چرا که هوای داغ با سرعت بالایی به سمت بالا حرکت می‌کنند. البته به دلیل اینکه هود چتری تمامی این آلودگی‌ها را از منطقه تنفسی کارکنان عبور می‌دهد، کارآمد نبوده و خیلی توصیه نمی‌شود.

هود تو کار بخرم یا روکار؟ کدام بهتر است؟

یکی از سوالات همیشگی برای افرادی که قصد مجهز کردن آشپزخانه خود را دارند این است که هود توکار بهتر است یا هود روکار. هرکدام از این هودها دارای ویژگی‌ های منحصر به ‌فردی هستند که باعث می ‌شود دسته ‌ای از افراد به خرید آن‌ها تمایل داشته باشند. اگر شما هم قصد خرید یک هود را دارید، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

ویژگی هود توکار

اگر به فکر طراحی خانه خود به صورت مدرن هستید، نمی‌ توانید از هودهایی با طراحی سنتی بهره بگیرید. مناسب ‌ترین هود برای تکمیل چنین دکوراسیونی، هود توکار است. این هودها در داخل سقف، کابینت یا یک محفظه تعبیه شده است. به ‌طوری که کاملا از دید افراد مخفی شده است.

این هودها هوای دارای چربی را می گیرند، آن را فیلتر کرده و به سمت خارج از محیط آشپزخانه هدایت می کنند. بنابراین می ‌تواند یک محیط مطلوب عاری از هرگونه بو را در کمترین زمان ممکن به وجود آورد. کارایی این هودها به ‌هیچ عنوان کمتر از هودهای دیگر نیست.

این هودها را دقیقا در قسمت بالایی اجاق ‌گاز نصب می‌ کنند تا بهترین عملکرد را از خود نشان دهد. جنس هود توکار ترکیبی از شیشه و استیل است. این هودها با برندهای مختلفی در بازار وجود دارند و به فروش می ‌رسند. هود توکار دارای دکمه ‌های لمسی و یک عدد کنترل است. بنابراین شما می ‌توانید عملکرد آن را از راه دور و نزدیک تنظیم کنید.

هود توکار همچنین دارای بخشی به نام تایمر است. وجود تایمر باعث می ‌شود تا این دستگاه در زمان‌ های مشخصی به صورت اتوماتیک خاموش و روشن شود. در صورت عدم تمایل به استفاده از این تایمر، می ‌توان این بخش را غیر فعال کرد.

انواع هود توکار

با گسترش استفاده از هود توکار، انواع مختلفی از آن ساخته و وارد بازار تجهیزات آشپزخانه شد. در ادامه شما را با چند مورد از این هودها آشنا می ‌کنیم.

هود توکار چتری

همان ‌طور که از نام این هود مشخص است، این وسیله همانند یک چتر در قسمت بالای اجاق‌گاز قرار می ‌گیرد. نام دیگر هود چتری، هود سایبانی است. خروجی‌ های اجاق گاز شامل آلودگی و بخار مواد مختلف می ‌شود. هود چتری فقط قابلیت جذب آلودگی‌ های خارج شده را دارند. نصب مخفی این هودها کمی دشوار است. بنابراین لازم است تا از یک فرد متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

هود مخفی زیرصفحه

نام دیگر این هودها، هود زیرکابینتی است. این هودها به طور کامل در داخل کابینت قرار می‌ گیرند و هیچ بیرون‌ زدگی ندارند. هنگام خرید این دسته از هودها به تطابق اندازه آن‌ها با اجاق ‌گاز توجه داشته باشید.

هود مخفی سقفی

هودهای سقفی از متداول‌ ترین هودهای مخفی موجود در بازار هستند. این هود قابلیت جذب دود و چربی خارج شده از غذا را دارد. هنگام خرید این هود بایستی به تراز بودن هود خود با سقف دقت کنید.

هود مخفی آسانسوری

اگر در خانه‌ای مدرن زندگی می‌کنید که اجاق‌گاز آن بر روی میز تعبیه شده است، می ‌توانید از هودهای آسانسوری استفاده کنید. این هودها بر خلاف سایرین که در قسمت بالای اجاق ‌گاز هستند، در کنار اجاق ‌گاز و بر روی کابینت نصب می‌ شود.

هود مخفی تلسکوپی

هودهای مخفی تلسکوپی کوچکتر از هودهای زیرکابینتی هستند و فضای بسیار کمی را اشغال می‌ کنند. به همین دلیل برای خانه ‌های آپارتمانی مناسب هستند.

هود توکار بدون دودکش

یکی از انواع پرکاربرد هود توکار، هود توکار بدون دودکش است. نوع فیلتر به کار رفته در این هودها، فیلتر زغالی است. این هود هیچ مسیری به سمت خارج ندارد و تمامی آلودگی‌ها توسط همین فیلتر جمع‌آوری می‌شود. نبود اتصالات بیرونی باعث شده تا نصب این نوع هود بسیار راحت‌تر از انواع دودکش‌دار آن است. البته این نوع هود برای آشپزخانه‌هایی که هیچ مسیر خروجی مانند پنجره ندارند، مناسب نیست. نحوه عملکرد این هودها بدین صورت است که هوای آلوده را دریافت می‌کنند و پس از فیلتراسیون همان هوا را اما به شکل تمیز به محیط آشپزخانه بازمی‌گردانند. این هود نسبت به سایر هودهای موجود در بازار رطوبت کمتری را از محیط می‌گیرند و محیط آشپزخانه را خشک نمی‌کنند.

تعویض فیلتر زغالی در این هودها بسیار حائز اهمیت است. این فیلترها با گذشت زمان از آلودگی‌های مختلف پر می‌شوند و دیگر امکان فیلتر هوا وجود نخواهد داشت. این فیلتر پس از پر شدن از آلودگی‌ها نه تنها عمل تهویه را به خوبی انجام نمی‌دهند بلکه می‌توانند آلودگی‌های جمع‌آوری شده را به محیط اطراف بازگردانند. در نتیجه باعث تیره شدن دیوارهای آشپزخانه می‌شوند. هم‌چنین می‌توانند سلامت مجاری تنفسی فوقانی انسان‌ها را به خطر بیندازند.

هود توکار با موتور فلزی

هود توکار با موتور فلزی، یکی دیگر از انواع هودهای توکار قابل خریداری در مراکز فروش تجهیزات آشپزخانه است. همان طور که از اسم آن مشخص است این هودها دارای موتورهای فلزی به شکل حلزون هستند. این هودها نسبت بههودهایی با موتورهای پلاستیکی دارای مزیت‌های فراوانی هستند. موتورهای فلزی طول عمر بیشتری نسبت به موتورهای فلزی دارند زیرا کمتر در معرض شکستگی قرار می‌گیرند.

از ویژگی‌های برجسته هود توکار با موتور فلزی می‌توان به عدم تولید سروصدای فراوان در مواقع فعالیت است. به گفته کاربرانی که تجربه استفاده از هر دو نوع این هودها را دارند، میزان صدای تولید شده توسط هود توکار با موتور فلزی حتی از هودهای دارای موتور پلاستیکی نیز کمتر است. استفاده طولانی مدت از این هودها هیچ آسیبی به قطعات درونی آن وارد نخواهد کرد. استفاده طولانی مدت از هود باعث افزایش دمای بخش درونی آن می‌شود. فلز به کار برده شده در ساخت موتور این وسیله در برابر افزایش دمای به‌وجود آمده مقاومت بالایی دارد و دچار تغییر شکل نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا